» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Shko poshtė

Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga krayzi prej Wed 07 Oct 2009, 21:00

Sa shume eshte e rendesishme te dihet te ruhet krenaria e njeriut! E
ka pak njerez te cilet mendojn per nderin e krenarine e te afermeve! Sa
e sa her ecim neper ndjenjet e te tjereve pa i mar ata parasyshe drejte
deshires per realizimin e drejtesise.
Sa her kritikojme ,qortojme,sfidojme dhe i nencmojme femijete, dhe te riiturit dhe nuk
mendojme ne lendimet qe ne ate menyr ua sjellime krenarise se tyre.
Sikur ne vende te saje te ndaleshim per nje minut e te mendoheshim, te
gjenim fjalin e duhur dhe te tregonim pak mirkuptim, do te kishim
mundur ti zgjedhim shume probleme njerezore pa dhimbje.
avatar
krayzi

Shteti : austri
Postime : 1464
Kyējet nė forum : 11401
Regjistruar mė : 11/07/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga Vizitor prej Wed 07 Oct 2009, 21:14

Ne te perditshmen duket sikur epiteti krenare po zvendesohet me epitete te tjera.Me pare krenaria binte mbi dike qe bente nje veper te mire,Qe kontribonte ne dicka me vlera humane.Sot njeriu po behet shume individuale.Kerkon te ruaj vetem interesat e veta, mbarvajtjen e tij dhe te bej nje jete sa me te shkeputur nga komuniteti.Nese e shohim ne kontekstin familjare afrimiteti qe kemi lidhja e gjakut nuk te le te mos ndihesh krenar, te pakten per syte e botes.Ajo cka vepron dhe mendon ngelet ne nje rreth te mbyllur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 30 Apr 2010, 18:58

Krenaria, mbase une do ta merja ne nje kendveshtrim tjeter, te qenurit krenar eshte dicka e mire per njeriun qe ka me se te krenohet, por ne disa raste eshte kjo krenari mbase edhe disi e tepruar qe nuk na lejon te bejme ate cfare duam, eshte kjo krenari qe nuk na lejon te shkelim apo thjesht te anashkalojme parimet e vetvetes per te rifituar ate qe dikur e humbe, eshte e cuditshme se si ndonjehere me mire zgjedhim vuajtjen dhe pranimin e humbjes pavaresisht nga permasat e kesaj dhimbjeje dhe humbjeje, sepse na kushton shume pune zgjedhja e luftimit per te rifituar, sepse krenaria nuk na lejon.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11153
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga Naki prej Thu 13 May 2010, 04:13

Bukur keni shkruar por a duhet te bejme pyetjen per cfar krenohemi ? Cka beme qe te krenohemi ?
Krenaria me pune eshte nje virtyt. Krenaria vetem me fjale nuk eshte asgje tjeter vetem se nje ves. Kthehemi tash analizojme kete virtyt dhe ves sot cka mund te konkludojme apo themi. Lirisht mund te themi se nuk eshte as njera as tjetra. Krenari sot e shofin nje urrejtje, nje ndjenje te dashurise, te poshtrimit , e me radhe. Nese krenaria nuk eshte reale dhe ne nje mase te duhur dhe e kalove ate atehere kalon ne egoizem apo vetem mburrje. Nuk mund ti fusim te gjithe ne nje thes por une sot e shof vetem si nje mburrje asgje me shume.
Ne TV ne forume , ne takime a bla bla shpsh degjon " Jam krenar se jam Shqiptar " !!!! Dakord dhe une e them kete dhe e kam thene. Po edhe tjeret jane krenar me kombin ose perkatesin etnike te tyre. Secili mburret dhe krenohet me traditat ose kulturen e vendit te vete.
Mire te kthehem te vetja jone. Jam krenar se jam shqiptar. Kjo eshte nje krenari. Po te japesh nje pergjigje te sakt ne kete do shume kohe e ndoshta nuk do e dime cilen ta japim. Cili nga ne i kemi keto cilesi te nje shqiptari te vertete qe jemi krenar ?
A mund te krenohemi dhe te quajm veten krenar kur ne Shqiperi shofim sot ato protesta per cfar se ? Gjimnazistja me larte shkruan kete citat
eshte kjo krenari qe nuk na lejon te shkelim apo thjesht te anashkalojme parimet e vetvetes per te rifituar ate qe dikur e humbe, eshte e cuditshme se si ndonjehere me mire zgjedhim vuajtjen dhe pranimin e humbjes pavaresisht nga permasat e kesaj dhimbjeje dhe humbjeje, sepse na kushton shume pune zgjedhja e luftimit per te rifituar, sepse krenaria nuk na lejon.
Ne Shqiperi dhe ne Kosove njerezit jane bere me keq se ujqerit. Egziston nje percarje e tmerrshme. Nje kaos i madh. Nuk do shqiptari shqiptarin mer daj. Ku eshte kranaria jone. Mos te sjellim shkrime filozofike se filozofet nga keto shkrime jetojne sot. Ta themi dhe shkruajm te verteten.
Ku e kemi ekonomin ne sot ? Vetem lemoshe nga te huajt kerkojme. Vjen i huaji na burgos dhe na rregullon sipas shijes se tije shtepin. Sot cilit do nga ne po ti ipet mundesia ta kete nje vize ose letra qendrimi do ike jashte dhe a do te thote "Jam krenar se jam Shqiptar "!? Ndoshta e teprova por keto qe ceka me larte jane disa detaje dhe jam i bindur se detajet jane te njohura per te gjithe ne.
Krenaria eshte virtyti pra puna e jo vesi e fjalet.
Po e perfundoj mburrem qe jam shqiptar dhe jam krenar me popullin tim dhe hisotrin tone. Jam krenar qe jam shqiptar ky eshte identiteti im.
Por nuk jam krenar me kete qe po shof sot tek populli im. Ne shekullin 21 aman turp, turp, turp...
Ju faleminderit

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 13 May 2010, 18:06

Gjimnazistja shkruajti:Krenaria, mbase une do ta merja ne nje kendveshtrim tjeter, te qenurit krenar eshte dicka e mire per njeriun qe ka me se te krenohet, por ne disa raste eshte kjo krenari mbase edhe disi e tepruar qe nuk na lejon te bejme ate cfare duam...

Naki me larte ke patur edhe kete shenim nga une, se krenaria nuk me duket dicka e keqe per nje njeri qe ka me se te krenohet.
Une krenarine e kem marre ne nje kuptim me te ngushte se ajo cfare ju keni analizuar, kam treguar se si e shoh une krenarine ne lidhje me vete njeriun ne pergjithesi dhe jo ne lidhje me prejardhjen gjithesesi, pse nuk mendoni se me te vertete eshte kjo krenari, ne disa raste madje edhe disi e tepruar qe nuk na lejon qe thjesht te perdorim fjalen me fal, dhe jo me me te tjerat, pse nuk mendoni se eshte kjo krenari apo si mund te quhet ndryshe qe nuk na lejon te ulim koken dhe te mendojme se cfare po humbasim, se eshte kjo ndjenje qe na ben qe te huajve tu tregojme vlerat dhe njeri tjetrit ti nxjerim kthetrat, pse nuk mendoni se e pare ne kete kendveshtrim qe une e shoh eshte kjo krenari qe nuk na lejon te shkelim apo te kapercejme parimet e vetvetes dhe te kthejme koken mbrapa per te luftuar dhe per te trimfuar por zgjedhim rrugen me te thjeshte te vuajme dhe te humbasim sepse krenaria apo si mund te quhet ndryshe nuk na e lejon qe te "bijme poshte te tjereve" sepse mbase edhe keshtu e shohim te berit e asaj cfare do doje dhe asaj cfare ti ndjen pavaresisht se si do te shihesh nga te tjeret.
Se fundmi do te shtoja edhe dicka, mbase krenaria merret ne kuptime te ndryshme nga secili prej nesh, per kete arsye nuk po gjejme gjuhen e perbashket, sepse e shohim krenarine te lidhur me vetveten dhe jo me ate cfare perfaqesojme dhe prejardhjen. Une mendoj se nese secili prej nesh do te jepte me te miren e tij fillimisht per veten, me pas per te tjeret, jam e sigurte se nuk do te ndodhnin keto gjera qe po degjojme sot.
Ju keni ne shkrimin tuaj keni prekur edhe ndjenjat patriotike dhe te gjithe e dime se ato ndjenja po zbehen dita dites pavaresisht apelit qe ben nje pjese prej nesh.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11153
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga Besi prej Sat 15 May 2010, 22:53

Njeriu mund te krenohet per kurajon,shpirtin,sukseset,poziten shoqerore.Por ne fund te fundit nga kjo mund te nxirret konkluzioni se kemi pamjaftueshmeri.Per faktin se ai\ajo qe posedon me te vertete nje dhunti,nuk do t'i shkoje mendja ta shfaqe apo te krenohet,ngase te pakten per te,eshte nje gje e sigurt.
"Braves qe gerric i mungon nje gozhde".
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10934
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga Aristogata prej Sat 15 May 2010, 22:58

Krenaria sigurisht qe ka rolin e saj lartesues ne personalitetin e individit se ka te bej kryesisht me vetvlersim por ne castin kur kjo krenari kthehet ne nje mbivlersim dhe egoizem patologjik duhet frenuar patjeter se mund ket pasoja shkaterruese

firma.................................................................................................................................................................................
Dashuria endrra shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj DASHURIA
avatar
Aristogata

Shteti : Tirane
Postime : 683
Kyējet nė forum : 10699
Regjistruar mė : 08/06/2009
Profesioni : business lawyer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Krenaria e Njerzeve eshte e rendesishme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi