» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mohimi i prejardhjes

Shko poshtė

Mohimi i prejardhjes

Mesazh nga Vizitor prej Sat 11 Jul 2009, 19:37

Ka nisur , madje dhe ka qene prezente me pare mohimi i prejardhjes se shume shqiptareve.Nuk do shume per te kuptuar qe shume nga ne kemi origjinen nga fshati.Tashme shume njerez e kane pak te sikletshme ta thone hapur, qe jane nga fshati.Sikur fshati te ishte nje semundje ngjitese.Mos valle mendohet qe njerezit, intelektual, te zgjuar, te matur vijne te gjithe nga qyteti?Sigurisht qe jo.Nje njeri mund te lindi si ne qytet dhe ne fshat e te drejat ti gezojne ne menyre te barabarte.Nder mend me vjen nje batute i shkeputur nga nje film shqipetar:"Gjalpin,djathin, qumeshtin ja doni fshatit , po djemte jo".

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mohimi i prejardhjes

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 11 Jul 2009, 19:46

Poshtėrimi i popujve ėshtė njė dukuri e njohur nė histori. Poshtėrimi, pararendėsi i racizmit, bėn pjesė nė shenjat e sigurta qė paralajmėrojnė pėrgatitjen e njė zezone. Populli i shenjuar pėr keq pret me ankth stuhinė e sė keqes. Zezona mund tė vonojė me stinė, me vite, disa herė me shekuj, por njė ditė ajo do tė arrijė. Pritja mė e gjatė e sė keqes u ka ndodhur hebrenjve. E shpėrndarė nė tre mijėvjeēarė u duk se ajo po shterrohej, po shfryhej gradualisht nga shekulli nė shekull. Por nuk ndodhi ashtu. As pėrndjekjet e pėrsėritura, as shpėrnguljet, as pogromet mizore, nuk e shuan asnjėherė armiqėsinė kundėr hebrenjve. Dhe kjo vazhdoi gjer nė mesin e shekullit XX, kur krimi arriti kulmoren e vet me Holokaustin.
I kryer nga nazistėt, krimi ka qenė nė tė vėrtetė me pėrmasa planetare. Spėrkatja e tij ka njollosur ndėrgjegjen e shumė popujve, ndėrgjegje ende e pashqyrtuar plotėsisht. Poshtėrimi mund tė duket nė pamje tė parė si njė e keqe banale, njė farsė keqkuptimi kulturor, njė sėmundje e kapėrcyeshme. Pėr tė hequr dorė nga ēdo ngushėllim i tillė duhet tė kuptojmė se genocidi kundėr hebrenjve, ashtu si ēdo genocid, ka nisur pikėrisht me poshtėrimin.
Poshtėrimi i popujve sjell dy tė kėqija madhore. E para, e ēon popullin viktimė drejt katastrofės. E dyta, e egėrson viktimėn duke ia shtrajtuar karakterin gjer nė atė shkallė sa ta shtyjė drejt shkėrbimit tė xhelatit tė vet. Si rrjedhojė e kėsaj, klima e njė rajoni, e njė kontinenti apo e njė epoke mund tė helmohen disa herė nė mėnyrė tė pakthyeshme.
Poshtėrimi mund tė jetė i njėmendtė apo i shpikur. Ka raste nė histori kur vende apo regjime janė hequr si tė poshtėruar, pėr tė pėrligjur kundėrsulmin, e mė pas krimet e tyre ndaj tė tjerėve. Vetė ky fakt dėshmon fuqinė e lemerishme tė poshtėrimit, kėtij mekanizmi qė mund tė shėrbejė si thikė me dy presa nė jetėn e popujve.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17535
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mohimi i prejardhjes

Mesazh nga Adonisi prej Sun 12 Jul 2009, 20:42

arla shkruajti:Ka nisur , madje dhe ka qene prezente me pare mohimi i prejardhjes se shume shqiptareve.Nuk do shume per te kuptuar qe shume nga ne kemi origjinen nga fshati.Tashme shume njerez e kane pak te sikletshme ta thone hapur, qe jane nga fshati.Sikur fshati te ishte nje semundje ngjitese.Mos valle mendohet qe njerezit, intelektual, te zgjuar, te matur vijne te gjithe nga qyteti?Sigurisht qe jo.Nje njeri mund te lindi si ne qytet dhe ne fshat e te drejat ti gezojne ne menyre te barabarte.Nder mend me vjen nje batute i shkeputur nga nje film shqipetar:"Gjalpin,djathin, qumeshtin ja doni fshatit , po djemte jo".

Ne shtetet e perendimit mesa di une nuk ekziston termi "qytetar" dhe "fshatar". Qe te gjithe jane qytetare te atij shteti. Tek ne shqiptaret ekziston fatkeqesisht. Me heret ne nje emision Milaim Zeka e tha me te drejte: le te del nje person dhe t'me thote se jam qytetar, atehere do te bej dokumentarin me te gjate per te. Pikrisht ata te cilet e vetquajne veten qytetare jane njerez qe nuk e kan kuptuar qeshte kultura, edukata dhe civilizimi. Tjetra eshte se shumica e njerezve intelektuar dhe me te menqur vijn nga fshatrat por vdesin ne qytet.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11451
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mohimi i prejardhjes

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 28 Jul 2009, 14:54

puna e qytetareve dhe fshatareve esht shum nderlidhur ne mes vete fshati dhe qyteti kan lidhej reciproke ne mes vete, dhe sa i perket shkruarsim mbi mua qe lindin ne fshat dhe vdesin ne qytet eshte vertet sepse pluhuri i qytetit i mbyt.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10424
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mohimi i prejardhjes

Mesazh nga deti prej Tue 28 Jul 2009, 15:15

Fjalet si: malok, katundar, opingė e shume tjera te ngjashme nuk jane asgje tjeter pervec se ngacmuese dhe nencmuese. Keto vijne nga goja e te vetequajturve "qytetarė", nga goja e atyre qe nuk e dine as vet se nga jane, nga goja e mburravecave qe pretendojne se jane me te kulturuar, me te ditur, me modernė e shume cka tjeter ne superlativ.
Kenget popullore:"Me mire ne pyll se ne qytet" dhe "Erdha nga qyteti ne fshat" mbase ta kthejne nostalgjine per kohen dhe njerezit e mire.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13663
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mohimi i prejardhjes

Mesazh nga Disconnect prej Tue 28 Jul 2009, 22:36

Ne vendet europiane nuk ekziston fshat apo qytet jane qe te gjithe njesoj

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume

avatar
Disconnect

Shteti : Itali
Postime : 158
Kyējet nė forum : 9925
Regjistruar mė : 27/07/2009
Profesioni : Virg Mobile

http://www.peqini.org

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mohimi i prejardhjes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi