» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

9 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 9 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dhjetė zbulimet qė tė thjeshtojnė jetėn

Shko poshtė

Dhjetė zbulimet qė tė thjeshtojnė jetėn

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 05 Sep 2009, 16:36

Tė harrosh njė ngjarje tė hidhur, tė shkarkosh ankthin, tė pėrmirėsosh pėrqendrimin... Le tė deshifrojmė gjuhėn e trupit tonė dhe atė tė tė tjerėve. Dhjetė studime psikologjike, tregojnė rreziqe, strategji dhe mekanizma tė fshehur qė mund tė na ndihmojnė tė jetojmė mė mirė


Formula e buzėqeshjes perfekte

Sipas tre psikologėve amerikanė, autorė tė njė eksperimenti, buzėqeshja qė na bėn tė dukemi tė sinqertė dhe tėrheqės para syve tė tė tjerėve ėshtė ajo qė del nga shpirti ndėrsa shohim nė sy personin me tė cilin po bisedojmė. Koka e ulur, shikimi gjetkė dhe fytyra qė shkėlqen nė njė tė dhjetėn e sekondės mund tė ngjallė dyshime mbi sinqeritetin tonė.


Si demaskohet njė gėnjeshtar

Zakonisht njė gėnjeshtar i shoqėron gėnjeshtrat e tij me gjeste nervozizmi. Njė studim i ri, i kryer nga tri universitetet prestigjioze europiane, e ka spostuar vėmendjen te disa aspekte tė tjera. Sipas autorėve, mėnyra e vėrtetė pėr tė demaskuar njė mburravec ėshtė tė dėgjoni fjalėt dhe tė shihni me shumė kujdes veprimet e tij. Kush gėnjen, pėrpiqet tė mbajė kontrollin e trupit me gjeste nga mė tė ndryshmet. Mė tė shpeshta janė prekjet e hundės dhe flokėve. Ai qė ėshtė i sinqertė, e bėn mė tė larmishėm diskutimin, duke bėrė humor dhe duke shprehur dashuri e besnikėri.


Pas njė traume, zgjohesh pėr tė harruar

Gjumi ndihmon nė konsolidimin e kujtimeve. Pra, tė flesh menjėherė pas njė ngjarjeje tė hidhur, ajo ngulitet edhe mė shumė nė mendje dhe lė gjurmė nė kujtesė pėr njė kohė tė gjatė. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė publikuar nė revistėn "Biological Psychiatry". Nga studimi ėshtė vėnė re se mungesa e gjumit nė periudhėn pas njė ngjarjeje traumatike mund tė jetė njė masė terapeutike, efikase pėr tė parandaluar pėr njė kohė tė gjatė ruajtjen e kėtyre episodeve, duke shmangur kėshtu zhvillimin e shqetėsimeve post traumatike nga stresi.


Mė tė pėrqendruar kur shohim gjetkė

Nėse shihni gjetkė ndėrsa bisedoni, rritet pėrqendrimi. Ky ėshtė pėrfundimi i studimit tė bėrė nga Universiteti i Stirlingut nė Skoci, qė mė pas ėshtė publikuar nė "British Journal of Developmental Psychology". Psikologėt i kėrkuan njė grupi vullnetarėsh tė fiksonin shikimin e tyre gjetkė, jo te bashkėbiseduesi, para se tė pėrgjigjeshin. Pėrgjigjja ishte e shkėlqyer kur shikimi i tyre ishte pėrqendruar diku larg dhe jo nė fytyrėn e bashkėbiseduesit. Pra, tė mos e shohėsh personin pėrballė kur flet, nuk do tė thotė shpėrqendrim ose mungesė interesi, por tregon se individi po pėrpiqet tė reflektojė mė mirė.


Si ta bėjmė mė tė vlefshėm opinionin tonė

Qė opinioni juaj tė dėgjohet nė njė diskutim nė grup, pėrsėriteni tri herė rresht. Nė fakt, sipas Kimberlee Weaver, autorit tė studimit, nėse njė person brenda njė grupi e pėrsėrit tė njėjtin opinion tri herė rresht, ka 90 pėr qind mė shumė probabilitet qė opinioni i tij tė dėgjohet, pėrballė tre personave tė ndryshėm qė shprehin vetėm njė opinion.


Mė pak ankth pa celular

Pėrdorimi i vazhdueshėm i telefonit mund tė shndėrrohet nė njė varėsi kronike, duke vėnė nė rrezik ekuilibrin tonė psikofizik. Alarmi vjen nga njė psikoterapeute. Sipas ekspertes, autore e studimit specifik, do tė ishte njė shans i madh nėse do tė ēliroheshim nga celulari tė paktėn njė herė nė javė. Studimi ka vėrtetuar se celulari mbulon gjithė ankthin tonė, dhe kur pėr ndonjė arsye na mungon, ky ankth fillon tė zhvillohet duke na krijuar njė sėmundje qė, nėse nuk e diagnostikojmė, mund tė shkaktojė traumė dhe kriza paniku.


Mėrzitesh shpejt? Mėso ta njohėsh mė mirė veten

Nuk duhet ta humbisni kontrollin kur jeni tė mėrzitur. E vėrteta ėshtė se kemi pak besim te emocionet tona. Njė studim kanadez, i kryer nga ekipi i psikiatrit John Eastwood nė Toronto, tregon se mėrzia nuk ka lidhje me mungesėn e stimujve tė jashtėm, por me besimin e pakėt qė kemi tek emocionet tona. Eastwood dhe kolegėt e tij theksojnė se pėr t‘u ndier mė mirė duhet tė kėrkojmė stimuj tė jashtėm. Mėrzitja nuk ėshtė zgjidhja e duhur. "Zakonisht, kur mėrzitemi qėndrojmė vetėm, nuk dėshirojmė tė flasim me njeri, privohemi nga dėshirat dhe pasionet tona, thotė Eastwood. Duhet tė mėsojmė tė jetojmė tė gėzuar, kjo ėshtė mundėsi e ēmuar. Kjo mund tė na ndihmojė tė zbulojmė dėshirat tona mė intime".


Tri hapat e mirėqenies

Cili ėshtė sekreti pėr njė humor tė mirė, pėr tė pasur mė shumė energji dhe pėr tė larguar stresin? Pėr t‘u ndjerė mirė me veten, por edhe me tė tjerėt, duhet t‘i nėnshtroheni njė aktiviteti tė rregullt fizik, mėnyra mė e mirė pėr ngritur humorin, pėr tė rritur energjinė dhe pėr tė shkarkuar tensionin. Njė tjetėr ilaē pėr trupin dhe mendjen ėshtė muzika dhe marrėdhėnia shoqėrore, qė ndikojnė pozitivisht mbi humorin dhe stresin.


Njerėzit perfektė janė mė tė lumtur

Disa studime tė kohėve tė fundit kanė treguar se njerėzit qė kėrkojnė mė tė mirėn nga vetja, nuk ndjejnė ankth, siklet dhe pasiguri, siē mendohet zakonisht. Probleme mund tė ketė vetėm atėherė kur njė njeri perfekt mendon se nuk ėshtė nė lartėsinė e duhur, dhe si pasojė bėhet shumė kritik ndaj vetes pėr faktin se ka tė meta.


Avantazhet e njė dashurie tė pėrfunduar

Lajme tė mira pėr personat qė i kanė zemrat tė thyera. Sipas njė studimi tė ri amerikan, fundi i njė historie ndihmon nė pėrmirėsimin e vetėvlerėsimit. Njė grup studiuesish amerikanė nga Universiteti Monmouth ka kryer njė eksperiment te 155 persona (nga 18 deri nė 32 vjeē), tė cilėt sapo i kishin dhėnė fund njė lidhjeje dashurie 11 javė mė parė. Pėrmes kėtij eksperimenti, studiuesit kanė vėnė re se ēdo ndarje e dhimbshme kishte avantazhet e veta, duke e ndihmuar pjesėn mė tė madhe tė personave tė rriteshin dhe tė njihnin mė mirė veten, falė analizės se ēfarė sillte njė ndarje.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė zbulimet qė tė thjeshtojnė jetėn

Mesazh nga Kotelja prej Sat 05 Sep 2009, 17:16

Interesante Klea!

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13833
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė zbulimet qė tė thjeshtojnė jetėn

Mesazh nga Vizitor prej Sat 05 Sep 2009, 17:28

Interesante vertet por qe njerezit ti vene ne zbatim keto keshilla ju duhet ndihma e nje psikologu. Eshte ndryshe kur rri dhe ti komunikon dikush.Te tilla zbulime qe bejne jane burime per psikologet qe t'iu vijne ne ndihme pacienteve.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė zbulimet qė tė thjeshtojnė jetėn

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 05 Sep 2009, 18:47

ESHT E SHKRUAJTUR NGA NJE PSIKOLOG ARLA

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė zbulimet qė tė thjeshtojnė jetėn

Mesazh nga Vizitor prej Sat 05 Sep 2009, 19:24

Me kete te fundit e kane goditur, analiza qe kane bere dhe konkluzioni i nxjerr eshte shume i pershtatshem.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dhjetė zbulimet qė tė thjeshtojnė jetėn

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi