» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ndihmojme njeri-tjetrin!

Shko poshtė

Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 01 Jul 2009, 00:54

ktu mund ta ndimojm njeri tjetrin per qdo problem qe has me mundesit tona do te mundohemi ta ndimojm
psh un kam problem me disa fjal sun i kuptoj dhe pres prej juve qe te me ndimoni


anticipim
promotor
akceptim
perceptim
paranoj
retrospektiv
reciproke
pragmatizem
sentimental

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Kotelja prej Wed 01 Jul 2009, 09:56

Genc kam modifikuar titullin sepse keshtu e pashe me te arsyeshme.

Anticipim - Parashoh, parapres.

Promotor - Ai qė i jep shtytjen e parė njė pune, njė veprimtarie etj., nxitėsi i parė a kryesor i diēkaje.

Akceptim - Pranim (ang. accept - pranoj). Perqafoj/pajtohem me nje dukuri, fenomen a person ne kuptimin e pranimit si i tille qe eshte.

Perceptim - Pasqyrimi nė tėrėsi i anės sė jashtme tė sendeve ose tė dukurive nė vetėdijen e njeriut, qė bėhet me anė tė organeve tė shqisave nga veprimi i drejtpėrdrejtė mbi to i kėtyre sendeve ose dukurive dhe qė pėrmban nė vetvete edhe pėrvojėn e atij qė percepton, formė e njohjes shqisore tė realitetit objektiv.

Paranoje - Eshte nje crregullim madhor i moshes se pjekurise. E shohim zakonisht ne moshat 30-50 vjecare, prek me shume burrat sesa grate. Nje person me paronoje mendon vec per vete, eshte narcistik, i vetmuar, xheloz dhe teper dyshues. Shpesh keta persona kane aftesi me te larta se mesatarja, ne pergjithesi keto jane te tipit pervers.

Retrospektive - Vėshtrim a paraqitje e dukurive, e veprave ose e ngjarjeve tė sė kaluarės; kthimi nė diēka tė sė kaluarės. Kthehem ne te kaluaren.

Pragmatizem - Rrymė e idealizmit tė sotėm subjektiv, qė mohon realitetin objektiv, ligjet e tij e tė vėrtetėn objektive dhe pranon si kriter tė sė vėrtetės vetėm atė qė ėshtė e dobishme e u sjell pėrfitime tė ēastit kapitalistėve.

Sentimental - Qė preket shumė shpejt nė ndjenjat, tepėr i ndjeshėm. Njeri sentimental, emocional.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13923
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 01 Jul 2009, 13:19

faleminderit KOTELJA-un nuk jam vetiak, dhe per qdo sen qe ,me nevojitet kam desjhir te kerkoj ndim nga diksuh nuk ndiem i inatosur pse nje gje nuk edi dhe mos te kerkoj ndim nga dikush, por edeh nje person qe kerkon ndim nga un qdo her i gatshem ta ndimoj me mundesi. un besoj qe me jeten jam optimist dhe per at edhe jam i interesuar te di shum gjera.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 02 Jul 2009, 10:45

qfar kuptiimi ka fjala KOLOSALE.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Thu 02 Jul 2009, 19:59

-Kolosale, eshte nje pune shume e madhe, ose shifra marramendese.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Fri 03 Jul 2009, 00:36

nese mundemi me me ndimui rreth kesaj qeshtje psh-si te hapi bised me musafir shum thjesht po shprena.
psh. n.q.s. an vien disa musafir si duhet ti mirpres me qfar fjal dhe pas fjaleve mirseardheje si te filloj permenjeher ne bised per ndo nje tem a mundet diksuh mem ndimu qe mos te stopoj kur te vin musafiret..

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 03 Jul 2009, 23:51

Genci, uroj qe gjithmone te kesh mysafyre sepse vertet sjellin gjalleri ne shtepi dhe krijojne nje atmosfere te gezueshme.

Fillimisht ju thuhet :-Mireserdhet, urdheroni brenda, mund te uleni dhe te ndiheni rehat si ne shtepite tuaja.
Biseda fillon duke e pyetur per shendetin, familjen, punen, shkollen nese frekuentojne.Behen ato ritet e zakonshme me qerasje.Dhe biseda mund te sillet rreth temave politike,aktuale, shoqerore, familjare nese jane te afert.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Sat 04 Jul 2009, 10:20

ARLA-faleminderit per kete ndihem besoj qe do ta kthej me te mira

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 08 Jul 2009, 01:54

qfar do te thot fjala

feminist

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 08 Jul 2009, 10:28

Feminist, Person i cili perqendrohet ne raportin e militarizimit dhe te patriarkatit.Shkurt , merret vetem me punet e grave.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 08 Jul 2009, 15:16

faleminderit arla

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Fri 24 Jul 2009, 14:09


Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Fri 24 Jul 2009, 14:11

qka po kuptojm me kultin e dhunes----

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 24 Jul 2009, 14:49

Dhuna = ne te gjitha format dhe aspektet e saj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Sun 26 Jul 2009, 18:52

dmth edhe nese behet fjal per kultin e dashur dmth esht fjala per format dhe aspektin e dashuris

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 Jul 2009, 19:05

Jo Genci, kulti eshte kultivimi i dickaje tek ne.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Mon 27 Jul 2009, 23:52

Arla-tekt i e gjej veten time ndoshta po e teproj paksa mir po du te me ndimosh ne kete pik.
ne vendin ku jetoj un me pak njerz e gjej veten dhe shum pak njerz me kuptojn mua mir po ato qe me kuptojn edin qe kam te drejt per gjo qe kembguli, mir po me shum njerz nuk mund te pershtatem fjala esht per bised, problemi esht qe un i kuptoj gjerat ndryshe nga vendasit e mi e tash du perkrahejen tende a te vazhdoj me kete ritem qe te luftoj per ndryshime ne kete vend apo tju pershtatem ambientit, te jetoj te njejten jet sikurse vendasit, un per ket bindje timen jam i sigurt qe jam ne rrug te drejt un nuk jom adoleshenet qe ti kuptoj gjerat ne menyr amatoreske mir po i kuptoj gjerat ne menyr te mirfillit, andaj dua mendimin tend si dhe te anetareve tjer......

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 28 Jul 2009, 11:24

qfar esht besimi mitologjik

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 28 Jul 2009, 11:35

Genci gjeja me e mire per tu pershtatur ne ambjentin ku ne jetojme eshte te shohim vetem punet tona.Qendro pak indiferent ne ambjentin rreth teje, por mos harro qe te jesh nje vezhges i mire.Kur ti sheh vetem punet e tua, mesohesh te respektosh te tjeret, sepse e cakton vet vendin tend ne ate ambjent dhe shoqeri duke mos u perzier me boten.Po te perzihesh me ambjentin do maresh nje pergjigje dhe asnjehere nuk i dihet si mund te jete ajo pergjigje keshtu qe vetem per veprimet e tua kerkoi vetes llogari.
shume njerez duan te dine mendimin tend, njerezit qe te kuptojne thuajua ate qe ju duhet thene, ndersa per ata qe pyesin sa per muhabet thuaju ate qe duan te degjojne.Keshtu kenqen te dy palet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 28 Jul 2009, 11:41

genci-fr shkruajti:qfar esht besimi mitologjik

Me pelqeu kjo pyetje Genci , une do pergjigjem ashtu sic e perceptoj.Me pare ka qene te zhvilluara ,mitet, si zanat, oret, kucedra, etj.Pellazget kane pasur mitin e diellit dhe te gjarprit.Besonin ne to.
Mendonin se po te silleshin mire keto mite do i ndihmonin do ju sillnin begati dhe lumturi.Mitologjia permbledh mitet.Lexo temen mitologjia dhe do marresh shume informacion

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 28 Jul 2009, 14:59

qka esht racizmi

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 28 Jul 2009, 16:21

Racizmi eshte ndarja e njerezve ne kategori, qe do te thote ndarja e shoqerise ne grupime te caktuara.Perkatesia e njeriut ne keto grupime futet qe ne lindje.Seciles nga keto shoqeri i vishen cilesi te caktuara.Njerezit qe ndihen superior kunder ketyre racave ose grupimeve kane urrejtje per shkaqe te ndryshme dhe kete urrejtjen mundohen ta perhapin ne ambjentin ku jetojne.Pavaresisht vendit ku jetojme ne ndahemi ne grupe dhe rangje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Disconnect prej Tue 28 Jul 2009, 22:26

c'sjell tradhetia

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume

avatar
Disconnect

Shteti : Itali
Postime : 158
Kyējet nė forum : 10009
Regjistruar mė : 27/07/2009
Profesioni : Virg Mobile

http://www.peqini.org

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga deti prej Wed 29 Jul 2009, 09:47

tradhetia e hap rrugen per tradheti.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13747
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 29 Jul 2009, 12:23

tradhetia sjell fatkeqesi

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga memaliaj prej Fri 31 Jul 2009, 11:11

cesht dashuria kur ajo eshte e pamundur.

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12215
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 31 Jul 2009, 11:16

Me ka rene ne hall mua djali me i mire.Memaliaj ne jete asgje nuk eshte e pamundur, vetem se duhet ti kesh objektivat e qarta dhe durim te madh.Njeriu nuk eshte i destinuar te kete vetem nje dashuri.Nuk duhet te kerkoj te marr dashurine po aq te madhe se e ndjen vet sepse kurre nuk e gjen.Njeri gjithmone dashuron me shume se tjetri.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga memaliaj prej Fri 31 Jul 2009, 11:19

kur njeri dashuron ne ekstrem dhe tjetri ben indiferentin si i behet e dashur?

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12215
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 31 Jul 2009, 11:22

Duhet ta kuptoj qe dashuria nuk imponohet.Te vuaj njefare kohe dhe ne fund me beso qe ka per te qeshur.Nuk ja vlen te vush per asnje ne jete.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga memaliaj prej Fri 31 Jul 2009, 11:24

ke te drejt, pak me respekt per veten ne keto raste.

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12215
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 31 Jul 2009, 11:25

Tamam respekti dhe dashuria per dike nje dite mbaron por per veten duhet te jete me i madh ne raste te tilla.
Bej dhe ti indiferentin mo lal.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga memaliaj prej Fri 31 Jul 2009, 11:28

te siguroj qe do e bej zemer se eshte mbushur kupa
flm per keshillen

firma.................................................................................................................................................................................
Cdo gje ka bukurine e saj.
avatar
memaliaj

Shteti : TIRANE
Postime : 3003
Kyējet nė forum : 12215
Regjistruar mė : 06/03/2008
Profesioni : arkitekt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Vizitor prej Fri 31 Jul 2009, 11:33

Bej ate qe ndien , por pa humbur dinjitetin tend,te pershendes dhe te uroj gjithe te mirat tani.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Sat 01 Aug 2009, 00:43

qfar kuptojm me lidhjen reciproke

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 04 Aug 2009, 08:40

qka kuptojm me

ide kreative
ndegjues empatik

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Genci-fr prej Mon 24 Aug 2009, 22:22

o njerz kujeni nuk do jepni ndihem

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10508
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ndihmojme njeri-tjetrin!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi