» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


RROFTĖ ATDHEU!

Shko poshtė

RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 16:22

Nezir Myrta / RROFTĖ ATDHEU!Njė pyetje kam: pse nuk dijmė tė peshojmė, figurat tona? Tė mos dijsh tė peshosh, vlerėsosh figurat e huaja, nuk osht aq tragjike, por figurat tona, osht tragjike. Prej tė gjitha shkrimeve, prej atyre fillestar e deri tek ata qė gjoja premtojnė diēka njohuri - asnjė vlerėsim nuk e pranoj!

Pse nuk e pranoj?

Sepse, ta vlerėsosh njė figurė, prej atyre tė thjeshtave e deri te ato kombėtare, duhet tė ketė njė simetri mendimesh, pozitive dhe negative, nė dy anėt e peshojes dhe pasi tė thuash gjithė materialin faktik, pozitiv e negativ, duhet tė matesh, cila anė e peshojes anon ma randė, e po pate gram diturie, mund ta vlerėsosh saktėsisht figuren e njeriut.

Tė gjithė diskutuesit, e tė gjithė bashkėlbiseduesit e deritashėm, qė pata bisedė me ta - pėr tė gjitha figurat politike e kombėtare, shkruan e folėn ose bardhė krejtė - ose zi krejtė dhe askush nuk dha mendime reale edhe pozitive edhe negative nė tė njejten kohė, qė tė mblidhet i gjithė materiali faktik dhe tė peshohet saktėsisht! Ngase as nuk mund tė medohet, se ka ndonjė personalitet komplet nė kėtė botė reale, as mund tė imagjinohet dhe detyrimisht jemi tė ligjėruar, tė shprehim realitetin aq sa dijmė, bardhė e zi, e jo njėanshėm, apo kolorit!

Ajo qė ma sė shumėti mė brengosė, osht fakti se pak ka burra, qė flasin e veprojnė paanshėm edhe aty ku iu bie keq dhe mund tė sakrifikojnė edhe vet jetėn e tyre - tė flasin drejtė, menēurisht e guximshėm, pamarrėparasyshė pasojat edhe fatale tė tė shprehurit! Psh. enveristi, kur osht nė grupin e zogistėve, as e ēelė gojen diēka pėr keq pėr Zogun dhe anasjelltas, kurse nė vetmi, e anash e me nofka forumeve, gjoja po flasim tė vėrteten absolute - kjo osht anomalia ma e zezė! Trim osht ai qė flet tė vėrteten nė ēdo vend e kuvend, pa e gjurmuar - athua a ka kėtu kundėrshtarė tė mij, a jo! jam ma se i bindur, se asnjeri nga tė gjithė kėta diskutues, nuk guxon tė flet hapur symėsy, ato mendime qė i shkruan me nofka fshehur! Kjo osht frika, ligėsia e injoranca ma e paskrupulltė e njeriut e burrit shqiptar! ja. psh. unė jam i njohur realisht pėr gjithė forumin dhe fola e flas prore tė vėrteten nė mesin e tė gjitha ideologjive politike veē e veē dhe kurrė nuk drojta nga pasojat ma fatale! Nuk i pėlqej njerėzit, qė nė njė kornizė fotoje, mbajten dy foto tė ndryshme politike, nė dy anėt: 'erdhen enveristat? Mbaje foton e Enverit. Erdhen zogistat? Rrotulloje nė anėn tjetėr kornizen me foton e Zogut. Ah, sa na duhen burrat mbi burra, qė flasin e shkruajnė tė vėrteten, kudo qė osht nevoja, pa shikuar rrethin e ideologjitė politike, sepse ekziston veē njė e Vėrtetė, e kurrė dy! Pse nuk flitet e veprohet drejtė edhe nėse flitet direkt edhe pėr vet babain tėnd, se lėre ma pėr njė figurė politike a kombėtare? Pėr mua babai im osht mbi tė gjithė figurat e botės, e as nuk kam lejuar as kejoj askend tė ma nėpėrkėmbi, as njė shibėl tė keqe e tė padrejtė tė bie mbi ATĖ IM AT edhe nėse rrotullohet e shkatrrohet bota! Kuptohet me fakte, ēfarėdo qofshin ato, tė tė dy natyrave njerėzore e kombėtare! Tė thohet veē e verteta!

Kėtė pjesė theorike e zgjata, ngase osht e nevojshme pėr tė gjithė dhe pėrderisa nuk na duken tė gjata tė gjitha diskutimet me mijėra faqe elektronike forumeve, apo bisedave reale symėsy - as kjo faqe besoj, nuk osht e tepėrt!

Zogu - Mbretėria, shteti, kushtetuta e parė shqiptare, qe nga shteti i Skendėrbeut (nėse ka ekzistuar e sa ishte nė fuqi, e ēfarė rendi e kushtetute e pushteti kishte...) - Revolucioni i Qershorit, 1924, rėnia e Fan Nolit (mėshirues) - ardhja e Zogut nė pushtet, forma e ndihma e vetaftėsia e tij - janė tė ditura, me fakte reale dhe ireale, ndikimet e fqinjėve politik, e apolitik. Vetiu kuptohet se asnjė pushtetar, nuk mund tė vie nė njė pushtet pa ndihmen e njė fuqie, por mvarėt nga cila fuqi? Zogu erdhi nė pushtet, pak me ndihmen e matjanėve, e shumė me ndihmen e fuqive tė kohės. Statistikat tregojnė, nė ēfarė gjendje ishte niveli: ekonomik, social, politik-shtetėror e kombėtar. Pas shumė luftave gjakpirėse, e luftės ndėrpolitike shqiptare, u formua mbretėria shqiptare. Pse nuk mbeti Fan Noli, por erdhi Zogu - dihet. Niveli politik e kombėtar intelektual i kombit dihet. Na as sot, nuk jemi nė gjendje, ta zgjedhim si komb, njeriun prefekt qė i duhet popullit e atdheut, sepse nuk kemi ende vetėdije kombėtare nė nivel, ku tė gjithė kushtimisht ta pėrkrahim njeriun pozitiv dhe nė tė njejten kohė edhe e anullojmė atė negativ, sepse flasim e veprojmė nėn plaf, me rrotulla, alegori, njėanshėm dhe nuk jemi nė gjendje as kėtu nė forum, t'i kundėrvihemi hapur e drejtė e guximshėm atij, qė dėmton masėn, por rrijmė anash, heshtim, derisa tė kryhet akti dramatik mes dy pėrsonave a dy grupeve ideologjike edhe nuk na ha palla, a na vyen ai njeri shqiptar, apo duhet shkatrruar totalisht edhe totalitarisht se! Kjo osht tragjika. na ende nuk dijmė as kush na duhet si uji-buka-fryma - as kush duhet shporrur, as kush meriton as kush nuk meriton. Pėr atė vuajmė e jemi tė ndarė, anipse thomė se jemi bashkė, flasim e veprojmė e luftojmė vllazėrisht si njė komb, nderojmė njeritjetrin si vllazėr tė njė gjuhe e gjaku shqiptar.... ende kot e kotėsira, vetėm kur njė fuqi na kapė pėr laku, apo na hypė nė kalė, e na lidhė, e na ēon nė vendin e duhur e edhe aty nuk rrimė mirė, pa keqtrajtuar: mikun, shokun e vllain tonė, bashkluftėtarin e bashkėpushtetarin dhe e ruajmė bashkėfajtorin!

U bė mbretėria shqiptare, shkoi deri mė 1939, pushteti zogist dhe kur ishte nevoja tė mbrohej atdheu - iku mbreti, e mbet mileti syhapur, nė mėshirė tė zotit, fuqive tė veta e ndonjė ndihme eventuale tė fuqive, ku tė gjithė fqinjėt ishin e janė armiq, qė ta hanė mishin tė gjallė, se lėre ma tė tė lėnė tė lirė e tė ndihmojnė, nė L2B Luftė Botėrore!

Tė kujtohesh, sa burrat e intelektualėt shqiptarė, ranė viktima tė pushteteve shqiptare njerapastjetres - e mėnyrat e zhdukjes edhe fizike tė tyre - tė bie tė fikėt, e krejt lehtė mund tė hamendesh, tė flasėsh si Fishta: Le ta dij bota mbarė... Prore shitem lirė e blemė shtrenjtė edhe vet lirinė e blemė derisot. Po, po e blemė prore derisot, sepse bash kur erdh momenti tė jemi bashkė si komb, dhamė Betime ushtarake, tė ēlirohemi e tė bashkohemi si njė komb e njė shtet - u shpartalluam mu nė momente historike dhe mbetem prore nė momentet finale tė lirisė e bashkimit - mbetėm vishkull - tė jeshė, a mos tė jeshė! Derisa doli njė Willson e njė Klinton e Bush dhe ia mbylli gojėn kuēedrave gjakpirėse! Duke folur pėr Zogun, i lidha variantet, direkt deri me kohėn e sotme, qėllimisht, tė dihet e vėrteta historike e histerike, sepse tė jetojnė afro 10 milion shqiptarė dhe tė mos munden tė ēlirohen as sot, e tė bashkohen nė njė shtet shqiptar, por tė nxirren vetėm dy copa territoresh krahinore: Albania e Kosova, si nga goja e kuēedres pėrgjakur, me mbi 81 mijė km2 toka shqiptare ende tė pushtuara, syhapura, kur po don zoti e ēlirohemi edhe duke ndihmuar me jetė e gjak, po kėto dy krahina shqiptare gjoja si shtete, Albania e Kosova edhe tė themi se bėmė diēka historike edhe kapemi si klyshtė, duke i lėpirė bishtat e njeritjetrit, tė tė njejtave ideologji politike edhe sot - kjo osht tepėr e pafalshme dhe vet mjerimi ynė! Po ta analizoj pėrpiktė diturinė, drejtėsinė e guximin tonė - nuk i bie as nė mend kujt tė flasi mirė, por do t'i shkulnim flokėt - sa tė kėqinj jemi me njeritjetrin, e sa trima edhe sa tė mirė, e tė ligjė jemi me tė huajt e armiqėt rretherrotull atdheut e rretherrotull botės! E pruam gjendjen tonė nė tehshpate, nė zgripc ekzistence, vetėmpse nuk vepruam si njė komb - por vetėm lufto nė disa fraksione ushtarake, e shkele Betimin e Atdheut edhe ban kompromise ndėr ma tė dhimbshmet e tragjike pėr kombin e atdheun! Ha miku, gėrryj armiku, shkrryej bashibuzuku, pėrtypu inferiori, vuaje punėtori, grabit i korruptuari, haje veten i varfėri, zgėrdhihu tradhėtori, mėshoi nė moh inatēori, hapu dallkauku, bėn kurtha lavirja, zhgenjehu luftėtari, leh zagari, diegu atdhetari, arratisu dietari, palohu pushtetari, spijuno spijuni, njollosu intelektuali, injorohu symboli kombėtar, hungro mercenari, shtrembėrohu veriori, ēatallohu jugori, bezdis partiaku, vjedh bankieri, sulmohu bashkėluftėtari, vėn pusi ziliēari, politiko fetari, diskriminohu mendėtari, pasurohu halabaku, ējerru partiak ithtari, shtyje me gjoks durimtari, ban plane barbari, mashtro dinaku, rėnko invalidi, sundo individi, pi gjak e djerės pushtuesi, ligjėro mashtruesi - Rroftė Atdheu!...

Dihet se secili pushtet ka: nėnshtruesit, e tė nėnshtruarit t vet dhe posa bie pushteti, ējerrėn tė parėt, e rėnkojnė tė dytėt dhe lufta ideologjike vazhdon, pa pre e pa fre deri nė fund tė kolones sė pushteteve tona, e derisotetutje, pa e kuptuar, se ajo qė ikėn e shkon - nuk kthehet ma kurrė! Por vetėm ndėrthuremi mesveti, e edhe me pasoja pėr politika tė shkuara dhe harrojmė ku jemi e ēfarė duhet bėrė, ēfarė na duhet sot, e si ta krijojmė ardhmėrinė e lumtur tė gjeneratave, e brezave tė rinj, a duhet tė na pengojė e kaluara politike gjithmonė haje njeritjetrin, poshtėroje njeritjetrin, kurthoje njeritjetrin, hasmohu me njeritjetrin ende pėr ideologji tė shkuara?! E ajo ēfarė osht ma tragjike, vallėzo sipas daulleve tė huaja, e kurthave diplomatike armike, tjerėt bjeri daulles, e na ende me rithme narkotike, as pa pi narkozė, trumpeto 5 milion me 101 parti politike (zoti e din sa parti janė nė tė gjitha trevat shqiptare)! E ende ngatrrohemi deri nė dremitje, pėr zog e enver, brohorit kur duhet heshtur - e hesht kur duhet brohoritur, pėrfito ithtarė, prish harmoni, shkatrro dashuri, pėrēaj shokė e vllazėri, ngreh kurtha veri-jug, sulu me vlug, hakmerru nė pabesi, shoqėrohu me dinakėri, kuvendo me zili, prish shoqėri, pėr ideologji tė shkuara!

Athua ku na mbet Zogu, e Noli e Enveri? S'osht vėshtirė me folė drejtė, kur ia hjekė dhimbjen vetes! Hė, ēka thoni?... Bėjmė politikė me misheshpirtė, bythrjepur e mendjempirė, jo ai ishte mbret i keq - jo ai ishte kryetar i shtirė - njeri ishte i mirė, tjetri kishte sėmirė! Ec e bjeri nė fije, ku jemi, kah jemi tė tretur, ēka bėjmė nė atdhe, e ēka nė tretdhe! Rroftė Atdheu! Ushtarė ka mjaftė e tepėr edhe pėr liri bote!

Rroftė Atdheu!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga vistor2 prej Mon 20 Jul 2009, 18:03

Kulmi i kulmeve ėshtė kur nje udhėheqės i pėrbetuar i "OLK"-sė tė bėj kėso shkrimesh....
Komplimenta zotrote Neutral

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12165
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 18:16

Vjollca shkruajti:Kulmi i kulmeve ėshtė kur nje udhėheqės i pėrbetuar i "OLK"-sė tė bėj kėso shkrimesh....
Komplimenta zotrote Neutral


Je gabim znj. Vjollca, mos shpreh injorance, kur nuk ke njohje! Kthjellohu pakez:D Mos hyp ne kulmin e kulmeve, pa e dijte te verteten:D
edhe atje te 'kulti i dhunes' pyete per Krasniqin, per cilin mendon se ka shume krasniqe?


Keqardhje!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 20 Jul 2009, 18:30

Zoteri mesohu te respektosh nje femer.Mundohu ti njohesh njohjet e saj pastaj dil ne perfundim.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 18:39

arla shkruajti:Zoteri mesohu te respektosh nje femer.Mundohu ti njohesh njohjet e saj pastaj dil ne perfundim.


per njohje znj. duhet te dalesh nga nofka, nofka nuk percakton personalitetin real, prandaj eshte emer i rrejshem, pseudonom. Nuk njoh personat vjollca as arla, poqese doni te njiheni si personalitete, delni hapur apo ka forma tjera (nese ju vie zor) dhe nuk mund t'i besohet nje nikut. Normalisht! Ajo nuk po paraqet njohuri, por po ngatrron adresa e emra e lider! Vertet???

Skjarohuni! Nuk kris kiameti!Very Happy
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 20 Jul 2009, 18:43

Zoti Nezir, sado nofka te mbaj njeriu, ate e personifikon vetem nje gje ;personaliteti qe ka.Nga nofkat e perdorura nuk na vjen e keqja.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 19:02

arla shkruajti:Zoti Nezir, sado nofka te mbaj njeriu, ate e personifikon vetem nje gje ;personaliteti qe ka.Nga nofkat e perdorura nuk na vjen e keqja.

Po si ta njohim personalitetin moj, kush eshte vjollca e kush arla, ju nese jeni ashtu dilni hapur, ku dihet kush eshte personaliteti i fshehur nen nje nofke, me 2-3 periudha shkrimesh spontane?

Tash edhe me fajsoni, pse nuk ju njoh? qy Very Happy
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 20 Jul 2009, 19:05

Zoti Nezir, une figuroj me shume shkrime ketu, pothuajse ne shumicen e temave debatuese, gjithashtu dhe Vjollca ka shkrime shume te arrira.Eshte e drejta e secilit te frekuentoj forumin kur deshiron.
Mos i shiko gunen, po punen, - thote populli.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 19:15

arla shkruajti:Zoti Nezir, une figuroj me shume shkrime ketu, pothuajse ne shumicen e temave debatuese, gjithashtu dhe Vjollca ka shkrime shume te arrira.Eshte e drejta e secilit te frekuentoj forumin kur deshiron.
Mos i shiko gunen, po punen, - thote populli.


Nuk e detyroj askend te me njohu permes nje nofke, as eshte i detyruar askush - po per tu parė GUNA E PUNA delni hapur se besa e zotit nuk po ju njoh asnjeren dhe mos me fajsoni bre:D
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 19:17

Merrnu me PUNEN siper pra;)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 20 Jul 2009, 19:20

Une kam zell pune te madh .

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 19:39

RROFTĖ ATDHEU!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Ylliks prej Mon 20 Jul 2009, 19:39

Pak po nda din kush, po hajt se na din zoti!Very Happy
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 11027
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: RROFTĖ ATDHEU!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi