» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Tė jetuarit nė kushte tė papastra

Shko poshtė

Tė jetuarit nė kushte tė papastra

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 02 Nov 2009, 17:37

Tė arsyetuarit primitiv, puna pėr tė mbijetuar qėllimin e fundit tė jetės, bėn qė anėtarėt e saj tė bien nė stil jetėsor tė paorganizuar. Njė ndėr themelet e kėtij mentaliteti ėshtė qė tė ketė mė shumė kohė qė tė nxirret kėnaqėsi nga jeta. Ky qėllim, duke manifestuar veten nė fraza tė zakonshme siē ėshtė pėrfitimi sa mė shumė nga jeta ose ruajtja e momenteve tė caktuara, promovohet energjikisht dhe inkurajohet, si stil i bashkohor i jetesės.
Ka njė ēėshtje tjetėr qė kėrkon tė pėrmendet kėtu: fakti se individėt nuk i kushtojnė rėndėsi askujt tjetėr pos vetes, duke mos treguar kėshtu dashuri tė vėrtetė dhe respekt pėr askend, nė tė vėretė paraqet njė mėnyrė tė tillė tė tė jetuarit. Situata bėhet mė e qartė nė martesė ku ēiftet humbin respektin e ndėrsjellė. Menjėherė pas martesės, tė dyja palėt nuk hezitojnė tė sillen nė mėnyrė nė tė cilėn nuk kanė guxuar tė sillen para se tė martoheshin. Tė kaluarit e pjesės mė tė madhe tė ditės nė pixhama, me fytyrė tė palarė, flokė tė pakrehur e aromė tė keqe nga goja, ose tė jetuarit nė shtėpi ku sipėrfaqet e kuzhinės vlojnė nga enėt e palara tėrė ditėn, janė tė gjitha rezultat i kėtij mentaliteti.
Me tė vėrtetė, ky mentalitet nuk sjell tjetėr pėrveē vėshtirėsive, ērregullimit e kaosit pėr jetėn e njerėzve injorantė. Me pretekstin e mos humbjes kohė, ata i shmangen shumė gjėrave qė do tė sillnin njė grimė estetikė nė jetėn e tyre. Ata merren vetėm me esencėn dhe nuk pėrpiqen qė tė bėjnė ambientin e tyre tė bukur. Pėr shembull, gjatė kryerjes sė punėve shtėpiake ata nuk i kushtojnė rėndėsi detajeve. Atyre u duket e vėshtirė qė tė pastrojnė; nėse papastėrtia pėrreth nuk shihet, ėshtė njė arsye e majftueshme pėr tė mos pastruar. Disa njerėz e pėrceptojnė hekurosjen, bėrjen dush, ndėrrimin e ēarēafėve tė ndotur, peshqirėve ose rregullimin e dhomave tė tyre si humbje kohe. Ata nuk i pastrojnė rrobat e tyre derisa nuk shihen njolla ose ndyrėsi e dukshme nė to. Ata nuk mėrziten qė tė rruhen. Veēanėrisht nė kohė tė ftohtė ata nuk duan qė tė pastrohen. Nė tė shumtėn ata pastrojnė vetėm flokėt. Nė disa kultura, femrat gjejnė zgjidhje praktike pėr kėtė: ato vizitojnė floktarin njėherė nė javė dhe nuk ndjejnė nevojė qė tė pastrojnė flokėt e tyre deri nė vizitėn tjetėr te floktari. Nė vend se tė bėjnė dush, ata pėrgjithėsisht kamuflojnė ēfarėdo kundėrmimi tė padėshirueshėm me parfum e dezodoransė, qė i bėn edhe mė shqetėsues. Njerėzit injorantė i kushtojnė rėndėsi pamjes sė jashtme tė rrobave, megjithėse nuk ndjejnė nevojėn pėr tė pastruar rrobat qė kundėrmojnė erė tė rėndė tė djersės, ushqimit ose cigareve.
Tė kuptuarit primitiv tė higjienės ėshtė veēanėrisht i pėrhapur te tė rinjtė. Rrobat e tyre tė parapėlqyera janė tė ngrėna, ose janė xhinse tė shqyera tė zhytura nė papastėrti. Nė universitete e diskoteka ose edhe nėpėr rrugė, ėshtė e njohur mirė ulja nėpėr trotuare ose shkallė, duke mbajtur veshur xhaketė tė ndotur lėkure, kėpucė tė pėrbaltura, dhe ēantė tė ēngjyrosur. Ata pėrgjithėsisht nuk e pastrojnė garderobėn e tyre; rrobat e ndyra e tė shkatėrruara hidhen nė garderobė, bashkė me tė pastrat. Pastruesja bėn pastrimin njėherė nė javė; dhe pėr tė mos kaluar kohėn duke larė enėt ata preferojnė ushqimin e shpejtė.
E inkurajuar nga preteksti i modernizmit, kjo mėnyrė tė kuptuari e jetesės gėzon njė popullaritet tė veēantė ndėr njė shtresė tė shoqėrisė tė quajtur intelektualė. Shumica e kėtyre njerėzve, nė tė shumtėn e rasteve e pėrbėrė nga gazetarėt, autorėt, piktorėt, aktorėt, poetėt e njerėzit e shou biznesit, projekton imazhin e intelektualit me mjekrra tė ndyra, flokė tė yndyrshme e rroba tė ērregullta. Ata besojnė se paraqitja me rroba tė pastra e tė shtruara ėshtė nė papėrshtatshmėri me karizmėn e tyre. Disa kushte tė papastra sigurisht qė ndikojnė negativisht te kėta njerėz injorantė. Qofshin tė rinj apo tė vjetėr, ata zhvillojnė sėmundje tė shkaktuara nga paushqyeshmėria dhe kushtet josanitare. Duke thithur tym cigaresh nė zyrat e tyre, tregtuar nė qendra tregtare, kafiteri etj., lėkura e tyre shndėrrohet nė tė verdhė dhe ata vuajnė nga probleme serioze tė mushkėrive. Sidoqoftė, kėto janė efekte negative qė shihen vetėm nė trup. Tė jetuarit nė vende tė ndotura e tė ērregullta, bashkė me njerėzit e tjerė qė nuk brengosen pėr kushtet sanitare, ka efekt negativ edhe nė psikologjinė e tyre. Me kohė, ata bėhen tėrėsisht tė pandjeshėm ndaj bukurisė dhe estetikės. Nė tė vėrtetė kjo ėshtė pasojė e zgjidhjes qė ata duan ta bėjnė.
Pėrkundrzai, Kurani inkurajon njeriun qė tė jetojė nė vendet mė tė pastra e mė tė bukura tė mundshme. Nė Kuran, Allahu jep llogari tė detajuar se si duhet tė drejtojnė jetėn e tyre besimtarėt:

Dhe rrobat tua pastroji! Surja Mudeththir: 4

. All-llahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme. Surja Bekare: 222

O ju njerėz, hani nga ajo qė ėshtė nė tokė e qė ėshtė e lejuar dhe e mirė, e mos shkoni hapave tė djallit se ai ėshtė armik i hapėt i juaji. Surja Bekare: 168

Tė pyesin ty (Muhammed), ēka u ėshtė lejuar atyre? Thuaju: "U janė lejuar tė gjitha gjėrat e mira Surja Maide: 4

Ai do tė lejojė pėr ta ēdo tė mirė dhe i ndalon nga ēdo e keqe Surja A'raf: 157

Dhe kur shtėpinė (Qaben) e bėmė vendkthimi dhe vendsigurie pėr njerėzit, (u thamė) Vendin ku qėndroi Ibrahimi pranojeni pėr vendfaljeje! Ibrahimin dhe Ismailin i urdhėruam: ju tė dy pastrojeni shtėpinė Time pėr vizituesit, pėr ata qė qėndrojnė aty dhe pėr ata qė falen aty. Surja Bekare: 125

Disa thanė: "Zoti juaj e di mė sė miri se sa keni ndejur, prandaj dėrgojeni njėrin prej jush me kėtė argjend (monedhė argjendi) nė qytet, e tė zgjedhė ushqim mė tė mirė, e t'ju sjellė atė juve dhe le tė ketė shumė kujdes e tė mos i japė tė kuptojė askujt pėr ju". Surja Kehf: 19

O Jahja, merre librin me shumė kujdes, dhe ashtu, dhe ashtu Ne i dhamė atij urtėsi kur ishte fėmijė. Surja Merjem: 13
Nė emėr tė modernizmit, njerėzit injorantė, me duar tė veta, krijojnė papastėrti dhe ambient tė paorganizuar. Nė anėn tjetėr duke qenė nė pajtueshmėri me parimet e Kuranit, besimtarėt gėzojnė bukuritė e kėsaj jete para se tė arrijnė nė jetėn e pėrtejme.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17541
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jetuarit nė kushte tė papastra

Mesazh nga Vizitor prej Mon 02 Nov 2009, 20:13

Klea sa here ne muaj shkruhet ne Kuran qe duhet te lahet njeriu? te diskutosh per higjenen trupore, shtepiake , atehere quaje jeten te mbaruar.Nuk perjashtoj rastet e mos kujdesjes te higjenes trupore ose te vendit ku jeton, po jane disa gjera qe mesohen qe kur lind.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jetuarit nė kushte tė papastra

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:39

snuk esht turp nuk e imagjinoj veten pa u rrehullu apo pa qen e pster esht munges edukate e kapacitet mendor i njeriut

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jetuarit nė kushte tė papastra

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi