» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kulti i dhunes

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sun 19 Jul 2009, 17:20

Kemi diskutuar dhunen mbi femijet dhe mbi gruan.Ketu do doja te diskutojme mbi kultin e dhunes.Nga se vjen dhuna?Pse e ndiejme dhunen si nje kercenim per jeten.Le te flasim rreth dhunes ne pergjithesi.Qe ne moshe te vogel ne njihemi me dhunen, me shume se kurre e ndiejmea te ne moshe te vogel dhe kjo ndodh per shkak edukimi.Babai ne familjen shqiptare gezon autoritet, mamaja ka pjesen e perkujdesjes, femija duhet te edukohet dhe te jete shembulli me i mire.Shohim pak nga e kunderta sot, babai nuk po e duron dot heqjen e autoritetit, mamaja sajon cdolloj justifikimi qe kjo gje te mos dal ne pah hapur, vellai nuk po duron dot qe motra te ndjek nje fakultet dhe ti kaloj me shume oret jashte shtepise sesa brenda, madje egersohet po te mesoj qe motra ka nje te dashur.Shko ne fshat, gjen nje mikriptje dhe ciltersi ne fjalet e nje fshatari.Transformimi ndodh kur vjen ne qytet, nuk flet mė me ciltersine qe e bente ne fshat.
Nje grua e dhunuar shkon ne polici me shenja dhune dhe dhunimin me te madh e merr ne rajonin e policise, ku e perbuzin, keshtu qe kthehet ne shtepi dhe e merr dhunen serish per kallezimin qe do bente.Behet seks i dhunshem, pa deshiren e te dy partnerve.Pse pranohet kjo gje?

Merr bej ca mesime veprimesh me qenin dhe e sigurt qe do i mesoj dhe do i praktikoj.Njeriu i meson vetem teorikisht.Pse kaq shume teori dhe shume dhune

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Kotelja prej Mon 20 Jul 2009, 22:01

Nese ka te atille qe nuk nuk marrin ere nga te shkruajturit stilistik te gjuhes shqipe, ju rikujtoj qe nuk jeni te obliguar te kyqeni ne cdo teme.

Drejtesite mbi jetet private te njerit tjetrit keni vendosur ti luftoni ne arene te gabuar, sepse ky forum eshte nje vater e ngrohte ku ndihmon lidhjen e te gjithe shqiptareve anembane botes, ju mban me afer historise, ju fal dije te reja, miqesi e respekt, dhe nuk eshte cerdhe cakonjsh ku te lani hesapet personale, prandaj ju lus te tregoheni te matur!

Ata qe duan te sjellin debate kualitative tani e tutje jane te mireseardhur, ne te kundert cdo anetar qe guxon te fyej e prek ne nderin e tjetrit do te perjashtohet nga forumi pergjithmone dhe nuk do te jete me i mireseardhur ne mesin tone!


Vazhdim te mbare!

Kotelja

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13746
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Tue 21 Jul 2009, 16:19

Kotelja shkruajti:Nese ka te atille qe nuk nuk marrin ere nga te shkruajturit stilistik te gjuhes shqipe, ju rikujtoj qe nuk jeni te obliguar te kyqeni ne cdo teme.

Drejtesite mbi jetet private te njerit tjetrit keni vendosur ti luftoni ne arene te gabuar, sepse ky forum eshte nje vater e ngrohte ku ndihmon lidhjen e te gjithe shqiptareve anembane botes, ju mban me afer historise, ju fal dije te reja, miqesi e respekt, dhe nuk eshte cerdhe cakonjsh ku te lani hesapet personale, prandaj ju lus te tregoheni te matur!

Ata qe duan te sjellin debate kualitative tani e tutje jane te mireseardhur, ne te kundert cdo anetar qe guxon te fyej e prek ne nderin e tjetrit do te perjashtohet nga forumi pergjithmone dhe nuk do te jete me i mireseardhur ne mesin tone!


Vazhdim te mbare!

Kotelja


''te shkruajturit stilistik'' a?

pse i fshine ti shkrimet mbi themen?
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Tue 21 Jul 2009, 18:40

Ylliks permbaju temes nese kundershton ne temen eshte ok e kuptojme jo zenka dhe ofendime siq fillove me LumLumi.
Nuk lejojme cenimin e personalitet te askujt te gjitha temat jane fshire dhe do fshihen nese jane jashte temes

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga LumLumi prej Tue 21 Jul 2009, 19:43

arla shkruajti:Kemi diskutuar dhunen mbi femijet dhe mbi gruan.Ketu do doja te diskutojme mbi kultin e dhunes.Nga se vjen dhuna?Pse e ndiejme dhunen si nje kercenim per jeten.Le te flasim rreth dhunes ne pergjithesi.Qe ne moshe te vogel ne njihemi me dhunen, me shume se kurre e ndiejmea te ne moshe te vogel dhe kjo ndodh per shkak edukimi.Babai ne familjen shqiptare gezon autoritet, mamaja ka pjesen e perkujdesjes, femija duhet te edukohet dhe te jete shembulli me i mire.Shohim pak nga e kunderta sot, babai nuk po e duron dot heqjen e autoritetit, mamaja sajon cdolloj justifikimi qe kjo gje te mos dal ne pah hapur, vellai nuk po duron dot qe motra te ndjek nje fakultet dhe ti kaloj me shume oret jashte shtepise sesa brenda, madje egersohet po te mesoj qe motra ka nje te dashur.Shko ne fshat, gjen nje mikriptje dhe ciltersi ne fjalet e nje fshatari.Transformimi ndodh kur vjen ne qytet, nuk flet mė me ciltersine qe e bente ne fshat.
Nje grua e dhunuar shkon ne polici me shenja dhune dhe dhunimin me te madh e merr ne rajonin e policise, ku e perbuzin, keshtu qe kthehet ne shtepi dhe e merr dhunen serish per kallezimin qe do bente.Behet seks i dhunshem, pa deshiren e te dy partnerve.Pse pranohet kjo gje?

Merr bej ca mesime veprimesh me qenin dhe e sigurt qe do i mesoj dhe do i praktikoj.Njeriu i meson vetem teorikisht.Pse kaq shume teori dhe shume dhune


Te diskutohet per Kultin e dhunės, duhet patjeter te kemi parasyshė kohėn e Sfinksit, te cilit iu perkulen dhe i shkruan elozhe, sonete, dhe gjithcka nje strukture e gjere e medioktitetėve tiranikė, dhe servilėve qe u turrėn per pushtet!

Ky soj i ketyre shtresave tė mediokriteteve tiranikė, kane krijuar vepra gjymtake per nga niveli , por kane bere krime per nga sjellja dhe procedurat e veprimit. Ata, edhe ne rendet diktatoriale, kane pasur nje fuqi nėperkembjesh, por, nuk mungojnė as ne shoqerite demokratike, se pandehin se nuk e kane humb pashė nga te berit dam mbi popullin !

Ėshtė mirė qė me keto tema tė hapura, te cilat, njejtė si Kulti i dhunėsh, te trajtohen , per te pasqyruar gjendjen qe akoma lengon nga Danjollėt e Sherkės!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Wed 22 Jul 2009, 02:19

ka kult te perendise edhe te dashurise, por jo kult te dhunes, e kultin e dhunes e meriton ai qe nuk ka fuqi te preke majat e besimit dhe te dashurise, ai eshte i destinuar te vdese ne vetveten lekure rriqnash.

Dhuna si afekt psikologjik, i personit i cili dhunon vetveten, me ironi, cinizem, ka zemren plot vaje e ndrydhje shpirterore, qe i kalon ne verbim mental, sepse asgje nuk eshte verbimi ne sy, ne krahasim me verbimin mental, ku nuk i gjene ēare vetes, duke mos mundur te knaqi vetveten me te bukuren e dashurise, ushtron vuajtje ne vet personin e tij panderpremje dhe kjo eshte dhunimi i vetvetes, dhunimi ma e tmerrshem! Sepse kur dhunon dikend tjeter, patjeter nje dite do te zbulohesh dhe do te dalesh para drejtėsisė! A kur dhunon vetveten, mbetesh i mjerė tėrė jetėn!

Pra si e tillė dhuna nuk ka kult, por dashuria ka kultin e vet, besimi nė hyjnitė e nė Krijuesin ka kultin e vet, qė ėshtė fjala ma e shėnjtė - kulti i zotit!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga LumLumi prej Wed 22 Jul 2009, 12:32

Duhej shumė pak kohė tė dėgjohej trumbetimi i nje mosqenėsie, per te cilėn , shehirat e mbetur teneshirė , te behen alarme borizanesh se nuk ka Kulte dhune. Po atėherė, si u krijuan sonetet ? Si u krijuan gjithe ato thirravaje qe bashke me vdekjen e tyre keni mbetur kufoma te gjalla te shterzoni se jeni gjallė, ju mushkat e krijimtarisė qė i bėtė prekushtime Sfinksit. Pas tij deri dje si tartabiqe u turrėt, dhe sot trumbetoni, se Kulti i dhunės nuk egziston! Po ! Them, deri te keni frymen dhe shpirtin lugat, ju jeni simbolet e saj , Kulti i dhunės ėshtė ! Por i cofėt ! Kėshtu siē paraqitet hija dhe zėri i saj i ējerrė !
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Wed 22 Jul 2009, 13:08

Dhuna ditet e sotme po ngrihet si nje kult, po perhapet me shpejtesine e eres, per tu bere ajer dhe per te mbushur mushkerite me kete oksigjen.
Le te fokusohemi tek femrat, ku vetem kete vit kane perfunduar ne pranga 130, pjesa tjeter eshte ne veprim.Vrasje, vjedhje, krime ordinere,mashtrime me protagoniste femrat.Te brishta ne pamje por vulgare dhe mendje kriminale , ato ushtrojne pushtetin e tyre per te dhunuar nje pjese te pafajshme te shoqerise. Te mashtruar nga brishtesia artificale e femres shume kush bie ne kurth. Me dinakeri jane te gatshme te vene ne loje jo vetem mashkullin po struktura te tera.

A nuk kane si kult dhunen , apo kane kult Zotin????????

Ps; Une do perpiqem qe cdo fenomen qe permban dhune ta sjell ketu,per ta permbledhur ne kult.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga vistor2 prej Wed 22 Jul 2009, 16:25

Pasi pashė se "ēenka fshirė dhoma" nuk po mirrem mė shumė me kėtė din ata vetė qėllimin pėrse u bė kjo fshirje.
Arla ėshtė shumė e kjartė nuk di pėrse nuk pranohet mendimi i saj !? Debati inkurajon paqen, por cili njeri, ne brendėsinė e tij mė intime, mund tė afirmojė qė se njeh dhunėn: qoftė ajo agresivitet, apo urrejtje, apo edhe nxitja e njė instinkti destruktiv, apo zemėrimi? Kontrolli i vetvetes, qetėsia, respekti ndaj tjerėve, butėsia, nuk janė tė natyrshėm, por fitohen duke bėrė njė pėrpjekje personale tė pėrhershme.
Unė shiqova dhe fjalorėt dhe definicioni - Kult e shpjegom edhe Gjunjėzimin... andaj pyetja ime ėshtė :
- Kujt i gjunjėzohemi ne ? E bėjmė kėtė nga deshira (pėrveq ndaj Allahut tė Madhėrueshėm) apo e bėjmė kėtė nga detyrimi ? Sipas mendimit tim unė detyrimin e shof si dhunė asgjė tjetėr.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11994
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Thu 23 Jul 2009, 17:51

Naki shkruajti:Ylliks permbaju temes nese kundershton ne temen eshte ok e kuptojme jo zenka dhe ofendime siq fillove me LumLumi.
Nuk lejojme cenimin e personalitet te askujt te gjitha temat jane fshire dhe do fshihen nese jane jashte temes


e keni shume gaboim naki, se asnjehere une nuk fillova me ofendime ndaj askujt, beni mire te rilexoni te gjitha postet edhe ato qe u fshine qe ishin pikerisht per themen ketu dhe pikrisht ai lum lumi filloi i pari e kete ti don ta fshehesh?

Ketu u fshine shkrime qe spjegonin titullin e themes!!!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Thu 23 Jul 2009, 17:59

arla shkruajti:Dhuna ditet e sotme po ngrihet si nje kult, po perhapet me shpejtesine e eres, per tu bere ajer dhe per te mbushur mushkerite me kete oksigjen.
Le te fokusohemi tek femrat, ku vetem kete vit kane perfunduar ne pranga 130, pjesa tjeter eshte ne veprim.Vrasje, vjedhje, krime ordinere,mashtrime me protagoniste femrat.Te brishta ne pamje por vulgare dhe mendje kriminale , ato ushtrojne pushtetin e tyre per te dhunuar nje pjese te pafajshme te shoqerise. Te mashtruar nga brishtesia artificale e femres shume kush bie ne kurth. Me dinakeri jane te gatshme te vene ne loje jo vetem mashkullin po struktura te tera.

A nuk kane si kult dhunen , apo kane kult Zotin????????

Ps; Une do perpiqem qe cdo fenomen qe permban dhune ta sjell ketu,per ta permbledhur ne kult.


Dhuna n uk mund te shendrrohet ne kult asnjehere, as te ngritet ne kult, as nuk mbush mushkerite me oksigjen, por perkundrazi me gazna karboni dhe helme sepse kulti eshte fjala e shenjte !

Aktet kriminale: vrasje, krime ordinere jane KULMI I DHUNES dhe si e tille do te ishte vet titulli i themes ne fjale! As nuk eshte ceshtja, se akteret kriminal ne pyetjen: a kane kult dhunen apo kult Zotin, nuk qendron, sepse ato jane ekstreme kriminale KULM I DHUNES !
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga vistor2 prej Thu 23 Jul 2009, 20:07

Ylliks shkruajti:
Naki shkruajti:Ylliks permbaju temes nese kundershton ne temen eshte ok e kuptojme jo zenka dhe ofendime siq fillove me LumLumi.
Nuk lejojme cenimin e personalitet te askujt te gjitha temat jane fshire dhe do fshihen nese jane jashte temes


e keni shume gaboim naki, se asnjehere une nuk fillova me ofendime ndaj askujt, beni mire te rilexoni te gjitha postet edhe ato qe u fshine qe ishin pikerisht per themen ketu dhe pikrisht ai lum lumi filloi i pari e kete ti don ta fshehesh?

Ketu u fshine shkrime qe spjegonin titullin e themes!!!
Do tė deshiroja tė dija si ta riktheja spjegimin tėnd z. Ylliks qė e nxorre nga fjalorthi i Gjuhės Shqipe. Po ta rikujtoj. Fjala KULT shprehė edhe Gjunjėzimin apo jam unė gabim. Nėse nuk jam gabim atėherė ma spjego tani gjynjėzimin. Kush na shtynė tė gjynjėzohemi ????

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 11994
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Thu 23 Jul 2009, 21:03

Z.Ylliks ju thoni, Kulti eshte i Zotit, po per ata njerez qe s'njohin Zot?Mbushja e mushkerive me kete "oksigjen"nenkuptonte kultin e dhunes.Ngritjet sot te njerezimit me shume behen me dhune,disa njerez perpiqen ta fitojne respektin me dhune.Kryefamiljari mashkull ushtron dhune mbi anetaret e familjes.Pushtimi i vendeve behet me dhune.Komunikimi me te tjeret per te kenaqur deshirat personale behet me dhune, madje dhe edukata jepet me dhune.A nuk eshte ky ushqimi i shpirtit per disa njerez?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Genci-fr prej Fri 24 Jul 2009, 11:55

dhuna ne ditet e sotme esht e veshtir te kuptohet mir po ajo ekziston ne gjakun e e baballareve ton, keshtuq e duhet te pajtohemi me tė.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10331
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Fri 24 Jul 2009, 20:47

Vjollca shkruajti:
Ylliks shkruajti:
Naki shkruajti:Ylliks permbaju temes nese kundershton ne temen eshte ok e kuptojme jo zenka dhe ofendime siq fillove me LumLumi.
Nuk lejojme cenimin e personalitet te askujt te gjitha temat jane fshire dhe do fshihen nese jane jashte temes


e keni shume gaboim naki, se asnjehere une nuk fillova me ofendime ndaj askujt, beni mire te rilexoni te gjitha postet edhe ato qe u fshine qe ishin pikerisht per themen ketu dhe pikrisht ai lum lumi filloi i pari e kete ti don ta fshehesh?

Ketu u fshine shkrime qe spjegonin titullin e themes!!!
Do tė deshiroja tė dija si ta riktheja spjegimin tėnd z. Ylliks qė e nxorre nga fjalorthi i Gjuhės Shqipe. Po ta rikujtoj. Fjala KULT shprehė edhe Gjunjėzimin apo jam unė gabim. Nėse nuk jam gabim atėherė ma spjego tani gjynjėzimin. Kush na shtynė tė gjynjėzohemi ????


Dhuna as nuk adhurohet, as hynohet as gjunjezohet askush para saj, se osht dhune!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Jul 2009, 21:33

Perseri me ato avazet e vjetra z. Ylliks dhe LumLumi, qeshtjet personale i sqaroni ne mesazhe private ose takohuni dhe dilni ne arene jo ne kete forum.
Disa shkrime i fshiva une heren tjeter te jeni te sigurt se do ti fshi autoret e shkrimeve te tilla.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 08:29

Naki shkruajti:Perseri me ato avazet e vjetra z. Ylliks dhe LumLumi, qeshtjet personale i sqaroni ne mesazhe private ose takohuni dhe dilni ne arene jo ne kete forum.
Disa shkrime i fshiva une heren tjeter te jeni te sigurt se do ti fshi autoret e shkrimeve te tilla.
Ju faleminderit


Perseri po leni avaze dhune, kush po fillon i pari dhe nuk po i fshini shkrimet, derisa po i pergjigjem dhunes me dhune, se une nuk kam asgje personale me askend dhe kush ka, le te me tregon, se i shkoj brenda dhe nuk ka nevoje ne forum!

Sikur ta kishit fshire shkrrimin e atijfare lumit, qe filloi, nuk do te i ishja pergjegjur me te njejten menyre!

Po veproni me vonese!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 08:37

arla shkruajti:Z.Ylliks ju thoni, Kulti eshte i Zotit, po per ata njerez qe s'njohin Zot?Mbushja e mushkerive me kete "oksigjen"nenkuptonte kultin e dhunes.Ngritjet sot te njerezimit me shume behen me dhune,disa njerez perpiqen ta fitojne respektin me dhune.Kryefamiljari mashkull ushtron dhune mbi anetaret e familjes.Pushtimi i vendeve behet me dhune.Komunikimi me te tjeret per te kenaqur deshirat personale behet me dhune, madje dhe edukata jepet me dhune.A nuk eshte ky ushqimi i shpirtit per disa njerez?


z. arla, kulti eshte vetem i Zotit dhe Dashurise e Atdheut, Hyjnive e perendive dhe ata njerez qe nuk n johin zot - ata nuk i mbushin mushkerite as me 'oksigjen', por me dioksid karboni dhe nukm nenkuptohet kulti i dhunes, por kulmi i dhunes edhe per rastet qe pershkruhen ne kete theme!

Dhunes i pergjigjet shoqeria me ligje e drejtesi, ne te kunderten dhunes i pergjigjen vetiu me dhune! Ky osht ndeshkimi i dhunes - NDESHKIMI IM DHUNES!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 08:41

Ti nuk mund te thuash - kulti i mdhunes, se vetiu po kalon ne anen e atyre qe kane PASION DHUNEN, por mund te thuash: kulmi i dhunes, apo ndeshkimi i dhunes! Sepse kur thua - kulti i dhunes, nenkuptohet kapitullimi i shoqerise dhe drejtesise, para dhunes!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sat 25 Jul 2009, 11:58

Sa mire e e ke thene Pasion Dhunen.Ke dal aty ku une prisja , pra disa njerez kane pasion dhunen.Keta njerez cdo gje jane mesuar ta zgjidhin me perdorim dhune qofte dhe virtuale.Duke bere presione, duke kercenuar , arrihet ne dhune.Shqiptaret e Shqiperise per shkaqe mbijetese ju eshte dashur gjithmone te perdorin dhune,Rregullat, edukaten e familjes, autoritetin ne pune, vendin ne shoqeri e kane vendosur me perdorimin e dhunes.Na del qe i jane gjunjezuar dhunes.E verteta eshte qe shume nga keta nuk e kuptojne qe kjo quhet dhune , per disa eshte forca e zakonit.
Ne per 45 vjet na eshte mohuar e drejta e besimit ne Zot.Ka shume njerez qe pothuajse nuk i njohin ritet fetare, madje as nuk dine kujt feje i perkasin.Personalisht mua nuk me vjen keq per kete gje.Sepse njeriun e mire dhe te drejte nuk e formon feja por normat e jetes dhe drejtesia.
Po ta ilustroj me nje sondazh te bere nga profesor Amerikan ne disa universitete ketu, per te dal ne perfundim sa besojne shqiptaret ne zot.
U pyeten studentet shqipetare :Cilen nga keto nuk do donit te humbisni?
Humbjen e femijes?
Shtepine?
Besimin ne Zot?
Pjesa derrmuese zgjodhen te mos humbisnin femijen dhe disa shtepine.

Amerikanet u shtangen para nje pergjigjje te tille pasi ideja e tyre ishte:
Besimi ne Zot nuk duhet humbur, sepse po besove ne Zot ai mund te te jap dhe femije te tjere dhe shtepi tjeter.Po nga kjo doli sa besimtar te mire jemi ne.
Keshtu qe ne kemi te kultivuara disa gjera te tjera me shume se Kultin e Zotit.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga LumLumi prej Sat 25 Jul 2009, 12:07

Naki shkruajti:Perseri me ato avazet e vjetra z. Ylliks dhe LumLumi, qeshtjet personale i sqaroni ne mesazhe private ose takohuni dhe dilni ne arene jo ne kete forum.
Disa shkrime i fshiva une heren tjeter te jeni te sigurt se do ti fshi autoret e shkrimeve te tilla.
Ju faleminderit


I nderuari Naki !

Tė vėrtetėn do ta konstatoni ngas shkrimet kush kerkon tė bėhet Baba Yll i ndalesave. Unė pavarsisht atyre u respektoj per kriteret qe duani te keni, por po konstatoj se lugatėria e dunės vepron. Ate do ta elaboroj!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sat 25 Jul 2009, 12:36

LumLUmi dhe Ylliks,
Po ju drjetohem ju dy individualisht edhe njehere e perseris sa te doni debatoni rreth temes por nuk dua te sjellni shkrime te flliqta dhe ofendime prandaj te keni kujdes sepse kur them do te veproj dhe nese veproj te jeni te bindur se ne kete forum me nuk do te keni qasje.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 12:45

Ju nuk i kuptoni as gjerat elementare, as te te shprehurit, se lere ma te merreni me nje dukuri ma te thelle te spjegimit te nje termi apo koncepti, duke mos e kuptuar as nje titull, ne domethenien e tij reale dhe padyshim se dikush osht Yll i ndalesave te veprimeve te mbrapshta, injorante e vetverbuese! Jo, pra nuk ke fuqi njohurie per asgje edhe ne ma te thjeshtat filozofi mendimesh! Kur nuk ke - nuk ke, sepse siellesh verdallė vertet si nje hije fantazmė lugati, se as lugat nuk mund tė jeshė!

Pasioni juaj osht intriga, fshirja e shkrimeve pikėrisht rreth themes edhe dikush ka aq pasion injorance, sa as nuk din tė rikthej postimet, ku spjegohet nė shqip, fjala - kult, qė nė ang. = worship = adhurim dhe askush nuk osht aq i ēmendur sa ta pranojė shprehjen - adhurimi i dhunės, apo kulti i dhunės!

Pėr ēėshtjen se nė Shqipėri ishin larg besimit fetar pėr afėr gjysėmshekulli dhe nuk njohin elementet e fesė e besimit, tash nuk mund ta bėsh njė botė tė tillė, por mėso, ashtu sikurse tu ka bėrė pasion mosbesimi nė Zot, derisa tė mėsosh, apo edhe mund tė mos mėsosh as tė mos besosh!

Sa pėr atė testimin, pėr humbjen, a hamendjen e njė grupi nxėnėsish 'universitar', pėr njeren nga tri variaqntet: fėmiun, shtėpin, familjen apo Zotin, ajo osht njė asgjė testim edhe nėse vėhet kusht pėr njeren variantė! Ajo ėshtė njė anomali testimi!

Unė e spjegova nė shqip dhe ang. po edhe nė sll. nuk ka kurrfarė kuptimi edhe i mkeni fshirė shkrimet me vlerė, nė paaftėsi njohurishė me kundėrfakte! Pikėrisht ky osht kulmi i injorancės, vet pasioni i intrigės dhe ndalimi, dhunimi i vėrtetė i shprehjes sė mendimit real! Ky osht pasion dhune!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga deti prej Sat 25 Jul 2009, 13:13

Se ka dhune nder shqiptarė-nuk kontestohet. Ajo eshte e pranishme kudo: ne familje, shkolle, pune, shoqeri... Nuk dua te besoj se kete e kemi trashegim nga historia. Ne ishim viktime e dhunes pothuajse gjithmone nder shekuj.
Sot dhuna eshte pjese e jetes sone. Ajo sillet nder ne, qofte permes formes fizike qofte asaj psiqike. Te dyja jane aq te keqija sa ska. Qellimi i dhunes dihet - perfitimi. Ky perfitim mund te jete direkt apo indirekt. Nuk do te thote se perfitimi duhet te jete gjithmone material, ai mund te jete edhe i formave tjera.
Cdo lloj dhune eshte e dhimbshme per viktimen. Viktime e dhunes nuk jane vetem njerezit. Nuk ushtron dhune njeriu vetem ndaj njeriut. Njeriu ushtron dhune edhe ndaj kafsheve po edhe ndaj natyres. Cdo dite jemi deshmitarė dhe shohim pasojat e kesaj dhune. Prerja e pyjeve, hudhja e mbeturinave kudo, ndotja e ujit jane pothuajse perditshmeri. Me kete lloj dhune, me vetedije apo pa te, dhunojme veten tone.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13570
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sat 25 Jul 2009, 13:27

Per cfar injorance me flet aman ti o Ylliks nuk kam nevoje une te sjellesh ti copy paste te fjalorit te gjuhes shqipe as nuk kam nevoje te sjellesh copy paste nga web faqet tjera e aq me keq nuk kam nevoje te degjoj pislleqet e juaja kush eshte terbesh e kush eshte titist jane organet dhe ka kush mirret me te kalauarat tuaja dhe te cdo kujt tjeter dhe keto gjera mua nuk me interesojne fare as qe dua te di per personalitetin tend e tjetrit.
E mbeshtes koteljen 100% per veprimin qe ka bere ka fshire ate qe duhet fshire debato per titullin e temes dhe temen e jo kush cka e ka nenen ose baben.
Nese nuk do qe dikush te jete me i ditur se ti atehere mos u fut ne debat hesht sepse ne nje grumbull njerzish nuk di cfar ka prandaj degjo hesht meso dhe fol po kur flet fol si burre jo si grua e keqe nena jote keshtu familja jote ashtu.

Po te them per here te fundit nuk te njof as nuk me intereson personaliteti yt i ke me qindra forume ku mund te perdoresh stilin tend " hudhe gurin fshehe doren" ketu JO


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Sat 25 Jul 2009, 13:32, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sat 25 Jul 2009, 13:30

Zoti Ylliks e solla ate shembull ketu per te pasqyruar qe vet rinia shqipetare nuk e njej kultin e Zotit, por ama nese keta shqipetare do pyeteshin per format e dhunes nje pjese te tyre do e kishin shpjeguar.Une dua te ve ne dukje veprimet dhunese qe na jane rrenjosur.Ai nuk ishte nje testim dosido po nje konkluzion mbi besimin shqipetare , sepse nder vite na eshte thene "feja e shqipetarit eshte Shqipetaria", gje qe une e respektoj dhe ne gjithe jeten me te shtrenjte kemi pasur familjen.
Une gjithashtu e respektoj mendimin juaj kur thoni qe kulti eshte vetem i Zotit , por realiteti me ofron tjeter kult ne vendin ku jetoj.Fryma e besimit mungon, ligji nuk respektohet e as zbatohet.
Ne Canada, nje cift homoseksualesh po putheshin, kur nje person mori guxim te gjuaj njerin nga ata.Menjehere veproi shteti.Personi qe gjuajti homoseksualin u denua si dhunues.
Nese kjo ngjarje do ndodhte ne vendin tone askush nuk do reagonte.Madje dhuna dhe persekutimi i ciftit homoseksual do vazhdonte ne menyra te ndryshme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sat 25 Jul 2009, 15:52

Oj arla eshte e kote mo yllo te spjegosh gjerat nje individi apo grupi kur ai shef vetem nje gje perpara " se ai/ajo ka te drejte tjeret jo". Per tu marr seriozisht me trajtimin e kesaj teme duhet pasur guxim dhe kuraje e me se shumti dije sepse nje shtrese e caktuar as nuk do te te kuptoj karshi interesave te tyre te ngushta qe ne fakt del injoranca dhe xhelozia se dikush di me shume. Megjithate kjo teme nuk duhet te mbetet tabu, prandaj trajtimin e kesaj dukurie po e leme me shume ne forme te nje ideje se sa si trajtim i mirefillte linguistik.
Me habit fakti kur zoteriu me larte ceke thote se e dhe ne anglishte e kam spjeguar e une do thoja se mire e njof anglishten dhe nuk di si zoteriu mundet ndryshe ta perkthen " The cult of violence " !?

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga LumLumi prej Sat 25 Jul 2009, 16:54

arla shkruajti:Sa mire e e ke thene Pasion Dhunen.Ke dal aty ku une prisja , pra disa njerez kane pasion dhunen.Keta njerez cdo gje jane mesuar ta zgjidhin me perdorim dhune qofte dhe virtuale.Duke bere presione, duke kercenuar , arrihet ne dhune.Shqiptaret e Shqiperise per shkaqe mbijetese ju eshte dashur gjithmone te perdorin dhune,Rregullat, edukaten e familjes, autoritetin ne pune, vendin ne shoqeri e kane vendosur me perdorimin e dhunes.Na del qe i jane gjunjezuar dhunes.E verteta eshte qe shume nga keta nuk e kuptojne qe kjo quhet dhune , per disa eshte forca e zakonit.

Hyra nė kėtė thenie tė nderlidhem , ashtu si u nderlidha nė fillim !
Nėse Ju natyrėshėm e perdorėni Shqiptarėt e Shqipėrisė , tė cilėt , per shumė shkaqe pėrdorin dhunė, rikujtoni pėrse ne tė tjerit nuk jemi tė saj! Pėrse per ne tė tjerėt, qė na u soll verdallė kthetėra shtypėse nuk paska pasur dhunė. Po, pėrse, atėherė nuk dalin te pranojnė ata qė patėn lumturi, mbi cilin popull shfrynė duke e pėrndjekur! Dhe ata sejmenėt , qė nė kohėn e mbledhjes sė armėve apo nė Kohėn e Rankoviēit, ishin ēinovnikė qė dirigjonin, pėrse me atė sjellje dolėn tė vulosin lumturinė e madhe qė ndjenin nga Kultet qė i bėnė, dhe ata ishin tė dhunės?!!!

Ne per 45 vjet na eshte mohuar e drejta e besimit ne Zot.Ka shume njerez qe pothuajse nuk i njohin ritet fetare, madje as nuk dine kujt feje i perkasin.Personalisht mua nuk me vjen keq per kete gje.Sepse njeriun e mire dhe te drejte nuk e formon feja por normat e jetes dhe drejtesia.
Po ta ilustroj me nje sondazh te bere nga profesor Amerikan ne disa universitete ketu, per te dal ne perfundim sa besojne shqiptaret ne zot.
U pyeten studentet shqipetare :Cilen nga keto nuk do donit te humbisni?
Humbjen e femijes?
Shtepine?
Besimin ne Zot?
Pjesa derrmuese zgjodhen te mos humbisnin femijen dhe disa shtepine.


##
Shqiptaret e kėsaj ane , dua te them tė Kosovės dhe ata qė jetojnė nė Pollog Pellagoni, akoma janė nė kulme dhune. Dhe ato ndjehen per arsye tė atyre qė bashkepunuan me aoupatorin dhe e benė atė Kult, dhe popullin e robėruar errėsirė !Tash , atyre u kanė dalė dhėmbėt e krimbur qė duan te shkelqejnė nė nofullėn e re! Dhe, me turfullima derdhin vrer mbi aspektet e shumėta tė zhvillimit. Duke dashur tė mbijetojnė mbi vendimet dhe standardet e sjellura, po behen trokashka per te ndaluar zhvillimin unik te nje gjuhe. Bile , me tė, duke provincializuar me krahinorizma, zhvillojnė ndalesėn e tėrėsishme tė zhvillimit shqiptarė! Kjo, ėshtė shkolla e stervitjes nga akademia e Vuk Karaxhiqėve, qė pėr simbole mbajnė trininė qė shfaq tė pavėrtetėn, tė padrejtėn, praptinė kundrejt tė tjerėve qė kėrkojnė tė sjellin raporte dhe tė konstatojnė pėr njė dukuri! Por, meqense shpirti i tyre eshte krijuar tė ndalojė, per te krijuar nje pėrshtypje, sevetem ata e kanė drejt,ata tė shpėrblejnė me fyerje per tė krijuar mundėsinė se nuk pėrdorin dhunė ! Po vetėm njė pyetje : Pėrse nuk u kendohej nė atė kohė personave si Skederbeu, me tė cilin dalin e promovojnė forcėn fizike, por u kėndohej Kulteve si Drugarot Tito!!!Amerikanet u shtangen para nje pergjigjje te tille pasi ideja e tyre ishte:
Besimi ne Zot nuk duhet humbur, sepse po besove ne Zot ai mund te te jap dhe femije te tjere dhe shtepi tjeter.Po nga kjo doli sa besimtar te mire jemi ne.
Keshtu qe ne kemi te kultivuara disa gjera te tjera me shume se Kultin e Zotit.###
Nuk e di, po tė pyeteshin edhe njeherė Amerikanėt, a do tė shtangeshin sikur t'u behej me dije se janė ca Lakuriqė nate, qė vetėm nė errėsirė ndjehen tė lumtur, dhe vetėm pėr errėsirė kėndojnė ! Do tė pranonin vallė amerikanėt, se ato krijime jane per Kulte dhune tė bėra? Apo, do tė shpallnin marathonomakėt e njė risie, qė duhet tė bėjnė si duan , sipas kokės autoqefale tė kultivuar nė shprehitė e censurave!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga LumLumi prej Sat 25 Jul 2009, 17:01

Naki shkruajti:LumLUmi dhe Ylliks,
Po ju drjetohem ju dy individualisht edhe njehere e perseris sa te doni debatoni rreth temes por nuk dua te sjellni shkrime te flliqta dhe ofendime prandaj te keni kujdes sepse kur them do te veproj dhe nese veproj te jeni te bindur se ne kete forum me nuk do te keni qasje.
Ju faleminderit


I nderuar Naki !

Unė nuk bind asnjė ! Por, as qe kerkoj qe dikujt t'i bėhen ndalesa! Sepse, thash mendimet qe e pashe tė arsyeshme se duhej tė thuhen per Kultin e dhunės! Dhe, nėse Kulti i dhunės, mbi ne egzistoj, ai tani ka sherbetorėt e vet ! Ata janė shumė aktivė dhe bėjnė ndikime, qė nė dimensionin e viktimės, tė mbesin tiranėt. Nuk te duket Gjyqi i Hagės ku kėrkohet tė revidohet e drejta e popullit dhe sovraniteti i shqiptarėve tė Kosovės , nė presione qė Kulti i dhunės akoma i bėn. Po, nuk jane tė barabarta kėto linja, kur tė deridjeshmit tutorė sillen si baballarė dhe me gjuhėn e ndalesave veprojnė. Veprojnė se vetėm ata dijnė me arshinat dhe abakėt e njė autoqefalie tė vulosur per servili ndaj shtypėsve!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sat 25 Jul 2009, 17:49

z. LumLumi, e ceka dhe me larte me drejtesine mirret drejtesia me flliqesirat mirret vetem i flliquri kurse me te kalauarat mirret historia sado ne dojme te ndryshojme kot e kemi e kaluara mbetet e kaluar dhe secili vete e vet do jep llogari per ate qe ka bere qofte mire qofte keq.
Kam njohuri se webmasteret arla dhe kotelja disa here ju kan terhequr verejtjen zenkat personale shprehni diku tjeter ( keni dhjetra opcione mesazhe private, msn, apo diku live...) ky forum eshte per te debatuar rreth asaj qe postohet pra temes e jo kush cka eshte cili eshte me origjin cfar nene ka e cfar soji eshte. Kjo eshte bote virtuale ketu edhe miu e luan luanin.
Shpresoj se nuk do kemi nevoje te nderhyme me ne raste te tilla dhe te jeni te bindur se nuk do shiqoj shkrimet por autoret e tyre.
Ju faleminderit nuk keni nevoje te komentoni me tutje jeni te mireseardhur ne debate rreth temes jo me rreth arsyetimeve.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 20:37

Naki shkruajti:Per cfar injorance me flet aman ti o Ylliks nuk kam nevoje une te sjellesh ti copy paste te fjalorit te gjuhes shqipe as nuk kam nevoje te sjellesh copy paste nga web faqet tjera e aq me keq nuk kam nevoje te degjoj pislleqet e juaja kush eshte terbesh e kush eshte titist jane organet dhe ka kush mirret me te kalauarat tuaja dhe te cdo kujt tjeter dhe keto gjera mua nuk me interesojne fare as qe dua te di per personalitetin tend e tjetrit.
E mbeshtes koteljen 100% per veprimin qe ka bere ka fshire ate qe duhet fshire debato per titullin e temes dhe temen e jo kush cka e ka nenen ose baben.
Nese nuk do qe dikush te jete me i ditur se ti atehere mos u fut ne debat hesht sepse ne nje grumbull njerzish nuk di cfar ka prandaj degjo hesht meso dhe fol po kur flet fol si burre jo si grua e keqe nena jote keshtu familja jote ashtu.

Po te them per here te fundit nuk te njof as nuk me intereson personaliteti yt i ke me qindra forume ku mund te perdoresh stilin tend " hudhe gurin fshehe doren" ketu JO


Pa rilexoje shkrimin tend z. naki, ēka paraqet, ēka flet rreth themes, kujt i drejtohet edhe kujt duhet drejtuar ?

Une jam krejt origjinal dhe me cilindo shqiptar nga kjo planetė, mund tė ballafaqohem para drejtėsisė, KUSH OSHT AI DHE KUSH JAM UNĖ HAPUR BOTĖRISHT e sikur tė ju kishte interesuar qė thema tė shkoj mbarė, do tė kishti intervenuar direkt nė atė qė fillon daljen jashttheme, e jo tė pritet derisa tė reagohet me tė njejtėn mėnyrė dhe tash tė hapen dokrra edhe duke i fshirė shkrimet e mia origjinale, ku spjegova fjalėn kult dhe kuptimin e titullit - kulti i krimit edhe askush nuk mund tė thot - kulti i krimit, pėrveē kriminelit, as askush nuk mund tė thot - kulti i dhunės, pėrveē dhunuesit, sepse ai osht pasion i atyreve.

Unė flas e veproj gjithmonė si burrė, sikur para ideologjive politike, poashtu njejtė para secilit trik, a egoizėm, apo arbitrarizėm, apo injorance a intrige direkte e indirekte - pa asnjė paragjykim se kush osht ai/ajo, ēfarė imuniteti ka, apo ēfrarė fuqie ka edhe nėse osht njė fuqi botėrore - as pa tė vetmen tronditje a droje, pėr pasojat eventuale! Kėtė princip e tregon fjala e mendimi im i hapur, pa as ma tė voglin dyshim! Kur dikush e tepron e hyn llugave, me kopje copy/paste, pėrpara le ta pastroj vetveten e ndyer, e tė ultė, duke mos ditur se kend ofendon apo tenton ta pėruli - pikėrisht pėrmes shprehjes - gjuaje gurin e fshehe dorėn, gjoja po diskreditoj dikend, gjoja... Hej naki, unė e di se ka mijėra forume, e vende ku tė dua tė shprehem, as mė bėn pėrshtypje asnjė intrigė a hamendje e kujtdoqoftė! Shkrimet e mia e mendimi im hapur tregojnė realitetin dhe paraswe tė shkruaj, mendoj thellė secilen fjalė dhe nuk e lėshoj fjalėn si baglėn, as nuk reagoj kundėr personave qė dihet se kanė tė drejtė nė mendimet e tyre! Pėrkundrazi i ēmoj realitetet e reaksionet e mirėfillta, por kjo qė po bėni nė kėtė themė osht vėrtet dhunė, qė nuk vlenė pėr mua aspak, as mund tė ndikoj aspak nė qėndrimin tim tė drejtė!

Kult i dhunės, mund t'i thot vetėm dhunuesi dhe ai qė nuk e kupton drejtė, apo bėn sikur e kupton, por don ta thotė nė mėnyrė tė tėrthortė e alegorike, sepse nuk spjegohet njėanshėm asgjė sipas rrethit tėnd e rrethanave rajonale, por nė kuptimin kombėtar, nėse e ndinė veten me njėfarė vetėdije tė tillė!

Pikėrisht paraqitja e atyre pisllėqeve dhe heshtja utilitare ndaj tyre, kush po fillon i pari, ai qė nuk ka kurrfarė vetėdije nė mendjen e tij vetėm hipokrizi, me copy/paste - kjo osht dhunė, qė vetėm mashtron vetveten dhe e dhunon vetveten, ashtu sikur e kam shprehur ma parė...e qė i keni fshirė, pikėrisht ato shkrimet nė themė!!!

Dua tė njoh njerėz ma tė dijtur - ma trego njė me fakte kėtu apo gjithkund!

Naki, duhet tė reagosh jo njėanshėm, se nuk ruhen interesat as tė forumit, as tė personalitetit ashtu dhe ma spjego si na qenka ai 'pėrfitimi direkt a indirekt' ti e kushdo tjetėr qė mendon ashtu!

Burrėrisht a?
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sat 25 Jul 2009, 22:02

Z. Ylliks po te pergjigjem shume shkurt dhe shume thjesht. Une cendroj pran titullit te temes dhe nuk mundesh te me arsyetosh me asnje gje se arla eshte gabim sepse me dhjetra emisione Tv e shkrime deshmojne se ka kult dhune (dhe eshte debatuar per kultin e dhunes) sikurse ka kult adhurimi dhe nuk eshte gabim gjuhesor titulli.

Ndersa pergjigja ne pyetjen pse nuk reagova me kohe eshte prap shume e shkurte dhe e thjeshte. Nuk kam kohe une te percjell debatet personale ne mes ju dy sepse kete gje se ke vetem ne kete forum te njejten gje e perjetove edhe ne Bashkimin Kombetar dhe aty isha admin por kurr nuk reagova.
Ne kete forum dy gjera jane shume rigoroze temat politike dhe ofendimet ne publik edhe bota te qohet ne kembe une ju kam dhene driten e gjelbert koteles dhe arles qe te perdorin fshisen dhe kjo gje do te ndodhe edhe ne te ardhmen.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sat 25 Jul 2009, 22:47

Ne nje teme te tille kam pritur opinione me peshe, kam pritur qe ne shqiptaret kudo qe jemi te sensibilizohemi , dhe ne subkoshiencen tone te lindin ndenjat njerezore.Me vjen shume keq qe shqiptaret nuk po gjejne as ne ditet e sotme nje gjuhe te perbashket.Me keq ardhje e them por po shoh qe sapo ndihen te lire i therret era e gjakut.Kete here po vriten me njeri-tjetrin."Shame on you", thote anglezi
Urrejtja sjell dhunen e dhuna sjell shkaterrimin kur nuk ka kush vepron.Por mund ta quani dhe dhune, mund ta quani dhe padrejtesi, mund ta quani dhe ofendim por une nuk do lejoj asnje anetare te dal nga tema qofte dhe me nje fjale te vetme.Nuk do me vije keq per asnje qe do dal jashte teme.

Faleminderit!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 23:07

Naki shkruajti:Z. Ylliks po te pergjigjem shume shkurt dhe shume thjesht. Une cendroj pran titullit te temes dhe nuk mundesh te me arsyetosh me asnje gje se arla eshte gabim sepse me dhjetra emisione Tv e shkrime deshmojne se ka kult dhune (dhe eshte debatuar per kultin e dhunes) sikurse ka kult adhurimi dhe nuk eshte gabim gjuhesor titulli.

Ndersa pergjigja ne pyetjen pse nuk reagova me kohe eshte prap shume e shkurte dhe e thjeshte. Nuk kam kohe une te percjell debatet personale ne mes ju dy sepse kete gje se ke vetem ne kete forum te njejten gje e perjetove edhe ne Bashkimin Kombetar dhe aty isha admin por kurr nuk reagova.
Ne kete forum dy gjera jane shume rigoroze temat politike dhe ofendimet ne publik edhe bota te qohet ne kembe une ju kam dhene driten e gjelbert koteles dhe arles qe te perdorin fshisen dhe kjo gje do te ndodhe edhe ne te ardhmen.


ani besoju ti tv trrtavrrta e qendro ne mendim in tend, vetem mos perzie, se KULTI KA ADHURIM, kur vet fjala kult eshte adhurimi - cka don te thuash me kete ti?

cfare bashkimi kombetar - ithtare klyshesh moskovit ishin ata edhe vet kane bere falsifikim edhe me emer e foto tjeter, derisa erdha atje - kiu ishje ti mbase paskeshe qene admin? Nuk e dije ti?

sa per fshise, beni cfare te doni, por kuptoni se edhe kjo eshte dhune, kur fshihen shkrimet pikerisht kur spjegohet fjala dhune e kult, shqip e ang, ku ne ang. kult=worship, e worship=adhurim, hajde tash cfare doni te dhunoni tjeter?!!!!!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sat 25 Jul 2009, 23:17

Ylliks po si ka mundesi qe eshte transmetuar nje emision televiziv me temen Kulti i dhunes.Per kete kane marre pjese analiste, psikolog, pedagoge me tituj?Per asnje moment nuk eshte kundershtuar titulli i emisionit. Po si intelektual qe ishin folen hapur per kete problem ne shoqerine tone dhe ne fund dolen ne nje zgjidhje.Te ngrihej nje shkolle ku te t'u mesohej cfare eshte kulti i dhunes dhe te edukoheshin.

Kaq te paditur qenkan psikologet , pedagoget analistet shqipetare!?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sat 25 Jul 2009, 23:44

sa per fshise, beni cfare te doni, por kuptoni se edhe kjo eshte dhune, kur fshihen shkrimet pikerisht kur spjegohet fjala dhune e kult, shqip e ang, ku ne ang. kult=worship, e worship=adhurim, hajde tash cfare doni te dhunoni tjeter?!!!!!
Po cfar anglishte me spjegon ti aman mos je dehur me raki apo nga koka pa raki fjala kult ne anglishte shkruhet cult o lum une per ty e quan veten intelektual dhe te ditur.
Ok po te jep nje kurs te vogel te anglishtes vetem mos me thuaj tash se anglishtja USA dallon nga ajo Britanike Very Happy

Shembulli 1. In my last article, I mentioned the 'cult of violence.' Israelis and Palestinians have been locked into this cult of violence for more than 50 years and there appears to be no sign of it ending anytime soon.
Shembulli 2. The cult of violence written by John Pearson
Nese nuk beson ja edhe libri zotrote

Shembulli 3.Ja edhe nje kult i dhunes ne Indi

..... a do akoma ? Very Happy


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Sat 25 Jul 2009, 23:51, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 23:49

arla shkruajti:Ylliks po si ka mundesi qe eshte transmetuar nje emision televiziv me temen Kulti i dhunes.Per kete kane marre pjese analiste, psikolog, pedagoge me tituj?Per asnje moment nuk eshte kundershtuar titulli i emisionit. Po si intelektual qe ishin folen hapur per kete problem ne shoqerine tone dhe ne fund dolen ne nje zgjidhje.Te ngrihej nje shkolle ku te t'u mesohej cfare eshte kulti i dhunes dhe te edukoheshin.

Kaq te paditur qenkan psikologet , pedagoget analistet shqipetare!?


arla, ka mundesi qe edhe tv e mediat kryesore tona, te bejne gabime te tilla dhe pak mka rendesi se kush mori pjese ne nje emision te tille tituj a ftuj ( e din ti cfare eshte ftuja)?

Po kaq te dijtur qenkan, nese bene nje gje te tille, as pa e kuptuar vet titullin e emisionit!!!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sat 25 Jul 2009, 23:52

Po peshoj ato qe thane ata per 3 ore rrjesht debat me shume tone te ulta,me nje pjekuri ne te menduar dhe me shume maturi ne te folur, por nuk po shoh lidhje me ato qe ju shpjegoni.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sat 25 Jul 2009, 23:54

Naki shkruajti:
sa per fshise, beni cfare te doni, por kuptoni se edhe kjo eshte dhune, kur fshihen shkrimet pikerisht kur spjegohet fjala dhune e kult, shqip e ang, ku ne ang. kult=worship, e worship=adhurim, hajde tash cfare doni te dhunoni tjeter?!!!!!
Po cfar anglishte me spjegon ti aman mos je dehur me raki apo nga koka pa raki fjala kult ne anglishte shkruhet cult o lum une per ty e quan veten intelektual dhe te ditur.
Ok po te jep nje kurs te vogel te anglishtes vetem mos me thuaj tash se anglishtja USA dallon nga ajo Britanike Very Happy

Shembulli 1. In my last article, I mentioned the 'cult of violence.' Israelis and Palestinians have been locked into this cult of violence for more than 50 years and there appears to be no sign of it ending anytime soon.
Shembulli 2. The cult of violence written by John Pearson
Nese nuk beson ja edhe libri zotrote

Shembulli 3.Ja edhe nje kult i dhunes ne Indi

..... a do akoma ? Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 23:56

Naki shkruajti:
sa per fshise, beni cfare te doni, por kuptoni se edhe kjo eshte dhune, kur fshihen shkrimet pikerisht kur spjegohet fjala dhune e kult, shqip e ang, ku ne ang. kult=worship, e worship=adhurim, hajde tash cfare doni te dhunoni tjeter?!!!!!
Po cfar anglishte me spjegon ti aman mos je dehur me raki apo nga koka pa raki fjala kult ne anglishte shkruhet cult o lum une per ty e quan veten intelektual dhe te ditur.
Ok po te jep nje kurs te vogel te anglishtes vetem mos me thuaj tash se anglishtja USA dallon nga ajo Britanike Very Happy

Shembulli 1. In my last article, I mentioned the 'cult of violence.' Israelis and Palestinians have been locked into this cult of violence for more than 50 years and there appears to be no sign of it ending anytime soon.
Shembulli 2. The cult of violence written by John Pearson
Nese nuk beson ja edhe libri zotrote

Shembulli 3.Ja edhe nje kult i dhunes ne Indi

..... a do akoma ? Very Happypo ja qe edhe ai titull libri eshte gabim, se NUK KA DHUNA KULT, KA KULT ZOTI, PERENDITE, HYJNITE E DASHURIA E VERTETE! Pse nuk ben WORSHIP OF VIOLENCE? A? Kur fjala cult=worship.
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi