» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Humb tradita e emrave shqipetare

Shko poshtė

Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Vizitor prej Sun 06 Sep 2009, 17:17

Vite me pare quheshim Sokol, Genti, Fatbardh,Genci,Bardhyl,Sajmir, Gezim,Luan,Dritan.Arben.Donike,Shqiponje, Lumturi, Drita,Aferdita,Era, etj.Sot keta emra po zvendesohen me Xhim, Xhon,Marko, Antonio. Paula,Anxhela,Maria,Elena,Gabriela etj.
Dallimin bejeni vet cfare po ndodh ne familjet tona.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Lukja prej Sun 06 Sep 2009, 17:35

Pershendetje Arla, faleminderit per ket tem te shkelqyer dhe besoi qe ka pas nevoj per nje debat te till ne lidhje me emrat qe u vem femijeve tan.


Une mendoi pra eshte nje mendim i imi personal, qe me ne spo ndodh asgje por thjesht per tu duk ne sy te tjetrit sa me te evropianizuar a ku ta di une edhe femijes i vem nje emer qe ska far kuptimi me gjuhen kombin shtetin dhe asgje qe eshte shqiptare, por me vjen keq ta them se kjo dukuri eshte shum me shum e perhapur ne Shqiperi se sa ne Kosove, dhe e dini psen e gjith kesaj? sepse kur ne Shqiperi jan venduar emrat shqiptar ne Kosov me shum jan preferuar ata turq apo arab si te duash mere, pra tani kur ne Shqiperi me shum preferohen emrat Italjan Grek e plot emra te tjer tek ne ne Kosove jan me shum te preferuar ata shqiptar, ka nga ata qe preferojn me shum qe femijes se tyre ti ven nje emer Alesio ta zem se sa nje emer Agron, dhe sipas jush cili nga keta dy emra tingellon me mir per veshin tuaj, sigurisht qe Agron do jet.

Une kam tre djem me emra shqip te pagezuar, poashtu edhe vet kam emer shqiptar.

firma.................................................................................................................................................................................
Njeriu i gezuar eshte si dielli, shendrit atje ku deperton.
avatar
Lukja

Shteti : Prishtine
Postime : 688
Kyējet nė forum : 10987
Regjistruar mė : 05/11/2008
Profesioni : Ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga olsaaa prej Sun 06 Sep 2009, 18:52

nuk kam emer shqiptar Sad

firma.................................................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 11248
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Vizitor prej Sun 06 Sep 2009, 19:04

Lukja shkruajti:Pershendetje Arla, faleminderit per ket tem te shkelqyer dhe besoi qe ka pas nevoj per nje debat te till ne lidhje me emrat qe u vem femijeve tan.


Une mendoi pra eshte nje mendim i imi personal, qe me ne spo ndodh asgje por thjesht per tu duk ne sy te tjetrit sa me te evropianizuar a ku ta di une edhe femijes i vem nje emer qe ska far kuptimi me gjuhen kombin shtetin dhe asgje qe eshte shqiptare, por me vjen keq ta them se kjo dukuri eshte shum me shum e perhapur ne Shqiperi se sa ne Kosove, dhe e dini psen e gjith kesaj? sepse kur ne Shqiperi jan venduar emrat shqiptar ne Kosov me shum jan preferuar ata turq apo arab si te duash mere, pra tani kur ne Shqiperi me shum preferohen emrat Italjan Grek e plot emra te tjer tek ne ne Kosove jan me shum te preferuar ata shqiptar, ka nga ata qe preferojn me shum qe femijes se tyre ti ven nje emer Alesio ta zem se sa nje emer Agron, dhe sipas jush cili nga keta dy emra tingellon me mir per veshin tuaj, sigurisht qe Agron do jet.

Une kam tre djem me emra shqip te pagezuar, poashtu edhe vet kam emer shqiptar.

Pikerisht kjo po ndodh sot, po huazojme emrat tane per tu dukur sa me Evropiane.Ne Shqiperi eshte mode te kesh nje emer te huaj, emri sa me i vecante dhe i huaja te jete ju tingellon me bukur.Po emrat tane nuk jane as te shemtuar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Humb tradita e emrave shqipetare

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi