» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Krahinizmi

Shko poshtė

Krahinizmi

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 Jul 2009, 19:02

Si nje trung i cili ndahet ne shume dege dhe nga deget marrim frutat me te cilat ushqehemi , per te qene egzistence, po ashtu eshte nje shtet ku ndahet me krahina, ku nga keto krahina rrjedh popullesia e nje shteti.Nje gje qe me ben pershtypje eshte qe ne disa krahinave ju japim prioritet, ndersa disa te tjera i nenvleresojme.Nuk ua pelqejme menyren e te shprehurit, zakonet, veshjet.Madje kemi nxjerr dhe nofka per ta.Ka shume perplasje kohet e sotme mes krahinave qe te cilat percillen nga nje individe tek disa te tjere.Shokun duam ta kemi nga krahina jone, komshinjte do na behej qejfi po ti kishim nga krahina jone.Po te ndodhi te jene nje grup miqsh nga jugu , sigurisht qe mund te ofendojne ata te veriut ose anasjelltas.Pse duhet te ndodhi kjo?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krahinizmi

Mesazh nga Ylliks prej Sun 26 Jul 2009, 21:01

Jo, kjo nuk duhet te ndodhi! Po ka disa qe nuk kane vetedije kombetare aspak dhe si pasoje e totalitarizmit, qe jane mesuar gjithmone te jene drejtues karroce edhe tash mendojne se jane te tille. Aty eshte problemi dhe disa kane veti lokaliste, degjeneruese, ku me cdo kusht duan qe te gjithe dietaret, heronjt, njerezit e vecante, te jene pikerisht nga rrethi i tyre. Kjo veti, nese merret ne kuptimin masiv, qe nuk cenon dinjitetin e tjetrit nga krahine tjeter,nuk eshte aq negativ, sepse secili ka deshire qe lagjja e tij te jete kryesorja sikur e politbyrose se shkuar edhe qyteti i tij te jete qyteti kryesor mhistorik, apo krahina e tij te jete superiore, pavaresisht madhesise a kapacitetit te njohurive e ngritjes se vetedijes kombetare! Ashtu sikurse ka deshire secili te jete ma i bukuri, ma i dituri, ma heroiku, poashtu edhe deshira e tille e drejton gabimisht edhe ne nje lokalizem te pakufi, qe vetiu eshte veti snobiste.

Cfare ka ketu ofendime veri-jug, kur sot dihet sheshazi se 'kush eshte pasha e kush subasha', ku vetiu koha e nxierre te verteten edhe historike dhe nuk ak te beje aspak ketu me ndonje KRAHINIZEM, sepse vet fjala krahinizem, nuk eshte e demshme, por mund te quhet nje krahinist, lokalist krahine, a grup kraninistesh snobist, qe edne pretendojne superioritet dhe tash kur shohin vlugun evolutiv te rrjedhave njohese, iu duket nje asgjesim per ta dhe e dijne se hane fryte nga i njejti trung peme edhe e dijne se ai trung ka dy dege kryesore, se ato deget tjera te shumeta nuk konsiderohen arbitrarizem frytor as shijues.

Pse te ofendojne nje grup miqesh nga jugu ata te veriut dhe anasjelltas, ato jane disa lokalist, snobist, qe e mendojne vetem veten e tyre 'bij bajraktaresh', qe ndikojne edhe ne marredhenjet nderkrahinore, ku ende nuk e kuptojne disa, se perkunder asaj peme shumedegeshe, jane dy kryesore, nga i njejti trung dhe panevoje e bejne shumedegeshe!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10949
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krahinizmi

Mesazh nga Vizitor prej Sun 26 Jul 2009, 23:04

Me pare ky fenomen nuk ka qene kaq i theksuar sa eshte sot.Vitet e fundit po vihet ne pah vendi nga vjen.Shume persona po perfitojne vende pune, e shkollim kur ne instancat e larta jane te aferm.Zona nga vjen nuk luan asnje rol kur ti do te kontribosh.Po ja qe sot po shfaqet ne jeten tone si nje fenomen qe duhet ta kaperdijme dhe kur jemi ne token e tone, per mos te folur jashte kufijve.

Pozitivitet shohim tek emigrantet te cilet dhe pse ne dhe te huaj nuk harrojne te tregohen te dashur dhe miqesor pa marre parasysh , krahinen, fene, etj.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krahinizmi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi