» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


SKULPTORI ASIM LOKAJ

Shko poshtė

SKULPTORI ASIM LOKAJ

Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 17 Sep 2009, 16:58


SKULPTORI ASIM LOKAJ


( 1951
– 2001 )(
Nuk jam lis qė shkulem, as guri qė
derdhem, jam dru i ashtėm i tokės mė
pat thėnė Asimi, nė prill tė vitit 1995, nė
kafiterinė “Koha” nė Prishtinė
)Asim Lokaj
u lind nė vitin 1951 nė fshatin Lėbushė tė Pejės, nė njė familje
patriotėsh . Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen
nė Pejė. Hapja e Akademisė sė Arteve tė Kosovės, dega e skulpturės,
Asimit ia plotėson njė nga dėshirat e tija mė sublime, regjistrimin
nė Akademi. Lisin, pemėt, trungun e kumbullės kurrė
nuk e kam shikuar nė formėn natyrale por si lėndė
pėr tė vu jetėn. Jo njėherė po disa herė
kam skulpturuar veten, shokėt, miqtė. Artin e skulpturės e kam pasion
tė zemrės dhe shpirtit mė pat thėnė
jo njėherė, po disa herė. Talenti i Asimit, Ismet Jonuzit, dhe artistėve
tė tjerė tė brezit tė tij, bėn qė
Akademia e Arteteve tė Kosovės tė
frekuentohet nga studentėt mė tė
zot e mė me talent. Talentin pėr skulpturėn e kam dhuratė
tė zotit, ndėrsa nė krijimtari angazhohem aq sa mė
lejonė kushtet.Ruste,mė tha Asimi gjatė
gjerbjes sė kafesė, vepra ime “duart“ qė
e paske parė nė Tiranė,
ėshtė vepra ime mė serioze pėr liri dhe bashkim kombėtar. Kjo vepėr
( kryevepėr ) e punuar nė dru nga duart e arta tė
Asimit nė kohėn mė tė ndaluar iu dha Muzeut Kombėtar nė
Tiranė. Vepra “duart“ ėshtė
skulptura qė mbushė Muzeun, dhe ēdo vizitor qė
ka vizituar Muzeun Kombėtar nė Tiranė,
ėshtė ndalur me respekt pėrpara
“kushtrimit” prej druri. Jo njėherė
po disa herė Asimit i kam shprehur respekt pėr veprėn
“ duart “. Nė bisedė e sipėr, Asimi mė
pyeti, a i pa “duart” po i thashė, njė
orė tė tėrė, pėrse njė orė mė
pyeti, pėrse a,..se mungonte emri yt,..e
ēfarė tė bėj tha; duhet tė bisedosh i thashė
me stafin e Akademisė sė Arteve tė
Kosovės, qė pėrmes njė promovimi ti vėhet emri i autorit tė
veprės“duart” , dakord tha, kjo mė
pėlqen. Asim Lokaj pėr nga natyra nuk fliste shumė, ishte tip meditativ,
ishte i dhėnė pas thėllimave dhe sipėrfaqeve tė
thella. Skulptura thoshte Asimi,nėse nuk i jepesh i tėri tė gėrryen,
tė ēmend. Nė njė intermexo e pyeta Asimin,si po jeton, a poi a del
tė mbijetosh. I mbushur frymė mė tha;nuk jam lis qė shkulem, as
gur qė derdhem,jam dru i ashtėm i tokės. Artisti, Asim Lokaj pėrveē
daltės ai e adhuronte shumė pushkėn, artin e tė
qėnit i lirė. Ishte ushtima e lisave dhe pemėve qė
Asimi iu ngjit maleve me trimat e UĒK-sė.Nė
fronin e luftės Asimi i dha Kosovės pikat e gjakut tė
jetės qė liria tė jetė nė duart tona. Me Asimin u njohėm nė
Televizion. Asimi punonte nė Skenografi,ndėrsa unė
nė gazetari. Me Asimin, Isa Kadriun, Hamdi Sopėn, Bashkim Ramadanin,
Hamdi Gėrvallėn, Ismet Begollin, Sherif Konjufcėn e tė
tjerė, jo rrallė kemi diskutuar e debatuar pėr temat mė
tė ndaluara pėrēėshtjen tonė. Asimi kishte plot ide artistike pėr
skenėn, pėr teatrin, pėr baletin dhe poezinė. Asimi e dinte se e
dashura ime ishte poezia, dhe jo rrallė
mė ngacmonte me ndonjė varg apo pėr ndonjė
varg. Pėrveē “duarve” Asim Lokaj realizoi me shumė
sukses shtatoren nė bronx tė Naim Frashėrit nė
Tetovė, nė madhėsinė 3.10 x 1.oom, pastaj skulpturėn
“persiatja”, “portreti” e dhjetėra tė
tjera. Asim Lokaj njė jetė tė tėrė
ia kushtoi skulpturės dhe ēėshtjes sė
atdheut. Idetė antiplumb tė veprės sė
Asimit, “duart” janė aktuale dhe japin mesazhe pėr tė
gjitha kohrat. Ky artist i mirėfilltė
dhe patriot ka dy biografi;njė tė
krijuesit, dhe njė tė luftėtarit tė
paepur. Prandaj, herėt a vonė Asimi do tė
ketė njė vend tė nderuar nė panteonin e artistėve dhe patriotėve
tė kombit. Nė kėtė ese pėr artistin Asim Lokaj, ftoj Akademinė
e Arteve tė Kosovės, Akademinė e Arteve tė
Shqipėrisė, Muzeun Kombėtar tė
Tiranės, qė tė bėjnė promovimin

post mortum tė veprės sė
Asimit “duart”. Me kėtė shqiptarėt do tė
kryenin njė amanet tė mijėra e mijėra tė
rėnėve.Unė kujtoj, se nuk do tė
jetė larg dita kur me “duart” e Asimit do promovojnė
bashkimin kombėtar. Andaj,lavdi veprės sė
Asimit, lavdi!
Rrustem Geci - Dortmund
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 13884
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi