» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mbi higjenen .

Shko poshtė

Mbi higjenen .

Mesazh nga Dita prej Sun 21 Jun 2009, 12:04

Pastrtia ideale eshte dicka e pamundur

Po jap me disa kuriozitete, per te vertetuar temen e krye te postimit:
-Tualeta(haleja). Pervec miroorganizmave te ngordhur, rreth 1440 milione jane akoma te gjlle mbi peshqrin e fytyres. Nga keta rreth 8.5 milione jane stafilokok, rezistent ndaj ndaj shume dizinfektuesve e antibiotikeve.
-Kapaket e koshave te plehrave jane vendi ideal per zhvillimin dheshumefishimin e te gjitha llojeve te mikroorganizmave.
-Kuzhina eshte vendi qe permban vec e tjerave edhe insekte. Vend nderi ketu ze kacaridha, qe pelqen lageshtire e erresire.
-Ushqimet ne te cilat zhvillohen me shume mikrobet jane mishrat e gatuara, salcat, qumeshti, dhe gaimet me veze.
-Kakate e qenve e maceve, mund te permbajne veze krimbash, qe shkaktojne semundje te ndryshme,ne raste te rralla edhe verbim. Nje gr. dhe i infektuar me kaka macejepermban416 milion mikrobe.
-Mizat nuk mund te hane ushqime te thata, prandaj "peshtyjne"me nje solucion qe e tret, i cili permban shume mikrobe. Kur ....ngopen ato, eshte .....radha jone te hame.

Niveli i pergjithshem i pastertise se nje vendi, nuk eshte vecse niveli i pastertise e shendetit te qytetareve tevet.

firma.................................................................................................................................................................................
(Æ`·.øø.·“Æ`·.øø.- www.nasergashi.com -.øø.·“Æ`·.øø.·“Æ)


avatar
Dita

Shteti : Tirane !!
Postime : 429
Kyējet nė forum : 10724
Regjistruar mė : 29/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mbi higjenen .

Mesazh nga albi prej Wed 26 Feb 2014, 14:41

Pastertia esht shendeti jon mikrobet jan gjithku ne ajrin ne shtepi te  rrobat ashti si n evetem me pastertin te tripit ton mundemi ti largojm te jemi te shendosh
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12198
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi