» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Krimi ne familje

Shko poshtė

Krimi ne familje

Mesazh nga Vizitor prej Fri 02 Oct 2009, 11:13

Nje vale e gjere krimesh po perhapet ne familjet shqipetare.Ajo cfare te ben te trembesh sot dhe te mbyllesh veshet para realitetit eshte vrasja brenda familjes.Humbja e kontrollit, paragjykimet, problemet psikike nga familjaret manifestohen me marrjen e jetes ne familje.Ne nje moment te vetem , te pamenduar per pasojat nje nga anetaret e famijles shtrihet perdhe pa fryme.Gruaja qe vret bashkeshortin e gropos ne oborrin e shtepise, vellai qe vret vellain per vijen e ndarjes se tokes, babai qe vret vajzen per cnderim fisi,nip qe vret gjyshen per nje shume lekesh.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krimi ne familje

Mesazh nga Arjana prej Sat 03 Oct 2009, 14:29

Shkaku eshte te te moskuptuarit e demokracise dhe lirise qe te jep demokracia.
Askush nuk ka te drejte ti kerceje ne fyt tjetrit dhe dhunoje fizikisht,dhunoje hapesiren personale te personit.Gruaja nuk eshte prone,edhe burri nuk eshte prone qe te besh cfare te duash.
Shkak tjeter intoleranca e trasheguar nga diktatura.
Shkaqe te tjera jane paraja.Disa duan te behen milionere brenda nates dhe kur kjo nuk ndodh u jep stress qe shperthen ne violence nga ngacmimet me te vogla.
Nje gje eshte e qarte qe krimet ndodhin ne familje te keqia....Faji i prinderve,gruas apo burrit qe lene femijet jashte kontrollit dhe rreshqasin ne boten e droges dhe krimit.Familja e mire ruhet e forte kur zoteron dashuria respekti dhe disiplina.Kur prindi nuk kontrollon dhe punon me femijen ,nuk e suporton ate,kur prindi vet eshte i pamoral dhe i korruptuar,mos ja vur fajin femijes.Nje shoqeri e standartit te larte ne vlerat morale fillon qe ne familje.
Kur nje i ri ben droge kjo do te thote qe ai ka zgjedhur drogen si mjet per te zgjidhur problemet e tij.Jeta eshte me opsione zgjedhjesh.Zgjedh drogen.Kjo do te thote idiotesi....

- Cilat janė shkaqet e krimit nė familje?
- Cilat janė pasojat e krimit nė familje?

-cfare mund te bejm si shoqeri per ti parandaluar keto krime?

Sipas mendimit tim varferia shpirterore dhe semundjet mendore jane te vetmet arsye qe qojne njerezit te bejne krime ne familje. S'ka Varferi materiale, mentalitet shoqerie, mungese rendit as opinion publik qe mund ta qojne nje njeri te beje krim te tille

avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14980
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi