» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


AUTO-EPIGRAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL

Shko poshtė

AUTO-EPIGRAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 10 Jul 2009, 22:53

AUTO
– EPITAFI I QAMILIT TĖ VOGĖL


Se
nė kėtė botė , ēdo gjė ėshtė gėnjeshtare
, mashtruese dhe se gjithēka qė ka lindur do tė pėrfundojė
me vdekje , kėtė mė sė miri na e dokumenton kėngėtari popullor
legjendar Qamili i Vogėl , i cili i vetėdijshėm se “ vdekja ėshtė
mė afėr se kėmisha e veshur “, plot pesė vjet para se tė vdiste
( nė moshėn 62 vjeēare , gjatė njė sėmundje tė rėnd , nga e
cila mendonte se do tė vdes ) e thuri auto-epitafin e vet me titull:
“VJERRSHA IME”, tė cilėn e kishte lėnė amanet qė tė ia shkruajnė
mbi rrasė tė varrit tė tij !


Kėtė
auto- epitaf , Qamili i ndjerė e kishte fshehur thellė nė
dokumentacionin e tij krijues , me qėllim qė tė mos ia shohin
familja e tij, para se tė vdiste !


Auto-epitafin
nė dorėshkrim e kishte gjetur vajza e tij, Shqipja , gjatė hulumtimeve
tė dokumentacionit dhe arkivit krijues tė babait tė saj .VJERRSHA IME


O,
ju shokė, miq dhe dashamirė ,


Kur
t’ kaloni ndo ‘i herė k’tu pari –


K’theni
e m’ k’qyrni ku jam i shtrirė ,


Ndoshta
pak ju hiqet malli !Kėto
fjalė qė janė n’ kėtė guri –


Pėr
kujtim Ju, ua lash n’ atė jetė ,


Se
jam kenė gjithmonė i Juaji ,


Ju
kėndova pa hiq pritesė !Njė
pjesė t’ botės e kėrkova ,


Tuj
kėndu’ ndėr mėrgimtarė...


Me
dėshirė gjithmonė iu kėndova –


Veē
me i kėnaqė kah ka shqiptarė !Pra
, m’ kujtoni , or shokė tė mi ,


E
mos harroni kėt’ arshik tė vjetėr ,


Se
jam kenė nji sevdali ,


I
mirė e i keq – si unė s’ keni tjetėr !62
vjetėt , unė qė jetova –


Nuk
u ngina me atė jetė !...


Boll
fort para, qė u mundova ,


Por
s’ ish ēare pėr pa vdekė !...***** Kėtė
auto-epitaf Qamili i Vogėl e kishte shkruar nė Prishtinė, mė datėn
07.06.1986, kurse ka vdekur pesė vjet mė vonė, mė 04.11.1991.


Demir KRASNIQI “Qamili i Vogėl –
zė qė nuk shuhet”- Gjilan, 1995.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13890
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi