» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ata jetojnė nė njė ambient ku urtia e ndėrgjegja nuk kanė vend

Shko poshtė

Ata jetojnė nė njė ambient ku urtia e ndėrgjegja nuk kanė vend

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 02 Nov 2009, 17:34

Sistemi i injorancės nuk le hapėsirė pėr tė menduar; kjo do tė thotė tė jetosh pa menduar, tė flasėsh pa menduar, tė japėsh vendime pa menduar, tė implementosh pa menduar… Njerėzit injorantė e konsiderojnė tė menduarit sikur humbje kohe, dhe ēka ėshtė mė me rėndėsi, e pėrceptojnė kėtė si tė mundimshme, meqė definitivisht kjo fton pėr ndėrgjegje e menēuri, dy koncepte qė nderohen vetėm nė teori por kurrė nė praktikėn e mėnyrės injorante tė tė jetuarit. Nė vend tė kėsaj, pa ia nėnshtruar ato hulumtimit tė plotė, njerėzit aplikojnė dhe vėzhgojnė rregullat, parimet e traditat qė i bėjnė vetė, sigurisht njė mėnyrė e lehtė e tė jetuarit qė kurrė nuk kėrkon tė mendojnė.
Pėr shembull, meqė janė tė udhėzuar ata e dijnė saktėsisht se ēfarė duhet tė bėjnė. Nė rast urgjence ose tė njė situate tė papritur, atyre u mungon iniciativa pėr tė ofruar zgjidhje pėr problemin. Kjo ėshtė thjeshtė sepse ata janė mėsuar nė zgjidhje tė gatshme. Habia dhe tė vepruarit pavendosmėrisht janė vetėm disa nga pasojat e mos tė aplikuarit tė urtisė e ndėrgjegjes.
Ngjashėm, injorantėt shfaqin apati ndaj risive. Pėrveē nė rast zori, ata shprehin ngurrim pėr tė prodhuar ēfarėdo gjėje tė re, pavarėsisht se pėr ēka ėshtė fjala. Njė shembull nga pėrditshmėria i bėn kėto shpjegime mė tė qarta. Njerėzit injorantė janė tė gatshėm tė blejnė ēfarėdo qė u servojnė dizajnerėt, sado qesharake qė tė jetė ajo. Vetėm pėr tė qenė nė hap me modėn, ata veshin rroba qė duken qesharake. Ata rrallė e pėrdorin gjykimin e shėndoshė qė tė duken mirė. Ngjashėm, tė pėrcaktuara nga tendencat e pėrgjithshme tė modės, janė edhe preferencat sa i pėrket zbukurimit tė shtėpisė, filmave, argėtimit, shfaqjeve televizive etj.
Gjatė pėrditshmėrisė, pikėpamjet shpalosen nė shumė mėnyra. Kur takohen me lypėsin me duar tė shtrira nė rrugė, ata nuk mund tė ecin anash, por i japin ca para. Sidoqoftė, ky ėshtė njė veprim reflektiv, qė ėshtė rezultat i procesit tė tė mėsuarit e jo vendim i ndėrgjegjshėm. Nė situatė tėrėsisht tjetėr, ėshtė plotėsisht e mundur qė ata do tė vepronin nė mėnyrė tė pamenduar e tė pandjeshme. Gjatė jetės ėshtė e mundshme tė jemi dėshmitarė tė qindra shembujve tė kėtyre veprimeve reflektive. Esenca e ēėshtjes ėshtė se pasojat e pamendueshmėrisė shprehimore mund tė jenė mė serioze se sa qė dikush mund tė imagjinojė. Sigurisht, e meta mė e madhe ėshtė tė kuptuarit e varfėr tė madhėshtisė sė Allahut dhe tė ekzistencės sė jetės sė pėrtejme. Nė Kuran, shkaqet pėr kėto karakteristika tė shoqėrisė injorante janė shpallur shumė thjeshtė:

"…sepse janė njerėz qė nuk logjikojnė…" Surja Hashr: 14
Nė anėn tjetėr, besimtarėt janė ata qė kanė njė mendjehollėsi pėr rėndėsinė e urtisė e tė ndėrgjegjes. Nė ēdo aspekt tė jetės, ata shfrytėzojnė pėrparėsitė e kėsaj tė mire deri nė masėn mė tė madhe. Ata pėrsiasin pėr ēdo incident qė i godet edhe ndėrmarrin vepra tė menēura e tė menduara mirė. Besimtarėt mėsojnė nga kėto incidente dhe fitojnė pėrvojė tė shkėlqyer pėr ta pėrdorur mė vonė nė jetė. Ata kurrė nuk angazhohen nė praktika tė trashėguara, pa parashtruar pyetje paraprakisht. Nėse sistemi ia del qė t'i ofrojė atyre diēka vėrtetė tė mirė, ata e pėrvetėsojnė atė. Ndėrkohė, ata nuk lejojnė qė komponentat jo tė pėrdorshme tė kėtij sistemi tė ndikojnė nė jetėt e tyre, dhe nuk humbin kohė nė ndryshimin ose pėrmirėsimin e kushteve, nėse kėrkohet ripėrtrirja. Ajo qė ėshtė mė me rėndėsi, ata jetojnė jetė tė qetė e tė shpėrblyer nė kėtė botė, dhe gjithashtu duke iu falėnderuar sjelljes sė tyre tė konsideruar arrijnė lumturinė nė pėrjetėsi. Kėto janė tė mirat aktuale qė sjell ndėrgjegja e menēuria.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17541
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ata jetojnė nė njė ambient ku urtia e ndėrgjegja nuk kanė vend

Mesazh nga Vizitor prej Mon 02 Nov 2009, 20:48

Nė anėn tjetėr, besimtarėt janė ata qė kanė njė mendjehollėsi pėr rėndėsinė e urtisė e tė ndėrgjegjes. Nė ēdo aspekt tė jetės, ata shfrytėzojnė pėrparėsitė e kėsaj tė mire deri nė masėn mė tė madhe. Ata pėrsiasin pėr ēdo incident qė i godet edhe ndėrmarrin vepra tė menēura e tė menduara mirė. Besimtarėt mėsojnė nga kėto incidente dhe fitojnė pėrvojė tė shkėlqyer pėr ta pėrdorur mė vonė nė jetė. Ata kurrė nuk angazhohen nė praktika tė trashėguara, pa parashtruar pyetje paraprakisht. Nėse sistemi ia del qė t'i ofrojė atyre diēka vėrtetė tė mirė, ata e pėrvetėsojnė atė. Ndėrkohė, ata nuk lejojnė qė komponentat jo tė pėrdorshme tė kėtij sistemi tė ndikojnė nė jetėt e tyre, dhe nuk humbin kohė nė ndryshimin ose pėrmirėsimin e kushteve, nėse kėrkohet ripėrtrirja. Ajo qė ėshtė mė me rėndėsi, ata jetojnė jetė tė qetė e tė shpėrblyer nė kėtė botė, dhe gjithashtu duke iu falėnderuar sjelljes sė tyre tė konsideruar arrijnė lumturinė nė pėrjetėsi. Kėto janė tė mirat aktuale qė sjell ndėrgjegja e menēuria.[/quote]

Po te sjell komentin e mikes sime: e zhytur mes dokumentave dhe projekteve te ndertesave e perqendruar sepse nje gabim i imi mund te kushtoj jeten e mijra njerezve, me ndodh qe pastruesja te kaloj me fshese dhe lecke dhe me ze te larte te kumtoj vargjet e Kuranit.Me duhet te ruaj durimin ne ato momente sepse me dhimbset sesi ka arritur te flas me veten, po dhe vetja ime ka filluar te me cmend sesi po duroj.
Klea ku eshte injoranca ketu?

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ata jetojnė nė njė ambient ku urtia e ndėrgjegja nuk kanė vend

Mesazh nga Katilja prej Thu 30 May 2013, 10:21

Vizitor shkruajti:Nė anėn tjetėr, besimtarėt janė ata qė kanė njė mendjehollėsi pėr rėndėsinė e urtisė e tė ndėrgjegjes. Nė ēdo aspekt tė jetės, ata shfrytėzojnė pėrparėsitė e kėsaj tė mire deri nė masėn mė tė madhe. Ata pėrsiasin pėr ēdo incident qė i godet edhe ndėrmarrin vepra tė menēura e tė menduara mirė. Besimtarėt mėsojnė nga kėto incidente dhe fitojnė pėrvojė tė shkėlqyer pėr ta pėrdorur mė vonė nė jetė. Ata kurrė nuk angazhohen nė praktika tė trashėguara, pa parashtruar pyetje paraprakisht. Nėse sistemi ia del qė t'i ofrojė atyre diēka vėrtetė tė mirė, ata e pėrvetėsojnė atė. Ndėrkohė, ata nuk lejojnė qė komponentat jo tė pėrdorshme tė kėtij sistemi tė ndikojnė nė jetėt e tyre, dhe nuk humbin kohė nė ndryshimin ose pėrmirėsimin e kushteve, nėse kėrkohet ripėrtrirja. Ajo qė ėshtė mė me rėndėsi, ata jetojnė jetė tė qetė e tė shpėrblyer nė kėtė botė, dhe gjithashtu duke iu falėnderuar sjelljes sė tyre tė konsideruar arrijnė lumturinė nė pėrjetėsi. Kėto janė tė mirat aktuale qė sjell ndėrgjegja e menēuria.

Po te sjell komentin e mikes sime: e zhytur mes dokumentave dhe projekteve te ndertesave e perqendruar sepse nje gabim i imi mund te kushtoj jeten e mijra njerezve, me ndodh qe pastruesja te kaloj me fshese dhe lecke dhe me ze te larte te kumtoj vargjet e Kuranit.Me duhet te ruaj durimin ne ato momente sepse me dhimbset sesi ka arritur te flas me veten, po dhe vetja ime ka filluar te me cmend sesi po duroj.
Klea ku eshte injoranca ketu?[/quote]

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ata jetojnė nė njė ambient ku urtia e ndėrgjegja nuk kanė vend

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi