» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

12 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 12 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Legjenda e Lisit

Shko poshtė

Legjenda e Lisit

Mesazh nga Vizitor prej Sat 07 Nov 2009, 22:01

“Legjenda e lisit”Kur
flasim pėr njė legjendė, flasim pėr njė tė pa njohur tė largėt, tė
trasmentuar dhe tė trashguar brez pas brezi deri nė ditėt tona.
Legjenda vet nga mėnyra se si ndėrtohet, si pėrcillet dhe si
shtjellohet nga njerėzit mbart nė vetvete ndodhi tė pa mundura dhe tė
pa besueshme, e megjithatė ajo ėshtė shprehje e filozofisė popullore, e
ndjenjave, e zakoneve dhe traditave, e trimėrisė, e zgjuarsisė dhe
qėndrueshmėrisė sė njė populli. Jo vetėm kaq, por legjenda vjen edhe si
njė histori gojore e pa shkruar. Deri mė sot kemi dėgjuar pėr shumė
legjenda, mite tė tyre, ku gjithsesi dhe pavarėsisht nga rrjedha e
ngjarjeve personazhi triumfues ėshtė populli. Por legjenda ndodhin edhe
nė ditėt tona, tė cilat sigurisht do tė transmentohen dhe do tė mbeten
njė trashgimni gojore me vlera pėr brezat.Fshati
Shtėpėz nga pozicion ku tė parėt e tyre kanė ndėrtuar, ka njė pamje
piktoreske dhe siē e kanė emėrtuar quhet “Ballkoni i Labėrisė”. Njė
pozicion strategjikisht i pa mundur pėr t’u sulmuar dhe pėr t’u
pushtuar. Mėnēuria nė breza e kėtyre banorėve trima, punėtorė dhe tė
kulturuar vjen nga lashtėsitė. Dėshmi e kėsaj lashtėsie ėshtė edhe njė
kishė e cila ndodhet nė mes tė fshatit dhe pranė kishės ka qėnė njė
lisė shekullor. Nė kohėn e partisė sė punės, kjo kishė u kthye nė vatėr
kulture, tregon Ago Tole, dhe ne e kemi mirėmbajtur si gjėnė mė tė
shėnjtė. Nė vitet e demokracisė si gjithė Shqiptarėt edhe ne
Shtėpėzjotėt vazhdon tė tregojė Agua, morėm rrugėt e mėrgimit, kur ka
ikur banori i fundit lisi shekullor pranė kishės, u shkėputė me gjithė
rrėnjė dhe mori tė tatėpjetėn, duke mos dėmtuar as njė nga shtėpitė
tona.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi