» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Shko poshtė

Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga Vizitor prej Wed 07 Oct 2009, 12:06

Na ndodh te irritohemi kur nuk respektohemi, per idete, opinionet, menyren e jetes, qe ne perdorim.Shpesh here fajin ua hedhim te tjereve kur nuk perceptojme realitetin me lupe.Te gjitha veset qe kemi i vetquajme normale dhe ua imponojme ne njefare menyre te tjerve qe te na pranojne ashtu si jemi.Sikur kjo te jete nje detyrim per ta.Kur nuk e arrijme dot mendojme se te tjeret jane treguar kapricoze dhe mosvleresues.
Pse te mos i pranojme keshillat dhe te analizojme me shume?!Le te mbrojme besimin tone te vetvete dhe ti shfaqim kendveshtrimet tona me ane te bisedave.Ne kurre nuk mund te rregolljme te gjitha perceptimet e gabuara per ne.Nje gje e plote duhet bere te mos kenaqim te tjeret me cmimin e dinjitetit tone.Nese ju do donit qe njerezit t'iu respektojne shfaqeni veten ashtu si jeni ne te vertete.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga vistor2 prej Wed 07 Oct 2009, 12:29

arla shkruajti:Pse te mos i pranojme keshillat dhe te analizojme me shume?!Le te mbrojme besimin tone te vetvete dhe ti shfaqim kendveshtrimet tona me ane te bisedave.Ne kurre nuk mund te rregolljme te gjitha perceptimet e gabuara per ne.Nje gje e plote duhet bere te mos kenaqim te tjeret me cmimin e dinjitetit tone.Nese ju do donit qe njerezit t'iu respektojne shfaqeni veten ashtu si jeni ne te vertete.
Babi mė thoshte shpeshė herė - bija ime fjalėt e tė menqurit dhe tė dijėshmit merri me vete se kan shumė vlerė. E unė do marr kėtė qė citava nga motra mė lartė.
Motra ime mė lejo tė shtoj njė mendim timin nė kėtė. Sistemi i injorancės nuk le hapėsirė pėr tė menduar; kjo do tė thotė tė jetosh pa menduar, tė flasėsh pa menduar, tė japėsh vendime pa menduar, tė implementosh pa menduar… Njerėzit injorantė e konsiderojnė tė menduarit sikur humbje kohe, dhe ēka ėshtė mė me rėndėsi, e pėrceptojnė kėtė si tė mundimshme, meqė definitivisht kjo fton pėr ndėrgjegje e menēuri, dy koncepte qė nderohen vetėm nė teori por kurrė nė praktikėn e mėnyrės injorante tė tė jetuarit. Nė vend tė kėsaj, pa ia nėnshtruar ato hulumtimit tė plotė, njerėzit aplikojnė dhe vėzhgojnė rregullat, parimet e traditat qė i bėjnė vetė, sigurisht njė mėnyrė e lehtė e tė jetuarit qė kurrė nuk kėrkon tė mendojnė.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12081
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 16 Aug 2010, 01:22

Ne fillim duhet te kesh rrespekt ndaj vetes pastaj fillon per te tjeret mjafton mos ta harrosh edhe ku ta perdoresh nganjehere rrespektin sepse ka shum qe i rrespekton por nga mbrapa nuk pushojne

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga Naki prej Tue 24 Aug 2010, 20:43

Rrespekti mund te vije nga kendveshtrime te ndryshme e njeri prej me te rendesishmeve pa dyshim, eshte interesimi i individit e do apo nuk e do ate rrespekt. Ne baze te asaj se per cka interesohet dhe si e ben ai kete, kuptohet me shume duhet te kete kujdes per personalitetin dhe rrespektin e vet e pastaj te tjerve sepse po nuk e rrespektoi veten nuk mundet ta rrespekton tjetrin.
Nuk pajtohem se ajo qe e dallon njeriun prej kafsheve eshte komunikimi.Ketu me shume vjen ne pyetje fakti i mosnjohjes nga ana jone e botes qe n'a rrethon. Ne deri me sot, nuk kemi arritur te deshifrojme as edhe nje "fjale" te bilbilit. Kurse te pohohet se buburrecat e kane tere ate organizim pa asnje lloj komunikimi ne mes vete, kjo eshte me teper se nje injorance e "njeriut", qe gabimisht mendon se eshte me i miri dhe me i perkryeri. Keto gjera e fusin ne gabime dhe ai leje se fluturon nga mendja por as rrespekt me ska .
Kjo bote eshte shume e vjeter, ndersa njeriu eshte femija i fundit.
Ka kohe te mesoje qe te rrespektoj dhe vlersoj dhe te bashkejetoje me veteveten e me te tjeret. Por nese nuk je ne gjendje te vleresosh dhe rrespektosh veten, atehere cdo vlersim dhe rrespektim per tjetrin do te jete i gabuar ose sa per sy e faqe.
Pjesa subjektive e rrespektimeve ben qe shpesh rrespektet tona sa per sy e faqe te jene te gabuara.
Ndoshta nuk ju pelqen por une e shof keshtu dhe eshte mendimi im personal

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19175
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga Luan_Valikardi prej Tue 24 Aug 2010, 22:49

Me pelqyen shume shkrimet tuaja dhe e vetmja qe mund te plotesoj eshte se edukimi i kultures ne thellesi permban respektin ndaj moralit qe krijon.
Pra njeriu i drejte nuk ka pse te te sillet shtrember, mendoj une!

firma.................................................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=65TQotAQiA0
avatar
Luan_Valikardi

Postime : 651
Kyējet nė forum : 9325
Regjistruar mė : 06/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga Mirlinda prej Tue 07 Sep 2010, 19:51

Nė njė kuvend, qdo fjalė ka vlerė. Nuk duhet tė kundėrshtosh menjėherė as mendimet qė nuk pėrputhen me idenė tėnde. Mendo se ato mund tė jenė shprehur lidhur me diēka tjetėr, duro gjer nė fund dhe dėgjo. Nėse kėtė mund ta bėsh nė praktikė jo vetėm nė fjalė apo shkrime atėhere rrespekti juaj nuk do tė mungoj sė pari nė veten tuaj dhe mė pas ndaj tė tjerėve
avatar
Mirlinda

Shteti : Theranda
Postime : 5
Kyējet nė forum : 8533
Regjistruar mė : 07/09/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 01 Jan 2011, 14:24

Patjeter qe duhet te kesh rrespektin per vetveten tende pastaj per te tjeret duke mos pasur per vete si mundet te kesh per te tjeret gje qe nuk ekziston kjo mundohu te rrespektosh per ate qe je pastaj rrespekto per ate qe shikon edhe perjeton

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17529
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Respekti ndaj te tjereve fillon me respektin nga vetja

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi