» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Menaxhimi i ndryshimeve

Shko poshtė

Menaxhimi i ndryshimeve

Mesazh nga Kotelja prej Sat 15 Aug 2009, 11:46

Perderisa cdo ndryshim nuk sjell rezultate pozitive, cdo rezultat pozitiv kerkon te ndodhin ndryshime. Aftesia per t'i zhvilluar, vleresuar dhe implementuar keto ndryshime eshte esenciale per cdo individ, grup apo organizate e cila deshiron qe vazhdimisht te zhvillohet. Po cfare lloj ndryshimesh na cojne drejt ketyre rezultateve? Zakonisht kerkohet nje ndryshim unik dhe specifik qe te arrihen rezultate ne rrethana te caktuara.

Ju ftoj ne debat!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13923
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Menaxhimi i ndryshimeve

Mesazh nga deti prej Sat 15 Aug 2009, 12:51

Ndryshimet jane pjese e perditshmerise sone. Permes ndryshimeve gjithmone provojme te mberrijme dicka me te mire duke synuar rezultate pozitive qofshin ato ne planin individual apo shoqeror. Ēdo ndryshim, sado i vogel te jete, patjeter se do te reflektojė. Keto reflektime zakonisht jane pozitive sepse edhe ndryshimet behen per ate qellim por qe varet edhe nga ajo se sa ia qellojme me to. Vleresimet nga te tjeret gjithmone e percaktojne edhe suksesin e ndryshimeve, bile ne formen e jashtme. Per esencen e ndryshimeve duhet te flasin rezultatet, gjithmone duke perdorur metoden e krahasimit, sepse vetem keshtu bindemi se ndryshimi ishte i suksesshem apo jo.
Une per veten time i dua ndryshimet, i bej me kujdes dhe mundohem qe gjithmone te jem sa me racional ne raport me te tjeret e veēmas me kohen. Koha eshte faktor i cili shpeshehere edhe t'i imponon keto ndryshime. Nuk thuhet kot: ne hap me kohen. Pra ndryshimet jane procese qe ēojne drejt progresit.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13747
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Menaxhimi i ndryshimeve

Mesazh nga LumLumi prej Sat 15 Aug 2009, 16:56

Ndryshimet jane pjese e perhershme e sistemit jetesor. Por, bejne ndryshime me kercellima ata , apo sistemet qe kane ngecur ! Si ndodhite neper forume. Sa here dalin ide shuhen nga te papaergjegjshmit qe kurre nuk jane marre me krijimtari!
avatar
LumLumi

Shteti : Uskana
Postime : 915
Kyējet nė forum : 11282
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : Gjithė kohėn me libra

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Menaxhimi i ndryshimeve

Mesazh nga Vizitor prej Tue 08 Sep 2009, 21:47

Ndryshimi eshte celsi i suksesit, por fillimisht duhet gjetur celesi perkates.Ndryshimet sjellin nje ere ne jeten e gjithe secilet dhe e bejne njeriun personazhin kryesor te arritjes se ketyre ndryshimeve dhe korrjeve te suksesit.Te lodhur nga monotonia ne duhet te jemi ne kerkim te ndryshimeve dhe sjelljen e tyre ne caste te volitshme qe do te jene te frytshme ne aspektin qe kemi zgjedhur.Ndryshimet per mire marrin miratimin e te gjitheve, por dhe me ndryshimet e sjella per mire por qe nuk na rezultojne te tilla duhet te mesojme dhe korrigjojme dalengadale.Njeriu kerkon ndryshimin, jeta e pranon.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Menaxhimi i ndryshimeve

Mesazh nga Kotelja prej Thu 13 May 2010, 10:44

Sot bashke me ndryshimin presim te ndodh edhe mrekullia. Por epoka ne te cilen jetojme rralle e kurre na servon mrekulli. Epoke cakonjsh! Ndodhite e bukura ngjajne me rralle dhe me shkurt se dikur. Vorbulla e vlerave eshte shkrire ne ate te antivlerave. Njerezimi ka humbur toruan!
C'jane keto ndryshime, pyesim ne. Drejt kujt po shkon bota? Drejt arritjeve perfeksioniste te teknologjise? Valle a nuk jane pikerisht keto arritje qe njeriun e shendrruan ne eksperiment?! Keto vetem arritje nuk jane, perderisa nuk arriten qe duke ruajtur pasurine NJERI te na lehtesonin jeten paska dhe jo t'ia humbnin peshen e rendesise se saj. Thuhet qe ndryshimet e medha marrin miratimin e te pakteve. 'Na ka zene rrota bishtin' - thote populli.
S'do mend qe cdo ndryshim sjelle me vete pasojat perkatese. Qasjet e njerezve ndaj ndryshimeve dallojne: nje grup i tyre i frikesohet ndryshimeve dhe ndjehet komfort ne gjendjen qe eshte, nje grup tjeter ndryshimin e sheh si obligim/alternative te patjetersueshme dhe nje grup i trete ben ndryshime me vetiniciative. Keta te tretet kane shpirt kreativ dhe intrigohen nga inovacionet. Jane katalizator per shoqerine, qofte drejt peidestalit apo drejt humneres. Dinamika e jetes sot ka gllaberuar gjithe globin, duke e shendrruar ne nje fshat te vogel por me impakte te medha per te dyja skajet.
Ne jemi pjese e ndryshimeve te perditshme, duke nisur nga ato te vete personalitetit tone si individe, pjese e ndryshimeve ne familje dhe shoqeri. Disa nga ne rritemi e disa te tjere coroditemi! Sdo fjale kjo! Por nga do qe sillesh, jemi vet ne qe i duam ndryshimet ne jeten tone, ne forma dhe kohera te ndryshme, shpesh edhe pa dashur te dime ne mund t'u bejme balle apo jo.
Kjo qasje nuk eshte aspak negative, sepse koha na ka deshmuar qe akoma nuk jemi bere menaxhere te mire. Ngjarje te medha kane tundur boten dhe 'audienca' ka perfituar gjithmone duke shkelur mbi kurrizin e te tjereve! Paj... edhe kjo nje lloj (keq)menaxhimi eshte, vecse me rezultate fatale per bartesit e pasojave!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13923
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Menaxhimi i ndryshimeve

Mesazh nga Katilja prej Mon 17 Jun 2013, 14:03

ndryshojm gjat jetes qoft npamje qoft nkarakter jeta na sjell tpapritura nrm qe e ne do mesohemi me kto ndryshime

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7273
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Menaxhimi i ndryshimeve

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi