» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Shko poshtė

Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 07 Oct 2009, 19:00

Pėrfundimi i njė lidhjeje tė rėndėsishme dashurie ėshtė njė ndėr eksperiencat mė traumatike tė qenieve njerėzore dhe, tė paktėn njė herė nė jetė, thuajse tė gjithė kemi vuajtur prej saj. Nė shumicėn e rasteve vėshtirė se mund tė mėsohemi me mungesėn e personit tė dashur.

Na duket fundi i gjithēkaje. Me pėrfundimin e njė lidhjeje, ditėt dhe javėt duken tė zymta dhe dhimbja penetron nė ēdo qelizė tonėn.

Nė ditėt nė vazhdim ne mendojmė vetėm pėr personin qė kemi dashur dhe investuar pėr tė. Nė ēdo vend na kujtohet fytyra, zėri, momentet e bukura tė kaluara.

Nė pėrpjekje pėr t’u larguar nga gjėrat, mund tė bėjmė njė udhėtim nė njė vend, tė cilin na kujtohet ta kemi vizituar me dashurinė tonė.

Ballafaqimi me dyshimet tuaja

Mė pas, vijnė dyshimet “vrasėse”. Nėse ndarja erdhi pas njė vendimi tė gjatė dhe tė dhimbshėm nga ana juaj, ndoshta “do tė rikujtoni” bisedat dhe do tė rimendoheni, edhe pse mund tė jetė vonė.

“Ndoshta vendimi juaj ishte shumė i nxituar? Ndoshta fajtore ishte krenaria juaj? Ndoshta njė bisedė e hapur dhe e sinqertė do t’u kishte dhėnė zgjidhje gjėrave, etj., etj. Ekzistojnė me mijėra “ndoshta, sikur, nė qoftė se”.

Nėse ishte personi tjetėr ai qė e mori vendimin pėr t’i dhėnė fund lidhjes, nė vend tė dhimbjes, ju ndjeni mėshirė pėr veten. “Ndoshta ishte njė keqkuptim? Ndoshta mund tė ishin sqaruar gjėrat? Ndoshta dėgjoi diēka qė nuk ishte e vėrtetė?”

Dhe, nėse jeni ju qė keni bėrė diēka qė ka shkaktuar ndarjen, atėherė dhimbja mė e madhe ėshtė pėr ju, sepse ndiheni fajtor. Kėtu vijnė shumė nė ndihmė miqtė mė tė mirė, tė cilėt jua mbushin mendjen se jeni shumė mė mirė edhe pa tė.

Pėrballja me dhimbjen

Nė pėrballje me dhimbjen e ndarjes, ndoshta do tė keni parasysh ata “beqarėt e lėkundur” qė duken se i marrin gjėrat shumė lehtė nė njė lidhje. Ndoshta mund tė jetė si njė ngushėllim qė ju jeni kaq me fat, pėr tė pasur mundėsinė tė ndjeni bashkė dashurinė dhe dhimbjen e ndarjes.

Psikologėt thonė se nė vend tė dobėsisė dhe tė dhimbjes qė mund tė ndjejmė, kur humbasim dashurinė, ne jemi shumė herė mė mirė sesa personat qė nuk janė tė aftė tė krijojnė dhe zhvillojnė lidhje tė kuptimta e tė “thella”.

Pa mundėsinė pėr tė njohur vėrtet dashurinė, ata janė tė detyruar tė mbeten amatorė dhe shikues tė eksperiencės mė tė rėndėsishme humane.

Kėshilla pėr tė pėrballuar humbjen

Nuk ekziston thjesht njė mėnyrė e vetme pėr tė pėrballuar pėrfundimin e njė lidhjeje. Secili prej nesh ėshtė i ndryshėm. Disa mendojnė se shoqėria ndihmon shumė “pėr tė humbur” veten.

Disa nuk dėshirojnė tė kenė njerėz pėrreth. Disa mendojnė menjėherė pėr njė lidhje tjetėr. Shumica e atyre qė e provojnė kėtė tė fundit, e kanė tė pamundur njė lidhje tė re, akoma pa e kaluar tė mėparshmen.

Megjithatė, ekzistojnė disa kėshilla pėr ta pėrballuar humbjen. E para, mos kėrkoni qė menjėherė ta mposhtni dhimbjen. Nėse ju vjen pėr tė qarė, qani. Nėse doni tė shqyeni njė jastėk, bėjeni. Nėse ndiheni mirė, duke grisur fotografinė e atij personi, dhe mė pas ta digjni, atėherė bėjeni.

Pra, gjėja e parė ėshtė ta pranoni dhimbjen si normale. Pėrballojeni atė hapur, por nė doza tė vogla e tė menaxhueshme.

Nėse mendoni se faji ishte i juaji, atėherė mos nguroni ta mbani pėrgjegjėsinė. Ju bėtė njė gabim: pranojeni dėshtimin dhe vendosni tė mos e bėni mė tė njėjtin gabim. Pavarėsisht gjithēkaje qė mund tė ndjeni, ky nuk ėshtė fundi i botės.

Mundohuni ta ripėrtėrini pavarėsinė emocionale. Nėse ėshtė e mundur, bėni plane me aktivitete qė mund t’ju japin kėnaqėsi dhe qė mund tė mbushin kohėn tuaj. Mundohuni t’i pėrjashtoni “zhytjet” emocionale, fiksimet pas kėngėve tė dashurisė apo leximit tė letrave tė vjetra.

Vlera e “shushatjes"

Shuatja mund t’ju ndihmojė t’i pėrballoni ndjenjat tuaja nė faza tė tolerueshme. Njė shushatje mund tė jetė shoqėria e miqve, njė udhėtim i gjatė, projekte pėr tė shpenzuar kohė, etj.

Mbajeni veten tė zėnė me punė. Aktivitetet fizike, si joga, noti, tenisi janė terapi e mirė. Ndoshta mund t’ju ndihmojnė edhe tė flini rehat.Ju nuk keni nevojė pėr fotografi dhe dhurata pėrreth, qė mund t’jua kujtojnė personin. Merrini tė gjitha dhe largojini larg vetes. Ndoshta pas njė ose dy vitesh mund t’i rishikoni, tė merrni ato qė ju duhen, e tė tjerat t’i digjni.

Dhe gjithēka kalon

Kujtohuni se, kur koha kalon do tė keni perspektiva tė reja tė ndryshme. Por, pėr tani, largojini kujtimet. Mos mendoni mė pėr bisedat e kaluara qė keni pasur. Bėni njė pushim pėr veten tuaj.

Edhe pse mund tė mendoni se nuk do tė dashuroni sėrish, mundohuni tė kujtoni se nuk ekziston vetėm njė person ideal nė botė pėr ne. Pėrgjatė kohės mund tė dashuroni sėrish.

Dhe herėn tjetėr mund tė jeni person mė i pėrgatitur, mė me eksperiencė dhe mė i gatshėm pėr njė lidhje tė suksesshme

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17460
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Adonisi prej Wed 07 Oct 2009, 23:26

Megjithate toka rrotullohet dhe njerezit jane ne levizje, sikurse gjithqka tjeter eshte ne levizje. Edhe ne duhet te levizimin dhe te shkojme ne cakun tjeter...

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11376
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Kosovarja prej Wed 21 Oct 2009, 17:01

Adonisi shkruajti:Megjithate toka rrotullohet dhe njerezit jane ne levizje, sikurse gjithqka tjeter eshte ne levizje. Edhe ne duhet te levizimin dhe te shkojme ne cakun tjeter...


Pajtohem plotesisht me kete mendim...Asgje ne kete jete nuk eshte e perhershme...Andaj mos iu gezo teper fatit,dhe mos u hidhero teper ne fatekeqesi..
avatar
Kosovarja

Postime : 240
Kyējet nė forum : 11839
Regjistruar mė : 10/08/2007
Profesioni : Studente

http://www.kosovare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Interesant prej Wed 21 Oct 2009, 17:03

Nuk dua ta arrije ate fund asnjehere, do mundohem ta mbaj lidhjen pa fund
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13727
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 21 Oct 2009, 17:43

jeta te thote te ecesh perpara por duke menduar se cfar te ben edhe si jan rrethanat e kesaj lidhjeje

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17460
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Vizitor prej Wed 21 Oct 2009, 19:36

Ndoshta ne ato momente ke me shume nevoje se kurre qe lidhja te mos te merrte ate rrjedh.Humori jot bie dhe gjerat te duken te pakuptimta.Nje pjese e jotja kerkon ate, por analizo me mendje te qarte se si do ishin gjerat nese kjo lidhje do vazhdonte(kur cifti nuk ka pasur mirekuptim dhe harmoni).Ndoshta do jete me mire te besh ndarjen e te mirave ndaj te keqiave dhe peshorja do anonte nga e keqja.Atehere pyete veten: a do kishe force te zvarriteshe kur ke mundesi te ecesh me kembet e tua?Ato mund te te udheheqin me mire ne shtigje me te depertueshme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga olsaaa prej Wed 21 Oct 2009, 23:10

Kosovarja shkruajti:
Adonisi shkruajti:Megjithate toka rrotullohet dhe njerezit jane ne levizje, sikurse gjithqka tjeter eshte ne levizje. Edhe ne duhet te levizimin dhe te shkojme ne cakun tjeter...


Pajtohem plotesisht me kete mendim...Asgje ne kete jete nuk eshte e perhershme...Andaj mos iu gezo teper fatit,dhe mos u hidhero teper ne fatekeqesi..
pAJTOHEM ME KTO MENDIME , SE I JAM GEZUAR SHUM FATI, PASTAJ I JAM HIDHRUAR AQ SHUM SA QE NUK KAM FUQI TE EC TUTJE ,KAM NGELUR NUK MUNDEM TE EC ME JAM ZHGENJYER SHUM NGA JETA...

firma.................................................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 11245
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Adonisi prej Wed 21 Oct 2009, 23:16

Kosovarja shkruajti:
Adonisi shkruajti:Megjithate toka rrotullohet dhe njerezit jane ne levizje, sikurse gjithqka tjeter eshte ne levizje. Edhe ne duhet te levizimin dhe te shkojme ne cakun tjeter...


Pajtohem plotesisht me kete mendim...Asgje ne kete jete nuk eshte e perhershme...Andaj mos iu gezo teper fatit,dhe mos u hidhero teper ne fatekeqesi..

Une u bazova ne pervojen time. Po ju? Thjeshte pajtoheni me kete teori, apo e keni nga pervoja edhe ju?

Duhet ta kuptojme nje gje. Asnje lidhje ( mendoj une) nuk duhet marre me aq seriozitet dhe te kaloj ne fiksim. Sepse, ne raste deshtimi, pavaresisht nese jemi ne apo personi i dyte ne fjale fajtor, mund te na qoj deri ne nje gjendje jo te mire te shendetit fizik dhe atij psikik! Keshtu qe fundja fundit s'ja vlen ta shkaterrojme veten per ke do tjeter. Bile as nuk duhet te qajme ( femrat e kan te veshtire), sepse nje pike loti vlen me shume se shume njerez dhe lere me nje.

firma.................................................................................................................................................................................
...
"Nga kompleksi i inferioritetit kombi shqiptar ka pesuar disa here disfata gjate historise dhe e ka viktimizuar vetveten"
avatar
Adonisi

Shteti : Ne zemer te shqiptaris
Postime : 947
Kyējet nė forum : 11376
Regjistruar mė : 03/12/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Vizitor prej Sun 27 Dec 2009, 10:48

Na duket fundi i gjithēkaje. Me pėrfundimin e njė lidhjeje, ditėt dhe javėt
duken tė zymta dhe dhimbja penetron nė ēdo qelizė tonėn.

Nė ditėt nė
vazhdim ne mendojmė vetėm pėr personin qė kemi dashur dhe investuar pėr tė. Nė
ēdo vend na kujtohet fytyra, zėri, momentet e bukura tė kaluara.


pėrpjekje pėr t’u larguar nga gjėrat, mund tė bėjmė njė udhėtim nė njė vend, tė
cilin na kujtohet ta kemi vizituar me dashurinė tonė.
Nė pėrballje me dhimbjen e ndarjes, ndoshta do tė keni parasysh ata “beqarėt e
lėkundur” qė duken se i marrin gjėrat shumė lehtė nė njė lidhje. Ndoshta mund tė
jetė si njė ngushėllim qė ju jeni kaq me fat, pėr tė pasur mundėsinė tė ndjeni
bashkė dashurinė dhe dhimbjen e ndarjes.


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Naki prej Sun 27 Dec 2009, 19:02

Varet nga individet dhe sa ka qene serioze ajo lidhje. Perfundimi i nje lidhje te dashurise nese ka qene lidhje nga shpirti dhe zemra mund te jete nje traum per qenjet njerzore. Une do te thoja prap se prap jeta duhet te vazhdoje do te kete dhimbje dhe kujtime por duhet vazhduar tutje. Ajo cka me shume dhemb eshte se pas ndarjes pasojne mendimet kujtime apo dyshimet. Pse dhe si erdhi deri tek kjo. Ndoshta kemi marre nje vendim te ngutshem dhe te shpejte pa analizuar mire rrethanat. Nuk mund te sygjerojme ose japim nje mendim si do ta perjetonim kete e thashe dhe ne fillim varet nga individet.

Te jap nje spjegim pak ketu. Jemi deshmitare se shume lidhje perfundojne dhe tek te dashurit mbesin plage te pasherushme ne shpirtin dhe zemren e tyre. Te themi faktoret qe ndikojne mund te jete dhe bota virtuale, interneti, forumet, chate e xxx tjera. Ja po e them nje ilustrim kemi ketu apo ne ndonje forum anetare qe te behet mike i/e vertete ta njef te dashuren/dashurin tend dhe atij/asaj i ben mesazhe e lajme se gjoja i dashuri/e dashura jote shkoi ne Shqiperi, Kosove etj e pashe me kete me ate, po shkruan me kete me ate... keta jane disa nga injorantet/injorantet qe te fusin ne sherre. Mos u nxitoni jepni kohe gjerave. Duro e mos beso cfar te thone pas monitorit jepi vetes forcen dhe perballu me te verteten qe te mos perjetosh dhimbjen dhe humbjen shkaku i disa te maskuareve/maskuarave.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19106
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Te-Li prej Mon 28 Dec 2009, 13:11

Akti mė i lig njerėzor eshte tė nderhysh ne jeten bashkeshortore te nje ēifti, i lexova disa nga postimet tuaja te cilat dallojne njera nga tjetra dhe per fund e them nese vertete nje burre ose nje grua i beson aq shume chatit, forumit madje edhe nofkave te anetareve qe 95%-ndėshi qendrojne prapa perdeve eshte mentalitet "zh" i njerezimit, ne keto raste as telefonit -zerave te ligjė s'duhet besuar e mos te shkojme tutje. Uroj qe te kete sa me pak divorce tek vellezerit dhe motrat tona shqiptare ngase pavaresisht situatave ato lene pasoja gjithsesi ne jeten qe do e jetojne pas tyre, uroj qe sa me pak te kete te maskuar qofte ne forume, internet dhe ne sferat tjerate jetes, sejcili nga ju ka vetem nje jete me te cilen nuk duhet luajtur me te, me te nuk experimentohet andaj jetojeni ate me sa me shume ngrohtesi, dashuri dhe harmoni si ne familje , shoqeri ashtu edhe ne rrethin qe ju rrethon.

Me shume rrespekt
dhe dashamiresi
Teli

Te-Li

Shteti : Belgjikė
Postime : 448
Kyējet nė forum : 10066
Regjistruar mė : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga olsaaa prej Mon 28 Dec 2009, 22:17

Pajtohem me mendimin e Te-Le ...

firma.................................................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=b3H4P7zvsXk

TE DUA ZEMRA IME E VOGEL
avatar
olsaaa

Shteti : Prishtina
Postime : 1552
Kyējet nė forum : 11245
Regjistruar mė : 25/08/2009
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Besi prej Tue 29 Dec 2009, 14:47

Me metoden e zevendesimit.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10772
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Vizitor prej Tue 05 Jan 2010, 13:04

Mundohu ta marresh si dicka normale , lidhjet nuk krijohen per te qene te pavdekshme.Ndoshta na mundon mendimi qe shpesh i themi vetes "dua te zgjasi ne pafundesi".Shpesh mendo qe ndarja eshte nje faktor qe kur kalon te riperterin si njeri.Frika me e madhe ketu eshte qe frikesohesh te pranosh ndryshimin.Ndonjehere fundi i nje lidhjeje eshte shume here me i mire se nje lidhje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si t’i mbijetosh fundit tė njė lidhjeje

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi