» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Prostitucioni

Shko poshtė

Luftė kundėr prostitucionit tė detyruar

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 04 Apr 2009, 23:34

Jo prostitucionit gjatė evenimenteve tė mėdha. Njė shoqatė gruaje nė Zvicėr pėrpiqet tė tėrheqė vėmendjen pėr prostitucionin e detyruar, fenomen ky qė gjallon gjatė veprimtarive tė mėdha siē ėshtė Kampionati Evropian
Me njė spot kundėr prostitucionit tė detyruar shoqata zvicerane kundėr trafikimit tė femrave synon tė tėrheqė vėmendjen nė luftėn kundėr prostitucionit. Spoti tregon njė grua tė re qė gjendet nė njė dhomė plot me burra qė bėrtasin, si nė njė ankand pėr shitjen e lopėve nė fund pėrfundon si prostitutė nė rrugė.
Sipas tė dhėnave tė dhomės sė gruas nė Parlamentin Evropian, mė shumė se njė gjysmėmilioni gra nė vit, nga Evropa lindore detyrohen tė punojnė si prostituta nė Perėndim. Kėto femra ndodhen nė vėshtirėsi tė dyfishtė.Nga njėra anė ato jetojnė ilegalisht nė vendet ku i ēojnė, nga ana tjetėr ku ato detyrohen tė punojnė si prostituta.
A gjenden vajzat e reja ne Shqiperi para ketij rreziku te madh?
Po per vajzat shqiptare si mendoni cfare masa duhet te marre shteti per ndalimin e prostitucionit?

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Sun 05 Apr 2009, 14:31

Mendoj se eshte nje teme e dhimbshme.
1. Mos gjeni mbeshtetjen e shtetit ne kete fenomen te hidhur
2. Sot shume ka informacione nje femer per kete poshtersi qe i behet. Mos te lakmoj cdo gje qe ne pamje te pare ka aparence te bukur. Te jete e zonja te ngrej themelet vet te jetes se saj. Mos te pres kurre nga te tjeret ti japin lumturi kur jua premtojne nese ua sigurojne jashte atdheut.
Por sot prostitucioni po zhvillohet dhe brenda vendit.Nuk mund te them si te mbrohesh nga tutoret sepse ata jane mjeshtra, por mundohuni te qendroni me kembe ne toke . Sot liria fitohet ajo nuk falet. Madje shume kerkojne t;ua cenojne.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Mon 29 Jun 2009, 01:15

mir e the arla shum mundohen ta cenojn lirin e tjetrit mir po keta persona duhet te asgjesohen, apo duhet te eleminohen nga liria e tyre.
prostitucione esht nje tem shum e dhimbeshme sepse ka te bej me moralin e njeriut mir po ato te cilet i detirojn qka do qofshin ato vajza apo gra, ato te poshter e meritojn zjarrin e gjenemit ne ket bot dhe ne boten tjeter.
sepse ta detirojsh dike tjeter te bej diqka qe nuk ja ka endja esht tejet e pa moralshme jasht njerzimit ato pa medyshje mund ti quajm kafsh pa u friguar se mos po i ofendojm.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 30 Jun 2009, 18:13

Qka mendoni-a mund te jet e moralshme nje prostitute?

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Tue 30 Jun 2009, 18:34

Prostitucioni eshte nje plage e shoqerise.Egzistojne dy lloje prostitucioni, ai me vetdeshire dhe me detyrim.Kur nje femer detyrohet ose zgjedh te behet prostitute nuk ka moral.Vet jeta e saj e detyron te mos njoh moralin.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 01 Jul 2009, 00:36

ARLA-sipas teje prostitucioni u ndajka ne 2 lloje mir po un e kisha shtu edhe nje e kisha ber me 3lloje-
ai me vet deshir
me detyrim
dhe pa vet deshir pa detyrim por per mbijetes te femijve.....

kto 2 te fundit a kishin mujt me qen te moralshem..

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Jul 2009, 12:11

Genci, dhe prostitucioni quhet profesion, por nje profesion i padevotshem.Nuk jam dakord me mendimin tuaj se egziston dhe mundesia e prostitucionit per shkak te mbijeteses se femijeve.Kur ke statusin nene duhet ti perkushtohesh femijeve, te jesh afer tyre ne cdo drejtim duke i kalitur me edukate dhe duke ju falur shume dashur.Cfare mund tu ofroj femijve te saj nje mama prostitute?Duke pare dhe vendin ku jetojme mos te harrojme qe ata femije do rriten me damke.Ka plot pune qe te ndihmojne te rritesh femijet.Me mire pastruese rruge sesa ate profesion.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 01 Jul 2009, 12:20

me at qe nuk po pajtohesh me mu un nuk pajtohem me ty mir po pajtohem me mesazhin tend, ehde ka ksi lloj prostitucioni, edhe per at un them qe jan te pa moralshme ky lloj i prostitucionit sepse ka rrugdalje per mbijetes, nuk esht e vetmja zgjidhja prostitucioni.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Jul 2009, 12:32

Genci jam ndeshur me disa prostituta dhe shtiren shume te mohojne ate qe jane.I tradheton sjellja aspak e hijshme, madje dhe menyra si te shikojne, si te flasin, si ta kthejne respektin eshte shume e ulet.Per nje prostitute te gjithe njerezit jane per ti mashtruar.Mashtrojne shume, genjejne shume, dhe nuk e vleresojne mirenjohjen.Ndoshta kjo rrjedh dhe nga perjetimet e hidhura qe ju eshte dashur ti kalojne, por kur vendos te fillosh nje jete te re ose ke femije bej ndryshim total.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 01 Jul 2009, 13:26

ARLA-un personalisht kurr nuk jam ndeshur me nje prostitut, por mendoj qe jan shum stimuluese, imponuese.
qfar mendoni a mund jet infkuencive nje vajz e mir ne kuptimin e moralit nga nje prostitut, qe tja ndryshoj kahjen e jetes.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Jul 2009, 19:13

Ndoshta dhe mund te arrihet nese ka nje vullnet te hekurt femra qe i eshte dashur te ushtroje kete profesion.Pa pasur vet vullnet ajo nuk arrihet asgje.Sepse cdo gje e shohin gri dhe kane shume mllef brenda vetes.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 01 Jul 2009, 21:18

po a mund te ndikohet edhe nese nuk deshiron vajza te imponohet nje vajz.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Jul 2009, 21:21

Jo genci nuk ndikohet.Krijohet nje ide e pakthyeshme, pa nje pune kolosale dhe te vullnetshme nga vet ajo.Ketu e kam fjalen per ndryshimin e karakterit te saj.Nga rruga ajo largohet me mundesine e pare qe i jepet.Po nga ky profesion i ngelet i rrenjosur mllefi qe e akomulon me shume kur ndeshet me realitetin.Perpiqen te pershtaten, por nga ana tjeter kerkojne te perfitojne shume, kane nje ambicie te semure dhe zili.Ndjejne keqardhje qe jeta e tyre nuk ka qene si e shume vajzave te tjera.Kane vesin e zhvatjes dhe nuk e njohin fjalen miqesi.Nuk eshte faji i tyre, por i jetes qe eshte treguar e pamishershme me to.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 02 Jul 2009, 10:43

arla per ta permbyllur kete tem te prostitucionit po jap nje definicon nuk di sa esht i qelluar mir po, po e shprehi mendimin tim, morali nuk nvaret nga profesioni keshtu qe rash ne dakord qe prostituka mundem me qen me moral sepse prostitucioni esht profesion andaj mund te ket moral, moral do me thene pasterti e nvaret qysh e ben ajo nese mbahet e pastert ateher esht e moralshme besoj qe me ke kuptuar.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Thu 02 Jul 2009, 11:08

Nese mbahet e paster nga cilet faktor Genci?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Naki prej Thu 02 Jul 2009, 11:16

Rreth kesaj teme ka shume opinione mirpo kur kemi te bejme me profesionin me te vjeter duhet patur kujdes se cfar sjellim per lexuesit dhe te pasqyrohet me fakte. nese mua me lejohet te sjell nje informacion live nga sektoret e policise dhe disa OJQ-ve qe kane bere shume pune rreth ketoj fenomeni do te shifni shume gjera qe vertete te bejne te habitesh dhe nuk mund te besosh se kjo eshte e mundur.
Disa faktore relevant jane ndikues te kesaj dukurie shume negative per shoqerine por edhe per vete ushtruesen e ketij profesioni.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Adonisi prej Thu 02 Jul 2009, 20:06

genci-fr shkruajti:Qka mendoni-a mund te jet e moralshme nje prostitute?

E moralshme nuk mund te them, por mund te ndodhe te jete e respektuar nga nje pjes jo e vogel e njerezve. Po them per raste te veqanta.
Une kisha me thene se sot kan ndryshuar shume gjerat. Sepse prostitutka te pakten e ka profesion ate qe bene ( i mire apo i keq), kurse nje pjes e femrave te fejuara apo edhe te martuara ua kalojne prostitutkave nuk meritojne as respektin minimal njerezore. Keshtu qe nese i afrojme prostitutkat me keto te fundit, atehere te parat do duke drite ne krahasim me kete lloj femrash te fundit. Mos t'me keqkuptoj dikush, ame po flas per ate pjes te femrave qe kam pas rast me i pa me sy te mije se qfar bejne...!

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11466
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Thu 02 Jul 2009, 21:05

Ky eshte nje realitet me te vertet i prekshem.Adonisi, me entuziazmoi ky shkrim.Nuk po gjej fjale te shtoj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga vistor2 prej Thu 02 Jul 2009, 21:25

Tė nderuar vėllezėr dhe motra , historia na mėson se shumė popuj tė mėdhenjė janė shpartalluar dhe shkatėrruar , mu pėr shkak tė dobėsimit tė moralit. Nėse studiojmė historinė e gjithė popujve tė mėdhenjė tė cilėt qėmoti janė zhdukur nga skena historike do tė konstatojmė se shkaku kryesor i shkatėrrimit , pėrvec gjėrave sekondare ka qenė dhėnia e tyre pas epsheve dhe gjėrave tė pamoralshme. Dikur femra ka qenė si margaritarė nė guacė , e ruajtur me xhelozi nė fund tė thellėsirave tė detit. Njeriu e ka paramenduar pėr tė ka ėndėrruar , ka medituar.... Sot , jo qė ka nevojė tė notojmė thellė nė detė dhe tė kėrkojmė guacėn , ta paramendojmė dhe tė meditojmė pėr tė , por as qė ka nevojė ta hapim pasiqė ajo ka hedhur ēdo gjė nga vetja , gjoja se nė emėr tė lirisė dhe emancipimit duke mos kuptuar se ėshtė bėrė mall pėr tregėti.
Nė shkrimet e sipėrme disa herė ėshtė cekur se prostitucioni ėshtė njė zanat i vjetėr dhe kjo ėshtė e vertetė. Kot mundohemi tė japim kėshilla nuk arrim kurrė ta ndalojmė ndoshta mund ta zbusim pakėz por ta ndalojmė kurrė.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Thu 02 Jul 2009, 21:35

Ndersa lexoja keto rrjeshta u rrenqetha.Eshte nje profesion qe te ben ta shohesh boten ndryshe.Te ndihesh e kercenuar, e drobitur, e keqtrajtuar pa meshire, ku zeri per shperthimin e litarve qe te shterngojne kycet e duarve te kembeve cajne dhe veten qiellin, po jo zemrat e atyre qe te detyrojne ta besh.

Une ne shkrimet me lart fola per pasojat qe sjell ky profesion ne jete.Po nese do flitej per peripecite qe kalojne keto femra do ishte si te perjetoje makabren e kobshme.Shumica shkojne pas nje genjeshtre qe do ua kthej jeten ne tragjedine qe po shkruhet nga populli jone me gjak e lote.Ne plagen qe vazhdon te hapet dhe perhape semundjen e shekullit te perhumbur.Kjo kushton shtrenjte dhe gjene me te shtrenjte ta perdhos me dhune.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga vistor2 prej Thu 02 Jul 2009, 21:44

Nuk do koment shkrimi juaj sipėr motra ime andaj dhe e vlerėsova me plus. Unė solla njė citat nėse mund ta quaja citat sa pėr te dhėnė njė pasqyrė kėtij zanatit tė vjetėr.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

faktoret e mbrendeshem trupor, sepse ne qoftese ben mardhenje seksuale me 3 apo 4 persona ndonese edhe me shum, ateher sigurisht qe skish me qen e moralshme sepse nga aty mund te perhapet sida dhe nga aj gjest mund te infektohen shum persona.

Mesazh nga Genci-fr prej Fri 03 Jul 2009, 01:31

arla shkruajti:Nese mbahet e paster nga cilet faktor Genci?

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Vizitor prej Tue 07 Jul 2009, 13:22

Genci ,kur kryen kete profesion merr cdo rrezik persiper, eshte gjeja me e papranueshme ne nje shoqeri.Konsiderohet si krim ndaj trupit dhe ndaj dinjitetit te femres.Nje femer qe siguron jeten nga ky profesion e di qe klientet i gjen ne rruge.Kur femra punon ne nje vend te caktuar, dhe klientet ja gjen tutori/tutorja nuk diskutohet shume qe jane te panjohur.Disa jane me manine ti bejne sa me keq kesaj femre . fundja kam bere nje pagese te majme , mendon klienti.Perdor dhune, ofendon, trajton femren si nje qenie jo njerezore, e kush e di nese dhe nuk e vret!?
Po sjell rrefimin e nje vajze.
Ishte rrembyer qe ne moshe te vogel, rrembyesi e mbante ne nje shtepi te vecuar nga te tjerat.Ai gjente klientet.Ne dite i thote:Behu gati nje klient qe ka paguar mjaft mire po pret.Dera u hap dhe vajza njohu fytyren e babait te saj.Rrembeu jastekun dhe kundershtoi t;ia shihte fytyren, iu pergjeruar klientit , i cili ishte vet babai i saj te mos ta prekte , pasi vunate nga nje semundje e pasherueshme.Nderkohe qe klienti e luste qe nuk do e prekte vetem nese, do e zbulonte fytyren.Vajza vrapoi ne banje per ti dhene fund jetes.Babai i saj, rendi pas saj dhe kur pa vajzen ishte ai qe i dha fund jetes.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 08 Jul 2009, 01:47

me mahniti ki tregim i yti arla

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Katilja prej Mon 22 Apr 2013, 18:08

Shprehur me zhargonin e popullarizuar figurativ -“zanati mė i vjetėr
nė botė” - prostitucioni, si njė fenomen negativ i etikės kolektive tė
njė shoqėrie, me njė ekspansion marramendės, po na shpaloset edhe nė
realitetin tonė tė pasluftės kosovare. Mos ėshtė vallė kjo , nė mesin e
shumė tė tjerave, edhe njė flijim i yni i paevitueshėm moral, qė nė emėr
tė lirisė dhe proceseve tė pashmangshėm tė integrimeve ndėrkombėtare,
edhe kėtė patjetėr si risk duhet ta paguajmė sot ne kosovarėt?! Aspak
nuk mund tė konstatohet se gjatė etapave tė ndryshme tė emancipimit tonė
si popull, fare nuk ka ekzistuar prostitucioni si fenomen, por kurrsesi
ajo nuk ka qenė si karakteristikė aq e shprehur, saqė, fenomenologjia e
paraqitjes sė saj nė rritje, tė arrij shkallėn e njė brenge serioze
shoqėrore. Fatkeqėsisht, kjo e vėrtetė e pamohueshme neve si shoqėri po
na ndodhė. Viteve tė fundit edhe statistikat zyrtare tė pėrhapjes sė saj
tė shpejtuar janė alarmante edhe nė Kosovėn tonė.

Qė ky tė jetė njė breng edhe mė e madhe dhe mė e dhembshme, pėrveē
anės sė saj kriminale, tėrthorazi na paraqitet edhe si paralajmėruese e
njė krizė serioze morale qė po e kalon shoqėria e jonė e re demokratike
nė dhetėvitshin e fundit tė lirisė sė saj. A nuk mund tė merret si
shqetėsues fakti se sot gjatė ushtrimit tė kėsaj veprimtarie nė Kosovė,
si prostitute nuk paraqiten vetėm femra tė importuara nga vendet tjera
tė regjionit, por ėshtė numri nė rritje progresive i shqiptareve
vendase, tė cilat, nė shumicėn e rasteve, pėr t’u marr me kėtė zanat, e
kanėedhe bekimin e heshtur tė familjarėve tė tyre?
Ēka ėshtė prostitucioni dhe si definohet ajo?

Prostitucioni ėshtė njėra prej formave tė eksploatimit seksual tė
seksit tė kundėrt, ku trupi i femrės shndėrrohet nė send pėr
shit-blerje. Pra, bėhet madh tregu. Me kėtė veprim, seriozisht
rrezikohet integriteti fizik dhe dinjiteti njerėzor, vlera kėto, qė
sipas standardeve tė legjislaturės bashkėkohore normative, konsiderohen
si tė drejta tė pacenueshme individuale tė njeriut. Praktikisht,
prostitucioni ėshtė forma pėrmes sė cilės mashkulli, pėr qėllime tė
kėnaqjes sė kėrkesave tė veta seksuale, nė mėnyrė komerciale, si dhe
duke pėrdorur metoda tjera tė ushtrimit tė dhunės, realizon nevojėn e
qasjes sė vetė nė trupin e femrės. Pra, motivi i pėrmbushjes i kėsaj
dėshire epshore arrihet: ose pėrmes detyrimit me dhunė, pagesės me para
tė shėrbimit, apo tė dyjave sė bashku.

Femrat si subjekte, pse mos tė themi nė kėtė rast edhe si objekte tė
prostitucionit, zakonisht janė nga shtresat sociale tė kategorive tė
ulėta shoqėrore, gjegjėsisht, janė ato viktima, qė nė rrethin e tyre ku
punojnė dhe veprojnė kanė njė ndikim mė tė vogėl shoqėror. Tė gjitha ato
qė zakonisht pėrfundojnė si prostitute janė nga shtresat mė tė vobekta.
Shumica nuk kanė shtėpi ose nė atė vend kanė qėndrim tė pėrkohshėm dhe
tretmanin e refugjates. Ato, pra, janė njėra prej kategorive sociale tė
gjinisė femėrore, tė cilat mė sė shumti diskriminohen nė ēdo shoqėri.
Edhe pse realisht, shoqėria i urren femrat qė merren me prostitucion,
ajo nė mėnyrė indirekte edhe vetė i prodhon ato. Prostitutat, zakonisht
janė femra qė pak kanė alternativa tjetėr qė ta ushqejnė, sė pari
veten, pastaj fėmijėt dhe familjen e tyre nė pėrgjithėsi. Meqė,
papunėsia dhe lufta pėr ekzistencė janė shkaqet mė themelor qė i shtyjnė
shumicėn e femrave tė merren me kėtė profesion, zgjedhja e problemit tė
papunėsisė sė shprehur nė njė shoqėri, patjetėr duhet tė jetė prioritet
i ēdo elite politike nė pushtet.

Pasi, prostitucioni si dukuri ėshtė shumė e pėrhapur nė tė gjitha
shoqėritė kudo nė botė, ajo fatkeqėsisht edhe tentohet tė konsiderohet
si normale. Si arritje pa mund deri tek parat, kjo veprimtari ėshtė njė
biznes komercial tejet profitabile. Andaj, qendrat dhe punktet e
ndryshme ku ajo ushtrohet legalisht dhe ilegalisht, zakonisht
kontrollohen nga “bossėt” dhe “makrotė” tė qarqeve mafioz, tė cilėt, pėr
tė siguruar rregullisht numėr tė konsiderueshėm tė femrave, nuk
kursejnė kurrfarė metoda tė veprimit: qė nga gėnjeshtrat dhe mashtrimet,
e deri tek ushtrimi direkt i dhunės fizike. Si mėnyra mė e shprehur e
regrutimit tė femrave pėr ushtrimin e veprimtarisė sė prostitucionit
ėshtė premtimi gjoja se pėr njė pasurim tė shpejtė dhe njė jete mė e
mirė.

Dallojmė dy mėnyra tė nxitjes sė femrave pėr marrje me prostitucion: mėnyra e vullnetshme dhe e dhunshme. Sikur cekėm mė
sipėr, tanimė na ėshtė i njohur mėnyra e dhunshme e nxitjes sė femrave
pėr tu marr me prostitucioni, ndėrsa, tek shkaktarėt e vullnetshme, mė
tepėr dominojnė motivet materiale, e shumė mė pak ato fiziologjike dhe
psikologjike tė nevojave tė shfrenuara epshore tek femrat. Pa marrė
parasysh se nė ēdo shoqėri tė organizuar, prostitucioni sanksionohet me
ligje tė ashpra, nėn pretekstin e respektimi tė drejtės individuale tė
vullnetit tė lirė, nėn njė mbikėqyrje mė tė rreptė institucional, nė
disa shtete dhe shoqėri, kjo veprimtari lejohet edhe legalisht.
Nė vazhdim, do t’i paraqesim disa forma tė lejueshme dhe tė
tolerueshme tė biznes-seksit, nė disa shtete tė botės, e, qė,
tolerueshėm dhe heshtur kalojnė pa u pėrndjekur si krim edhe nė Kosovė.

1. Tregtia seksuale me gra


Nė shtetet e ekonomikisht tė zhvilluara, pėrmes rrugės sė letėrkėmbimit
tė ndėrsjellėt, meshkujt e pasur, arrijnė qė t’i blejnė femrat nė rrugėn
legale. Deri para disa viteve, numri mi i madh i femrave pėrmes
letėrkėmbimit sigurohej nga Azia dhe Amerika Latine. Kurse, kohėn e
fundit, ky letėrkėmbim dhe marrėveshje, bėhet me femrat nga ish shtetet
socialiste tė Evropės lindore. Nė kėto raste, mėnyra e vėnies sė
kontaktit tė ndėrsjellėt, mė tepėr arrihet pėrmes shpalljeve tė
publikuara nėpėr revista tė ndryshme, ndėrsa me pėrhapjen e rrjetit
digjital tė komunikimit global (INTERNETIT), kėto kontakte realizohen
pėrmes internetit. Me krijimin e njė shtrese qė shpejtė po pasurohet,
kjo formė e arritjes me pagesė, apo interes, deri tek “mishi i bardhė”,
kohėn e fundit ka filluar tė shfaqet edhe nė Kosovė.
2. Prostitucioni nė shtėpitė legale publike.

Ky lloj i prostitucionit ėshtė njė formė e ushtrimit legal tė kėsaj
veprimtarie, ku femrat qė dėshirojnė tė merren me kėtė profesion, pėr
kėtė “marrėdhėnie pune” paraqiten vullnetarisht dhe pa imponim. Kryhet
nė objekte dhe vende tė caktuara qė nėnshtrohen kontrollit tė rreptė
institucional. Kjo formė e prostitucionit, ėshtė mė e shprehur nėpėr
metropolet e mėdha botėrore dhe qendrat e ndryshme tė biznesit. Vendi
apo objekti ku kryhet kjo veprimtari, mund tė jetė si “bordel” klasik,
apo lokal turistik hotelier, i cili, pėrveē ofertės turistike-hoteliere,
pėr mysafirėt e vetė qė zakonisht vijnė nga vendet tjera, ėshtė i
kombinuar edhe me kėtė shėrbim specifik.

3. Prostitucioni ushtarak

Kjo formė e prostitucionit ėshtė e shprehur nė zona tė ndryshme tė
konflikteve ndėrkombėtare; mė sė shumti nėpėr ato vende dhe regjione ku
janė tė pėrqendruara kontingjentet e mėdha tė trupave ushtarake. Bėhet
si shėrbim me pagesė, pėr kėnaqjen e epsheve ushtarėve tė tyre, tė
cilėt, gjatė shėrbimit ushtarak, njė kohė tė gjatė kanė qėndrua jashtė
familjeve tė tyre. Shpesh nga disa komanda ushtarake tė kėtyre shteteve,
nė mėnyrė tė organizuar sillen grupe tė pėrkohshme tė prostitutave qė
do ta kryejnė kėtė shėrbim. Me ardhjen dhe stacionimin e trupave
ushtarake tė NATO-s nė Kosovė, kjo formė e prostitucionit te ne ėshtė
mjaftė e shprehur. Edhe pse jo ende legale, ajo nė heshtje tolerohet nga
institucionet tona.
4. Seks-turizmi.

Edhe seks-turizmi, ose pėrcjellja afariste, i takon njėrės prej
formave legale dhe tė tolerueshme tė marrjes me prostitucion. Edhe pse
ka por ende nuk ėshtė zyrtarizuar nė Kosovė, nė shumė shtete tė
zhvilluara tė botės, ekzistojnė agjenci tė caktuara turistike qė ofrojnė
pėrcjellje dhe shoqėri tė femrave pėr afaristėt dhe vizitorėt e
ndryshėm turistik. Kėtė lloj tė prostitucionit, kohėn e fundit, me tė
madhe po e shfrytėzojnė edhe qarqet shtetėrore institucionale, nė kėtė
formė, duke siguruar shoqėri femrash atraktive pėr miqtė e tyre tė huaj
politikan dhe diplomat.

Nėse me vėmendje i shikojmė kėto forma tolerante apo tė lejueshme tė
prostitucionit nė shoqėritė e pėrparuara dhe moderne, do tė vėrejmė se
tė njėjtat, si nė mėnyra legale dhe gjysmė-legale, me tė madhe janė
prezentė edhe nė Kosovė?!Dhe pėr fund, t’i kthehemi edhe njė herė asaj
pyetje shqetėsuese nga fillimi, e cila, si duket, edhe mė tej do tė
mbetet pa pėrgjigje adekuate: Vallė, a ėshtė kjo edhe njė risk tjetėr
tejet i dhembshme qė duhet ta paguajmė ne kosovarėt pėr kėtė liri dhe
modernizim tė pashmangshėm tė shoqėrisė tonė si vazhdimėsi?!

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7204
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Prostitucioni

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi