» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Miresjellja ka kufi?

Shko poshtė

Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Vizitor prej Thu 03 Sep 2009, 19:59

Te qenurit qenie njerzore na ben te sillemi mire me shumicen e rasteve.Cdo njeri qe ka miresjellje pranohet lehte nga nje shoqeri e shendetshme, por dhe respektohet ne doza te vogla aty ku ajo mungon.Te qellon qe gjithmone sillesh mire ju ofron njerzve me te miren e mundshme, i respekton, behesh i keq me veten per te qene i mire me te tjeret.Sakrifikon shume gjera qe njerezve tu hyj ne sy nje therrime miresjellje nga e jotja, por dicka do dali qe mos te jete e mjaftueshme.A duhet ti veme nje kufi miresjelljes aty ku nuk e meriton?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Naki prej Fri 04 Sep 2009, 21:47

arla shkruajti:Te qenurit qenie njerzore na ben te sillemi mire me shumicen e rasteve.Cdo njeri qe ka miresjellje pranohet lehte nga nje shoqeri e shendetshme, por dhe respektohet ne doza te vogla aty ku ajo mungon.Te qellon qe gjithmone sillesh mire ju ofron njerzve me te miren e mundshme, i respekton, behesh i keq me veten per te qene i mire me te tjeret.Sakrifikon shume gjera qe njerezve tu hyj ne sy nje therrime miresjellje nga e jotja, por dicka do dali qe mos te jete e mjaftueshme.A duhet ti veme nje kufi miresjelljes aty ku nuk e meriton?
shume mire e ke shkruar dhe shume mire e ke cituar ne keta pak rreshta. Nuk po zgjerohem me shume se nuk kam cka ti shtoj ose ti heq ketij shkrimi vetem se po nisem ketu nga ana personale ndoshta nuk eshte e mire te thuhet me emra dhe vende por nje dite siq thote populli do plasi dhe duhet te thuhet.
Une personalisht jam betuar se miresjellja dhe ndihma nuk vlersohet. Disa te vlersojne perderisa ju duhesh siq me ka ndodhur mua ( ne kllapa punen time me nete te tera nuk evlersojne por hapin tema dhe postime duke u lavderuar si ju duket kjo qe bera gjeja se ai/ajo ka bere... pak renci ka ku).
Une veq i kam vu nje kufi miresjelljes.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga vistor2 prej Fri 18 Sep 2009, 09:18

Mos harroni se mirėsjellja ėshtė ai ēelsi i artė qė i hap tė gjitha dyert. Kjo ėshtė edhe njė thėnje filozofike dhe nuk ėshtė thėnė sė koti. Nėse sot kemi dashuri dhe mirėsjellje e largojmė dhunėn atėhere ne renditemi nė rangun e engjujve por kjo gjė pėr fat tė keq nuk ėshtė duke ndodhur dhe nuk do tė ndodhė ngase qenja njerzore ėshtė e prirė nė kėtė.
Arla shumė mirė ka dhėnė njė parahyrje por vėshtirė sot tė realizohet jo pse nuk mundet por nuk duam kjo ėshtė ajo negativja.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga deti prej Fri 18 Sep 2009, 12:11

Siē eshte vendi, beje kuvendin.
Edhe une mendoj se duhet vėnė nje kufi deri ku mund te shkoje miresjlellja. Aty ku nuk vleresohet dhe nuk perfillet kjo, eshte e kote te realizohet, sado qe eshte njerezore dhe e domosdoshme. Miresjelljen nuk mund t'ia imponosh askujt, andaj perdore ne mesin ku vlersohet dhe ēmohet kjo.
Pajtohem me Vjollcen kur thot se miresjellja eshte ēelesi i cili hap te gjitha dyert, por jo gjithmone ky ēeles mund ta hap edhe deren (porten) kryesore te pallatit e cila dere sikur kerkon nje tjeter ēeles - "kallauzin".
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13678
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 19 Sep 2009, 17:23

mirsjellja per mua eshte pjes e karakterit te nje individi qe ne shumicen e rasteve lind me ate person dmth fillon nga geni i tij, ne radh te pare merret ne familie pastaj ne rruget e jetes qe merr, duke ndryshuar karakteri i nje individi ndryshon dhe mirsjellja e tij ne shum drejtime ,ne varesi te rrethanave qe jetojm ne disa ne ate negative, ne disa te tjere ne ate pozitive,
mirsjellja nuk lind vetem me njeriun por fitohet dhe gjate zhvillimit te tij ku nje rrol kryesor sic e thash dhe me siper luan familia ne radh te pare shoqeria si dhe fati ne jeten e dikujt...gjithmon duke u bazuar ne karakterin e nje personi ose ne genat e tij, kjo ishte pak a shum e shpjeguar ne anen psikologjike si e kuptoj une.

Pervec kesaj te jesh i mirsjellte ka te bej dhe me kulturen qe ke marr ne ate vend qe jeton, per te ne, ne shqipri ka mungesa te theksuara te saj, mua me duket sikur me kalimin e kohes po behet me keq ne dretim te mrisjelljes tek ne, them se shkak ne kete jane dhe ndryshimet qe u ben, duke u nisur qe nga ndryshimi i rregjimit, shoqeria jone dhe kushtet ekonomike te cilat ndodhemi..
eshte dicka qe te ben te tregosh nje pjes tenden duke u sjell mir ose keq,, ne fjalen me te thjeshte do thoja eshte thjeshtesi sic eshte then diku....

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Adonisi prej Sun 20 Sep 2009, 18:38

Duhet te krijojme nje kufi edhe ne miresjellje. Perndryshe do te pendohemi.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11466
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 22 Sep 2009, 10:44

Ne shqiptaret po biem viktima te miresjelljes, madje te tille kemi qene ne shekuj.Me miresjelljen tone po abuzohet, dhe kulmi eshte qe qesharak ne shoqeri dalim ne.Ditet e fundit po me ndodh nje ngjarje e papelqyeshme nga mua.Nisi pikerisht me miresjelljen time ndaj dikujt , megjithate une vazhdoj te sillem mire deri sa te shoh kur do mbaroje miresjellja ime.Sot na u dashka te behemi njerez te ftohte, se nese per edukate ju thua si jeni disa qe nuk e kuptojne miresjelljen te ngjiten nga mbrapa te te tregojne historikun e familjes.Nuk duan t;ia dine qe ke nje jete personale, por nga te mos edukuarit dhe te rritur ne egersi ku gjejne miresjellje te hypin mbi zverk dhe ec tani thone se vet e ule koken me ate qe ti e quan miresjellje.
Prindrit nuk duhet vetem ti sjellin ne jete femijet po dhe ti edukojne qe mos ti behen barre shoqerise.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga vistor2 prej Sun 27 Sep 2009, 12:41

Adonisi shkruajti:Duhet te krijojme nje kufi edhe ne miresjellje. Perndryshe do te pendohemi.
Adonisi atė qė ne teknikisht e quajtėm moment tė zgjedhjes do tė duhet qė t’i japim kontekst, pra tė prcaktojmė se prej nga ku vjen e pėr ku shkon njeriu nėpėrmjet kėtij momenti tė konsumit tė mirėsjelljes.Ē’farė i jep kuptim tė domosdoshmes? Ku e mbėshtet alternativizmi fuqinė e tij pėr ta thithur nė vazhdimsi njeriun brenda territorit tė mirėsjelljes?

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Aristogata prej Sun 27 Sep 2009, 15:01

kufiri duhet te vendoset vetem me personat te cilet nuk e vlersojn mirsjelljen

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10627
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Adonisi prej Sun 27 Sep 2009, 23:02

Vjollca shkruajti:
Adonisi shkruajti:Duhet te krijojme nje kufi edhe ne miresjellje. Perndryshe do te pendohemi.
Adonisi atė qė ne teknikisht e quajtėm moment tė zgjedhjes do tė duhet qė t’i japim kontekst, pra tė prcaktojmė se prej nga ku vjen e pėr ku shkon njeriu nėpėrmjet kėtij momenti tė konsumit tė mirėsjelljes.Ē’farė i jep kuptim tė domosdoshmes? Ku e mbėshtet alternativizmi fuqinė e tij pėr ta thithur nė vazhdimsi njeriun brenda territorit tė mirėsjelljes?

Vjollca nuk me duket e drejte qe te thellohem ne kete tem. Sepse njerezit nuk do ta pranojne dhe do te lindin debate jo te kendshme. Por une e them nga pervoja ime persone dhe e shume te tjereve se, kur njerezit kan treguar miresjellje te tepruar, shpesh jane penduar! Dhe hija e ketij pendimi i ka ndjekur kohe te gjate! Sot, me e mira te mires, mendoj se duhet te japim po aq sa marrim, hiq me shume.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11466
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Naki prej Mon 28 Sep 2009, 11:16

Liria e deshirave pa miresjelljen eshte sot biznesi me i poshter ne te cilin njeriu nuk dallon mungesen e personalitetit dhe as mekanizmin skllaverues qe vepron. Humbja e karakterit etik te perdorimit te miresjelljes sjell skllaverimin dhe botes i jep pasqyren reale te nje populli apo nje grupi. Tentativa qe miresjelljet per njerezit te shkruhen nga vete njerezit eshte sot e pamundur. Ne sot jemi deshmitare okular se te gjithe jemi duke shmangur ligjeve te Zotit dhe ligjeve te gjitha gjerave. Sjelljet tona na kan bere qe njeriu te jete skllav i lirise se tij. Miresjellja eshte nje skeme qe pergatitet dhe qmohet nga te tjeret d.m.th miresjellja eshte paragrafi i pare i ligjit qe rregullon marrdheniet e njeriut si ne shoqeri, ne familje por edhe me gjere.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 28 Sep 2009, 16:59

fjala me kuptim plote per mua eshte fjala qe del nga zemra.....sado e thjeshte te jete po buroj nga shpirti merr vlere...*

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga GISHTEZA prej Mon 28 Sep 2009, 21:51

Miresjellja eshte dicka qe cdo kushi duhet ta kete

firma.................................................................................................................................................................................
.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ GISHTEZA ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 12403
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 28 Sep 2009, 22:00

Pikerisht per shkak te miresjelljes te ndodh qe jeta ditet e tua te ndryshojne.Une e kam permenduar dhe me lart qe duke qene jo te gjithe te sjellshem te pesoje miresjellja jone.Jemi te vetedijshem qe sjellja jone eshte brenda standarteve po nga pala tjeter shihet si dicka normale dhe abuzohet.
Ne shtepine time erdhi nje dite nje vajze, e respektova, e ndihmova sepse i nevoitej ndihma ime.Diten tjeter rrinte me priste tek dera e ftova brenda, doli ne ballkon, hyri ne dhomen time, u fut ne frigorifer mori cfare gjeti dhe une e habitur buzeqeshja.Kjo pune perseritet, tani me konsideron mike ,sepse ajo nuk e di qe jo qe bej une eshte vetem miresjellje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga vistor2 prej Tue 29 Sep 2009, 11:38

Naki shkruajti:Liria e deshirave pa miresjelljen eshte sot biznesi me i poshter ne te cilin njeriu nuk dallon mungesen e personalitetit dhe as mekanizmin skllaverues qe vepron. Humbja e karakterit etik te perdorimit te miresjelljes sjell skllaverimin dhe botes i jep pasqyren reale te nje populli apo nje grupi. Tentativa qe miresjelljet per njerezit te shkruhen nga vete njerezit eshte sot e pamundur. Ne sot jemi deshmitare okular se te gjithe jemi duke shmangur ligjeve te Zotit dhe ligjeve te gjitha gjerave. Sjelljet tona na kan bere qe njeriu te jete skllav i lirise se tij. Miresjellja eshte nje skeme qe pergatitet dhe qmohet nga te tjeret d.m.th miresjellja eshte paragrafi i pare i ligjit qe rregullon marrdheniet e njeriut si ne shoqeri, ne familje por edhe me gjere.

O Naki, tek kafsha mirėsjellje nuk ka ajo tė gjitha veprimet i bėn pėrmes instikteve. Te njeriu, mirėsjellja ėshtė mjet pėrmes tė cilit duhet tė pėrballojė sprovat me vendosjen e kontrollit tė vetėdijes mbi instiktet, qė hapat e tij tė jenė sa mė tė sigurtė drejt qėllimit, shpėrblimit nė kėtė botė. Adonisi mire ceku se sot ska mirėsjellje sepse ajo nuk vlersohet dhe ėshtė skjaruar shumė mire kur thotė ata qė tregojnė mirėsjellje te tepruar shpeshė herė janė zhgėnjyer.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 29 Sep 2009, 20:12

Miresjellja sigurisht qe ka kufij, problemi eshte se me lehte eshte te shkaterrosh.Ai qe shkaterron nuk i dhimbset asgje sepse i vetmi qellim eshte te pushtoj, ndersa miresjellja perpiqet te ruaj sa me shume ate cka i mbetet.Ne fund e ndan kufirin po e lenduar ose sic kene thene dhe ju me lart e penduar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga vistor2 prej Fri 09 Oct 2009, 19:56

deti shkruajti:
Pajtohem me Vjollcen kur thot se miresjellja eshte ēelesi i cili hap te gjitha dyert, por jo gjithmone ky ēeles mund ta hap edhe deren (porten) kryesore te pallatit e cila dere sikur kerkon nje tjeter ēeles - "kallauzin".
Deti, Njerėzit e konsiderojnė mirėsjelljen si diēka me konotacione tė kufizuara. Nė tė shumtėn ata kurrė nuk e pranojnė idenė se edhe ata mund tė jenė pėr lakmi. Pėr mendimin tim mirėsjellje nuk kan vetėm ata njerėz apo individ si do ti quajmė qė janė mė pak tė ndjeshėm qė tė marrin pėrsipėr ēfarėdo pėrgjegjėsie nė krahasim me individėt e tjerė nė shoqėri.
Pėr shkak tė tė mirave qė u janė dhėnė nga Allahu, njerėzit janė shpesh tė pushtuar nga mania e madhėshtisė. Ata helmohen nga kjo e ligė e quajtur arrogancė e shohin shumė shpejt veten si njeriun mė tė menēur e mė tė talentuar nė tokė dhe normal mirėsjellja e tyre mė nuk ka vend as nė shpirtin e tyre e as nė kokėn e tyre.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12102
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Naki prej Thu 13 May 2010, 03:27

Oj Vjollca, varet nga personaliteti i njeriut miresjellja. Nese miresjella nuk forcohet ne zemren e njeriut ai/ajo kurr nuk mund ta beje kete duke skenuar veten qe te duket ne syt e botes ose te thote bota " Oh sa miresjellje te mire ka filani/filanja". Edukata e miresjellja sipas normave te pergjithshme, eshte imperativ i ekzistences sone si qenie njerzore. Nuk mund ta quajme miresjellje nese nje zoteri apo zonje perkule koken ose ngrit doren te pershendet ty ne rruge kur ai/ajo ka me qindra vepra te kqija ose ne shoqeri ose ne familje ose diku tjeter. Kjo qe thashe me larte nese ai/ajo e ben ne rruge ose ne nje forum ose ne nje shkrim sa per te perfituar bindjen e te panjohurve per mua eshte nje maske jo miresjellje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Prishtinasja_2005 prej Tue 01 Feb 2011, 09:04

Mendjet e hapura e vleresojne diversitetin e mendimit ne nje diskutim. Mendjet e mbyllura utopike i acaron diversiteti i mendimeve ne nje diskutim. Ne nje forum me mijra anetare, eshte e natyrshme te lexosh nje mori mendimesh ne nje teme te caktuar. Diskutimi ne kete pike eshte shumengjyresh por jo te gjithe i pelqejne ngjyrat. Ka nga ata qe e shohin boten ne bardhe e zi, dhe reagojne keq kur perballen me nje larmi mendimesh. Ne jeten e perditshme njerezit shoqerohen me ata njerez qe mendojne si vetja, ose kane te njejtat hobe dhe interesa. Ne forum perplasen nje numer i madh anetaresh qe vijne nga eksperienca te ndryshme ne jete, me grupmosha te ndryshme, nga klasa te ndryshme te shoqerise, me nivel arsimor te larmishem.
Nese deshironi te merrni pjese ne nje forum, duhet te jeni te pergatitur te lexoni edhe mendimin ndryshe. Nese ju pelqen qe te jetoni ne ate boten tuaj, ku ju ngrini te vertetat tuaja dhe i mbroni ato me fanatizem, atehere nuk iu rekomandohet te merrni pjese ne kete forum. Forumi dhe perplasja e mendimeve jane nje testim i mire i bindjeve tuaja. Do te qelloje qe keto bindje ta kalojne kete test, ashtu sic mund te qelloje qe bindjet tuaja te ndryshojne fale njohurive te reja qe ju do te lexoni nga anetaret e tjere te forumit. Te vetmit qe nuk perfitojne nga nje diskutim jane propagandistet dhe "njerezit e vegjel" qe nuk e kane kapacitetin te kuptojne ato qe lexojne.
avatar
Prishtinasja_2005

Postime : 6
Kyējet nė forum : 11711
Regjistruar mė : 20/10/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Sajo prej Wed 02 Feb 2011, 12:13

hMMM pasni shkruar boll shum te mir jeni por me kan te gjith si ne ketu qe shkruajm e mendojm por kot ekem nuk mundemi askuj me ja dhan mendimet tona por nje gje edi qdo person apo individ i ka tiparet e mirsjelljes po shkurt e shqip e kajtja e ben te veten nese me kuptoni shum pak jan ata qe kan mirsjelljen tamam si ka dhen zoti por hec e epjau mendimin tend dikuj.dikush ketu qe hyn i sigurt jam qe hyn te marrin diqka te re te marrin ide te mira te mesojn diqka po ka edhe te atill qe hyn vetem te provokojn por uroj qe ketu te hyjn te gjith ata qe duan mirsjelljen duan sinqeritetin duan moralin kaq kisha skam qka shtoj me shum te gjithat i pasni shkruar ju e un po marr mesim nga ju pra mirmbetshi dhe ju pershendes nga zemra te gjithve jeni shum te mir suksese ne te ardhmen juve tung
avatar
Sajo

Shteti : peja
Postime : 37
Kyējet nė forum : 8168
Regjistruar mė : 30/01/2011
Profesioni : muzik

http://www.radio-selex.de

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Genci-fr prej Wed 02 Feb 2011, 13:20

ē,do gje e mir apo e keqe ka nje kufii, Nese ulemi ne Sofer(Tavolin) te Bukes e Aq shum kemi ngeen Buk sa qe nuk mundemi te levizemi ateher ajo per veq qe esht e demshme esht edhe endaluar(HAARAM).kete po e lidhi me qeshtjen e Mirsjelljes tek ne ne kosov thuhet keshtu (nese je dordhenes, nga njeher thuhet Bukja jote te vret) qe do em then qe ke dhen me shum qe duhet tek njerzit e gabuar.
edhe per Mirsjelljen mendoj qe duhet te ket nje kufi, dhe aii kufi dueht te jet Mirsjelles...Shpresoj sshuum qe kesh i Kuptusheem

Me respekt Kaēaniku...

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10439
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga benita krusha prej Mon 11 Apr 2011, 14:39

miresjellja hape dyert e suksesit
keshtuqe kurr nuk eshte e tepert per mendimin tim

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8816
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Miresjellja ka kufi?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi