» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

2 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 2 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Suliotet

Shko poshtė

Suliotet

Mesazh nga Vizitor prej Wed 30 Sep 2009, 09:55

Suliotet, Arvanitasit
Admiratoret angleze shkruanin se Aliu i kishte ngritur shqiptaret e tij ne lartesine e kombeve me te forta te kontinentit. Luftrat e Aliut kunder fiseve ortodokse te Sulit te siperm filluan rreth viteve 1790 gjate luftes Austro-Ruse pasi Suliotet ne malet e tyre sulmuan disa trupa te Aliut.
Megjithe shperthimet dhe permasat poetike qe morren suliotet per mbrojtjen e tyre heroike ata fatkeqesisht nuk ishin asgje tjeter vecse nje bande kleftesh(banditesh) te organizuar ne fise dhe shoqeri qe ne cdo dalje nga mali te banditeve qe perbenin komunitetin e maleve tė Sulit, ata sulmonin Turqit , apo Greket , apo shqiptaret muslimane duke i bere krahinat perreth maleve te Sulit nje ferr per te gjithe. Ne 1791 duke perfituar nga mungesa e Ali pashes( sepse ky kishte detyrime ushtarake ndaj sulltanit) Suliotet sulmojne pronaret muslimane te zones se Paramithise dhe
Margelliēit.
Kete fakt na e sjell shkrimtarja De Joelle Dalegre ne faqen 157 te librit te saj « Greket dhe Osmanet 1453-1953 », ndersa ne arkivat franceze tė « Journal des sciences militaires » ne faqen 161 shkruhet per vitin 1822 : Suliotet pasi morren keshtjellen e Regniazza ne rrugen e tyre drejt Artes i morren peng si rober lufte te gjithe camet e Margellicit. Ali Pasha qe edhe vete greket e quanin PYRRHUS apo
PIRRO i RI (4) ne nje ekspedite te dyte per te luftuar suliotet perdori edhe Armatolet greke kunder tyre ne korrik 1792 ne betejen e te ciles 2000 shqiptare te Aliut do te masakroheshin nga Suliotet.
Ata nuk e donin islamin dhe urrenin cdo njeri qe e pranonte ate. Fakt eshte se ata kur ndonje njeri nga fiset e tyre pranonte islamin, ose e vrisnin ose e perjashtonin nga fisi, gje qe sillte edhe largimin nga fshatrat e tyre. Sulmet e tyre te vazhdueshme ndaj osmaneve dhe muslimaneve te fshatrave perreth nuk mund ti linte keta te fundit indiferent ndaj edhe disa ekspedita ushtarake kunder Sulioteve u ndermorren nga kapedanet vendas kunder Sulioteve. Ne 1731 shqiptari Njazi Ahmeti pashai i Janines se bashku me 8.000 trimat e tij i luftoi Suliotet por ky e humbi luften dhe shume ushtare shqiptare u masakruan nga Suliotet.
Ne 1755 Mustafa Koka me 4.000 ushtare dhe Beqir bej Cameria me 5.000 ushtare por qe te dy perballe maleve dhe krykave te Sulit humben ushtrine e tyre. Ne 1759 Delvinioti Dost beu humbi perballe Sulioteve dhe gjithe ushtria e tij perbere nga shqiptare u shkaterrua nga Suliotet. Cami Maksut Aga nga Margariti qe ishte edhe guvernator i Artes pesoi te njejtin fat ne 1762. Ne 1772 cami Sulejman Capari bashke me 9.000 trimat e tij sulmoi Suliotet por i shtrenguar keq ne malet e egerta te Sulit e humbi betejen.
Ne 1788 Ali Pasha i Janines i hapi lufte sulioteve sepse keta te fundit nuk respektonin ligjet dhe kryenin krime. Ne 1792 3.000 ushtaret shqiptare tė Ali Pashes do te masakroheshin nga Suliotet tė drejtuar nga Jorgjio Bocari (babai i Marko Bocarit) , Llambro Xhavella (babai i Foto Xhavelles). Dy vjet mė vone do te pesonin te njejtin fat 2.000 shqiptare tė tjere qe Ali Pasha nisi kunder Sulioteve.
Suliotet tė gjithe ndihmen e tyre e merrnin nga Parga dhe kishin mbeshtetje te forte nga Europa. Rusia dhe Franca i furnizonin ata me arme dhe municione. Per fuqite Europeane Suliotet ishin nje instrument i persosur per te dobesuar perandorine Osmane. Kur britaniket bashkuan forcat e tyre me Osmanet per ti bere balle Napoleonit Suliotet ngelen pa mbeshtetje sepse britaniket ja prene atyre furnizimet me arme nga tė gjitha anet, gje kjo qe coi ne thyerjen e bashkimit tė klaneve Suliote.

Familja Bocari per arsye politike kerkoi nga Ali Pasha qe ti linte te largoheshin nga Suli dhe te vendoseshin ne tokat e Aliut. Sidoqofte Suliotet u mblodhen ne kishen greke Shen Georgios tė Sulit dhe vendosen qe te vazhdojne luftimet. Liderat e tyre ishin : Foto Xhavella, Dhimo Drakos, Tusas Zerva(nje nga stergjysherit e Napolon Zerves qe do tė masakronte me pas ēamet pa meshire duke kryer krimet me makabre te te gjithe historise se ēamerise), Kutzonikas, Janaqi( nga paraardhesit e Gjeneralit famekeq Deli Janaqi qe me doren e vete do tė masakronte me mijera came gjate tragjedise came), Fotomaras, Veiko etj.
Pas nje beteje te gjate ne 7 dhjetor Suliotet do te kapitullonin perballe ushtareve shqiptare te Aliut i cili i premtoi atyre se do tė lejonte te largoheshin per ne ishujt e mesdheut me gjithe pasurine dhe armet e tyre. Ne 12 dhjetor 1803 Suliotet u nisen per ne Parga dhe neper ishujt e tjere Joniane. Nje numer i madh Suliotesh u vendosen ne Parge qe ishte nen kontroll Rus. Shume Suliote u vune ne sherbim te Rusise ne Korfuz dhe u bene componenti kryesor i Legjionit te Drites Riflemen.
Ky rregjiment ishte i perbere nga Suliotet, Himariotet, Maniotet, Kleptet(bandita greke), dhe Armatolitet( bandida greke anti-klepte). Suliotet morren pjese ne shume ekspedita ushtarake si ajo e Napolit ne 1805, Tenedos dhe Dalmaci ne 1806, si dhe ne mbrojtejen e Lefkosit ne 1807. Pas traktatit te Tilsit ne 1807 mes Ruseve dhe Francezeve, ushtrite ruse u larguan nga ishujt Joniane dhe keto ishuj u okupuan nga Francezet. Pas ikjes se Ruseve Suliotet qe ishin ne Legjionin e drites Rus u vune ne sherbim te francezeve duke formuar ate qe francezet e quajten tekstualisht LE REGIMENT SOULIOTE (regjimenti suliot) dhe jo regjimenti shqiptar sic e quajne filogreket shqiptare.

Ne mes te Sulioteve jetonin edhe disa bandite katolike qe ishin larguar nga malet e veriut te Shqiperise. Ne mes Sulioteve qe flisnin shqip por ne mes tyre kishte edhe shume bandite greke qe ishin arratisur dhe strehuar ne malet e Sulit per krime te ndryshme qe kishin kryer.
Ka shume hipoteza qe thone se mes tyre jetonin shume familje shqiptare ortodokse qe kishin lidhje martesore dhe gjaku me ta. Ky faktor dhe domosdoshmeria qe kishte shqipja ne Cameri(sepse te gjithe shqiptaret flisnin shqip dhe ishte gjuha vendase ne mbare Camerine)beri qe me kalimin e kohes Suliotet shqiptare apo greke apo Armatole qofshin ata te shqiptarizohen per sa i perket gjuhes shqipe. Ky proces mendohet tė kete ndodhur per disa shekuj me rralle. Ne 1815 francezet, dhe anglezet e shperbene (LE REGIMENT DES SOULIOTES) dhe i integruan suliotet ne dy regjimente greke te drites. Nje pjese e mire e Sulioteve qe kishin marre pjese ne legjionin Rus te drites shkuan ne Rusi dhe i kerkuan Ruseve qe ti integronin ne ushtrite e tyre por pas refuzimit te ketyre te fundit ata u kthyen ne Greqi dhe integruan organizaten sekrete nacionaliste greke PHILIKI ETAIREIA e formuar
ne Odesa ne 1814 qe kishte si qellim lirimin e tė gjitha tokave greke dhe bashkimin e popujve ortodokse.


Suliotet u perhapen neper Greqi duke bere te gjitha perpjekjet e munsdshme per te futur sa me shume vullnetare ne Philiki Etaireia ne menyre qe tė rifillonin nje lufte kunder osmaneve qe do te vinte me vone me revolucionin grek te komanduar nga vete Suliotet. Ne 1820 duke mos humour kohe Suliotet ju pergjigjen fteses se Ali Pashes per tju bashkuar atij kunder osmaneve. Per ta cdo menyre per te dobesuar osmanet dhe forcuar Greqine dhe Ortodhoksine ishte e vlefshme qofte edhe bashkepunimi me ish-armikun e tyre Ali Pashen.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Suliotet

Mesazh nga Vizitor prej Wed 30 Sep 2009, 09:56

Gra te Guximshme

Kurajo e jashtezakonshme e grave shqiptare eshte shfaqur
vazhdimisht ne historine e vendit, por nje nga rastet me te njohura eshte rasti
i shenuar i linjes se popullit shqiptar te perfaqesuar nga Suliotet, kur keta
qene rrethuar nga Ali Pasha [Tepelena] ne 1792. Suliotet themeluan nje
konfederate gjysem te pavarur, qe perfshinte 66 fshatra ne rrethet e
Margaritit, Paramithias dhe Janines. Deri ne kohen e Ali Pashes ata [Suliotet]
krenoheshin me shlyerjen e rregullt te pagesave perkatese ndaj Portes [se
Larte]. Por intrigat e Veliut, dhelpres plake, i cili kerkonte te fuste te
gjithe spahilikun nen duart e tij makute, nxiti shume shpejt popullin qe te
rebelohej, dhe ata filluan luften e tyre te gjate e te lavdishme kunder Pashait
te famshem e shume here me te fuqishem. Ky i fundit, me ane te hipokrizise,
mjeshter i perkryer i se ciles ishte, kish vene ne ngaterrese Cavellen,
kryetarin e nje prej familjeve, me ane te pushtetit te vet, per te rrethuar me
tej qytetin e Sulit. Ai u orvat qe me ane te rryshfeteve ta bindte Cavellen te
kthehej ne nje tradhetar. Dinakeria ketu gjeti shpirtin binjak; Sulioti dinak
pretendoi pelqimin [ndaj Pashes], e madje ia besoi duarve te Ali Pashes djalin
e vet, Foton, si nje peng. Ai u kthye ne Suli duke u shtirur sikur kish
tradhetuar qytezen; por me t'u kthyer i shkruajti nje leter provokuese Pashes.
Per pasoje, Ali Pasha sulmoi qytezen dhe ishte pikerish ky casti kur spikati
heroizmi i grave shqiptare Suliote. Moskoja, gruaja e Cavelles dhe nena e
Fotos, ekspozoi nje trimeri gjeniale gjate gjithe rrethimit. Ajo hapi disa kuti
fishekesh me nje sepate dhe ua dha edhe grave te tjera, e teksa nxitonin drejt
hendeqeve ua shperndau ato Sulioteve te tjere. Ali [Pasha] kercenoi se do ta
digjte te gjalle te birin e saj, Foton, por ajo iu pergjigj se ishte e re e
mund te bente femije te tjere, e se do te ishte me mire te kaperdinte njecikez
nga mishi i djegur i djalit te saj se sa te tradhetonte vendin e vet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Suliotet

Mesazh nga Vizitor prej Wed 30 Sep 2009, 10:13


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Suliotet

Mesazh nga Interesant prej Wed 30 Sep 2009, 11:46

Fillimet e gjenocidit ēam. masakra e Dervizianes (Dervishanes) e vitit 1772 .

Banoret e nje fshati ne krahinen e Sulit te Siperm mohuan krishterimin dhe pranuan islamin. Duke qene se ata pranuan islamin, ata krijuan edhe shume marredhenie te mira me fshatrat e tjera ēame te Sulit te poshtem. Shkembime te ndryshme tregtare, ekonomike dhe martesore filluan te beheshin me fshatrat e tjera myslimane te Ēamerise dhe sidomos te Paramithise, dhe Margelliēit qe ishin perkatesisht dy, dhe nje ore e gjysme larg nga kryeqendra e Sulit te siperm ku jetonin edhe kleftet ortodokse Suliote.

Me lidhjet martesore, dhe shkembimet e ndryshme tregtare ekonomike numri i banoreve te fshatit kaloi nga 100 ne 200 familje myslimanesh ēame. Suliote qe kontrollonin gjithe krahinen me briganderine e tyre nuk e kishin me sy te mire pranimin e fese se Osmaneve dhe Ēameve nga ky fshat. Ata disa here kishin provokuar banoret e ketij fshati duke vrare banore te pafajshem, dhe duke i marre vajzat e reja si robina ne malet e tyre. Por fakti kryesor ishte se Suli i siperm ishte kthyer ne nje ferr per ēamet myslimane dhe per Turqit ishte i pakontrolluar dhe jashte autoritetit te Perandorise Osmane.

Ne kete menyre te gjithe banoret e Dervizianes e dinin se nuk kishte askush per ti mbrojtur ata dhe duke qene se ishin te rrethuar nga te gjitha anet nga Suliotet ata ishin te detyruar qe ti paguanin haraē Sulioteve. Por Suliotet nuk mjaftoheshin vetem me haraēet dhe me taksat qe ju kishin vene ēameve te Dervishanes por ata rrembenin shpesh edhe vajza te reja ēame myslimane, dhe i merrnin me vete ne shtepite dhe kishat e tyre. Bile ata i perulnin shume ēamet e Dervishanes duke i share per faktin se kishin pranuar islamin dhe duke i quajtur tradhtare te Kryqit. Keto ēnderime te padurueshme bene qe ēamet mos te duronin me dhe ngrinin krye kunder krimineleve ortodokse Suliote, dhe te vrasin disa prej tyre kur ishin futur ne fshat per te grabitur pasurite e ēameve. Suliotet kete rast e prisnin me zell te madh ndaj edhe te mbledhur ne nje nga kishat e Sulit ne 26 Korrik 1772 ne diten e celebrimit te Agia Paraskivia ( Shen
Parashqevis) zgjollen 700 luftetare per te masakruar fshatin rebel mysliman. Sapo arriten ne fshat ata sulmuan fshatin nga te gjitha anet, dhe duke qene se burrat e fshatit nuk ishin ne gjendje te perballonin sulmin e Suljoteve, per shkak te numrit te tyre te paket, dhe te befasise se Suljoteve, fshati rra ne duart e Suljoteve te cilet pa asnje pike meshire i theren te gjitha burrat dhe djemte e rinj te fshatit duke mos lene asnje pa e kaluar ne thike, dhe pa ja prere koken. U lane gjalle vetem femijet e grate, dhe plakat sepse edhe burrat pleq u kaluan ne thike dhe u theren. Pasi rrembyen te gjitha vajzat e reja ēame ata menjehere depertuan te gjithe te mbijetuarit e masakres se Dervishanes duke i debuar ata nga Krahina e Sulit.

Te gjithe grate, dhe jetimet e mbijetuar te Dervishanes u vendosen, ne Arte dhe nje pjese e konsiderueshme e ēameve te Artes e kane origjinen nga Dervishana ose Derviziana ne greqisht. Fshati pas depertimit dhe masakres se ēameve u popullua nga Suliotet. Pas maskues se Dervishanes governatori i atehershem i Artes i shpalli lufte Suljoteve i indinjuar nga masakra e vellerzerve te tij te gjakut dhe te fese, ēamet. Kjo masaker shenon nje nga masakrat dhe spastrimet e para etniko-fetare te gjenocidit ēam dhe ishte orkestruar nga kleftet Suliote nen urdhrat e kishes ortodokse greke. Kjo masaker do te shenonte therjen, ēnderimin dhe depertimin e 200 familjeve ēame myslimane, fshati i te cileve do te popullohej pastaj nga kleftet Suliote. Eshte per tu theksuar fakti se nje nga familjet qe banonin Sulin ne ate kohe ishte dhe familja e Tusas Zerva, familje nga e cila rrjedh edhe Napoleon Zerva i cili gjate luftes se dyte boterore
do te perfundonte vepren famekeqe te filluar nga stergjysherit t tij duke masakruar gjithe ēamet dhe duke i deportuar nen hijen e thikave, grate dhe jetimet ēame mbetur pa burra, dhe baballare.

Ne te njejtin vit, pra 1772 Kapedan Sulejman Ēapari nga familja fisnike e Ēaparenjve te Luaratit ne Ēameri ne krye te 9000 ēameve do te rrethonte Sulin, duke vrare shume klefte Suliote dhe duke djegur Sulin por pas djegies se Sulit Sulejmani kampoi ne malet e Sulit dhe u sulmua ne befasi dhe u fut ne kurth nga kleftet Suliote nen komanden e strategeve ruse, te cilen kishin organizuar edhe kryengritjen e Morese ne vitet 1768-1770, kryengritje kjo e shtypur po nga Kapedan Sulejman Ēapari ne krye te nje ushtrie prej 10.000 shqiptaresh ku pjesen derrmuese te saj e perbenin ēamet. Eshte shume e rendesishme per popullsine ēame te emigruar nga vatrat e saja, dhe me banim momentalisht ne Shqiperi apo gjetke qe te vihet ne dijeni se gjenocidi ēame nuk ka filluar ne 1821 me revolucionin grek ku Suliotet dhe Greket filluan te masakronin te gjitha fshatrat jugore te Ēamerise, as ne 1913 ku pas shembjes se Perandorise Osmane te gjithe
ēamet e Janines, Artes, dhe ata te Ēamerise lindore, jetuan masakrat me te tmerrshme nen hijen e thikave dhe kryqit, as ne 1944 me masakren e madhe te Suliotit Napolon Zerva por shume dekada me pare, ne vitet 1750 kur ēami Seit Ēapari nga familja fisnike e Ēaparenjve te Luaratit ne Ēameri, dhe Delvinioti Mustafa Koka do te rrethonin Sulin, duke vrare shume Suliote, sepse keta te fundit i kishin vene taksa myslimaneve ēame te Margelliēit, dhe nqs keta te fundit si paguanin ata kryenin krime nga me monstruozet. Edhe Ali Pashe Tepelena sulmoi Suliotet sepse keta te fundit kishin sulmuar fshatrat myslimane te Ēamerise, gjate mungeses se Aliut, dhe me sakte fshatrat e Margelliēit qe eshte nje ore e gjysme ne kembe nga malet e Sulit.

Po te lexojme historine e Ēamerise do te kuptojme qarte se ēamet pjesen derrmuese te luftes se tyre e kane bere kunder Sulioteve dhe Arvaniteve, duke qene se kete te fundit luftonin per kryqin dhe per nje Greqi te Madhe, ndersa ēamet per Ēamerine, dhe mosvaresine e tyre nga kleftet Suliote dhe nga kuēedra ballkanike, (Kisha Ortodokse), te cilet luftonin per nje Greqi te Madhe, ose Megali Idea deri ne lumin Shkumbin, ndersa ēamet dhe Shqiptaret e tjere per Shqiperine dhe Ēamerine deri ne Arte.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13880
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Suliotet

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi