» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Edukate? Inat? Respekt? Norma xhentilese

Shko poshtė

Edukate? Inat? Respekt? Norma xhentilese

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 15 Aug 2009, 10:23

Mendoj se me shume se nje personi i ka qelluar rasti ku:
-Te jeni ulur ne nje autobuz, tren., dhe te jeni duke degjuar muzike me kufje ne vesh. Personi qe ke perbri mund mos t'a pelqeje zhurmen nga zeri i larte qe deperton dhe te kerkoje t'ia uli zerin.
Javes qe kaloi isha ne autobuz dhe po kthehesha nga nje qytet tjeter.

Nje grua para meje me sillet dhe me kerkon:
- Mund t'ia ulesh volumin te lutem?!
Per momentin, i thashe direkt:
-Patjeter, me fal.

Por pastaj po mendoja (ndersa po shifja zonjen qe ishte ulur krah meje dhe po flinte qe as donte t'ia dinte) sesi me erdhi nje ndjesi acarimi qe nderkohe po degjoja muzike me volum te ulur (gje qe mua s'me pelqen).

Si eshte e mira, zgjidhja, veprimi, reagimi ne te tilla raste?
T'ishe ti ne vendin tim do kishe vepruar ndryshe, dhe pse?
Duke mos harruar qe personi qe ke perbri mund t'a kete ate te drejte ne norma etike dhe kulture, mos eshte e njejta gje me personin ulur tjeter vend?

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi