» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Marble Cave at Gadime village, Lipjan Kosova

Shko poshtė

Marble Cave at Gadime village, Lipjan Kosova

Mesazh nga Naki prej Thu 27 Aug 2009, 16:51

Marble Cave at Gadime village,Lipjan
This is the only touristic cave in Kosova, opened to the public in 1976, after a large amount of debris were removed.
It is situated about 20km south of capital Prishtina, in the hill of Murtur, in the valley of river Klysyra, which flows in the village of Gadime e ulet, and by the higher hill-Gadime situated there.The both hills are composed basically of the old Palezoic marbles that can be found only at eastern edges of the Kosova valley. These marbles are covered with volcanic lava and tuffs dating back from the time of formation of the Kosova valley. Later on the whole region was overflown by the Kosova lake that has withdrawn lately.
It has been discovered by Ahmet Diti while he was doing some works nearby his house in 1969. It has been explored during the years 1970 by some speleological teams from ex-Yugoslavia, but large part of this cave is still unexplored, because many passages are blocked from river deposits. It has three natural entrances situated at 576, 582 and 584m above sea level, and only 6-10m from the river bed. It has been named because of the marble rocks of different colours and various patterns in which it is made in. It is separated in three galeries: western, northern and eastern gallery.
Further explorations on this cave are possible, in both levels, in ground level and the first level aswell. Temperature inside is from 9.6 - 16 degrees centigrade, dependent of season and galery.
It is long about 1260m, but the touristic part is around 500m long, with guided tours almost every two hours.
Caracteristic for this cave are the aragonite formations, and marble blocks of stone from which it takes the name, and it is very well decorated all over.
The Marble cave was made by the underground river that flew through the Murtur hill before the Klysyra river made its valley. This was the time that preceeded the existence of the lake in the Kosova valley. Later on the cave was stuffed with clay, and only after the river Klysyra cut its defile the cave entrances were rediscovered. However by its appearance creation in the marble and richness in the marble ornaments, the cave represents a unique speleological discovery.

Here i will attach some photos of this beauty

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19349
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Marble Cave at Gadime village, Lipjan Kosova

Mesazh nga olsaaa prej Thu 27 Aug 2009, 23:06

uaaaaaaaa sa me kujtove shpellen e gadimes naki se ka ko qe nuk e kam vizitu at mrekulli te veret
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 11488
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Marble Cave at Gadime village, Lipjan Kosova

Mesazh nga MiTi prej Fri 28 Aug 2009, 00:29

Mrekullit e kosoves shum te bukura.........
avatar
MiTi

Shteti : Ne Boten e Qudirave
Postime : 1428
Kyējet nė forum : 10764
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Marble Cave at Gadime village, Lipjan Kosova

Mesazh nga Annika prej Fri 28 Aug 2009, 13:42

There are two version of the history of the marble cave in Gadime. Please be so kind and respond in English in the English version and in Albanian in the Albanian version.

Thank youKėtu ka dy versione (kategori) tė shpellės sė mermert nė Gadime. Ju lutemi tė jeni tė sjellshme dhe tė pėrgjigjen vetėm nė anglisht ku ėshtė versioni anglisht dhe nė gjuhėn shqipe nė versionin shqiptar.

Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
***Love does something and takes me there next to you...***
avatar
Annika
VIP

Shteti : nė mbarė botėn
Postime : 6751
Kyējet nė forum : 15388
Regjistruar mė : 20/06/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Marble Cave at Gadime village, Lipjan Kosova

Mesazh nga Naki prej Fri 28 Aug 2009, 19:10


firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19349
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Marble Cave at Gadime village, Lipjan Kosova

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi