» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Psikologjia e vetebesimit

Shko poshtė

Psikologjia e vetebesimit

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 05 Oct 2009, 18:13

briseida:
Vetebesimi eshte faktor i rendesishem per permbushjen e suksesshme dhe te kenaqshme ne jete.
Kur e kemi jemi te kenaqur me vetveten , ndjejme qetesim , siguri dhe kontroll , e ateher kemi mundesi per cdo gje .
Humbja e menjehershme e vetebesimit eshte dukuri e zakjonshme tek te gjithe njerezit . te gjithe do te duhej ditur se cmund te bejme qe serish ta ngrinim kur ceshtjet shkojne keq dhe kur e humbin besimin ne vetvete

Sweetness:
Kur njeriu humb besimin nė vete ėshtė mirė ta riamarrė veten sa mė shpejt, mos lejojė ti dalin gjėrat nga kontrolli, por graduliasht tė kthej vetėbesimin duke i thėnė vetes se vetėm ashtu mund tė jetė i sigurt dhe mund tė eci pėrpara pa patur frikė nėse has nė pengesa, se fundja po pate besim nė vete mund tė arrish ēdo qėllim nė tė kundėrtėn je i humbur dhe jo stabil.

briseida:
60 menyra te shpejta per forcimin e vetebesimit :

° Flisni pozitivisht per vete .
Degjoni se ne cfare menyrash flasin njerezit per vete. Shume shpesh degjoni deklarata te tilla si :
'Nuk kam vlere aspak '
'Jam i padobishem'
'Mund te jesh i sigurt se do ta bej rremuje'
'Une kete smund ta bej '
Nese njerezit flasin negativisht per veten dhe eprhere e nencmojne ate , se shpejti do te fillojme te pajtohemi me ta . Nese deshironi tju ndihmoje dikush ne ndermarrjen tuaj a do ta kerkoni personin i cili thote gjithmone se eshte i padobishem? A mund te keni besim tek dikush i cili ju thote se i ben gjithnje punet lemsh?
Kur e nencmojme veten vetebesimi yne dobesohet perhere e me teper . Ne vend qe te thoni dicka negative zevendesoni :
'Nuk mund ' me ' do erpiqem me me te miren time '
'Perhere e bej rremuje ' me 'perhere mesoj nga gabimet e mia '
'Jam i padobishem ' me ' Po behem perhere e me i mire ne... '
Kur flisni pozitivisht per veten e perforconi vetebesimin tuaj e ateher edhe te tjeret ju cmojne dhe respektojne .

°Ndryshojeni pamjen e keqe per veten .
Te gjithe tashme e kemi perjetuar kete . Zgjohemi ne nje dite tekeqe , shihemi ne pasqyre dhe mendojme : O si jam bere,,,,,dukem si plake e lodhur me rrudha e trashe etj etj e kjo pamje e keqe mbetet me ne tere diten dhe pamja e keqe per veten do te thote nivel i ulet i vetebesimit .
Cmund te bejme lidhur me kete ceshtje ? Filloni te cmoni dicka ne pamjen tuaj , kerkoni nje detaj qe do tju pelqente pa marre parasysh se per cfare imtesie eshte fjala . Filloni te mrekulloheni me nje pjese te pamjestuaj dhe pak nga pak do filloni te mrekulloheni me te teren .
Kur te filloni te cmoni trupin tuaj , pamja juaj per veten do te ndryshoje dhe bashkeme te edh vetebesimi . Do te ndjeheni me te sigurt dhe kjo do te reflektoje edhe ne pamjen tuaj .

° Largohuni nga njerezit e merzitshem .
A i dini disa njerez qe perhere ankohen per dicka? per shkak te kohes , shtimit te kriminalitetit , asaj katastrofe te tmerrshme , te semundjeve te veta , politikaneve t eposhter, e keshtu me rradhe . Te gjithe i njohim njerezit e tille dhe e dime se si eshte te rrish ne nje shoqeri te ketille. Ndoshta ndiheni shkelqyeshem , plot vetebesimdhe keni mendime pozitive ... e ateher takoni zonjen apo zoterine e merzitshem . Biseda behet perhere e me depresive dhe me e merzitshme , e ju ndoshta do keni ndjenjen e fajit sepse ndiheni mire. Ikni ! Mbrojini ndjenjat tuaja pozitive dhe vetebesimin edhe duke u larguar nga njerezit e merzitshem

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Psikologjia e vetebesimit

Mesazh nga vistor2 prej Fri 09 Oct 2009, 19:47

Klea, shkrim i bukur qė ke sjellur kėtu mė pėlqeu. Nuk po kometoj shumė veēėse sot nė shoqėrinė e zhytur nė injorancė, ekziston vetėm njė lloj i vetėm i karakterit njerėzor. Edhepse sa u pėrket detajeve, ata ndryshojnė nga njė person te tjetri, tiparet e kėtij karakteri janė rrėnjėsisht tė njėjta. Arsyeja kryesore pse njerėzit injorantė e kanė kėtė karakter tė pėrbashkėt ėshtė evidente:mosbesimi i tyre nė vetėveten sė pari pastaj nė horizontet tjera.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi