» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Shko poshtė

Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:21

Me daljen nė dritė tė vėllimit tė parė tė monografisė “ Feniksėt e lirisė”, lexuesit shqiptar i jepet mundėsia tė njihet me jetėn dhe veprėn e dėshmorėve tė rėnė nėn emblemėn dhe me betimin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė luftėn e udhėhequr prej saj pėr ēlirimin e trojeve tė pushtuara shqiptare.

Hapin pėr botimin e monografisė " Feniksėt e lirisė", Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė e ka marrė duke u mbėshtetur nė vendimin e Kuvendit Themelues tė Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, i mbajtur mė 23 shtator 2000, nė Prishtinė.

Qėllimi i kėtij botimi, ėshtė prezentimi nė mėnyrė sa mė tė plotė, sa mė proporcionale dhe tė paanshme tė heroizmit e tė sakrificės sublime tė dėshmorėve tė luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ky heroizėm do tė pėrjetėsohet si pjesė e historisė sonė tė shkruar, e cila brezave tė ardhshėm do t'u dėshmojė se u desh tė derdheshin lumenj gjaku qė Kosova tė ēlirohej nga pushtuesi serb.

Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė pėr botimin e monografisė " Feniksėt e lirisė" ka marrė hapin ta fillojė kėtė punė kolosale duke u nisur nga obligimi qė duhet tė ndijė secili shqiptar para veprės heroike tė dėshmorėve tė rėnė nė luftė pėr lirinė kombėtare, gjaku i tė cilėve qėndron nė ēdo shkėndijė lirie qė ne gėzojmė sot dhe nė themelin e lirisė tė cilėn do ta gėzojnė brezat e ardhshėm.

* * *

Duke pasqyruar jetėn dhe veprėn e pavdekshme tė dėshmorėve tė kėsaj periudhe historike, nė shėrbim tė lirisė sė atdheut, mbi bazėn e fakteve tė mbledhura nga shokėt dhe nga bashkėluftėtarėt e dėshmorėve, nga anėtarėt e familjeve dhe tė afėrmit e tjerė tė tyre, monografia " Feniksėt e lirisė" do tė jetė njė mjet i fuqishėm i edukimit atdhetar pėr brezat tanė. Nė kujtesėn e kėtyre brezave, heroizmi i dėshmorėve tė lirisė do tė tingėllojė zėshėm si porosi jetėsore se si duhet jetuar dhe si duhet vdekur , duke mos e bėrė rrojtjen vdekje tė pėrditshme, por luftė dhe punė nė shėrbim tė idealeve tė lirisė e tė atdheut.

Siē dihet, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės lindi dhe u rrit me njė shpejtėsi marramendėse pėr njė periudhė shumė tė shkurtėr, si nė asnjė rast tė luftėrave ēlirimtare botėrore. Duke u bazuar nė faktin se ajo bėnte njė luftė tė drejtė pėr t’u ēliruar nga njė ushtri dhjetėra herė mė e madhe nė numėr e shumė herė mė e armatosur me armėt mė moderne tė kohės, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės fitoi pėrkrahjen dhe simpatinė e mbarė botės pėrparimtare liridashėse. UĒK-ja ishte aleate ex officio e NATO-s dhe e SHBA. Prandaj, lufta qė bėri Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte lufta mė madhėshtore, ndėrsa akti i flijimit tė pjesėtarėve tė saj ishte njė heroizėm i pashoq.

* * *

Nismėn pėr ngritjen dhe funksionimin e Redaksisė pėr botimin e monografisė " Feniksėt e lirisė" e mori njė grup intelektualėsh profesionesh tė ndryshme, politikisht tė shėndoshė, e partiakisht tė paanshėm, i cili rreth vetes arriti ta afrojė njė numėr kuadrosh, qė edhe gjatė kohės sė luftės qė bėri Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, kishin dėshmuar zell e profesionalizėm, duke kryer me sukses obligimet kombėtare.

Duke marrė parasysh faktin mbi aktivitetin qėllimmirė, por tė pakoordinuar, nė pasqyrimin dhe pėrjetėsimin e veprės sė dėshmorėve tė UĒK-sė, si dhe mungesėn e pėrkujdesjes pėrkatėse institucionale, Kėshilli Nismėtar kishte projektuar ngritjen e njė redaksie nė nivel vendi, me njė kuadėr profesionalisht tė pėrgatitur, e cila do t'i qasej punės pėr publikimin, nė dhjetėra vėllime, tė shėnimeve tė domosdoshme faktografike e dokumentare pėr tė gjithė dėshmorėt e luftės qė udhėhoqi Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Ngritja e Redaksisė u bė pas prezentimit tė kėtij projekti, gjithsesi ambicioz, para asociacioneve pėrkatėse siē janė: Shtabi i Pėrgjithshėm i TMK-sė, Shoqata e Veteranėve tė Luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Shoqata e Invalidėve tė Luftės tė UĒK-sė, Shoqata e Familjeve tė Dėshmorėve tė Luftės sė UĒK-sė, si dhe para personaliteteve kyēe, politike e ushtarake, drejtuese tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Nėnshkrimet e pėrfaqėsuesve tė kėtyre asociacioneve e tė kėtyre personaliteteve, nė shenjė pėlqimi tė kėtij projekti, kishin domethėnien e legjitimitetit moral pėr Redaksinė e ngritur dhe pėr punėn e filluar nga ajo. Si e tillė, ajo ėshtė dhe do tė jetė derėhapur pėr tė gjithė ata krijues, individė e institucione, tė cilat shprehin vullnet dhe angazhim pėr tė ndihmuar nė realizimin e projektit pėr botimin e monografisė " Feniksėt e lirisė", qė ka njė rėndėsi tė veēantė kombėtare. Mbi bazėn e kėtij legjitimiteti, Redaksia do tė funksionojė deri nė krijimin e kushteve dhe tė rrethanave, tė cilat do tė mundėsojnė marrjen nėn pėrkujdesjen institucionale tė kėtij projekti. Me ngritjen dhe funksionimin e strukturave qeverisėse nė tė gjitha nivelet e Kosovės, Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė shpreson tė forcohet e tė pėrkrahet edhe mė fuqishėm nė punėn e saj, duke qenė pjesė obliguese e institucionit pėrkatės pėrgjegjės.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:22

E ndėrgjegjshme se do ta kryejė vetėm njė pjesė tė obligimit tepėr tė madh dhe se do tė mbetet edhe shumė mė tepėr pėr tė bėrė pėr dėshmorėt tanė tė mėhershėm e pėr ata tė ardhshėm, Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė e ka vlerėsuar si nevojė tė ngutshme dhe ka parashikuar si tė mundshėm botimin e monografisė " Feniksėt e lirisė", nė tė cilėn do tė pėrfshihen tė gjithė dėshmorėt e evidentuar deri tash nė regjistrat zyrtarė tė dėshmorėve tė rėnė, qė nga paraqitja e parė publike e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mė 27 nėntor 1997, e deri nė pėrfundim tė tėrheqjes sė shpallur tė forcave tė pushtuesit serb nga Kosova, mė 21 qershor tė vitit 1999 *)(Nė kėtė monografi do tė pėrfshihen, gjithashtu, edhe dėshmorėt qė kanė rėnė nė luftėrat e mėvonshme pėr ēlirimin e trojeve shqiptare nė Preshevė, Medvegjė e Bujanoc, si dhe nė Maqedoni). Meqenėse Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė nuk ėshtė kompetente t'ia pėrcaktojė ndokujt statusin e dėshmorit, gjatė punės sė saj, ajo do t'i konsiderojė si zyrtare regjistrat pėr dėshmorėt tė formuluar nga shtabet e zonave tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (derisa ekzistonte ajo) dhe nga shtabet e Trupave tė Mbrojtjes tė Kosovės, mė pas. **)(Redaksia do t’i konsiderojė si zyrtare, po ashtu, edhe regjistrat e pėrpiluara nga organet pėrkatėse tė pushtetit vendor, pas konstituimit tė tij). Evidentimi nė kėta regjistra i dėshmorėve tė UĒK-sė dhe tė luftės sė saj nuk ėshtė kompetencė e Redaksisė. Shpallja e tyre dėshmorė ishte e drejtė e komandave dhe e shtabeve tė rendimeve ushtarake tė UĒK-sė, e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė saj gjatė periudhės sė luftės, si dhe e pushtetit vendor pas konstituimit tė tij. Regjistrat janė siguruar nga ish-shtabet dhe komandat e batalioneve e tė brigadave tė zonave operative tė UĒK-sė dhe mė vonė nga ato tė Trupave tė Mbrojtjes tė Kosovės. Po ashtu, Redaksia ka shfrytėzuar edhe regjistrat ekzistuese tė dėshmorėve, tė pėrpiluara nga organet pėrkatėse tė pushtetit vendor.

Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė ka parasysh faktin se kėta regjistra nuk do tė jenė pėrfundimtarė dhe se numri i dėshmorėve tė lirisė tė periudhės sė luftės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės do tė rritet krahas ndriēimit tė argumenteve tė reja mbi sakrificat e atyre qė u flijuan pėr Kosovėn e pėr trojet shqiptare. Ajo, po ashtu, ka parasysh edhe faktin tjetėr, se ky numėr i dėshmorėve do tė ndryshojė edhe pas krijimit tė institucioneve tė Kosovės dhe pėrcaktimit nga ana e tyre tė kritereve ligjore lidhur me statusin e dėshmorit tė atdheut. Prandaj, nė vėllimet e monografisė " Feniksėt e lirisė", Redaksia nuk do ta pėrkufizojė numrin e dėshmorėve tė kėsaj periudhe nė vetėm rreth 1800, sa ai konsiderohet sot. Nė kėto vėllime do tė pėrfshihen edhe ata qė nesėr, nė bazė tė kritereve tė caktuara, do ta gėzojnė statusin e dėshmorit. Prandaj, nė kėtė drejtim, puna e filluar nga Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė do tė jetė njė ndihmė e ēmueshme edhe pėr strukturat e ardhshme tė pushtetit lokal e tė atij qendror nė Kosovė, sepse do ta bėjė mė tė lehtė procesin e korrigjimeve e tė plotėsimeve tė nevojshme nė listat e dėshmorėve tė rėnė nė luftėn e udhėhequr nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.

* * *

Gjatė punės sė mėtejme, Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė parasheh botimin e vėllimeve tė posaēme edhe me biografitė e dėshmorėve tė rėnė para dhe pas periudhės sė pėrfshirė nė monografinė " Feniksėt e lirisė". Duke u pėrqendruar nė fillim, brenda kėsaj periudhe, ajo nuk harron faktin se dėshmorėt qė dje ranė gjatė luftės nė Kosovė, kishin pėr ideal jo vetėm ēlirimin e saj, por edhe bashkimin kombėtar. Ishte ky ideal shekullor, qė pastaj u ndez nė luftėn pėr liri nė trojet shqiptare nėn pushtimin serb, nė Preshevė, Medvegjė e Bujanoc dhe nėn atė maqedonas, nė Ish-Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė. Vazhdimi i luftės nė kėto troje, ndonėse, pėr shkak tė rrethanave tė caktuara kombėtare e ndėrkombėtare, nėn uniformat e modifikuara tė Ushtrisė Ēlirimtare, ishte njė pėrpjekje dhe vazhdim pėr ta jetėsuar aspiratėn e tė gjithė atyre qė mė parė u flijuan nė Kosovė, nėn emblemėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Duke pasur parasysh kėtė element shumė tė rėndėsishėm, Redaksia, dėshmorė tė radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės i ka konsideruar edhe tė gjithė ata dėshmorė qė dikur kishin luftuar nė kuadrin e kėsaj ushtrie, porse mė vonė kanė rėnė duke luftuar si pjesėtarė tė UĒPMB-sė ose tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Po pėr kėtė arsye, ajo ka synuar qė monografinė kushtuar dėshmorėve tė lirisė tė rėnė nė Kosovė, gjatė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, ta titullojė me titullin, domethėnia figurative e tė cilit do ta pasqyronte nė mėnyrėn sa mė tė qartė rizgjimin dhe ringjalljen e idealeve tė tyre. Ėshtė Vlerėsuar se emėrtimi “Feniksėt e lirisė” ***)(Feniksi ėshtė zog mitologjik, i cili ka vetinė tė digjet e tė ringjallet nga hiri i tij) simbolizon nė mėnyrė tė kėnaqshme figurėn e pėrjetshme tė dėshmorėve dhe idealin e tyre.

* * *

Seria nė vėllime “ Feniksėt e lirisė" fillon me regjistrin e dėshmorėve tė luftės sė UĒK-sė, si nė asnjė rast tė ngjashėm tė kėtij lloji. Redaksia u pėrcaktua qė ky botim tė niste me kėtė veēori, pasi Kosova, duke qenė nėn protektorat, nuk i ka ende strukturat e veēanta tė ligjshme, tė cilat do t'i evidentonin normalisht dėshmorėt e luftės. Pėr shkak tė kėsaj rrethane, ėshtė vlerėsuar se renditja nė regjistėr, sipas radhės alfabetike, e jo sipas numrit rendor, do tė jetė mė e qėlluar. Renditja alfabetike nis me emrin dhe jo me mbiemrin e dėshmorit, duke pėrfillur specifikat e traditės shqiptare nė kėtė ēėshtje. Nė krye tė renditjes alfabetike tė dėshmorėvė qėndron emri i Komandantit Legjendar, Adem Jashari, i cili, qė nga shpėrthimi i luftės nė Kosovė u bė legjendė, jo vetėm pėr popullin e Kosovės e pėr luftėtarėt e UĒK-sė, por edhe pėr gjithė kombin tonė. Shqiptarėt, pa asnjė porosi institucionale, pa asnjė dekret shtetėror dhe pa asnjė imponim tė ēfarėdoshėm, kudo filluan ta radhitin portretin e tij pėrkrah atij tė Skėnderbeut. Pavarėsisht se institucionet shkencore dhe ato ligjore, ende nuk e kanė vėnė nė rendin e ditės pėr diskutim vlerėsimin e kėsaj figure madhėshtore, Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė e respekton vendimin e kėsaj vetėvendosjeje mbarėkombėtare.

Vėllimi i parė i monografisė " Feniksėt e lirisė", me regjistrin e emrave tė dėshmorėve, paraqet tė dhėnat pėr vitin e pėr vendin e lindjes, si dhe pėr vitin e pėr vendin e rėnies. Tė dhėnat e tjera biografike janė parashikuar tė jepen nė monografitė e shkurtra e tė veēanta, qė do tė vijojnė nė vėllimet pasardhėse. Numri i dėshmorėve, biografitė e tė cilėve do tė botohen nė secilin vėllim vijues, ėshtė paraparė tė pėrcaktohet nė bazė tė kritereve tė caktuara, duke pėrfillur edhe pėrfaqėsimin proporcional nė pėrputhje me numrin e dėshmorėve tė rėnė sipas zonave ushtarake. Me qėllim qė secili vėllim tė jetė gjithėpėrfshirės pėr tė gjitha krahinat e Kosovės e tė trevave tė tjera shqiptare nga kanė ardhur vullnetarė nė radhėt e UĒK-sė, nė ēdo vėllim do tė ketė dėshmorė nga tė gjitha kėto vise, nė bazė tė raportit qė ata zėnė nė numrin ekzistues tė regjistrit tė pėrgjithshėm tė dėshmorėve tė kėsaj periudhe.

Nė kėto vėllime synohet tė pėrfaqėsohet tėrė Kosova, por edhe tė gjitha trevat shqiptare qė dėrguan djemtė e tyre pėr ēlirimin e saj .

* * *

Hartimi i biografisė sė dėshmorėve do tė bėhet duke u mbėshtetur mbi materialin faktografik tė mbledhur nė terren, sipas tė dhėnave tė parashtruara nė pyetėsorin e formuluar nga Redaksia. Pėrpunimi i kėtyre tė dhėnave do tė jetė rezultat i punės sė pėrbashkėt tė kolegjiumit tė Redaksisė. Pėr pasqyrimin sa mė tė plotė tė jetės dhe tė veprės sė dėshmorėve, si material shtesė faktografik, Redaksia do t'i shfrytėzojė edhe burimet e ndryshme tė shkruara, sikurse qė janė publikimet e veēanta nė shtypin e pėrditshėm e nė atė periodik, si dhe botimet e ndryshme monografike, letrare, historike, publicistike e tė tjera. Nė treguesin e emrave e tė tė dhėnave, nė fund tė secilit vėllim tė monografisė, Redaksia do tė shėnojė emrin e autorėve, publikimet e tė cilėve janė shfrytėzuar. Nė vėllimin e parė tė monografisė " Feniksėt e lirisė", toponimet pėr vendlindjet dhe pėr vendin e rėnies sė dėshmorėve janė tė periudhės sė paraluftės e tė gjatė luftės tė bėrė nga Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Kjo mėnyrė e shkrimit tė kėtyre toponimeve u kushtėzua pėr shkak tė vėshtirėsisė teknike qė krahas tyre tė vendoseshin edhe toponimet e reja. Mirėpo, ky korrigjim do tė realizohet nė monografitė e veēanta pėr secilin dėshmor, ku krahas emėrtimit tė vjetėr, tė vendosur brenda kllapave, pėr ēdo fshat, komunė, qytet, krahinė e tė tjera, do tė shėnohet edhe toponimi i ri.

* * *

Kushtet nė tė cilat Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ka zhvilluar njė luftė, skajshmėrisht tė pabarabartė me pushtuesin serb, kanė bėrė qė njė numėr i pjesėtarėve tė saj tė bijnė nė fushėn e nderit, e qė tė dhėnat pėr ta tė mos mund tė kompletohen sot e kėsaj dite. Disa prej tė rėnėve janė trajtuar, apo edhe mund tė trajtohen ende si persona tė zhdukur. Redaksia ka bėrė pėrpjekje qė regjistrat me emrat e dėshmorėve, tė vėnė nė dispozicion nga shtabet e zonave, tė verifikohen hollėsisht pėrmes bashkėpunėtorėve nė terren dhe tė ekipeve tė saj tė posaēme. Megjithatė, ajo nuk ka arritur t'i kompletojė shėnimet e domosdoshme pėr tė gjithė dėshmorėt nė regjistėr, madje pėr disa prej tyre nuk ka arritur ta sigurojė asnjė shėnim tė vetėm. Arsyeja pse njė numėr dėshmorėsh tė evidentuar mbetet pa tė dhėna tė plota qėndron nė faktin se familjet dhe tė afėrmit e tyre tashmė ndodhen nė vendbanime tė ndryshme pa adresė, kurse disa prej tyre edhe jashtė Kosovės. Arsyeja tjetėr e mungesės sė plotė tė tė dhėnave qėndron nė faktin se ata figurojnė nė regjistrin e dėshmorėve, ashtu siē kanė mundur tė shėnohen pas rėnies nė vijėn e frontit, vetėm me emėr e mbiemėr, apo vetėm me emėr e me mbiemėr tė pasaktė e tė pėrgjithėsuar dhe pa asnjė tė dhėnė tjetėr. Me gjithė keqardhjen pėr kėto mangėsi, Redaksia e ka vlerėsuar tė nevojshme paraqitjen e emrit tė kėtyre dėshmorėve nė vėllimin e parė tė monografisė " Feniksėt e lirisė", me po aq tė dhėna sa ka pėr ta, me shpresė dhe me kėmbėngulje qė nė botimet dhe nė vėllimet e tjera tė kėsaj monografie, tė dhėnat pėr ta tė paraqiten tė plota. Shpresojmė se lexuesi dhe sidomos familjet dhe tė afėrmit e kėtyre dėshmorėve do tė kenė ndjenjė mirėkuptimi ndaj vėshtirėsive nė tė cilat ka hasur Redaksia nė kėtė drejtim, me bindjen se mė e mirė ėshtė njė rreze e vetme drite, se njė terr i plotė.

* * *

Duke iu qasur punės pėr ndriēimin e jetės e tė veprės, tė idealit e tė sakrificės sublime tė dėshmorėve tė rėnė si pjesėtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė monografinė " Feniksėt e lirisė", Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė nuk pretendon ta rishkruajė historinė, tė cilėn kėta dėshmorė e kanė shkruar me gjakun e rrjedhur nga damarėt e zemrave tė tyre. Ajo, me monografinė " Feniksėt e lirisė", do ta servojė vetėm lėndėn e parė pėr shkrimin e historisė pėr kėta dėshmorė dhe materialin bazė, mbi tė cilin do tė mund ta marrin fillin vepra tė mėdha historike, letrare e artistike. Po t'ia arrinte kėtij qėllimi, Redaksia do tė ndihej e lehtėsuar nga barra e rėndė qė me vetėdashje ia ka ngarkuar vetes dhe njėkohėsisht do tė ndihej e gėzuar pėr shlyerjen e njė pjese tė obligimit tė pėrjetshėm qė kemi ndaj atyre qė dhanė jetėn dhe derdhėn gjakun pėr lirinė dhe bashkimin e kombit.

Redaksia ėshtė e vetėdijshme se nė kėtė vėllim, nė tė cilin janė publikuar emrat e dėshmorėve, mund tė jenė pėrvjedhur gabime, andaj ajo do t’u jetė mirėnjohėse tė gjithėve qė me vėrejtjet dhe sugjerimet e tyre do tė ndihmonin pėr korrigjimin e kėtyre gabimeve me rastin e botimit nė vijim tė vėllimeve tė monografisė.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:23

Nė kėtė monografi janė prezantuar 41 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, duke filluar nga jetėshkrimi pėr komandantin Adem Jashari dhe duke pėrfunduar me biografinė e Zahir Pajazitit.
Radhitja ėshtė bėrė sipas kriterit alfabetik.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.

Pėrmbajtja:

I Parathėnia
II Biografitė e dėshmorėve:
Adem Shaban Jashari
Abedin Sokol Rexha
Abdullah Ramadan Tahiri
Agush Asllan Gjocaj
Agim Ēerkin Bajrami
Agim Hysni Ramadani
Ahmet Shaban Kaēiku
Ahmet Alush Pantina
Ali Rakip Beqa
Arben Aziz Haliti
Artim Sejdi Jashari
Bahri Rrahman Fazliu
Bedri Veli Shala
Bekim Fazli Berisha
Elez Ramė Geci
Fadil Bajram Nimani
Fetah Ahmet Gega
Hamėz Shaban Jashari
Hakif Sabit Zejnullahu
Halit Isuf Geci
Ibrahin Selman Mazreku
Ibrahim Muharrem Oruēi
Imer Muharrem Alushani
Ilir Halit Konushevci
Ismail Adem Luma
Ismet Jashar Jashari
Jetė Aziz Hasani
Luan Hilmi Haradinaj
Mervete Salih Maksutaj
Mehė Ramė Uka
Mentor Osman Dėrvishaj
Milaim Mehdi Beha
Osman Shaban Geci
Remzi bajram Ademaj
Ruzhdi Islam Salihu
Shaban Murat Jashari
Tahir Malė Sinani
Tefik Vehbi Zymberi
Xhavit Bahtijar Bajraktari
Valon Metė Myrtaj
Zahir Qerim Pajaziti

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:23

Nė kėtė monografi janė prezantuar 43 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetėshkrimi pėr Adrian Krasniqin dhe duke pėrfunduar me biografinė e dėshmorit Xhevat Berisha.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.
Radhitja sipas kriterit alfabetik.

Pėrmbajtja:

I Parathėnia
II Biografitė e dėshmorėve:
Adrian Rexhep Krasniqi
Afrim Avdi Vitia
Astrit Hekuran Suli
Avni Hysni Saraēi
Afrim Qazim Meshi
Basri Halil Canolli
Bashkim Azem Krasniqi
Beqir Brahim Rexhepi
Bekim Dalip Bekteshi
Besim Daut Halilaj
Danush Miftar Kurtaj
Edmond Hysni Hoxha
Enver Bajram Topalli
Fatos Sherif Krasniqi
Fehmi Muhamet Lladrovci
Fehmi Bajrush Rama
Franēesko Xhuzepe Bider
Hamit Hysen Jashari
Hamdi Qamil Hajrizi
Hyrė Qazim Emini
Ilir Rexhep Mėrturi
Imer Ramė Krasniqi
Isa Sabit Kastrati
Kasim Rexhep Shala
Mehedin Avdullah Morina
Muhamet Sefer Haxhaj
Mustafė Shaqir Shyti
Njazi Ramush Azemi
Ramadan deli Elshani
Rexhep Rexhep Bislimi
Rexhep Ajet Rexhepi
Sadik Hafir Shala
Salė Xhemajli-Jashari
Sejdi Muharrem Sejdiu
Selatin Xhelil Gėrxhaliu
Selim Salih Veselaj
Skėnder Murat Rexhepi
Sokol Mustafė Sopi
Shaip Jahir Pacolli
Xheladin Miftar Kurtaj
Xhevė Krasniqi-Lladrovci
Xhevat Ahmet Berisha

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:23

Nė kėtė monografi janė prezantuar 43 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetėshkrimi pėr dėshmorin, Agron Rrahmanie duke pėrfunduar me biografinė e dėshmorit, Xhemajl Rexha.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.
Radhitja sipas kriterit alfabetik.

Pėrmbajtja:

I Parathėnia
II Biografitė e dėshmorėve:
Agron Muharrem Rrahmani
Adnan Ilmi Maliqi
Ahmet Hysen Hoxha
Ali Halil Krasniqi
Bajram Hetem Sylejmani
Bektesh Nuhi Haliti
Beqir Sefė Gashi
Besnik Liman Begunca
Blerim Agim Saraēi
Brahim Tefik Ademi
Daut Zenun Halilaj
Faik Tahir Jashari
Fatmir Hajdar Hyseni
Fatos Shefqet Limani
Fehmi Brahim Kastrati
Gani Shaqir Kastrati
Gaspėr Ndue Karaēi
Gursel Hetem Sylejmani
Halil Ukė Ukaj
Hyzri Hamdi Talla
Indrit Lulėzim Cara
Ismet Hazir Asllani
Ismet Mustafė Bicaj
Jashar Zejnullah Jashari
Jetullah Mehmet Islami
Lec Bislim Leci
Leonard Dedė Palucaj
Menderes Osman Dėrvishaj
Menhend Osman Dėrvishaj
Mentor Nazmi Morina
Mujė Halil Krasniqi
Mukadeze Bafti Lika
Mustafė Rexhep Ēorraj
Nuhi Zejnullah Mazreku
Rasim Rrahman Kiēina
Rifat Fazli Mėziu
Sadri Azem Zeneli
Skėnder Haxhi Ēeku
Skėnder Zeqir Salihaj
Sherif Brahim Jashari
Shkėlzen Hilmi Haradinaj
Xhemajl Rasim Rexha

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:24

Nė kėtė monografi janė prezantuar 43 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetėshkrimi pėr dėshmorin, Ali Vitia e duke pėrfunduar me biografinė e dėshmores Zahide Jashari.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.
Radhitja sipas kriterit alfabetik.

Pėrmbajtja:

I Parathėnia II Biografitė e dėshmorėve:

Ali Vitia
Ali Zogaj
Arsim Zogiani
Azem Behluli
Azem Hajdaraj
Bashkim Vishi
Bedri Ahmeti
Behxhet Brajshori
Besim Jashari
Bislim Zekolli
Elmi Kamberi
Fazli Jakupi
Florim Rushiti
Gėzim Hamza
Halim Bajraktari
Halit Coka
Hanumshahe Abdullahu – Zymberi
Hetem H
asaj Isė Salihaj
Izet Shatri
Kadri Syla Kapllan Ahmetaj
Kemajl Hetemi
Lutfi Musiqi
Malush Ahmeti
Muhamet Dėrvishi
Muhamet Malėsori
Mustafė Llapashtica
Mustafė Shabani
Nazim Tėrziu
Nazim Kokollari
Nexhmi Llumnica
Rifat Goxhufi
Rrahim Gėrbeshi Sefedin Vitia
Selajdin Mullabazi
Selman Lajēi
Shaban Salihaj
Shaqir Tėrshani
Xhavit Kelmendi
Xhelal Hajda
Xhevat Demaku
Zahide Jashari

III Monumente pėrjetėsie
IV Dokumente V Recensione
VI Pėrmirėsim gabimesh
VII Literatura
Libri ka 338 faqe
Botues: SHFD tė UĒK-sė
Shtypi Shkrola, Prishtinė, 2004.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:24

Nė kėtė monografi janė prezantuar 42 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetėshkrimi pėr dėshmorin, Abdullah Bugari e duke pėrfunduar me biografinė e dėshmorit, Zymer Goxhuli.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.
Radhitja sipas kriterit alfabetik.

Pėrmbajtja:

I Parathėnia
II Biografitė e dėshmorėve:

Abdullah Bugari
Adem Gashi
Adile Jashari
Adnan Shyti
Agim Selmanaj
Arben Qerimaj
Avni Klinaku
Bashkim Syla
Bekim Sylka
Bekim Thaēi
Burim Graiēevci
Elton Zherka
Emin Sinani
Faik Goxhuli
Fejzullah Graiēevci
Ferid Curri
Fetah Sylejmani
Fisnik Ibrahimi
Fitush Kukaj
Habib Gashi
Hajrullah Abdullahu
Halim Statovci
Himė Haradinaj
Hysni Jetullahu
Ilir Lushtaku
Imer Shala
Luan Qerimaj
Mentor Krasniqi
Milaim Krasniqi
Mizahir Isma
Myrtė Zeneli
Nexhmedin Elshani
Pal Paluca
Permet Vula
Qamil Ilazi
Rushit Selmani
Sadri Lokaj
Selim Berisha
Skyfter Arifi
Virgjil Elshani
Xhevat Shala
Zymer Goxhuli
III Monumente pėrjetėsie
IV Dokumente V Recensione
VI Pėrmirėsim gabimesh
VII Literatura
Libri ka 328 faqe
Botues: SHFD tė UĒK-sė
Shtypi Shkrola, Prishtinė, 2005.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:24

Nė kėtė monografi janė prezantuar 41 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetėshkrimi pėr dėshmorin, Ajet Rexhaj e duke pėrfunduar me biografinė e dėshmorit, Zeki Shylemaja.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.
Radhitja sipas kriterit alfabetik.

Pėrmbajtja:

I Parathėnia
II Biografitė e dėshmorėve:

Ajet Rexhaj
Avdylgafurr Luma
Bedrush Gashi
Bekim Gashi
Bekim Mavraj
Beqir Meha
Dalip Behra
Daut Zagragja
Demush Mavraj
Elton Zherka
Enver Musa
Faik Rama
Fazli Fetahu
Haxhi Hoti
Hetem Rexhaj
Hysen Rexhepi
Hysni Duraku
Ibish Mavraj
Ismail Gashi
Jahja Danuza
Januz Jashari
Lulėzim Jashari
Luljetė Shala
Mehdi Hoxha
Mehmet Rexhaj
Milaim Loku
Milaim Qerimi
Naser Lani
Nazim Bakiu
Osman Luma
Pren Lleshi
Qani Luma
Rexhė Rexhaj
Sakip Bellaqa
Skerdilajd Llagami
Skėnder Qarri
Sokol Elshani
Shaban Mazrekaj
Shefket Muhadini
Shemsi Istrefi
Zeki Shylemaja

III Monumente pėrjetėsie
IV Dokumente
V Recensione
VI Pėrmirėsim gabimesh
VII Literatura
Libri ka 324 faqe
Botues: SHFD tė UĒK-sė
Shtypi Shkrola, Prishtinė, 2006.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:25

Nė kėtė monografi janė prezantuar 60 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetėshkrimi pėr dėshmorin Abedin Salihaj e duke pėrfunduar me biografinė e dėshmorit, Xhemsedin Suma.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.
Radhitja sipas kriterit alfabetik.

Pėrmbajtja:

I Parathėnia
II Biografitė e dėshmorėve:

Abedin Salihaj
Agim Shala
Agron Rama
Agron O. Rama
Alban Ajeti
Albert Rama
Arben Januzaj
Arben Salihaj
Avdullah Jashari
Avni Selmani
Bashkim Emini
Bekim Lushaku
Bujar Thaēi
Dominik Pėrgegaj
Elheme Jashari
Emrush Ēeta
Enver Duraku
Enver Olluri
Faruk Rama
Fitim Duraku
Gėzim Mullabazi
Hajzer Jashari
Halil Metaj
Halit Jashari
Hamėz Thaēi
Hysen Salihaj
Hysni Salihaj
Isa Morina
Isė Havolli
Isuf Sadikaj
Jahė Hasani
Jehona Raka
Kolė Lleshi
Maxhun Berisha
Milaim Salihaj
Mirsad Idrizaj
Muhamed Zeneli
Murad Ali
Murat Lika
Musa Begu
Myrtez Jashari
Naser Kelmendi
Nazmi Gashi
Ndriēim Koxha
Njomėza Lipaj
Nuri Bushi
Nysret Musa
Pajazit Ahmeti
Pajtim Roci
Pėrparim Thaēi
Raif Koraēi
Sahit Krasniqi
Shaban Hajzeraj
Shahin Gashi
Shaqir Berisha
Shefki Thaēi
Valon Malaj
Valon Gashi
Xhafer Haskaj
Xhemsedin Suma

III Monumente pėrjetėsie
IV Dokumente
V Recensione
VI Pėrmirėsim gabimesh
VII Literatura

Libri ka 284 faqe
Botues: SHFD tė UĒK-sė
Shtypi Shkrola, Prishtinė, 2007

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:25

Nė kėtė monografi janė prezantuar 63 biografi pėr dėshmorėt e UĒK-sė, si dhe fotot e tyre me ngjyra, duke filluar nga jetėshkrimi pėr Avdyl Pajazitin dhe duke pėrfunduar me biografinė e dėshmorit Xhafer Nurkasa.
Pėrzgjedhja ėshtė bėrė sipas kritereve qė ka caktuar “Redaksia Dėshmorėt e UĒK-sė”.
Radhitja sipas kriterit alfabetik.

Vėllimi i dhjetė i monografisė “Feniksėt e lirisė” hartuar nga Redaksia “Dėshmorėt e UĒK-sė” pėrfshinė biografitė e 63 dėshmorėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nga tė gjitha zonat operative tė luftės, tė rėnė gjatė viteve 1998-1999:
Nė kėtė vėllim janė tė pranishme shkrimet biografike pėr dėshmorėt:

Abdyl Pajaziti,
Agim Zeneli,
Agim Islami,
Ajvaz Jashari,
Arben Hyseni,
Arben Bytyēi,
Arsim Muzaqi,
Arton Zogaj,
Avdullah Baftiu,
Avni Dudi,
Bajram Veliu,
Bejtė Rexhepi,
Bekim Maliqi,
Besim Kabashi,
Cenė Loku,
Emėrllah Kuqi,
Enver Miftari,
Fahri Bici,
Fatmir Selmani,
Fazli Beqiri,
Feriz Blakaj,
Gafurr Loku,
Habib Berisha,
Hamide Jashari,
Hysni Murseli,
Isa Olluri,
Ismet Rrahmani,
Ismet Gashi,
Jahir Mazreku,
Januz Zeneli,
Jeton Kabashi,
Kajtaz Jashari,
Kurtish Hasani,
Mahi Loku,
Manush Berisha,
Mark Lleshi,
Mentor Ibriqi,
Mirali Sejdiu,
Muharrem Vuthaj,
Nazmi Hasani,
Nazmi Osmani,
Nazmi Muzliaj,
Nazmi Zhegrova,
Nexhmedin Hakaj,
Nezir Mujaj,
Nimon Demaj,
Qamil Olluri,
Qazim Hakaj,
Ramadan Mazreku,
Sabit Rrahimi,
Skėnder Gashi,
Skėnder Maraj,
Skėnder Latifi,
Smajl Jashari,
Smajl Fetahaj,
Sylejman Bytyēi,
Shaban Shabani,
Shkėlzen Krasniqi,
Tahir Gashi,
Tefik Raka,
Veli Ballazhi,
Xajė Jashari dhe
Xhafer Nurkasa.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 12:26

ABEDIN SALIH BUJUPI,
ADEM BAJRAM SELMANI,
ADNAN SHERIF BUNJAKU,
AFRIM HALIL BEHRAMI,
AGIM ABAZ MAZREKAJ,
AGIM HASAN SADIKU,
AGIM BINAK ĒELAJ,
AGRON ISLAM BYTYĒI,
AGRON SADRI GJOCAJ,
ARTAN NEZIR QORRAJ,
ASLLAN DESTAN KLEĒKA,
ASLLAN ZYMER FAZLIU,
ASLLAN SEFER BERISHA,
ASTRIT GAFURR BYTYĒI,
AVNI REXHEP HODAJ,
BAFTI JEMIN SHALA,
BASTRI BEQIR HYSENI,
BEDRI BAJRAM BERISHA,
BEDRI SEJDI BAJRAMI,
BEHAR NAZMI BEGOLLI,
BEKIM SHEFQET MAZREKAJ,
BESIM BILALL UKĖHAXHAJ,
BLERIM AVDI BALAJ,
CURR ASLLAN ALIĒKAJ,
ĒELĖ SOKOL UKAJ,
EMSALE IZJADIN FRANGU,
ENVER HASAN HALILAJ,
ENVER TEFIK GASHI,
EQREM SHEFQET HOXHA,
HESET ISMAIL MALOKU,
FADIL IZAHIR ĒAKA,
FADIL XHEVAT BUNJAKU,
FAIK JAHĖ UKĖHAXHAJ,
FEHMI IMER BERISHA,
HAMDI QAZIM FERATI,
HASAN SEJDI DEMA,
HAZIR AVDYL MALAJ,
ILIR EJUP ZHARKU,
ILIR ALI SADRIAJ,
ISLAM ALI REKALIU,
ISMAIL ISMET KUĒI,
ISMET HASAN OSMANI,
ISUF IBUSH HOXHA,
IZJAH ISMET LOKU,
LAVDIM REXHEP LIKAJ,
MARK ZEF SOPJANI,
MEHDI NEBIH BYTYĒI,
MEHDI ZYMER FAZLIU,
MEJDI HAJRUSH DALLOSH,
MILAZIM FETAH FAZLIU,
MINIR BEDRI THAĒI,
MUHARREM FADIL MEHMETI,
MUHARREM RRUSTEM LATAJ,
NAIM METĖ NIMANAJ,
NEHAT IZAHIR ĒAKA,
NESHAT FERID REXHA,
ORHAN LAN HALILAJ,
RAMIZ SADIK BATUSHA,
REMZI NAZMI DEMOLLI,
REXHĖ SADIK QORRAJ,
SAHIT BEQIR BAFTIU,
SEJDI FAZLI SHALA,
SELMAN BRAHIM LOKAJ,
SELVER BAJRAM MAĒKAJ,
SKĖNDER ADEM ALUSHANI dhe
SYLEJMAN XHELADIN BYTYĒI.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 13:03

Faik Qabrati 1982 Planejė 1999 Pashtrik
Faik Tafil Mjekiqi 1964 Grabofc 1998 Grabofc
Faruk Brahim Murati 1981 Treboviq 1999 Sejnovė
Faruk I. Rama 1976 Shkabaj 1999 Shkabaj
Faruk Kamer Elezi 1977 Gjergjevik i V. 1998 Grabanicė
Faruk Nazmi Beqiri 1974 Ceceli 1999 Melenicė
Faruk Vesel Dogani 1968 Kaēanik 1999 Rakoc
Faruk Zymer Zekaj 1978 Radafc 1999 Jabllanicė
Fatime Hamėz Jashari 1989 Prekaz i Po. 1998 Prekaz i Po.
Fatime Zeqir Hetemi 1977 Bistricė( Shalė) 1998 Gllanasellė
Fatmir Avdyl Horuni 1956 Biēec 1999 Kaēanik
Fatmir F. Berisha 1969 Prizren 1998 Jeshkovė
Fatmir H. Hyseni 1976 Sllatinė 1999 Guri Bardhė
Fatmir Ibishi 1964 Uglar 2001 Konēul
Fatmir Hajrush Ahmeti 1976 Lubovec 1998 Lubovec
Fatmir Haki Kėrēeli 1969 Softaj 1999 Koshare
Fatmir Imer Hoti 1974 Jashanicė 1998 Burojė
Fatmir Jonuz Krasniqi 1974 Pagarushė 1999 Pagarushė
Fatmir R. Isufi 1970 Qikatovė 1998 Baicė
Fatmir Rexhep Doēi 1978 Tropojė 1998 Smolicė
Fatmir Sh. Selmani 1976 Repė 1999 Repė
Fatmir Smajl Nimanaj 1973 Gllogjan 1999 Zhebel
Fatmir Xh. Shala 1971 Kopiliq 1998 Kopiliq
Faton Nazif Xhylani 1981 Baicė 1998 Junik
Faton Qerim Gashi 1978 Sferkė 1999 Sferkė
Faton Zeqir Nikqi 1978 Hereē 1999 Shtupeq
Fatos E. Zhuniqi 1955 Bellacerkė 1999 Bellacerkė
Fatos Muhamet Ademaj 1980 Katundi i Ri 1999 Padesh
Fatos Sherif Krasniqi 1970 Negroc 1998 Negroc
Fazli Binak Beqiri 1952 Aēarevė 1999 Aēarevė
Fazli Fetahu 1971 Podujevė 1999 Surdull
Fazli Halit Krasniqi 1974 Negroc 1999 Negroc
Fazli Haxhi Jakupi 1971 Baks 1999 Dashefc
Fazli Kabashi 1961 Mohlan 1999 Dubravė
Fehmi Bajrush Rama 1976 Likoc 1999 Rakinicė
Fehmi Kastrati 1978 Kishnarekė 1998 Lladroc
Fehmi M. Lladrovci 1956 Gllanasellė 1998 Gllanasellė
Fehmi Miftar Shala 1977 Cėrmjan 1999 Kralan
Fehmi Nazif Demiqi 1972 Abri 1999 Beleg
Fehmi Vesel Preteni 1974 Melenicė 1999 Tamnik
Fehmi Ymer Berisha 1964 Rogovė 1998 Rogovė
Fehmi Zukė Fetahu 1979 Ēirez 1999 Shtuticė
Feim A. Gashi 1971 Drenoc 1998 Bellacerkė
Feim Morina 1966 Samadraxhė 1998 Shqipėri
Fejsal Skėnder Hoti 1978 Krushė 1998 Tuzus (Prizren)
Fejzė Feriz Ramadani 1975 Shtuticė 1998 Shtuticė
Fekė Fejzė Durmishi 1954 Rakinicė 1998 Rakinicė
Ferat B. Aliu 1980 Pėrpellac 1999 Pėrpellac
Ferid Esat Curri 1974 Mazgit 1999 Grabofc
Feride Ramadan Jashari 1954 Prekaz 1998 Prekaz
Feriz A. Susuri 1969 Zhur 1999 Jeshkovė
Feriz Bibaj 1974 Lladrofc 1999 Lladrofc
Feriz F. Guri 1970 Nikaj 1999 Gorancė(Kaēanik)
Feriz Hasan Blakaj 1964 Vrellė 1999 Lubozhdė
Feriz R. Selimi 1966 Radishevė 1998 Vitak
Feriz Sh.Thaēi 1975 Llapushnik 1999 Llapushnik
Ferki Ali Aliu 1970 Pantinė 1999 Kēiē
Fetah Adem Selca 1971 Beran 1999 Gllavicė
Fetah Ali Kiqina 1976 Baicė (Gllogovc) 1999 Baicė
Fetah Gega 1966 Studenēan 1999 Shirokė
Fetah Hasan Krasniqi 1972 Gjergjevik 1998 Dobrosh
Fetah O. Rexhepi 1954 Randobravė 1999 Randobravė
Fetah S. Sylejmani 1968 Shajne 1999 Gorozhup
Fetah Sylejman Sylejmani 1968 Shajne 1999 Koshare
Feti J. Haxholli 1975 Marec 1999 Viti
Fisnik Bajram Salihu 1978 Morinė 1999 Koshare
Fitim Adem Jashari 1981 Prekaz 1998 Prekaz
Fitim I. Duraku 1975 Krushė 1999 Pagarushė
Fitim Selman Rexha 1981 Jabllanicė 1999 Rakoc
Fitush Rr. Kukaj 1982 Prishtinė 1999 Koshare
Fitush Rrustem Kukiqi 1982 Prishtinė 1999 Nė Kufi
Flamur Perteshi 1982 Duhėl 1998 Greiēec
Florim Baki Maliqi 1977 Ferizaj 1999 Koshare
Florim Elez Sejdiu 1976 Smolicė 1999 Shishman
Florim Nebih Krasniqi 1979 Drenoc - Drenoc
Florim S. Imeri 1976 Zllatar 1999 Zllatar
Flurim Gashi 1969 Mohlan 1968 Budakovė
Franēesko Giuseppe Bider 1961 Itali 1999 Koshare
Fadil Agush Kuēi 1974 Lutogllavė 1999 Istog
Faik Tahir Jashari 1963 Prekaz 1998 Prekaz
Fatime Bazaj 1979 Prekaz 1998 Prekaz
Fatime Sadik Jashari 1972 Prekaz 1998 Prekaz
Fatmir Dalip Selmani 1976 Gllamnik 1998 Llapashticė
Faton Vesel Sharani 1978 Gėrdoc 1999 Dyz
Fitim Dinė Jakupaj 1975 Cerovikė 1998 Negrovc
Gafurr Xh. Loku 1949 Paldenicė 1999 Paldenicė (Kaēanik)
Gani Bislim Musa 1964 Bajgorė 1999 Bajgorė
Gani Halit Helshani 1955 Kroikovė 1998 Nė kufi
Gani Hamdi Saramati 1968 Petrovė 1999 Gorozhup
Gani Hasan Zogaj 1973 Rixhevė 1998 Nė kufi
Gani Kastrati 1975 Nekoc 1998 Luzhnicė
Gani Musė Balaj 1960 Isniq 1998 Isniq
Gani Paēarizi 1964 Lubizhdė 1998 Bellacerkė
Gani Qerim Kelmendi 1948 Lutogllavė 1999 Tėrstenik
Gani Ramadan Smajli 1972 Zhebel 1999 Rogovė
Gani Salih Uka 1972 Ticė 1999 Ticė
Gani Vehbi Bajrami 1966 Randobravė 1999 Randobravė
Gani Xh. Paēarizi 1967 Lubizhdė 1998 Rahovec
Gani Xhemė Paēarizi 1967 Lubizhdė 1998 Sopniq
Ganimete A. Xhylani 1979 Baicė

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 13:03

Dinė Rexhep Aliaj 1935 Hereē 1998 Hereē
Dominik Tush Pėrgega 1982 Gjakovė 1998 Gllogjan
Driton Azemi 1979 Bradash 1999 Llapashticė
Driton G. Loku 1979 Kaēanik 1999 Hani i E.
Driton Kadri Islami 1975 Talinofc 1999 Slivovė
Driton Mujė Zeneli 1972 Piskotė 1998 Jabllanicė
Driton Musli Demaku 1982 Arbri 1999 Tėrdec
Driton Mustafė Veliu 1971 Mitrovicė 1999 Mitrovicė
Driton Shaban Ibrahimi 1976 Prekaz 1998 Dubofc
Driton Shaban Paēarizi 1981 Dragobil 1999 Kleēkė
Driton V. Krivaēa 1977 Kamenicė 1999 Kamenicė
Dukagjin Ruzhdi Vula 1978 Gjakovė 1999 Koshare
Driton Gani Veliu 1971 Polac 1999 Nė Kufi
Edmond Hysni Hoxha 1975 Junik 1997 Pustovė
Ejup Dibran Ukshini 1957 Prekaz 1999 Vojtesh
Ejup Hasan Dushkaja 1961 Kaēanik 1999 Rakoc
Ejup Jakup Kryeziu 1972 Pagarushė 1999 Senik
Ekrem Ibėr Berisha 1976 Shaptej 1999 Shavare
Ekrem Ramė Berisha 1974 Ruhot 1999 Nabėrgjan
Ekrem Sh. Gudaēi 1960 Stagovė 1999 Stagovė
Ekrem Zekė Lulaj 1980 Berliq 1998 Mylyshec
Elez Mustafė Berisha 1976 Ruhot 1999 Jabllanicė
Elez Ramė Geci 1951 Llukė 1999 Pozhar
Elfir Behrami 1977 Metohi 1999 Kaqandoll
Elham Curri 1981 Hani i Elezit 2001 Malinė
Elhami Sh. Hasani 1973 Ferizaj 1999 Jezerc
Elmaz M. Peci 1964 Rahovė 1999 Rashan
Elmi B. Kamberi 1981 Reēak 2001 Sllupēan
Elmi M. Lestrani 1976 Baicė 1999 Baicė
Elmi Sadri Aliu 1964 Izbicė 1998 Jashanicė
Elton Gėzim Zherka 1979 Gjakovė 1998 Junik
Emėrllah Mexhid Kuēi 1976 Kotlinė 1999 Kotlinė
Emin I. Troshupa 1969 Godanc 1999 Belinc
Emin Mic Berisha 1945 Tėrstenik 1999 Trubuhoc
Emin Ruzhdi Kryeziu 1975 Rogoēicė 1999 Padesh
Emredin I. Ēengaj 1964 Prizren 1998 Jeshkovė
Emri Pajazit Curri 1971 Han i Elezit 1999 Koshare
Emrush Buzhala 1968 Budakovė 1999 Vraniq
Emrush Ēeta 1972 Trubohoc 1999 Rogovė
Emsale Zijadin Frangu 1981 Kaēanik 1999 Rakoc
Enver Olluri 1979 Kroimir 1998 Nė kufi
Enver B. Topalli 1959 Greme (Ferizaj) 1999 Nė burg (Dubravė)
Enver Bytyēi 1977 Peēan 1999 Semetisht
Enver E. Duraku 1979 Krushė 1999 Pagarushė
Enver Hasan Avdimetaj 1969 Strellc 1998 Strellc
Enver Hasan Halilaj 1962 Gllogjan 1998 Gllogjan
Enver Hyzri Rashiti 1977 Petrovė 1999 Reēak
Enver Istref Musa 1971 Vushtrri 1999 Melenicė
Enver Jahir Tahiri 1977 Strofc 1999 Qyqavicė
Enver Malė Dobraj 1968 Carrabreg 1999 Dashinoc
Enver Metė Kastrati 1958 Polluzhė 1998 Galicė
Enver N. Maloku 1960 Batllavė 1998 Batllavė
Enver Nebi Buēaj 1975 Dushanovė 1999 Dushanovė
Enver Sh. Berisha 1970 Siēevė 1999 Grashticė
Enver Sh. Miftari 1974 Verbicė (Gjilan) 1999 Verbicė
Enver Sinan Bajra 1973 Izbicė 1999 Izbicė
Enver T. Gashi 1960 Shtime 1999 Shtime
Enver Tahir Alaj 1975 Drenoc 1998 Loxhė.
Ernest S. Zariqi 1972 Prishtinė 1999 Koshare
Ersan M. Mazreku 1981 Prizren 1999 Reti
Esat Ali Shabani 1966 Sferkė 1999 Trubuhoc
Esat Berisha 1965 Godishnjak 1999 Dyz
Esat I. Berlajolli 1971 Pejė 1998 Drelaj
Esat Maliq Imeri 1977 Shipol 1999 Shipol
Esat Muhamet Meholli 1976 Melenicė 1999 Melenicė
Esat Rr. Kastrati 1978 Zatriq 1998 Zatriq
Esat Sami Axhami 1967 Kaēanik 1999 Llanisht
Eset H. Ibrahimi 1967 Dumnicė 2000 Klinė
Eset I. Maloku 1957 Bradash 1999 Bradash
Eset Xhafer Ibishi 1969 Bajgorė 2000 Lugmir
Eshfredin R. Kastrati 1979 Drenoc 1998 Drenoc
Estref Ramadan Emini 1973 Belinc 1999 Belinc
Edmond Hysni Dabiēaj 1976 Prejlep 1998 Gllogjan
Ejup Tafil Kosumi 1976 Stanofc 1999 Gorozhub
Elfije Sadik Jashari 1970 Prekaz 1998 Prekaz
Elheme Jashari 1953 Prekaz 1998 Prekaz
Emin P. Sinani 1949 Murgull 1999 Murgull
Emin Sadri Krasniqi 1947 Negroc 1999 Negroc
Enver Salik Kukaj 1955 Terstenik 1999 Poklek
Fadil A. Krasniqi 1966 Negroc 1998 Negroc
Fadil Bajram Jakupi 1974 Livoē 1999 Livoē
Fadil Bajram Nimani 1967 Gjakovė 2001 Vaksincė
Fadil Bajrush Rashiti 1975 Petrovė 1998 Pashtrik
Fadil Elshani 1956 Sopi 1999 Sopi
Fadil Halil Maloku 1978 Gjocaj 1999 Koshare
Fadil Ismet Deliqi 1956 Mitrovicė 1999 Vaganicė
Fadil Kabashi 1959 Sopi 1999 Bukosh
Fadil M. Balaj 1979 Rimanishtė 1999 Rimanishtė
Fadil Muhamet Balaj 1977 Korishė 1998 Pashtrik
Fadil R. Ferati 1963 Randbravė 1999 Randobravė
Fadil S. Krasniqi 1968 Pastasel 1999 Pastasel
Fadil Sejdiu 1972 Bradash 1998 Kaqandoll
Fadil Tafil Franca 1968 Mitrovicė 1999 Shipol
Fadil Xhevat Bunjaku 1966 Biēec 1999 Biēec
Fadil. Izahir Ēaka 1961 Bobaj 1999 Rakoc
Fahri Bici 1979 Prishtinė 1999 Prishtinė
Faik Ali Dragaj 1979 Leqinė 1999 Leqinė
Faik B. Hajrizi 1972 Kotor 1998 Radishevė
Faik Beqir Ēabrati 1982 Planejė 1999 Koshare
Faik H. Rama 1972 Rahovec 1998 Rahovec
Faik Ibrahimi 1981 Kumanvė 2001 Mateē
Faik Imer Goxhuli 1976 Makėrmal 1999 Tėrstenik
Faik Jahė Ukėhaxhaj 1963 Carrabreg 1998 Carrabreg

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 13:04

Beqir Losh Mehmetaj 1969 Isniq 1998 Mylyshec
Beqir Nebih Mehaj 1936 Prekaz 1999 Ēubrel
Beqir Sefė Gashi 1966 Mleēan 1998 Nė kufi
Beran M. Gashi 1974 Prizren 1999 Gorozhup
Besim A. Kabashi 1972 Opterushė 1999 Dubravė
Besim Ali Rama 1963 Batushė 1999 Shishman
Besim Berisha 1976 Sharban 1999 Sharban
Besim Bilall Ukėhaxhaj 1962 Carrabreg 1998 Carrabreg
Besim Daut Halilaj 1967 Tėrdec 1998 Llapushnik
Besim Hamėz Jashari 1982 Prekaz 1998 Prekaz
Besim Isė Vitia 1969 Marec 1999 Viti
Besim Ismail Nuka 1972 Mitrovicė 1999 Koshare
Besim M. Berisha 1970 Rogovė 1999 Rogovė
Besim M. Bishtazhini 1968 Gjakovė 1999 Gjakovė
Besim M. Krasniqi 1972 Negroc 1998 Baicė
Besim Parallangaj 1972 Lugishtė 1999 Lugishtė
Besim R. Shala 1963 Jeshkovė 1998 Jeshkovė
Besim Rexhep Muleta 1975 Korroticė 1998 Vasilevė
Besim Rizah Tiku 1977 Verbofc 1999 Shtuticė
Besim S. Qarri 1979 Greiēec 1998 Koshare
Besim Saqip Rexhepi 1974 Ferizaj 1999 Koshare
Besim Sh. Sopa 1979 Gjurkovc 1999 Zborc
Besim T. Fazliu 1970 Koshare 1999 Ferizaj
Beslim M. Aliaj 1970 Dujakė 1999 Gllogjan
Besnik L.Begunca 1972 Gabrricė 1998 Gabrricė
Besnik Musė Lajēi 1971 Pepaj 1999 Qafė e Hajles
Besnik Pėrzhaku 1977 Studenēan 1999 Samadraxhė
Besnik S. Muēaj 1972 Korishė 1999 Vraniq
Besnik Salih Jasiqi 1981 Jasiq 1999 Prishtinė
Besnik Veli Maroca 1975 Druar 1999 Marec
Bexhet Ajet Shabani 1965 Baks 1999 Koshare
Bilall Ali Shala 1950 Ngucat (Malish.) 1998 Nė burg (Ferizaj)
Bilall Idriz Mazrekaj 1972 Drenoc 1998 Prejlep
Bislim Kamer Imeri 1975 Gurbardh 1998 Gurbardh
Bislim Maliq Trepēa 1958 Vidishiq 1998 Tamnik
Bislim Zekolli 1953 Bllacė 1998 Bllacė
Blerim Agim Saraēi 1980 Gllavatin 1999 Strofc
Blerim Ahmet Likaj 1974 Irzniq 1998 Carrabreg
Blerim Ali Ahmeti 1981 Kralan 1999 Kralan
Blerim Bajram Ukshini 1976 Morinė 1998 Morinė
Blerim Bekteshi - Ferizaj 1998 Nė kufi
Blerim Halil Kelmendi 1977 Llabjan 1999 Dobrushė
Blerim Hamėz Jashari 1985 Prekaz 1998 Prekaz
Blerim Hamit Zuēaku 1968 Vushtrri 1999 Vushtrri
Blerim Miftar Durmishi 1978 Shipol 1999 Shipol
Blerim R. Raka 1965 Kaēanik 1999 Kaēanik
Blerim Ramė Januzaj 1968 Dujakė 1998 Koshare
Blerim Selman Lokaj 1975 Prejlep 1998 Drenoc
Blerina Hamėz Jashari 1981 Prekaz 1998 Prekaz
Brahim Avdullah Nura 1945 Prellofc 1999 Prellofc
Brahim Islam Gashi 1952 Drenoc 1999 Drenoc
Brahim Selman Mazreku 1969 Malishevė 1999 Lladrofc
Brahim Tafė Demaliaj 1949 Strellc 1998 Strellc
Bujar Beqir Shala 1979 Rashiq 1999 Shishman
Bujar Buzhala 1979 Budakovė 1998 Budakovė
Bujar Esat Sylaj 1974 Gjakovė 1999 Shishman
Bujar Haki Roka 1974 Gjakovė 1999 Gjakovė
Bujar RexhepVisoēi 1979 Llukafc (Istog) 1999 Vrellė
Bujar Rrahman Neziri 1978 Tėrstenik 1999 Trubuhoc
Bujar Salih Jasiqi 1979 Jasiq 1999 Zhare
Bujar Sh. Thaēi 1978 Reti 1999 Samadraxhė
Burhan M. Dervishaj 1980 Irzniq 1998 Mylyshec
Burhan M. Zeneli 1975 Kaēanik 1999 Kaēanik
Burim A. Greiqeci 1980 Prishtinė 1999 Koshare
Burim Ilaz Vitia 1980 Marec 1999 Viti
Burim Rr. Veliqi 1981 Polluzhė 1999 Rezallė
Burim S. Rexha 1981 Kaēanik 1999 Kaēanik
Burim Sadik Mustafaj 1977 Gllogjan 1999 Dashinoc
Burim Zenun Hamza 1981 Smolicė 1998 Smolicė
Bylbyl Hazir Breqani 1974 Markaj 1999 Shkozė
Bahtije Jashari ? Prekaz 1998 Prekaz
Baki Shefqet Hoxha 1970 Domanek 1999 Verboc
Bejzat Zenel Krasniqi 1967 Negroc 1998 ?
Bekim Xhmajl Hysenaj 1974 Drenas 1999 Terstenik
Beqir Bajram Jashari 1958 Prekaz 1998 Prekaz
Besim Faiku ? Tėrnoc 2001 Tėrnoc
Bislim M. Aliaj 1970 Dujakė 1999 Gllogjan
Blerim Ahmet Dėrvishaj 1974 Irzniq 1998 Gramaēel
Blerim Zenė Jashari 1993 Prekaz 1998 Prekaz
Brahim Ademi 1973 Koshare 2001 Tanushė
Bujar Hoxha 1977 Shalė 1999 Mekoc
Canė Mehmet Ēelaj 1967 Strellc 1998 Strellc
Cen E. Loku 1964 Kaēanik 1999 Kotlinė
Cen Tafil Dugolli 1966 Nekoc 1998 Nė burg (Ferizaj)
Curr Asllan Aliēki 1973 Kosuriq 1999 Kotradiq
Ēaush Sinan Dakaj 1977 Cerovikė 1999 Cerovikė
Dalip H. Alshiqi 1945 Sharban 1999 Sharban
Dalip Isuf Behra 1962 Krushė 1999 Krushė
Danush M. Kurtaj 1961 Gabrricė 1999 Nė burg ( Dubravė)
Dashmir A. Krasniqi 1982 Gjakovė 1999 Qabrat
Daut I. Pllana 1973 Bardh i Madh 1998 Bardh i Madh
Daut I. Zagragja 1971 Banjė(Istog) 1999 Rogovė
Daut Rakoci 1956 Kaēanik 1999 Rakoc
Daut Sh. Dervishi 1946 Kopiliq 1999 Kopiliq
Daut Z. Halilaj 1933 Tėrdec 1999 Tėrdec
Demė Avdyl Shala 1966 Dujakė 1999 Nė burg ( Dubravė)
Demir B. Haziri 1954 Jashanicė 1999 Burojė
Demir Demiraj 1971 Samadraxhė 1999 Samadraxhė
Demir J.Vitia 1979 Marec 1999 Viti
Demush Kamer Mavraj 1949 Staradran 1999 Kashicė
Dervish Sylė Sylaj 1965 Ratishė 1999 Dubravė

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 13:04

Asret Sylė Poniku 1964 Prizren 1998 Prizren
Avdullah Adem Ēerkezi 1969 Stanovc 1999 Stanovc
Avdyl Ali Osdautaj 1963 Isniq 1999 Myleshc
Avni Bislim Kutllovci 1977 Sfėrēak 1998 Nė Kufi
Bafti Nexhip Haxhiu 1965 Gjylekreshtė 1999 Gorozhup
Bahri Fazliu 1971 Llaushė 1998 Nė kufi
Bahri Ferat Kuqi 1971 Dolak 1999 Sukė -Balincė
Bahri Gallopeni 1978 Therandė 1998 Reshtan
Bahti Buēaj 1956 Lladroc 1999 Lladroc
Bahti Shala 1969 Mushtisht 1999 Bukosh
Bahtir Jahiri 1975 Verbicė (Gjilan) 1999 Marec
Bahtjar Avdyl Morina 1975 Lubizhdė 1999 Rugovė
Bahtjar S. Gashi 1953 H. e Vogėl 1999 Zaqisht
Bajram A. Murati 1937 Llapashticė 1998 Llapashticė
Bajram B. Sallahaj 1959 Koznik 1999 Rahovec
Bajram H. Sylejmani 1965 Sadovinė 1998 Jezerc
Bajram H. Veliu 1967 Rahovec 1998 Bllot
Bajram Hakif Latifi 1962 Dumnicė 1999 Prishtinė
Bajram Jashar Berisha 1958 Shtuticė 1998 Shtuticė
Bajram Mehmet Aliu 1968 Likoc 1999 Verbofc
Bajram Metė Kastrati 1955 Polluzhė 1999 Skėnderaj
Bajram Rr. Lataj 1974 Carrabreg 2000 Deēan
Bajram Rrustem Gashi 1974 Vėrmicė 1999 Negroc
Bajram Rrustem Gogaj 1943 Deēan 1998 Deēan
Bajram T. Rexhepaj 1968 Zaberxhė 1999 Aēarevė
Bajram Thaēi 1963 Lubeēevė 1999 Lubeēevė
Bajram Ukė Musliaj 1969 Shaptej 1999 Shavare (Shalė)
Bajram Xh. Musa 1981 Bajgorė 1999 Maja e Zezė (Shalė)
Bajram Xhemė Zekaj 1963 Abri 1999 Abri
Bajrush R. Mehmeti 1972 Jabllanicė 1999 Rakoc
Baki Sali Pacolli 1955 Marec 1999 Marec
Bardhyl Osmani 1972 Gjilan 2001 Rahovicė
Bashkim Avdi Leku 1972 Baicė 1998 Junik
Bashkim Azemi 1967 Zllakuqan 1998 Gorozhup
Bashkim I. Suka 1976 Bllacė 1998 Jeshkovė
Bashkim Idriz Kerolli 1971 Polac 1998 Nė kufi
Bashkim J. Krasniqi 1962 Hoēė 1999 Nagafc
Bashkim Kabashi 1979 Leshan 1998 Hoxhaj-Shqipėri
Bashkim Krasniqi 1977 Zllakuēan 1998 Nė kufi
Bashkim Mustafė Idrizi 1967 Gjakovė 1999 Koshare
Bashkim Qazim Meshi 1966 Lubozhdė 1999 Lubozhdė
Bashkim R. Vishi 1977 Kaēanik 1998 Jezerc
Bashkim Ramadan Jasiqi 1977 Jasiq 1999 Koshare
Bashkim S. Emini 1976 Vojnovc 1998 Planejė
Bashkim Tahir Muleta 1971 Korroticė 1998 Vasilevė
Bashkim Xh. Mehmetaj 1976 Rudicė 1998 Dobėrdol
Bashkim Xh. Selishta 1971 Kranidell 1999 Miresh
Basri Hajzer Beqiri 1975 Okrashticė 1998 Nė kufi
Bastri Beqir Hyseni 1970 Skromė 199 Studime
Bastri Canolli 1976 Marec 1999 Marec
Beamir Rr. Memaj 1973 Zhur 1998 Buēe
Bedri Ahmeti 1969 Llapashticė 1999 Llapashticė
Bedri Bajram Berisha 1977 Volljakė 1999 Nafafc
Bedri Bajrami 1974 Shtedim 1999 Majanc
Bedri H. Gashi 1967 Arllat 1999 Pashtrik
Bedri Hajdin Mustafa 1974 Siēevė 1999 Dobėrdol
Bedri I. Bislimi 1976 Ballofc 1999 Ballofc
Bedri Isuf Deliu 1959 Rezallė 1999 Rezallė
Bedri Maloku 1956 Bradash 1999 Bradash
Bedri Musli Demaku 1976 Arbri 1999 Abri
Bedri Veli Shala 1969 Gjergjicė 1998 Junik
Bedrush A. Gashi 1964 Drenoc 1999 Drenoc
Behar Begolli 1978 Tėrnavė 1999 Sharban
Behetjar Avdyl Morina 1975 Lubizhdė 1999 Rogovė
Behram Hazir Morina 1959 Gllobar 1998 Ēirez
Behram S. Behrami 1954 Pollatė 1999 Pollatė
Behxhet Brajshori 1961 Sharban 1999 Sharban
Behxhet I. Karaxha 1969 Ēitak 1998 Gllobar
Behxhet Shaban Hamza 1965 - 1999 Koshare
Bejtė A. Kajdomēaj 1959 Lugishtė 1999 Koshare
Bejtė N. Nebihu 1973 Damanek 1999 Plluzhinė
Bejtė Pajazit Rexhepi 1974 Korroticė 1999 Vasilevė
Bejtė Xhemajl Rexhepi 1972 Korroticė 1999 Vasilevė
Bekė Sefer Hadėrgjonaj 1976 Sllup 1998 Koshare
Bekim A. Sylka 1972 Rahovec 1999 Rahovec
Bekim Ahmet Doroci 1974 Braboniq 1999 Zmiē (Mitrovicė)
Bekim Bekteshi 1981 Samadraxhė 1998 Zaqisht
Bekim Fazli Berisha 1967 Graboc 1998 Junik
Bekim H. Mani 1973 Pėrpllac 1999 Pėrpellac
Bekim H. Osmani 1979 Jezerc 1998 Jezerc
Bekim Halil Kelmendi 1973 Llabjan 1999 Staradran
Bekim Halit Krasniqi 1975 Negroc 1999 Negroc
Bekim I. Gashi 1976 Krushė e M. 1999 Krushė
Bekim Lushaku 1978 Podujevė 1998 Dobratin
Bekim Lutfi Thaēi 1968 Dushanovė 1999 Padesh
Bekim Fazli Berisha 1967 Graboc 1998 Junik
Bekim M. Berisha 1971 Lez 1998 Lez
Bekim Maliqi 1976 Batllavė 1998 Kaqandoll
Bekim Nezir Toverlani 1968 Klinac 1999 Koshare
Bekim Q. Bytyēi 1978 Denjė 1998 Pashtrik
Bekim Salih Alia 1974 Hereē 1998 Koshare
Bekim Sefer Mavraj 1977 Staradran 1999 Trubuhoc
Bekim Sh. Isma 1971 Rahovec 1999 Rahovec
Bekim Shaban Zenuni 1973 Beēiq 1999 Beēiq
Bekim Shaqir Kodra 1981 Prekaz 1999 Llapushnik
Bekim Shefqet Mazrekaj 1976 Sllup 1998 Koshare
Bektesh Nuhė Haliti 1975 Gllavotinė 1998 Apterushė
Beqė Binak Lokaj 1968 Sllup 1998 Koshare
Beqė Sefer Gashi 1959 Buēan 1999 Zhebel
Beqir Brahim Rexhepi 1968 Ēirez 1998 Likoshan
Beqir Haxhė Qufaj 1977 Prejlep 1998 Prejlep
Beqir Kamer Hyseni 1959 Skromė 1999 Studime

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 11 Jun 2009, 13:06

jam munduar gjithmone te sjell ne kete forum ose ne te gjithe forumet qe un jam ..historine e kosoves me pelqen te di me shume ta sdudioi gjdo gje qe i perket keti vendi me pelqen shum te di me teper ju lutem merrni pjese kush din me teper ne kete teme ju flm klea

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17703
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Genci-fr prej Sat 13 Jun 2009, 02:33

i leh't qoft dheu mbi keta dėshmor, ata jetojn ne mesin tonė pavarsisht pse ata nuk jan pran nesh fizikisht, keto jan ne mendjen e qdo personi qe ne venat e tij rrjedh gjak shqiptari, lirin qe po e gezojm ne, eshte merit e ketyre deshmoreve merit e
''USHTRIS QLIRIMTARE TE KOSOVES''

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10592
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dėshmorėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi