» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Faqja 7 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Majlinda prej Sun 01 Jul 2012, 11:08

Eksperiment sot pėr sot dhe ėshtė mė se e vertetė.
avatar
Majlinda

Postime : 323
Kyējet nė forum : 12285
Regjistruar mė : 12/10/2007
Profesioni : oficere

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Mon 02 Jul 2012, 18:31

dashuria esht knaqsi e shpirtit po dhe nje jet e lumtur
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga bora prej Sat 07 Jul 2012, 15:37

po albi nje kenaqesi e shpirtit po dhe nje shgenim
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10648
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Naki prej Tue 10 Jul 2012, 20:50

Njėherė nė njė ishull jetonin tė gjitha llojet e ndjenjave: lumturia, mėrzia, dituria dhe dashuria. Njė ditė tė gjithėve ju njoftuan se ishulli do tė fundoset dhe tė gjithė ndėrtuan aniet e shpėtimit pėrveē dashurisė. Dėshiroj tė mbetet deri nė momentin e fundit.
Kur ishulli gati u fundos dashuria vendosi tė kėrkoj ndihmė: Pasuria kaloi pranė saj nė njė anije tė madhe.
Dashuria e pyeti:
“Pasuri, a mė merr me vete?”
“Jo, nuk mundem” u pėrgjigj pasuria. “Kam aq shumė ar dhe argjend nė anije, sa qė nuk ka vend pėr ty”.
Dashuria e luti mėrzinė qė ta marrė:
“Mėrzi mė merr me vete nė anijen tėnde!”
“Oh dashuri, aq jam e mėrzitur, dhe mė duhet tė jem vetėm”.
Lumturia kaloi pranė dashurisė por meqė ishte aq e gėzuar nuk e dėgjoi fare thirrjen e dashurisė.
Papritmas, dikush pėshpėriti:
“Eja dashuri, unė do tė marrė.” Ishte ky njė plak i moshuar.
Aq e lumtur dhe e gėzuar dashuria harroi ta pyes plakun se ku po shkojnė. Kur arritėn nė vendin e caktuar plaku shkoi rrugės sė tij. E vetėdijshme sa i kishte borxh plakut dashuria e pyet njė dijetar:
“Kush mė ndihmoi dhe shpėtoi?”
“Ishte koha” u pėrgjigj dijetari
“Koha?” u habit dashuria. “pėrse mė ndihmoi ajo?”
Dijetari qeshi dhe me urtėsi iu pėrgjigj:
“Sepse vetėm koha ėshtė e aftė tė kuptoj vlerėn e vėrtetė tė dashurisė”.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga jehonaa prej Thu 12 Jul 2012, 01:25

Ē’eshte dashuria ?!
Cilat jane menyrat per te dashuruar dhe cila eshte fuqia per te dashuruar? Cilat jane te keqijat qe mund te qendrojne prane respektit te ndersjellte, embelsise, miresise, besimit dhe bashkjeteses paqesore ? Ēdo te thote ne ditet e sotme fjalia “Duajeni njeri-tjetrin”

Dashuria eshte nje motiv i shpreses, ne te kundert do te ishte nje jete boshe. Dashuria ka forcen te na bashkoje pa i mohuar tjetrit dinjitetin e tij, unin e tij. Vetem dashuria nuk ushtron nje ndjenje xhelozie, as tek njerezit, as te kombet. Vetem dashuria eshte e afte te mos e ndaje njerezimin as nga ideologjia, as nga raca. Vetem dashuria mund te na jape energjite e pashtershme, te nevojshme per te zhdukur urine dhe deshperimin.

Ne ditet e sotme ai qe dashuron na ngjall menjehere dyshime dhe, ose e marrim per te lehte ose te pavlershem, ose e quajme te pasinqerte. Jemi te sigurte se askush nuk mundet te dashuroje me te vertete dike tjeter pa pasur qellime te tjera. Vlerat e dashurise, si butesia, pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne breterine e banalitetit dhe nuk perfillen.

“Duajeni njeri-tjetrin”. Keto fjale jane thene me se dy mije vjet me pare. Me gjithe fuqine, shume prej nesh nuk e kane vleresuar gjate gjithe ketyre viteve.

Flitet shume, por shume pak presin qe dikush ta vere vertet ne praktike. Ja kemi lene shenjtoreve dhe te ēmendurve. Nese nuk do te duam njeri-tjetrin, do te vdesim thote dikush…

Shoqeria moderne eshte indiferente ndaj thirrjes per dashuri. Qesh me idene se bota do te mund te jetonte si teresi, pa kercenimin e nje holokausti dhe pa garen e armatimeve, por me nje respekt te thelle per vet jeten.Te shumte jane ata te cilet mendojne se kemi arritur ne nje pike te pakthyeshme te historise sone. Por nje gje eshte e sigurte. Metodat e zakonshme per venien e paqes dhe per ta kuptuar boten tone , fatkeqesisht kane falimentuar.

Sa me shume veshtrojme perreth, aq me shume gjejme urrejtje, dhune, paragjykim dhe perbuzje per jeten. Degjojme lajmet dhe lexojme artikujt qe na japin statistika per te vdekurit ne lufte, per urine, per femijet e shfrytezuar dhe te sakrifikuar, per perēmimin ndaj dinjitetit njerezor dhe te drejtat e njeriut. Dhe gjithēka, me te njejtin shpirt, shkruhet edhe ne nje artikull per kampionatin e futbollit. Gjithmone e me shume jemi te kufizuar nga nje spekter i tere, se forcat njerezore jane shpenzuar kot. E megjithate vazhdojme te luajme rolin e nje te verberi e te mos vlersojme alternativen e mundshme te dashurise. Shume njerez nuk do te mund te gjykonin se dashuria ka ate force per te mbajtur ne kembe shumicen e marredhenieve familjare me te ngushta, dhe, duke shkuar me tej zemra nuk do t’i qendronte shtrengimit. Prandaj eshte thjesht qesharake, qe dikush mund te besoje ne fuqine e dashurise per te zgjidhur problemet nderkombetare.

Dashuria universale jo vetem qe eshte e mundshme, por eshte edhe forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore.

Por dashuria mund te jete e vlefshme vetem kur heqim dore nga parametrat e vjeteruar mendore, te cilet vazhdojne te na paralizojne. Duhet t’i sfidojme keto sofistike qe e gjykojne ēdo gje romantike si absurditet, banalitet idealist, si jo shekcore e anti-intelektuale. Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne.Vetem atehere do te zbulojme se dashuria, plotesisht e realizuar, ka fuqine te shmange ato gjera te pavlera qe na ndajne, se armiku yne ka edhe ai nje fytyre dhe nje zemer. Dhe pikerisht kjo eshte pika ne te cilen gjithēka behet e mundshme. Dashuria eshte e madherishme si vete jeta dhe kur duam ti japim nje perkufizim, shpesh perfundojme duke i vene kufizime.

Sipas nje percaktimi te Finck, “ Dashuria eshte shpesh nje teresi paradoksesh dhe ekziston ne forma aq te shumllojshme sa qe pothuaj ēdo percaktim ka te ngjare te mos jete korrekt apo pse jo edhe i papelqyeshem”.

Ka ekzistuar nje opinion sipas te cilit dashuria eshte nje subjekt i kufizuar e jo shkencor me te cilin duhet te merren vetem poet e autore kengesh. Mendohej se ajo nuk vrojtohej dot shkencerisht dhe kjo perbente vertet nje veshtiresi metodologjike per studiusit. Por psikologet mendojne se ēdo sjellje njerezore, perfshire edhe dashurine romantike, perbejne tema studimi te psikologjise, meqenese dashuria ndikon ne jeten sociale te njeriut, ne marredheniet intime, ne martesen, divorcin etj.

Ky fenomen eshte mjaft i perhapur per njerezit. Jungu besonte shume te dashuria eksplozive aq sa ndertoi nje teori te shpjegimit te dashurise me shikim te pare. Ēdo premtim i shpirtit ka ēdo here plotesime te panumerta. Natyra, e papermbajtshme, e rrjedhshme, parashikuese, ne ndjenjen e pare te miresise paraprin nje dashamiresi, e cila do te humbase te gjithe cilesite e veta ne driten e saj te pergjithshme. Paraqitja e kesaj lumturie eshte nje lidhje private dhe e bute e dikujt me dike, qe eshte magjia e jetes njerezore, qe, si nje egersi hyjnore dhe entuziazem, mberthen njeriun dhe ben nje revolucion ne mendjen dhe trupin e tij, e bashkon me racen e tij, e ben te zotohet ndaj lidhjeve shtepiake dhe qytetare, e ēon me me shume simpati ne natyre, rrit fuqine e shqisave, i hap imagjinaten, i shton karakterit te tij atribute heroike dhe te shenjta, vendos martesen dhe i jep qendrueshmeri shoqerise njerezore.

“Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze as mendjemadhe, as krenare, as egoiste, as zemerake;dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja por kenaqet nga e verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtershme. Dashuria eshte e perjetshme… Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te treja, me e madherishme eshte dashuria. Dashuria nuk eshte thjesht nje pelqyeshmeri me e madhe nga ana sasiore por nje gjendje psikologjike cilesisht e ndryshme, qe ndryshon nga terheqja e thjeshte ne shume drejtime. Me teper se nje miqesi tipike ne fazat e hershme, dashuria perfshin nje ngritje psikologjike (relative), thithje psikologjike te fuqishme nga partneri, interes te gjere per personalitetin e tjetrit, fantazim per te , lekundje te shpeshta emocionale dhe gjendje emocionale ambivalente (Walster 1978). Sipas Davis (1985), dashuria karakterizohet nga elemente te magjepjes, deshires seksuale, eskluzivitetit dhe kujdesit te madh per tjetrin. Dashuria e llojit te mesiperm, njihet nga disa autore si dashuri romantike, per ta dalluar nga terheqja siperfaqesore./sermnova Titulli origjinal i librit: Living, Loving, and Learning Autor: Prof. Dr. Leo Buscaglia...

firma.................................................................................................................................................................................
Ne Jet nuk i humbim kurr Miqet,thjesht mesojm kush jan ata te vertetet ...
avatar
jehonaa

Shteti : ....
Postime : 254
Kyējet nė forum : 7034
Regjistruar mė : 13/05/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Naki prej Fri 07 Sep 2012, 01:11

Bukur e ke thėnė jehonaa. Mė lejo mua ta them pak mė katunarqe. Dashuria nderon sovranitetin e ēdo shpirti.Ekziston njė thėnie, se "dashuria thjesht ndodh", dhe personat presin nė mėnyrė pasive qė tė vijė dikush dhe t'i dashurojė. Nė fakt gjėrat nuk funksionojnė kėshtu. Pėr tė gjetur dhe pėr tė mbajtur njė dashuri duhet tė bėhemi aktivė, tė luftojmė pėr kėtė gjė dhe tė mėsojmė njė sėrė shprehish. Shumė prej nesh, idetė tona tė dashurisė i marrim nga kultura nė tė cilėn rritemi. Ne kemi ardhur pėr tė besuar se dashuria ėshtė diēka qė "shtrihet poshtė kėmbėve tona". Ndėrkohė, kultura ideale pėr dashurinė pėrbėhet prej imazheve jorealiste tė krijuara pėr argėtim, e cila ėshtė njė arsye se pėrse shumė prej nesh priren tė pėrjetojnė depresion. Ne mendojmė se ėshtė dashuri, kur ajo ėshtė thjesht zbavitje dhe pasion.Kur ne godasim dashurinė e vėrtetė shpesh ndodh tė mėrzitemi dhe tė zhgėnjehemi, sepse ka shumė gjėra qė nuk pėrshtaten me mendimet ideale qė kemi krijuar pėr dashurinė. Disa prej nesh bėhen kėrkues dhe kontrollues, duke dashur qė dikush tjetėr tė bėjė atė qė ne mendojmė si ideale tė romancės tonė, pa e kuptuar se idealizimi ynė ėshtė i gabuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Njona prej Wed 07 Nov 2012, 17:23

Thone se dashuria eshte
misterioze,magjike,k­omplekse,e veshtire,imazh provokues ne
mendime,gezim,e pamatshme,ekstaz e papercaktueshme.Dash­uria eshte
durim,eshte miresi.Ajo nuk eshte xhelozi,as krenari.Dashuria
eshte.....dashuri.Te­k secili ajo shprehet ne menyra te ndryshme.Eshte e
rendesishme te qendrosh ne dashuri,jo te biesh ne te.Dashuria eshte ajo
fije qe mban te lidhur dy njerez,e qe con ne besimin,intimitetin dhe
ndervaresine e tyre.Dashuri do te thote ti qendrosh prane dikujt qe ka
nevoje per dashuri,dhe per dike qe te kujdeset per te.E kunderta e
dashurise eshte frike dhe prandaj nuk ka frike ne dashuri.Dashuria e
vertete eshte bekim i natyres.Nese do dashuri duhet te dashurosh.Ajo nuk
mund te blihet.Ajo eshte force qe sjell unitet dhe harmoni.

firma.................................................................................................................................................................................
Nese me duhet qe te zgjedh ne mes frymemarrjes dhe teje une do te shfrytezoja frymemarrjen time te fundit qe te te them TE DUA
(Mār'Gŭxīmīn Me'Godīt-Kŭnderšhtārīn Ńk'uhapźm-Ńrrug Po'iŃgrźj-Lapīdārin)
avatar
Njona

Shteti : Ne zemrat e atyre qe ka erresire
Postime : 140
Kyējet nė forum : 6314
Regjistruar mė : 07/11/2012
Profesioni : Maturante

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Vizitor prej Tue 21 May 2013, 21:03

Jete dhe Vdekje.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Thu 19 Dec 2013, 01:39

Shkurt dhe Thjesht .... Ata te cilet  Vertet  ndiejn Ndjenjen e Dashuris dhe Vertet Dashurojn me Ndjenja.... Edhe pa shkruar Romane apo shkrime te marrura nga Google etj....  Kjo dmth. Se Nuk kan shkruar nga Thellesia e Zemres apo at cfar Ndiejn.... Disa prej tyre thjesht  Nuk kan Ndier as Kuptuar kurr Ndjenjen e Dashuris.... Thjesht nje Avantur  pa Ndjenja dhe Luajn me Ndjenjat e te tjereve....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Sun 29 Dec 2013, 15:09

deti shkruajti:Dashuria dikur - perjetim, dashuria sot - eksperiment...
S,do me shum Koment. Sic e ke theksuar  me lart per Disa te till.... Dashuria esht Eksperiment asgje me shum.... Respekt per ju Deti.

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Fri 31 Jan 2014, 23:25

Asgje thjesht Asgje Vetem Zhgenjim ku ta marrin per Dobesi nese Dashuron Vertet .... Ta marrin per Dobesi me Mashtrime e Lojera....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Naki prej Fri 31 Jan 2014, 23:41

Mire e kan thene Finlandezet ... i ngjan bores se pare

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga epanjohura prej Fri 31 Jan 2014, 23:47

Dashuria eshte si nje grop ku te gjithe bien brenda,une nuk desha por me reshqiti kemba... Smile 

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Naki prej Fri 31 Jan 2014, 23:54

E kam degjuar se dashuria gjindet ne nje pjes te trupit dhe ajo eshte kemba Smile kujdes me rreshqitjen Smile

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga epanjohura prej Sat 01 Feb 2014, 00:08

Per kete vit me duket shpetova Smile

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Sat 01 Feb 2014, 00:12

Eh syhyqyr Zotit spaska qen Dimri me ngrica

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Naki prej Sat 01 Feb 2014, 00:13

epanjohura shkruajti:Per kete vit me duket shpetova Smile
Nese e perkthejme ne shqip kjo i bie “Kurrė mos u marto me njė burrė nga i cili nuk dėshiron tė ndahesh” apo e kam gabim Smile

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga epanjohura prej Sat 01 Feb 2014, 00:22

Qyqe,mbeta pa u martua une....Smile

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Sun 02 Feb 2014, 22:35

trathti gnjeshtra
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga epanjohura prej Sun 02 Feb 2014, 22:59

Dashuria i pėrngjet njė copė llastiku e cila tėrhiqet nga dy persona..Pas pak kohėsh njėri prej tyre e lėshon,dhe i dhemb atij/asej qė e mbajti deri nė fund..!!

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Mon 03 Feb 2014, 15:55

dashuria esht nga njeher aktrim
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Naki prej Mon 03 Feb 2014, 15:56

Me gjasme keni ngaterruar kohen  Very Happy Jemi ne shekullin 21 o njerez ska me dashuri  Smile

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19196
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Mon 03 Feb 2014, 16:02

ne ket shekull 21 dashuria esht nje biznes
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Mon 03 Feb 2014, 17:08

Nese vertet Dashurojm esht shum e shenjt.... Por jan te rrall ata te cilet vertet Dashurojn me Shpirt dhe Zemer.... Thjesht vetem sa per Hoby.... Nese vertet Dashurojm shum her ndodh ne anen e kundert ta marrin per tallje etj.... Nuk esht Shekulli se ndryshon Kohen po Njerezit ndryshojn.... Nuk kan Dashuri as Sinceritet .... Koha nuk Ndryshon kurr....Po jan Njerezit ne Ditet e Soteme nuk kan Dashuri vetem tallje etj.... Dhe Lirisht mund te them se Disa
kan vertet Zemer Gur.... Nuk kan Ndjenj Dashurie, dhe nuk ndiejn asgje perket Arsye e marrin Dashurin tallje etj....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Mon 03 Feb 2014, 19:59

dashuri te vrtet ka po shum pak sepse sot jeta esht vetem interes
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga epanjohura prej Mon 03 Feb 2014, 20:17

Naki shkruajti:Me gjasme keni ngaterruar kohen  Very Happy Jemi ne shekullin 21 o njerez ska me dashuri  Smile
Po flasim ne te shekullit 20,a po e shef qe as atehere nuk ka pas aq vlera.. Very Happy

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga veronika prej Mon 03 Feb 2014, 21:00

Pjesėrisht ėshtė e pamundshme tė jepet pėrgjigjja nė pyetjen se ēka ėshtė dashuria, sepse dashuria nuk ėshtė njė gjė e vetme. Dashuria pėr prindėrit, partnerėt, fėmijėt, vendin, fqinjėt, Zotin...Tė gjitha kėto dashuri kanė kualitete tė ndryshme, dhe secila ka edhe variantet e veta – e verbėr, e njėanshme, tragjike, kėmbėngulėse, e ndryshueshme, reciproke, e shthurur, e pakushtėzuar. Por nė formėn mė tė mirė tė saj, dashuria ėshtė vendimi ynė, respektivisht pėrkushtimi ynė pasionant pėr ndonjė marrėdhėnie, tė cilėn e kultivojmė dhe e zhvillojmė. Prandaj dashuria ėshtė shumė mė shumė se sa vetė ndjenja. 
avatar
veronika
Forum Designer

Shteti : Ferizaj
Postime : 121
Kyējet nė forum : 10930
Regjistruar mė : 28/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Mon 03 Feb 2014, 23:29

dashuria si esht  bora   duket e bukur e bardh ama per disa minutash  zhduket  dhe bahet uji i trubull
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Albanian_Girl prej Fri 07 Feb 2014, 00:23

Dashuria ėshtė territor i paeksploruar dhe shumica prej nesh kanė frikėn natyrore tė tė panjohurės.
avatar
Albanian_Girl
Moderator

Shteti : Parajse
Postime : 237
Kyējet nė forum : 11930
Regjistruar mė : 23/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga epanjohura prej Sat 15 Feb 2014, 12:35

Nganjehere dashuria eshte nje enderr e bukur ,mbaron tek pjesa me interesante!!!!

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Sat 15 Feb 2014, 13:15

Per ata te cilet vertet Dashurojn .... Apo Ndiejn Vuajtjen e Dadhuris sepse Dashurojn me Zemer e Thellesi te Shpirtit.... Esht dhe Mbetet shum e cmuar dhe shum me Vler.... Por jante rrall te jen te till.... Per Disa mund te jet Thjesht Asgje....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Sat 15 Feb 2014, 17:52

dashuria esht ender si shpejt harrohet Very Happy
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Katilja prej Mon 17 Feb 2014, 15:43

Thone se dashuria eshte misterioze,magjike,k­omplekse,e veshtire,imazh provokues ne mendime,gezim,e pamatshme,ekstaz e papercaktueshme.Dash­uria eshte durim,eshte miresi.Ajo nuk eshte xhelozi,as krenari.Dashuria eshte.....dashuri.Te­k secili ajo shprehet ne menyra te ndryshme.Eshte e rendesishme te qendrosh ne dashuri,jo te biesh ne te.Dashuria eshte ajo fije qe mban te lidhur dy njerez,e qe con ne besimin,intimitetin dhe ndervaresine e tyre.Dashuri do te thote ti qendrosh prane dikujt qe ka nevoje per dashuri,dhe per dike qe te kujdeset per te.E kunderta e dashurise eshte frike dhe prandaj nuk ka frike ne dashuri.Dashuria e vertete eshte bekim i natyres.Nese do dashuri duhet te dashurosh.Ajo nuk mund te blihet.Ajo eshte force qe sjell unitet dhe harmoni.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7204
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Mon 24 Feb 2014, 01:31

Zhgenjim.... Asgje me shum....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Mon 24 Feb 2014, 13:36

dashuria te ban te lumtur
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Geri prej Mon 24 Feb 2014, 21:02

Esht ajo gje , qe njerzit i ka cuar deri ne vetvrasje .. kuptojeni vet se cfar esht dashuria ..


Shyqyr qe e kemi dashuri te qet dhe pa sherre  Cool 
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16146
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Mon 24 Feb 2014, 21:27

Zhgenjim.... Asgje me shum.... Sad

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga albi prej Mon 24 Feb 2014, 21:59

lumturia e dy te dashuruar
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12213
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga epanjohura prej Tue 25 Feb 2014, 09:05

Mishi i tretet dhe kocka i mbetet - Ja kjo eshte dashuria!

epanjohura

Shteti : Kosove
Postime : 753
Kyējet nė forum : 5738
Regjistruar mė : 30/01/2014

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Dardania prej Tue 25 Feb 2014, 12:56

Per ata te cilet vertet Dashurojn .... Apo Ndiejn Vuajtjen e Dashuris  sepse Dashurojn me Zemer e Thellesi te Shpirtit.... Esht dhe Mbetet shum e cmuar  dhe shum me Vler.... Por jan te rrall te jen te till.... Per Disa mund te jet Thjesht Asgje....
Kjo esht Dashuria Per Dikend gjdo gje per Dikend Asgje....

firma.................................................................................................................................................................................
Kjo ėshtė Jeta....Nuk Rritesh pa u Lėnduar....Nuk Mėson pa u Rrėzuar....Nuk Arrin Suksese pa Dėshtuar....
avatar
Dardania
Admin

Shteti : Gjermani
Postime : 2133
Kyējet nė forum : 11418
Regjistruar mė : 08/11/2010
Profesioni : Cia.... :)

http://www.dardania.msnboard.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė Dashuria ?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 7 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi