» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa mė tė varfėr, aq mė pa fat

Shko poshtė

Sa mė tė varfėr, aq mė pa fat

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 05 Oct 2009, 18:09

Sa mė tė varfėr, aq mė pa fat
Tė lindurit nė dhjetor dhe janar janė mė problematikė se personat qė kanė lindur nė muajt e tjerė tė vitit. Tashmė kėsaj enigme tė ēuditshme i kanė dhėnė pėrgjigje dy studiues amerikanė. Femrat qė lindin gjatė dimrit, jetojnė nė kushte tė vėshtira sociale
Ēdo gjė funksiononte nė mėnyrė perfekte. Na mungonte vetėm parashikimi i kohės. Nuk mjaftonin shqetėsimet e tjera, si pėr shembull tė gjejmė personin e duhur, tė arrijmė tė martohemi me tė, tė kemi njė punė tė mirė dhe tė mos e humbasim atė gjatė shtatzėnisė, tė arrijmė tė mbajmė njė stabilitet mes punės dhe familjes, por tani duhet tė llogarisim e tė parashikojmė edhe kohėn kur duhet tė lindim, nė dimėr, vjeshtė apo verė. Mos u ēudisni. Kjo ėshtė risia e fundit. Prej disa vitesh studiuesit po merren me kėtė ēėshtje. Sipas tyre, fėmijėt e lindur nė dimėr sėmuren mė shumė, vdesin tė rinj, nuk mėsojnė dhe kur rriten nuk fitojnė shumė para. Dy ekonomistė amerikanė, bėn tė ditur "Wall Street Journal", e kanė gjetur misterin qė qėndron pas kėtij diskriminimi stinor, studiuar pėr herė tė parė nė vitin 1991 nga Instituti i Teknologjisė i Masaēusets.

Qė atėherė studimi kishte "zbuluar" inferioritetin shoqėror dhe ekonomik tė personave qė kishin datėlindjen nė dhjetor dhe nė janar, duke pėrfshirė kėtu profesionin, tė ardhurat dhe jetėgjatėsinė. Tani dy studiuesit, Kasey Buckles dhe Daniel Hungerman, nga Universiteti i Notre Damit nė Indiana, theksojnė se faji nuk ėshtė i temperaturave, por i pozitave sociale tė nėnave. Femrat qė lindin gjatė muajve mė tė ftohtė tė vitit, janė mė tė varfra, mė pak tė pėrgatitura, shumė tė reja dhe pa bashkėshortė. Si pasojė, thonė ata, fėmijėt e tyre do tė kenė mė shumė vėshtirėsi tė rriten tė shėndetshėm dhe tė shkėlqejnė nė shkollė dhe punė.

"Me thėnė tė drejtėn, kemi qenė tė parėt qė jemi habitur nga kėto tė dhėna", tregon Hungerman. 13,2 pėr qind e nėnave tė fėmijėve tė lindur nė muajin janar janė adoleshente, nė krahasim me 12 pėr qind tė fėmijėve qė kanė lindur nė maj. 67,7 pėr qind e femrave qė lindin nė janar nuk janė tė martuara. "Nuk janė diferenca statistikore shumė tė mėdha, por gjithsesi kanė shumė rėndėsi", pėrfundojnė Hungerman dhe Buckles, qė nuk arrijnė tė shpjegojnė arsyen. Gjithsesi, testet e studiuesve nuk janė bindėse. Familjet e varfra i lindin fėmijėt nė pranverė, ndoshta sepse gjatė verės ėshtė jashtėzakonisht nxehtė dhe nuk kanė kondicionerė, ose kur bėhen festat tradicionale tė shkollave (ėshtė fjala pėr mamatė e reja nė moshė).

"Kam dhjetė vjet qė dėgjoj tė flitet pėr kėto teste dhe e vetmja gjė e sigurt ėshtė mosrėnia dakord e studiuesve", thotė njė pediatėr. Shpesh studimet janė kontradiktore dhe na ngatėrrojnė. Para disa ditėsh, Universiteti i Seviljas kishte zbuluar se fėmijėt e lindur nė dimėr jetojnė mė gjatė, sepse i ftohti e rrit rezistencėn fiziologjike. Sipas studiuesve tė Harvardit, tė cilėt nė vitin 1996 i kishin kushtuar njė studim ēėshtjes nė fjalė, tė lindurit nė dimėr janė mė tė gjatė, mė tė shėndoshė, kanė kafkė mė tė madhe dhe janė mė tė zgjuar se bashkėmoshatarėt e tyre qė kanė lindur nė verė. "Pėrgjigjja globale, kanė shkruar psikiatrit dhe antropologėt e Harvardit, ėshtė se kush lind nė dimėr ėshtė mė i fortė fizikisht dhe mė i zgjuar". Katėr vite mė parė, njė tjetėr studim i bėrė nga Universiteti i Bristolit pėrmbyste sėrish bindjen akademike. Fėmijėt qė kanė lindur nė verė dhe nė fillim tė vjeshtės janė mė tė gjatė, falė ekspozimit tė shumtė nė diell tė nėnės gjatė shtatzėnisė. Kjo gjė favorizon sintezėn e vitaminės D.

"E kuptoj qė statistikat janė shumė tė rėndėsishme, por nuk duhet tė ndikohemi shumė prej tyre", thotė pediatri. Dihet pėr shembull qė fėmijėt qė kanė lindur nė mars dhe prill janė ngjizur gjatė verės. Sipas pediatrit, tė vegjlit e lindur nė dimėr janė mė tė rrezikuar nga gripi dhe patologjitė e tjera virale. "Nuk duhet harruar se faktorėt e vetėm qė kushtėzojnė rritjen e njė fėmije janė ata gjenetikė dhe ambientalė", pėrfundoi ai.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17550
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi