» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Shko poshtė

Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 04 Jul 2009, 19:51

Une jam nje shqiptare qe marr guximin e hapjes se nje teme te tille.Nuk mund te perceptoj mendimet tuaja por timin e them hapur.Cdo here e me shume shoh nje sjellje te habitshme te shqiptareve kundrjete njeri-tjetrit.Me ben pershtypja cdo dite, qe dhe pse jemi shume pak ne kete bote te pafundme urrejtja per njeri tjterin eshte shume e madhe.Nuk di nga rrjedh kjo!?Ndoshta eshte e trasheguar sepse po te bazohemi ne histori ata qe kane bere demin me te madh kane qene brenda nesh.Megjithese thelbi i temes eshte ndryshe.Pa arsye ose dhe me arsye te paperfillshme ne ushqejme nje urrejtje per njeri tjetrin.Nga padija mundohemi ta gjejme fajin tek vetja, po faji eshte ne mes te te gjithe neve.Ne bejme nje muhabet siperfaqesor nderkohe qe gjuha e trupit flet ndryshe.Sa pak e njohim fjalen solidaritet.Sa pak ndjenja njerzore gjen tek vet njeriu.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Naki prej Sat 04 Jul 2009, 20:55

Eshte nje teme qe do maturi dhe dituri e njohje te realitetit per te dhene sado nje pergjigje te perafert. Si cdo popull ne bote edhe shqiptaret kan te mirat dhe te keqijat e tyre dmth se si cdo popull ne bote dhe ne posedojme veset tona pozitive dhe negative.
Tek vatani apo atedheu eshte nje lakmi qe na ka bote se aty dime te jeme te bashkuar cka e kemi treguar edhe me historin tone mijavjeqare.
Nuk po gjej nje permbledhje te thuket te pergjigjem ne kete teme por une sipas mendimit personal mund te theme se disa gjera jane qe na bejne te urrehemi.
Ne rend te pare eshte se nuk pranojme qe dikush te jete me i ditur se ne dhe te diturin nuk e ngrisim por gjithmone e ulim.
Pastaj do te shtoja ne urrejtjen tone ndikon shume edhe karrierizmi, mostoleranca, nuk jemi aq zemrgjere te falim gabimet, nxehemi dhe hidherohemi shpejt, ftohemi dhe pajtohemi shume ngadal, me shume rrespektojme te huajin sesa tonin ( kete fatkeqsit e kam vene re shume here), edhe kur jemi gabim ngulim kembe si mushka dhe nuk pranojme se jemi gabim.... ka akoma shume gjera te cilat normal se ndikojne ne urrejtje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga prima_dona prej Sun 05 Jul 2009, 01:27

Urrejtjet jane prezente tek cdo komb e popull jo vetem tek shqiptaret prandaj nuk duhet ti marrim shume tragjike keto gjera.
avatar
prima_dona

Shteti : Prishtinė
Postime : 122
Kyējet nė forum : 10922
Regjistruar mė : 01/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Vizitor prej Sun 05 Jul 2009, 01:36

Po ne urrehemi qe ne takimin e pare.Kjo mund te vij se dhe ne si popull kemi pasur urrejtje ndaj popujve te tjere per shkak te luftrave e tani qe luftra s'ka me urrejtja po zvendesohet mes njeri tjetrit.Njeriu eshte egoist por e fsheh ate. Te gjithe duket sikur po vrapojne drejt lavdise.Askush nuk ben te mira , pa thene qe isha une, te gjithe krenohen.Hiqeni nga mendja dhe kur ju lavderojne, e bejne me nje qellim.Kane nje fiksim t'u ndihesh e detyruar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga LumLumi prej Sun 05 Jul 2009, 14:46

Ne esence shqiptaret e duan njeri tjetrin! Por, me ata qe sillen shqiptare e veporojne sipas yshtjeve dhe kuzhinave, vertet ashtu eshte ! Shqiptari nuk i pranon ato synime te djajve!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11198
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Naki prej Wed 07 Oct 2009, 18:31

arla shkruajti:Po ne urrehemi qe ne takimin e pare.Kjo mund te vij se dhe ne si popull kemi pasur urrejtje ndaj popujve te tjere per shkak te luftrave e tani qe luftra s'ka me urrejtja po zvendesohet mes njeri tjetrit.Njeriu eshte egoist por e fsheh ate. Te gjithe duket sikur po vrapojne drejt lavdise.Askush nuk ben te mira , pa thene qe isha une, te gjithe krenohen.Hiqeni nga mendja dhe kur ju lavderojne, e bejne me nje qellim.Kane nje fiksim t'u ndihesh e detyruar.

Qe nga koha kur eshte krijuar njeriu, gjithmone kishte dy shoqeri te ndryshme: shoqerite injorante dhe shoqerite e sinqerta apo besimtaret. Mos ti marrim besimtaret apo te ndershimit nga qeshtja fetare. Te gjithe ata qe deshtuan se verejturi kufizimet e vena nga urrejtja, perbejne shoqerite injorante. Perkunder mospajtimeve ne besim, mendimeve dhe menyres se te jetuarit, ekziston nje shkak themelor fundamental qe shtron bazen e jetes se te gjitha shoqerive injorante. Ata qe lavderojne veten ne veper te huaj ata jane te humbur arla ndoshta ju ecen nje kohe por jane te humbur.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19181
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Te-Li prej Wed 07 Oct 2009, 18:35

PO
ka urrejtje bile shume ma shume se tek kombet tjera

Te-Li

Shteti : Belgjikė
Postime : 448
Kyējet nė forum : 10141
Regjistruar mė : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 07 Oct 2009, 18:36

te lumte per kete teme arla ,,esht mase e vertete se ne urrehemi njeri me tjetrin kam ven re se ka shum urreitje ne kete bote shqipetari me shqipetarin nje gje dua te them se urrejtje ste qon ne asnje rrug te jetes vetem te shkaterron asgje me teper

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17535
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga olsaaa prej Wed 07 Oct 2009, 18:38

urrejtja me pak se kurr i duhet tani shqiptarsi te jem te dashur vllezer te bashkuar si kurr me par se me ket ec kosova

firma.................................................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 11320
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Te-Li prej Wed 07 Oct 2009, 18:42

nese linde nje lufte, s'kam dyshim se do te jemi me te dashur te kunderten (mjerisht) urrejtja frymon shlire ne shume sfera.........

Te-Li

Shteti : Belgjikė
Postime : 448
Kyējet nė forum : 10141
Regjistruar mė : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 09 Aug 2010, 22:40

Urrejtja gjithmon ka ber pjese tek njeri tjetri eshte nje gje qe nuk duhet te ndodhi por qedo nuk eshte jeta kurre ashtu sic duam ne ,,Urrejtjen shumica e perdorin edhe si arme por nuk do te thote se te urresh mundesh te kapercesh aty ku duhet

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17535
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Elhamiu prej Mon 09 Aug 2010, 22:52

popo urrehen shum

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12842
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Arjana prej Mon 09 Aug 2010, 23:55

S'besoj se jam gabim kur shprehem se Shqiptaret urrejne njeri tjetrin vetem prej paranojes dhe injorances qe kane si personalitete, urrejtja mes shqiptarve esht thjesht shkrimje e mentalitetit injorant feudal (Ottoman-komunist) qe individ te ndryshem Shqiptar nganjehere pervetsojne pavaresisht se nuk ka logjik e kuptim......
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14974
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 10 Aug 2010, 10:07

Dikur ne nje bisede familjare degjoj gjyshin tim, qe tregonte nje histori.
Dikur kishte qene nje mbret, i cili mer dy njerez te rastit qe takon, dy vellezer shqiptare, shume te verfer dhe i pyet se cfare deshirojne qe mbreti tu beje dhurate.
I pari, shume i varfer, me gjysem zeri, i muluar nga turpi, shprehet se do te donte qe mbreti ti dhuronte vetem nje lope, ne kete menyre fshatari do te mund te ushqente femijet e tij. Mbreti ia pranon kete kerkese.
I dyti, sapo mbreti e pyet se cfare do te donte, ai pergjigjet:" Une nuk dua asgje, por vetem dua qe te mos ia plotesosh deshiren vellait tim"

Sic e shohim urrejtja ka bere fole edhe ne familje, mes vellezerve, per te mos permendur me urrrejtjen mes shqiptareve.
Gjeja me e keqe, qe na vret me shume eshte fakti qe njeri tjetrit i nxjerrim syte dhe te huajve u lepijme kepucet.
Sigurisht qe shqiptaret urrehen sy me sy, dhe mbase kjo eshte arsyeja e prapambetjeve, fakti qe nuk kemi Unitet.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Arjana prej Tue 10 Aug 2010, 14:09

Shum e vertet gjimnaziste,te lumte dora per kete shkrim,per fat te keq une kete urrejtje e kam ndjere shume ketu ku jetoj si emigrante,ne ne vend qe te mbeshtetim njeri tjetrin perkundrazi urrehemi se ti ke me shume se mua e je me i zoti e une sia dal dot mbane e per arsye te tjera si kjo,esht per te ardhur turp se disa prej nesh jane bere tash spiunat e policise Greke duke akuzuar e spiunuar per bashkatdhetaret e tyre gjera qe nuk ekzistojne por e bejne vetem per interesin e tyre apo sepse sja duan te miren askujt e sju intereson nga ligesia qe kan ne shpirt.....
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14974
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Kle@Love prej Sun 22 May 2011, 21:18

Urrejtja ndaj njeri tjetrit na ka mbuluar deri ne kulm edhe eshte nje gabim sepse me urrejtje nuk eshte se fiton dicka me urrejtje humbet dicka

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17535
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urrehen shqipėtaret sy mė sy?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi