» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

10 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 10 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Kulti i dhunes

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sat 25 Jul 2009, 23:59

eshte krejt dicka tjeter kur dhuna perdoret dhunshem dhe don te paraqitet si kult!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sun 26 Jul 2009, 00:00

Neutral Neutral Neutral ti vertet cenke i luajtur ore njeri kthjellohu dhe prano gabimin te falet mos mu be ti me inteligjent se kryredaktoret e revistave me te njohura boterore keto foto si bera une as ate liber nuk e shkruajta une por nje me i menqur shume se une dhe ti

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 Jul 2009, 00:02

Worship ka tre kuptime:1.adhurim 2.admirim 3.kult, ndersa cult = kult

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Annika prej Sun 26 Jul 2009, 00:14

me fal for replying in english to this topic. Today there is a cult of violence going on. look what is going on in Israel and Palestine still fighting over things and still not getting closer to a solution at all. Look at Irland, England and Northern Irland how long they have been arguing and used violence to make a stand for what they believe.
There are many places around the world today that still believs in a "cult of Violence" to make a point of things and use the violence to scare people. There are many more issues still that has been faught over many decades and not coming closer to a solution. A cult of violence excist today.

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15127
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sun 26 Jul 2009, 00:42

Naki shkruajti:Neutral Neutral Neutral ti vertet cenke i luajtur ore njeri kthjellohu dhe prano gabimin te falet mos mu be ti me inteligjent se kryredaktoret e revistave me te njohura boterore keto foto si bera une as ate liber nuk e shkruajta une por nje me i menqur shume se une dhe ti


eh sa kryeredaktorat kemi... ai liber tregon tentimin e ndryshimit te dhunes ne kult, qe vet dhuna te behet nje kult - por qellimisht nuk zgjate, se i del boja seciles dhune dhe bota ndryshon edhe ti duhet te ndryshosh. Na e dijme se per 50 vjet ishte dhuna gjoja sikur kult me diktature edhe iu ra lekura e duarve nga apllauzet e zuzet infobyroiste - por ja qe perfundoi dhe sot kemi bunkeret si motele e bare restorante..., as zgjate kurre asnje tentim pambarim, qe DHUNA TE BEHET KULT, APO KULTI I DHUNES, po as ajo dhuna qe iu imponohet kult palestinezeve, nuk do te qendroj, por zgjate derisa ata vet palestinezet, te vetedijesohen dhe mos te shkojn; lideret e tyre per ndihme beogradit, si para disa ditesh...Mu per ata edhe zgjate dhuna atje, sepse po dihet se ma shume i besojne beogradit se Washingtonit!!! Kuptoni tash?

Dhuna kurr nuk u shendrrua ne kult, por zgjati aq sa zgjati sistemi dhe i vetmi kult eshte kulti i hyjnive, perendive Zotit, ai qe mbetet pergjithmone, pavaresisht besimeve te ndryshme, secili ne menyren e vet!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Sun 26 Jul 2009, 01:00

z. Ylliks, e di se "Heshtja eshte flori". Po gjithashtu e di se po qe se e perdori kete floririn ne momente qe duhet te shkruaj te verteten atehere ajo shenderrohet ne djallezi. Te heshtesh e te mos e thuash realitetin eshte hipokrizi. Te heshtesh e te mos e thuash realitetin se arla eshte gabim e z.Ylliks ka te drejte eshte vetmashtrim. Te heshtesh e te mos e thuash te verteten se ti e di se je gabim por nuk te lejon dicka ta pranosh se je gabim eshte injorance.
Shkrimi kritik duhet te jete i guximshem jo i vrazhde dhe i argumentuar nga koka jote jo me copy paste te ngutshme sepse eshte deshtim. Askush nuk eshte me i dituri te gjithe dime por prap duhet te degjojme dhe mesojme. Te mesosh nuk eshte ulje port e mundohesh te mesosh dikend gabimisht eshte ulje. Komunikimi dhe replikimi me nje person te rangut te arles (mund te i kemi inat ti dhe une por aftesit dhe diturit e saj ne mund vetem ti endrrojme). Behu i kuptueshem kur masa te jep argumente bardh e zi mos harro eshte nje koncept qe nxirret nga mesimet e komunikimit masiv.
Prandaj po te them ndoshta nuk do te replikoj me ne kete teme se jam i sigurt se u binde kete po e lexoj ne mes rreshtave te postimeve te fundit qe bere. Ka dhe egziston Kulti i dhunes. Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sun 26 Jul 2009, 03:50

hah tash e ke mbeshtjelle me nje retorike pakufi, po a e din se une shkruaj vetem shkrime origjinale, bile kete e din i gjithe opinioni shqiptar - e pse ti je nen nivel te arles mos mendo ashtu per tjeret edhe masa ketu po shihet sa din secili, e cfare shkrimesh bejne, e cfare thone dhe jane te nivelit as te shkollimit te mesem - te jemi real dhe nuk eshte e thene te din secili e te veproj origjinalisht edhe nuk eshte e thene se dikush te mendoj se nuk ka asgje absolute pervec kultit te fuqive mbinatyrore, madje asnje dhune ne kete bote nuk eshte absolute - por te kerkohet qorrazi t'i behet kult dhunes, adhurim dhunes, qe as robi, i burgosuri nen pranga nuk i ben kult dhunes edhe te nguli kembe - kjo eshte ma shume se hipokrizi.

Krahasoni ju shkrime per palestinezet, me Shqiperine shtet qe 100 vjet? Krahasoni tentimin per nje kult dhune izraelite, mbi palestinezet - me nje titull NENSHTRUES TE KREJT POPULLIT SHQIPTAR kulti i dhunes ne Shqiperi edhe ne menyren ma te poshtruar? Kjo eshte krejtesisht e pafalshme dhe ti beni kult arles, per ate titull e per nivelin e te shprehurit te saj!

Mesoni te shpreheni ma mire, se nuk jeni as perseafermi as ne nivel te te shprehurit, as ne theme, duke mos i njohur as gjerat elementare! As qe jam per nje vijim te ketij llojit te te shprehurit te nenshtruar masallist!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 Jul 2009, 09:55

Faleminderit Naki!

Z. Ylliks une nuk jam ndonje hyjni e as perendesh, por dhe pse shume me e vogel ne moshe nga ju ketu une guxoj te hap tema qe dhunusve duket sikur ju hap "varrin".Ky nuk eshte qellimi im, une gjithcka qe e bej ka lidhje me sjelljen e realitetit.
Disa adhurojne Perendite dhe nga frika e tyre stepen te bejne keq, sepse ne librat fetare ka njefare edukimi dhe adhurimi per Zotin.
Disa adhurojne dhunen, ndoshta ne menyre te pavetedijshme ose ndoshta kjo eshte e vetmja menyre per t'ia dal mbane ne jete.Kur nje krimenel, hajdut,perdhunues, mashtrues ben nje veper keqeberese me thuaj respekton kultin e dhunes apo kultin e Zotit?Sot me shume se kurre njerezit po dhunojne cdo gje qe eshte e lire.Po dhunojne dhe nje cop toke, po dhunojne lumenj e dete, po dhunojne pyje.Te gjitha keto po i dhunojne me nje shpejtesi marramendese sa bota eshte nen kercenim.Njerezimi rrezikohet te zhduket vetem per shkak te dhunave te shumellojshme.

Une nuk e pranoj te me bejne kult,por une vet kultin e dhunes e kam sjell ketu per ta flakur si nje gje te vjetruar qe njerezimi te shoh te ardhmen tek edukimi , kultura, emancipimi.Niveli i te shprehurit tim mund te mos jete ne nivelet e larta(sepse mendoni ju, por une kurre nuk e ul veten), por me ate nivel te shprehuri qe kam une e godas problemin dhe temen ne thelb.

Ju qe e mbani veten si shume te afte per asnje moment nuk na solle nje shkrim per dhunen, faktoret qe ndikojne ne shfaqjen e dhunes, llojet e dhunave, perdorimin e dhunes, dhe cuarjen ne zhdukjen e saj.Ju si shume i afte qe mund te jene(dyshoj),nuk po e thoni hapur qe sot ka dhune, ndersa me pare ka pasur kult te perendive.Njerezit sot e kane braktisur kultin e perendive sepse kane pare qe ne favor te tyre eshte Kulti i dhunes.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga LumLumi prej Sun 26 Jul 2009, 17:50

Mėkatarėt qe nuk pendohen , akoma e zhvillojnė hijen e kultit tė dhunės !

Ata kanė njė qėllim : Tė mos bijnė nė shpinė apo tė mos pranojnė se Kulti i dhunės, egzistoj , por, pėr ta ishte shenjtėri! Ata mendojnė se kanė bėrė punė tė mbarė me vulosjen e atyre krimeve si vepra tė njė ideali. Ata, kujtojnė se me atė qė bėnė kanė arritur kulmet e nje Rilindjeje ! Ata errėsira e errėsirės ! Mesjeta!

Me temėn Kulti i Dhunės, ka dalė sheshazi edhe nje e vėrtetė ! Se ata qė ishin pykat e percarjes shqiptare, qe tė mbetej robėria, ata qė ishin koordinatorėt e pengesave te artit dhe krijimtarisė, dalin dhe mohojnė vlerat ! Se vlerat , qė i shkruan shumė krijues pa i bėrė pėrkushtime Kultit tė dhunės, nuk pėlqeheshin!

Momentalisht, ndeshemi me nje trysni te fortė se Kulti i dhunės nuk egziston!

Po ! Ata qė nuk kanė nisur tė mėsojnė , e kanė vėshtirė tė shprehin dhe dilema! Deviza e tyre ėshtė se janė tė gjithėdijshėm. Por, analizoni sa narratorė janė dhe sa tė mjerė nė paraqitjet e tyre prej snobėsh!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Sun 26 Jul 2009, 20:34

arla shkruajti:Faleminderit Naki!

Z. Ylliks une nuk jam ndonje hyjni e as perendesh, por dhe pse shume me e vogel ne moshe nga ju ketu une guxoj te hap tema qe dhunusve duket sikur ju hap "varrin".Ky nuk eshte qellimi im, une gjithcka qe e bej ka lidhje me sjelljen e realitetit.
Disa adhurojne Perendite dhe nga frika e tyre stepen te bejne keq, sepse ne librat fetare ka njefare edukimi dhe adhurimi per Zotin.
Disa adhurojne dhunen, ndoshta ne menyre te pavetedijshme ose ndoshta kjo eshte e vetmja menyre per t'ia dal mbane ne jete.Kur nje krimenel, hajdut,perdhunues, mashtrues ben nje veper keqeberese me thuaj respekton kultin e dhunes apo kultin e Zotit?Sot me shume se kurre njerezit po dhunojne cdo gje qe eshte e lire.Po dhunojne dhe nje cop toke, po dhunojne lumenj e dete, po dhunojne pyje.Te gjitha keto po i dhunojne me nje shpejtesi marramendese sa bota eshte nen kercenim.Njerezimi rrezikohet te zhduket vetem per shkak te dhunave te shumellojshme.

Une nuk e pranoj te me bejne kult,por une vet kultin e dhunes e kam sjell ketu per ta flakur si nje gje te vjetruar qe njerezimi te shoh te ardhmen tek edukimi , kultura, emancipimi.Niveli i te shprehurit tim mund te mos jete ne nivelet e larta(sepse mendoni ju, por une kurre nuk e ul veten), por me ate nivel te shprehuri qe kam une e godas problemin dhe temen ne thelb.

Ju qe e mbani veten si shume te afte per asnje moment nuk na solle nje shkrim per dhunen, faktoret qe ndikojne ne shfaqjen e dhunes, llojet e dhunave, perdorimin e dhunes, dhe cuarjen ne zhdukjen e saj.Ju si shume i afte qe mund te jene(dyshoj),nuk po e thoni hapur qe sot ka dhune, ndersa me pare ka pasur kult te perendive.Njerezit sot e kane braktisur kultin e perendive sepse kane pare qe ne favor te tyre eshte Kulti i dhunes.hmm padashje te vijoj perseri po me nxite znj. arla, ku po shihet se ehste fjala per dicka te vecante dhe jo e pergjithshme te behet si kiult dhune, sepse kur thua kulti i dhunes edhe ate ne forme te shquar, do te thote, po behet dicka e pergjithshme kombetare si kult i dickaje qe eshte e vecante. Dihet se ka disa qe dhunojne prone, lume, toke, po edhe forume (ku ketu fshine disa shkrime pikerisht per themen) edhe ka dhunime qe jane te pavetedijshme apo pasion i disa njerezve - por nuk do te thote se tash eshte nje kult shqiptar, sepse nuk ben te nenshtrohemi si palestinezet para kultit izraelit, qe iu fut si lekure leopardi kudo tokave trojeve palestineze edhe ai krahasim eshte tejete i pakuptim dhe ireal dhe nuk i vihet titulli nje pakice dhunuese shqiptare, nje titull i tille! Une jam per ate qe secili dhunues te futet ne varr persegjalli, me fakte, po nuk ka ndonje dhune masive sic pretendoni ju ketu ne menyre te shquar. Pse nuk thoni psh kulti i atdheut, aty ku kemi ma shume nevoje, ku mund te abstrahohen te gjitha vetite e dhunes? Kuptohet se ka edhe raste naciste, por ato jane te rralla dhe nuk ben te futet titull, kulti i nacizmit tek ne!!! Nuk e di si nuk kuptone ende qellimin real!!!

Ti kur ven nje titull te tille masiv te shquar, nenkupton nje dhune masive, qe pretendon ta futi nje mase te tere nen nenshtrimin e saj dhe eshte qesharake, komike te paraqiten tituj te tille edhe te ndonje vepre, ku behet fjale per nje popull palestinez totalisht nen dhune okupatore edhe e futni ketu ne nje numer realitivisht te vogel keqperdoruesish tone, qe jane kryesisht para drejtesise!

Dihet se ka edhe asi njerezish, qe besojne edhe nga frika ne Zot, por nuk mund te3 vihet tash nje titull masiv, se te gjithe shqiptaret besojne ne Zot nga friga dhe nga ndonje dhune eventuale... shih sa keq shpreheni aty. Rastet e vecanta nuk ben te pergjithsohen ne forme masive! Ketu eshte krejt poenta e qellimi im, sepse jeni mesuar gjithcka ta shihni ne menyre totalitare, se eshte pasoje e sistemit te shkuar, por sot duhet te vecohen gjerat e kontekstet e vecanta nga ato masive!

Ja, psh si shprehet ai i mjeri per mend, gjoja po fuqizon titullin, ne menyre qyqare duke bere mekat me vetveten duke e dhunuar vetveten e tij realisht, ne pamundesi te shprehjeve faktike edhe ai pranon nje dhune masive, qe te behet kult, sepse vetiu kulti eshte term masiv dhe jo i vecante, po cfare t'i besh kur njeriu edhe mund te vetmbytet ne llumin e tij, ku nuk mund te dali kurr ne breg por mbetet nje zvarranik, qe shihet vetia e tij labile, servile, perulese, si muca pas dahinjve, me nje retorike zvarranike, qe nuk ka unin e tij shperthyes, te krijoj mendimin origjinal!

Shpresoj te mos vijohet matutje rreth hyrjes ne theme, anipse edhe kjo qet shumecka ne shesh!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 Jul 2009, 22:35

Te rritur ne nje shoqeri te dhunshme, te ashper te serte, ku cdo dite ne vend qe te ndeshemi me respektimin per tjetrin, mirekuptimin, ndeshemi me brutalitetin dhunen, agresivitetin.Te edukuar me revolucionin me dhune, me luften e klasave, me dhune te ideve.Eshte ngulitur ne nenvetedijen tone, si mjet, si menyre jetese, si celes i zgjidhjeve te problemeve, si manifestim i karakterit te personave te caktuar, si burreri, si revolte, si qendrim, si rebelim.Madje dhe grate qe kane ne historine shqipetare kane hyre si femra me tipare burrerore, dhe asnje nuk dallohet per feminitet, butesi , etj.Dhuna duket sikur eshte gjeneruar prej karakterit arkaik, prej peisazhit te eger e aspak miqesor, prej meyres se jeteses.Shqiptaret si nje komb qe gjithmone kane luftuar, si shteti me i varfer ne Evrope, me te mediatizuarit ne bote, kemi lene imazhin qe na ndjek nga pas, aktet e dhunes se bashkekombasve tane kane emertuar nje imazh te caktuar.Egzistenca e Kanunit apo e elementeve te tjere na bejne te jemi me shume afer dhunes.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga LumLumi prej Mon 27 Jul 2009, 01:38

Jashte teme
e fshire nga stafi
Naki
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11105
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 04:54

Jashte teme
E fshire nga stafi
Naki
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 04:58

Jashte teme e fshire nga stafi
Naki
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 15:15

Jashte teme e fshire nga stafi
Naki
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Jul 2009, 15:29

Kush je ti e kujt i thua - kujdes fjalorin? Ti, kujdes - kujt i thua, parase t'i keshe thene kujdes fjalorin atij qe fute hundet me fjalorin e tij te ndyer! Kush je ti qe i ben verejtje fjalorit tim, qe i pergjigjem fjalorit tend dhe te atij subashes tend? Hajde na trego! Une bisedoj me masen se per njerez te tille asnje fjale nuk e shkruaj! Kujdes!
Ta ka cekur me te kuqe kush eshte thote stafi zotrote. Mos ma bej ketu te fortin se qe besa more ate qe e meriton ok mjaft me me eshte fundi ky. Po te pelqeu debati si duhet urdhero po nuk te pelqeu ike.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 15:38

Jashte teme e fshire nga stafi
Naki
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 15:42

Jashte teme e fshire nga stafi
Naki
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 15:43

Jashte teme e fshire nga stafi
Naki
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Jul 2009, 15:43

Kush je ti e kujt i thua - kujdes fjalorin? Ti, kujdes - kujt i thua, parase t'i keshe thene kujdes fjalorin atij qe fute hundet me fjalorin e tij te ndyer! Kush je ti qe i ben verejtje fjalorit tim, qe i pergjigjem fjalorit tend dhe te atij subashes tend? Hajde na trego! Une bisedoj me masen se per njerez te tille asnje fjale nuk e shkruaj! Kujdes!
Lere debatin mu pergjigj ne kete qe e the dua pergjigjen per kete. Njef ti apo nuk njef stafin e ketij forumi ?
Shiqoje mire kush ka bere verejtjen
KUJDES FJALORIN! STAFI

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 15:50

Atij qe fillon me fjalorin e ndyer duhej t'i thoni KUJDES FJALORIN, e jo mua qe pergjigjem, as pa fole me te, as pe e ngacmuar askund une i pari! Ju mendoni te te ofendoj dikush, e te heshtes? Ma trego te verteten! Ai ka filluar i pari edhe ne forume tjera edhe ketu, ja ku jane shkrimet dokumente te gjalla!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Jul 2009, 15:55

Ju bera mesazh privat qe te dyve nuk mora pergjigje ua jap fjalen edhe ty edhe LumLumit fjalen me te vogel qe e shkruani ne ket forum me ofendim ose perqeshje e kunja do te jete shkrimi juaj i fundit ne kete forum.
Nuk desha ne kete teme ta bej kete kercnim se po bie ulet po pasi nuk do te pergjigjeni ne mesazhe privat atehere ta keni ketu.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 16:03

Ju pergjigje edhe MP e nese don ta sjelli ketu!

Drejtesia nuk ndahet me dredha, por ndeshkohet fajtori, qe fillon i pari ofendimet as pa fole asnje fjale shkrimi ketu me te, as ne forumin bk! Ti e din fortmire edhe rastin te bk, ku m'i kane falsifikuar authoresite e shkrimeve te mia linguistike me mijera faqe, me foto tjeter e person tjeter, dewrisa shkova atje duke gjurmuar shkrimet e mia origjinale! Drejtesia ndeshkon fajtorin, e jo ate qe i pergjigjet, as pa e ngacmuar askund i pari! Hajde na thuani TE VERTETEN!

Shkrimet jane ketu fakte origjinale te gjalla!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Mon 27 Jul 2009, 16:05

Ylliks je jashte teme ketu.Ketu eshte forum tjeter.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Jul 2009, 16:06

Askush nuk ta mohon autoresin as identitetin tend une nga ju kerkova zenkat jashte forumit fjalet e pista jashte forumit debato per temen jo kush eshte titist e turbesh ....
Cdo postim do fshihet direkt nga une nese ka qellim personal dhe hakmarrje e ne rastin Ylliks de LumLumi nuk do fshihet me shkrimi po shkruesi
Vendim i prere dhe nuk do diskutoj me me askend kete gje.
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 16:08

arla shkruajti:Ylliks je jashte teme ketu.Ketu eshte forum tjeter.arla, pa shiko e logjiko, analizo kush doli i pari nga thema edhe pergjigjju shkrimit, aty ku te referova, nese don te mos dilet jashttheme!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 16:10

Ylliks shkruajti:[quote="arla"

Z. Ylliks une nuk jam ndonje hyjni e as perendesh, por dhe pse shume me e vogel ne moshe nga ju ketu une guxoj te hap tema qe dhunusve duket sikur ju hap "varrin".Ky nuk eshte qellimi im, une gjithcka qe e bej ka lidhje me sjelljen e realitetit.
Disa adhurojne Perendite dhe nga frika e tyre stepen te bejne keq, sepse ne librat fetare ka njefare edukimi dhe adhurimi per Zotin.
Disa adhurojne dhunen, ndoshta ne menyre te pavetedijshme ose ndoshta kjo eshte e vetmja menyre per t'ia dal mbane ne jete.Kur nje krimenel, hajdut,perdhunues, mashtrues ben nje veper keqeberese me thuaj respekton kultin e dhunes apo kultin e Zotit?Sot me shume se kurre njerezit po dhunojne cdo gje qe eshte e lire.Po dhunojne dhe nje cop toke, po dhunojne lumenj e dete, po dhunojne pyje.Te gjitha keto po i dhunojne me nje shpejtesi marramendese sa bota eshte nen kercenim.Njerezimi rrezikohet te zhduket vetem per shkak te dhunave te shumellojshme.

Une nuk e pranoj te me bejne kult,por une vet kultin e dhunes e kam sjell ketu per ta flakur si nje gje te vjetruar qe njerezimi te shoh te ardhmen tek edukimi , kultura, emancipimi.Niveli i te shprehurit tim mund te mos jete ne nivelet e larta(sepse mendoni ju, por une kurre nuk e ul veten), por me ate nivel te shprehuri qe kam une e godas problemin dhe temen ne thelb.

Ju qe e mbani veten si shume te afte per asnje moment nuk na solle nje shkrim per dhunen, faktoret qe ndikojne ne shfaqjen e dhunes, llojet e dhunave, perdorimin e dhunes, dhe cuarjen ne zhdukjen e saj.Ju si shume i afte qe mund te jene(dyshoj),nuk po e thoni hapur qe sot ka dhune, ndersa me pare ka pasur kult te perendive.Njerezit sot e kane braktisur kultin e perendive sepse kane pare qe ne favor te tyre eshte Kulti i dhunes.hmm padashje te vijoj perseri po me nxite znj. arla, ku po shihet se ehste fjala per dicka te vecante dhe jo e pergjithshme te behet si kiult dhune, sepse kur thua kulti i dhunes edhe ate ne forme te shquar, do te thote, po behet dicka e pergjithshme kombetare si kult i dickaje qe eshte e vecante. Dihet se ka disa qe dhunojne prone, lume, toke, po edhe forume (ku ketu fshine disa shkrime pikerisht per themen) edhe ka dhunime qe jane te pavetedijshme apo pasion i disa njerezve - por nuk do te thote se tash eshte nje kult shqiptar, sepse nuk ben te nenshtrohemi si palestinezet para kultit izraelit, qe iu fut si lekure leopardi kudo tokave trojeve palestineze edhe ai krahasim eshte tejete i pakuptim dhe ireal dhe nuk i vihet titulli nje pakice dhunuese shqiptare, nje titull i tille! Une jam per ate qe secili dhunues te futet ne varr persegjalli, me fakte, po nuk ka ndonje dhune masive sic pretendoni ju ketu ne menyre te shquar. Pse nuk thoni psh kulti i atdheut, aty ku kemi ma shume nevoje, ku mund te abstrahohen te gjitha vetite e dhunes? Kuptohet se ka edhe raste naciste, por ato jane te rralla dhe nuk ben te futet titull, kulti i nacizmit tek ne!!! Nuk e di si nuk kuptone ende qellimin real!!!

Ti kur ven nje titull te tille masiv te shquar, nenkupton nje dhune masive, qe pretendon ta futi nje mase te tere nen nenshtrimin e saj dhe eshte qesharake, komike te paraqiten tituj te tille edhe te ndonje vepre, ku behet fjale per nje popull palestinez totalisht nen dhune okupatore edhe e futni ketu ne nje numer realitivisht te vogel keqperdoruesish tone, qe jane kryesisht para drejtesise!

Dihet se ka edhe asi njerezish, qe besojne edhe nga frika ne Zot, por nuk mund te3 vihet tash nje titull masiv, se te gjithe shqiptaret besojne ne Zot nga friga dhe nga ndonje dhune eventuale... shih sa keq shpreheni aty. Rastet e vecanta nuk ben te pergjithsohen ne forme masive! Ketu eshte krejt poenta e qellimi im, sepse jeni mesuar gjithcka ta shihni ne menyre totalitare, se eshte pasoje e sistemit te shkuar, por sot duhet te vecohen gjerat e kontekstet e vecanta nga ato masive!

Ja, psh si shprehet ai i mjeri per mend, gjoja po fuqizon titullin, ne menyre qyqare duke bere mekat me vetveten duke e dhunuar vetveten e tij realisht, ne pamundesi te shprehjeve faktike edhe ai pranon nje dhune masive, qe te behet kult, sepse vetiu kulti eshte term masiv dhe jo i vecante, po cfare t'i besh kur njeriu edhe mund te vetmbytet ne llumin e tij, ku nuk mund te dali kurr ne breg por mbetet nje zvarranik, qe shihet vetia e tij labile, servile, perulese, si muca pas dahinjve, me nje retorike zvarranike, qe nuk ka unin e tij shperthyes, te krijoj mendimin origjinal!

Shpresoj te mos vijohet matutje rreth hyrjes ne theme, anipse edhe kjo qet shumecka ne shesh![/quote]


Eja ne theme e pergjigjju shkrimit pra!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Jul 2009, 16:12

Ylliks shkruajti:Ju pergjigje edhe MP e nese don ta sjelli ketu!

Drejtesia nuk ndahet me dredha, por ndeshkohet fajtori, qe fillon i pari ofendimet as pa fole asnje fjale shkrimi ketu me te, as ne forumin bk! Ti e din fortmire edhe rastin te bk, ku m'i kane falsifikuar authoresite e shkrimeve te mia linguistike me mijera faqe, me foto tjeter e person tjeter, dewrisa shkova atje duke gjurmuar shkrimet e mia origjinale! Drejtesia ndeshkon fajtorin, e jo ate qe i pergjigjet, as pa e ngacmuar askund i pari! Hajde na thuani TE VERTETEN!

Shkrimet jane ketu fakte origjinale te gjalla!
Ketu nuk eshte bk por forum krejtesisht tjeter pa anime dhe me nje qendrim te prere ndaj rregullores. Nuk eshte hera e pare qe webmasteret ju terheqin verejtjen.
lexo rregulloren dhe permbaju asaj askush nuk ka qellim te keq ndaj askujt perderisa je ok me rregulloren je ok edhe me stafin ne te kunderten nuk qaj koken nese merr ban ti dhe kushdo tjeter.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Ylliks prej Mon 27 Jul 2009, 16:18

znj. arla, mos prito e pergjigjju ketij shkrimi:D


hmm padashje te vijoj perseri po me nxite znj. arla, ku po shihet se ehste fjala per dicka te vecante dhe jo e pergjithshme te behet si kult dhune, sepse kur thua kulti i dhunes edhe ate ne forme te shquar, do te thote, po behet dicka e pergjithshme kombetare si kult i dickaje qe eshte e vecante. Dihet se ka disa qe dhunojne prone, lume, toke, po edhe forume (ku ketu fshine disa shkrime pikerisht per themen) edhe ka dhunime qe jane te pavetedijshme apo pasion i disa njerezve - por nuk do te thote se tash eshte nje kult shqiptar, sepse nuk ben te nenshtrohemi si palestinezet para kultit izraelit, qe iu fut si lekure leopardi kudo tokave trojeve palestineze edhe ai krahasim eshte tejete i pakuptim dhe ireal dhe nuk i vihet titulli nje pakice dhunuese shqiptare, nje titull i tille! Une jam per ate qe secili dhunues te futet ne varr persegjalli, me fakte, po nuk ka ndonje dhune masive sic pretendoni ju ketu ne menyre te shquar. Pse nuk thoni psh kulti i atdheut, aty ku kemi ma shume nevoje, ku mund te abstrahohen te gjitha vetite e dhunes? Kuptohet se ka edhe raste naciste, por ato jane te rralla dhe nuk ben te futet titull, kulti i nacizmit tek ne!!! Nuk e di si nuk kuptone ende qellimin real!!!

Ti kur ven nje titull te tille masiv te shquar, nenkupton nje dhune masive, qe pretendon ta futi nje mase te tere nen nenshtrimin e saj dhe eshte qesharake, komike te paraqiten tituj te tille edhe te ndonje vepre, ku behet fjale per nje popull palestinez totalisht nen dhune okupatore edhe e futni ketu ne nje numer realitivisht te vogel keqperdoruesish tone, qe jane kryesisht para drejtesise!

Dihet se ka edhe asi njerezish, qe besojne edhe nga frika ne Zot, por nuk mund te3 vihet tash nje titull masiv, se te gjithe shqiptaret besojne ne Zot nga friga dhe nga ndonje dhune eventuale... shih sa keq shpreheni aty. Rastet e vecanta nuk ben te pergjithsohen ne forme masive! Ketu eshte krejt poenta e qellimi im, sepse jeni mesuar gjithcka ta shihni ne menyre totalitare, se eshte pasoje e sistemit te shkuar, por sot duhet te vecohen gjerat e kontekstet e vecanta nga ato masive te pergjithshme si kult!

Ja, psh si shprehet ai i mjeri per mend, gjoja po fuqizon titullin, ne menyre qyqare duke bere mekat me vetveten duke e dhunuar vetveten e tij realisht, ne pamundesi te shprehjeve faktike edhe ai pranon nje dhune masive, qe te behet kult, sepse vetiu kulti eshte term masiv dhe jo i vecante, po cfare t'i besh kur njeriu edhe mund te vetmbytet ne llumin e tij, ku nuk mund te dali kurr ne breg por mbetet nje zvarranik, qe shihet vetia e tij labile, servile, perulese, si muca pas dahinjve, me nje retorike zvarranike, qe nuk ka unin e tij shperthyes, te krijoj mendimin origjinal!

Shpresoj te mos vijohet matutje rreth hyrjes ne theme, anipse edhe kjo qet shumecka ne shesh!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10856
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Vizitor prej Mon 27 Jul 2009, 16:45

Dhuna eshte shkaterruese, dhuna te asfikson,ka qene konstante dhe vazhdon te jete ne veprimet tona.Ka dhune individuale, familjare, dhune etnike, dhune fetare, dhune raciale, dhune terroriste.
Dhuna ndahet ne fizike, ekonomike, simbolike, morale,.Dhuna nuk eshte veprimtari qe shkaterron ose kercenon.Shoqeria perdor dhune per mbijetese.

Ylliks populli shqipetar eshte pagan.Kete mos e diskuto hic.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Naki prej Mon 27 Jul 2009, 18:43

arla shkruajti:Ylliks je jashte teme ketu.Ketu eshte forum tjeter.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19088
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kulti i dhunes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi