» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Homoseksualizmi

Shko poshtė

Homoseksualizmi

Mesazh nga Vizitor prej Sat 20 Jun 2009, 18:58

Problemi i homoseksualizmit gjithnje e me shume po terheq vemendjen e opinionit publik, seksologeve dhe shkencetareve kudo ne bote.Interesimi eshte rritur vecanerisht vitet e fundit.Disa statistika tregojne se 10% e njerezve (cdo grupemoshe) e konsiderojne veten homoseksual, me pare kjo shifer ka qene vetem 2%.
Pse gjithe kjo rritje?
- Sepse sot homoseksualet kane dale nga dollapi dhe kerkojne te drejtat e tyre.

- Sepse homoseksualismi duket sikur eshte mode dhe duket me i vevante dhe me i ngrohte.

Fare papritur ne na shkon ne mendje pyetja: a mundet qe nje homoseksual te kthehet ne normal?
Kthimi ne normal eshte shume i veshtire.Vetem kur personi ka deshire te madhe dhe konsultohet me psikologe dhe psikiater mundesia per tu kthyer eshte 70%.Megjithate dhe pas kthimit disa vazhdojne me keto sjellje.Ne fund te fundit nuk kemi pse shqetesohemi per orientimin seksual. Te gjithe jemi qenie seksuale pavaresisht orientimit seksual qe kemi, me gjinine e kundert ose te njejte.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga vistor2 prej Sat 20 Jun 2009, 21:00

Tė jesh homoseksual nuk ėshtė krim, ėshtė njė e veēantė qė duhet respektuar brenda normave tė caktuara. Nė bazė tė kėrkimeve tė ndryshme qė janė realizuar nė fushen e gjenetikes, ėshtė vertetuar se disa individė lindin me defekte gjenetike tė cilat lidhen drejtpėrdrejtė me identitetitin e tyre tė ardhshėm seksual. Me pak fjalė pėr arsye tė ndryshme ata/ato nuk janė tė aftė tė kryejne maredhenie seksuale me njė heteroseksual.
Natyrisht, askush nuk do tė dėshironte tė kishte njė fėmijė, vėlla apo motėr homoseksual dhe sigurisht flas nė nivelin personal. Por kjo nuk do tė thotė se edhe ata qė janė duhet tė denohen, diskriminohen dhe pėrbuzen nė ēdo aspekt. Tė gjithė jemi njerėz, dhe pėrpara syve tė Zotit jemi tė barabartė. Vendet islame, kan njė qėndrim krejt tė veēant pėrball kėtyre individėve. Nė bazė tė Kuranit homoseksualizmi konsiderohet si mėkat fatal ēka unė ēndroj pas kėsaj.
Homoseksualizmi ėshtė njė nga veprat mė tė shėmtuara qė ekzistojnė, cilėsi shumė e keqe, gjė qė e bėn tė vdesė turpi, e asgjėson moralin, e shkatėrron zemrėn, ėshtė njė invazion ndaj natyrshmėrisė qė Allahu i Lartėsuar e ka krijuar, ėshtė njė krim nga i cili janė tė pastėr edhe kafshėt.
Pėr t’u trajtuar ky fenomen nė aspektin mjeksor apo edhe nė fusha tė tjera, atė psikologjik e social, duhet tė posedojmė njė profesionalizėm nė kėto fusha, prandaj unė nuk do tė ndalem shumė nė kėtė pikė, por vetėm dėshiroj tė theksoj se homoseksualizmi ėshtė i rrezikshėm pėr njeriun, si pėr veten e tij, por edhe pėr shoqėrinė. Pėr tė kuptuar mė mirė rrezikshmėrinė qė e ka homoseksualizmi e sjellim kėtė informatė se nė vitin 1983 u zbulua HIV qė ėshtė pėrgjegjės pėr SIDA-n, sindromin e imuno-deficiencės sė fituar.Kjo sėmundje, qė tanimė pothuajse e njohur te tė gjthė sa e rrezikshme ėshtė dhe e pashėrueshme pėr momentin, pėr herė tė parė ėshtė indentifikuar tek burrat homoseksualė nė Amerikė.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12081
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 20 Jun 2009, 23:23

leckat me te ndyra ne shoqeri jane ky grup
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13872
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Adonisi prej Mon 22 Jun 2009, 20:35

Megjithate nuk eshte diqka e re. Ekziston qe moti, vetem jo ne kete mase dhe kaq hapur sa sot.
Une per vete deri vone nuk i kam kuptu keta fare marifetet-homoseksualat. Deri sa me rastisi te lexoje nje leter ( dashurie) ne mes te nje "qifti" te ndar te dy meshkujve. Perderisa e lexoja edhe u habita edhe me vinte me qesh! Sepse asnje femre nuk kam mundur t'ja shpreh ndjenjat ne ate menyre me kaq zemer ( edhe nese kam ndjer diqka) sikurse ai atij ( mashkulli-mashkullit)! Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11445
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Vizitor prej Mon 22 Jun 2009, 20:45

Ne kete fenomen nuk bejne perjashtim femrat nga 4 femra 3 imagjinojne seksin me te njejten gjini.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga veronika prej Mon 22 Jun 2009, 20:54

Une jam kunder ketij fenomeni. Zoti kur krijoji njeriun ai krijoji Adamin dhe Even e jo Adamin e Ramadanin !!!?????
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 10909
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Vizitor prej Mon 22 Jun 2009, 20:57

Zoti gaboi Veronika, sepse nuk e njihte ne ate kohe kundershtarin e tij. Me vone u shfaq.Shume e lehte te shprehemi Zoti ka krijuar femren e mashkullin, sepse femra e mashkulli sot po krijojne te kunderten.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Adonisi prej Mon 22 Jun 2009, 21:27

veronika shkruajti:Une jam kunder ketij fenomeni. Zoti kur krijoji njeriun ai krijoji Adamin dhe Even e jo Adamin e Ramadanin !!!?????

Veronika e perkra apo jo shprehjen " njeriu mendon, zoti urdheron"?

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11445
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 22 Jun 2009, 21:32

Une mendoj se Homoseksualizmi ose per me teper orientimi seksual percaktohet nga disa faktore biologjike (ne nivel hormonal dhe gjenetik). Dicka qe ndoshta formohet qe ne moshe te re.

Semundje?? nuk do ta emertoja te tille, thjesht dicka ndryshe. Eshte nje dallim qe shfaqet qe ne adoleshente, me perpara sesa eksperincat seksuale. pavarsisht se shoqeria gjithmon ka diktuar paragjykime per te tille njerz duke i qujtuar mendersiht te semure. Sot Psikologjia nuk e njeh Homoseksualizmin si semundje. Ekzistojne gjithashtu disa "Conversion therapies" per nje ri-orinetim seksulat te mundshem megjithate efikasiteti i tyre ngelet i diskutueshem.

Nje mashkull eshte krijuar per te qene me nje femer dhe anasjelltas !
Dikush mund te thoje " Cfare te drejte kemi neve te nderhyjme ne preferencat e dikujt tjetri ". Une po them : "Cfare te drejte kemi neve te ndryshojme ligjet e jetes " !!!!! mendoheni kete gje !

Homoseksualizmi eshte jashte natyrores, megjithate nuk do e trajtoja si nje problem jetesor. As nuk do i denoja, pak e kane denuar veten ata me preferencen e tyre?

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 22 Jun 2009, 21:42

mendimi i juaj znj.klea ne kete teme eshte mjaft domethenes dhe me pelqeu shume.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13872
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Genci-fr prej Mon 22 Jun 2009, 22:31

homoseksualizmi mendoj qe duhet te asgjesohet, arsye esht se neve si fe nuk na takon qe ne shoqrin ton te ket ksi lloj karaktere.
se ZOTI kur e ka krijuar ADEMIN dhe HAVEN ka mundur ti krijoj te2 meshkuj ose femra mir po ZOTI i ka kriju si 2gjini te kunderta, per tu zgjeruar bota dhe fal ZOTIT qe i ka kriju 2gjini te kunderta bota i ka mbi 5 000 000 000 banor.
po sikur te ishin mbi gjysa homoseksuala sa Do te shtohej nr i banorve andaj jam kunder keti karakteri njerzor.
ne vendet e evropes ki fenomen esht i pranuar mir po tek ne asesi un keshtu mendoj se sidomos tek neve shqipetaret asesi te pranohet ky fakt...


MENDIMI IM PERSONAL

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10418
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Naki prej Mon 22 Jun 2009, 22:47

Homoseksualizmi veq po behet sot edhe me gjinit e kunderta cdo dite edhe ne dashuri po kerkohet dicka e re keshtuqe nuk duhet te jemi te befasuar. E drejte e individit eshte te zgjedhe cfar deshiron. Personalisht nuk e pranoj si vendim te menqur dhe per mua eshte e barabart me boten shtazore (ketu po ofendoj kafshet sepse ato kete nuk e bejne por nuk po gjej shprehje tjeter si ta quaj).

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19175
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Adonisi prej Wed 08 Jul 2009, 22:52

genci-fr shkruajti:homoseksualizmi mendoj qe duhet te asgjesohet, arsye esht se neve si fe nuk na takon qe ne shoqrin ton te ket ksi lloj karaktere.
se ZOTI kur e ka krijuar ADEMIN dhe HAVEN ka mundur ti krijoj te2 meshkuj ose femra mir po ZOTI i ka kriju si 2gjini te kunderta, per tu zgjeruar bota dhe fal ZOTIT qe i ka kriju 2gjini te kunderta bota i ka mbi 5 000 000 000 banor.
po sikur te ishin mbi gjysa homoseksuala sa Do te shtohej nr i banorve andaj jam kunder keti karakteri njerzor.
ne vendet e evropes ki fenomen esht i pranuar mir po tek ne asesi un keshtu mendoj se sidomos tek neve shqipetaret asesi te pranohet ky fakt...


MENDIMI IM PERSONAL

Genci jo vetem ty apo te tjereve qe jane musliman, por asnje njeriu, te ciles do fe, nuk i shkojne ne favore keta njerez ( homoseksualat).

Genci, pse nuk jeni ju personalisht homoseksual? Mendon se njeriu me deshire behet homoseksual? Une mendoj se njeriu lind i atille ( ka probleme me kromozome) ose behet me vone, por as ne rastin e pare, e as ne te dytin nuk duhet nuk ka faj ai.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11445
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 09 Jul 2009, 10:56

Adonisi- ne vendet tjera eshte me e pranueshme ky karakter se sa tek ne, tek neve edhe i diskriminojn njerzit me karakter te till.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10418
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Vizitor prej Thu 09 Jul 2009, 21:31

Kjo ndodh pasi shfaqja e homesksualve ka qene e nje mase me te madhe dhe gjithmone kane kerkuar te njihen te drejtat e tyre.Ata e kane shfaqur prirjen e tyre seksuale, ndodhta me ndrojtje por ama kane pasur guxim ta bejne.Ndryshojne dhe kulturat.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Homoseksualizmi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi