» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Mekanizmat pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve

Shko poshtė

Mekanizmat pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 26 Oct 2009, 20:46


Nadie Ahmeti


Qeveria e Kosovės, nė bashkėpunim me Fondin e Kombeve tė Bashkuara pėr Fėmijė, sot ka publikuar Strategjinė dhe Planin Nacional tė Veprimit pėr tė Drejtat e Fėmijėve nė Republikėn e Kosovės, pėr periudhėn 2009-2013. Me kėtė mekanizėm, Qeveria synon t’i arrijė standardet ndėrkombėtare tė tė drejtave tė fėmijėve, tė pėrcaktuara me Konventėn pėr tė Drejtat e Fėmijės.
Strategjia dhe Plani Nacional i Veprimit identifikojnė ēėshtjet mė prioritare qė kanė nevojė pėr ndėrhyrje tė menjėhershme dhe nė bazė tė tyre do tė bėhen pėrpjekje maksimale pėr t’i siguruar fėmijės mbrojtje dhe kujdes tė nevojshėm, me qėllim qė ai tė jetė i mbrojtur nga tė gjitha format e diskriminimit.

Kėshtu tha zėvendėskryeministri i Kosovės, Ramė Manaj, pėr tė shtuar se Republika e Kosovės i jep theks tė veēantė mbrojtjes sė interesit tė fėmijės, respektimit tė lirisė dhe shprehjes sė tij.

“Ky dokument hap rrugė pėr zbatimin e shumė projekteve qė pėrmirėsojnė jetėn e fėmijėve nė Kosovė. Po ashtu, krijon parakushtet pėr raportimin e Kosovės nė instrumentet ndėrkombėtare, gjė tė cilėn jemi tė pėrkushtuar ta bėjmė, duke i respektuar plotėsisht normat dhe standardet ndėrkombėtare pėr tė drejtat e fėmijėve”, tha Manaj.

Shefi i zyrės sė UNICEF-it nė Kosovė, Johanes Uedening, duke lavdėruar Qeverinė e Kosovės pėr miratimin e kėsaj strategjie, tha se pėrfitimet afatgjate, tė cilat janė tė qėndrueshme pėr zhvillim, kėrkojnė investime nė shėndetėsi, nė mbrojtjen dhe edukimin e fėmijėve, e kėto, tha ai, bėjnė pjesė nė Strategjinė dhe Planin e Veprimit.

“Ky dokument mund tė bėjė ndryshime tė vėrteta nė jetėn e fėmijėve dhe pėrbėn njė platformė pėr avancimin e tė drejtave tė tyre nė Kosovė”, tha Uedening, duke shtuar se pjesėt specifike tė caktuara tė dokumentit, lidhin objektivat pėr rritjen e shėndetėsisė, arsimit, shėrbimeve sociale dhe zhvillimit tė njė sistemi tė drejtėsisė pėr tė miturit.

Nė anėn tjetėr, Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, tha se mbrojtja e tė drejtave tė fėmijėve ende paraqitet si sfidė e madhe nė Kosovė.

Pėrveē faktit se ekziston njė kornizė e mirė ligjore pėr mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve, Kurteshi tha se ka mungesė nė mbrojtjen efektive institucionale dhe se nuk ka zbatim tė mjaftueshėm tė dispozitave ligjore pėrkatėse.

“Kushtetuta e Kosovės, nė Nenin 22, parasheh zbatimin e drejtpėrdrejtė tė Konventės pėr tė Drejtat e Fėmijės”.

“Konventa pėr tė Drejtat e Fėmijės kėrkon nga autoritetet publike qė t’i marrin tė gjitha masat pėr tė garantuar mbrojtjen, respektimin dhe promovimin e tė gjitha tė drejtave tė fėmijėve, pėrmes nxjerrjes sė ligjeve relevante, si dhe krijimin e mekanizmave kontrollues dhe zbatues tė kėtyre ligjeve”,
deklaroi Kurteshi.

Ndėrkaq, nxėnėsja Lorina Haziri, kėrkoi nga autoritetet kompetente qė Strategjia dhe Plani Nacional i Veprimit tė fillojnė tė zbatohen dhe mos tė mbeten vetėm nė letėr.

“Shpresojmė qė edhe vendi ynė, si shtet i ri qė ėshtė, do t’i ndjekė hapat e shteteve tė zhvilluara, tė cilat nė mėnyrė permanente kujdesen pėr tė drejtat e fėmijėve. Ne po ashtu shpresojmė se strategjia, nė hartimin e sė cilės morėm pjesė edhe ne fėmijėt, tė jetė e zbatueshme nga tė gjitha institucionet pėrkatėse, nė mėnyrė qė edhe ne fėmijėt tė jemi tė lumtur dhe t’i gėzojmė tė drejtat tona”, u shpreh Lorina.

Sidoqoftė, gjatė publikimit tė Strategjisė, u tha se Qeveria e Kosovės me kėtė mekanizėm synon tė arrijė standardet ndėrkombėtare tė tė drejtave tė fėmijėve, tė pėrcaktuara nė Konventėn pėr tė Drejtat e Fėmijės.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17619
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi