» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Egziston romantizmi sot?

Shko poshtė

Egziston romantizmi sot?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 01 Jul 2009, 21:20

E ngacmuar nga pyetja qe mu be nga nje anetar gjeta shtyse te hap kete teme.Ishte nje epoke kur romantizmi njohu lulezimin e tij.Xheste te embla qe ngrinin peshe zemrat e vajzave dhe bente qe pasioni te mos shuhej, perdoreshin nga meshkujt.Shkrimtare te shumte u frymezuan nga kjo menyre e shfaqjes se dashurise dhe mbushen rrjeshtat e librave dhe thuren poezi.E verteta eshte qe romantizmi te fal ndjesine e embelsise dhe ben te adhurosh partnerin.Sa shume serenata nden ballkonet e vajzave benin qe mijra sy te shfaqeshin nga dritaret.Shume poezi u bene motoja e nje lidhjeje.Ne kete milenium duket sikur keto gjera jane lene pak ne harrese.Sot momentet romantike ndahen me nje perqafim, ose me nje mengjes te servirur nga partneri/partnerja.Nje mbremje nen driten e yjeve dhe te qirinjve e bejne mbremjen magjike.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Egziston romantizmi sot?

Mesazh nga Naki prej Thu 02 Jul 2009, 14:37

Arla komplimenta per temen.
Nga ana ime romantizmi i dashurise perfaqeson nje pasion por edhe emocion te forte qe perbehet nga terheqja seksuale, prania reale ose fantazia per nje prson qe vertet te terheq. Romantizmi eshte i madhe per tu kuptuar sepse dominojne shume faktore kam fjalen per dashurine mirpo me nje fjale do ta kishe pershkruar si nje afeksion per te qene i/e dashuruar.
Une mendoje se ne ditet e sotshme romantizmin mund ta gjesh vetem ne filma apo telenovela e valla ne jeten reale se besoj ose nese gjindet eshte ne perqindje shume te vogel.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19175
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Egziston romantizmi sot?

Mesazh nga Adonisi prej Thu 02 Jul 2009, 23:08

Meqense diku tjeter fillova te them pak a shume mendimin time per romantizmin, po e vazhdoj ketu. Nese flasim per meshkujt ( ku edhe une hy ketu), atehere mendoj se meshkujt jane romantik vetem ne fazen kur duan ta pervetesojne nje femer. Ne kete faze meshkujt dijne te jene shahramant, mahnites, te kujdeshem dhe te ndjeshem. U kushtojne shume vemendje detajeve te ndryshme. Sidomos ndaj nevojave dhe ndjenjave te femres. U dergojne lule dhe sms dashurie...Qe prej momentit te pervetesimit te femres, atehere ndryshojne letrat! U kthehen gjerave reale te kesaj bote dhe tregohen me pak mallengjyhes dhe romanca bie shpejt.
Kurse te femrat eshte me ndryshe. Femrat deshirojne qe romanca te jete e perjetshme dhe demoralizohen kur fillon te humbe. Per meshkujt romantika eshte mjet per te arritur qellimin, kurse per femrat ajo vetvetiu eshte qellim. Meshkujt presin me padurim qe te perfundoj kjo faze ( e pervetsimit te femres) dhe te knaqen me frutet e fitores. Kurse femrat nuk i pengon romanca, por perkundrazi knaqen me te. Femrat kan prirje qe vete pervetesimin ta identifikojne me dashurine, kurse meshkujt, perkundrazi dashurine e identifikojne me mbarimin e pervetesimit dhe te relaksimit. Ketu ka perjashtime si per meshkujt ashtu edhe per femrat.
Por nese femrat mendojne se e paska pas puna jone, gabohen, sepse ka shpresa. Si? Jeni me indiferent. Indiferentizmi i terheq meshkujt, bile bile edhe i qmend nganjehere. Indiferentizmi e ngacmon dhe e motivon mashkullin qe perseri te futet ne situata avanture e romantike. Ky nuk eshte manipulim siq mund ta kuptoj dikush. Por thjeshte rituale ne mes te nje qifti. Nje qifte i menqur patjeter se do e ngacmojne njeri-tjetrin dhe zgjojne interesim te dyanshem, ne menyre qe gjerat mos te kalojne ne monotoni, sepse...

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11445
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Egziston romantizmi sot?

Mesazh nga Aristogata prej Fri 03 Jul 2009, 17:09

Po egziston , e gjejm kudo sidomos tek dashuria e te rinjve, ne dedikimet qe i bejn njeri tjetrit, ne sjelljet e tyre, ne gjeste ......
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10606
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Egziston romantizmi sot?

Mesazh nga Vizitor prej Wed 15 Jul 2009, 12:22

Romance jetohet 1 here ne 100 vjet.Eshte gjithcka genjeshter e sajuar kur themi mund te jetojme pa romance.Prekja e romances nuk eshte vetem truprore, ajo shfaqet dhe me gjeste, fjalet qe thuhen.Mungesa e romances eshte nje hendeke qe shkrimataret skenaristet e filmave ua ofrojne, po qenia njerzore mungesen e saj e zvendesojne me akte boshe.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Egziston romantizmi sot?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi