» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Sa Besnik Mund Te Jene Njerezit Ne Te Vertete????

Shko poshtė

Sa Besnik Mund Te Jene Njerezit Ne Te Vertete????

Mesazh nga Kle@Love prej Thu 12 Nov 2009, 17:59

Pyetja e pare qe me vjen ne mendje eshe : Cdo te thote "besnikeri"?

ka tre menyra per ta pare kete gje them une

1) Ana fizike ( dikush nuk eshte besnik kur ka kontakte te tjera fizike me dike tjeter si seks apo dhe puthje per disa)

2) Ana shpirterore dhe mendore ( te duash dike tjeter ose te mendosh per dike tjeter vazhdimisht. Shumica e njerezve imagjonojne persona ( nder ta dhe VIPs) ndersa bejne seks me partnerin. Eshte kjo tradheti? Une them se po... megjithate eshte tradheti e pranueshme... per te gjithe shoqerine, pasi askush nuk mund te vere kufinjte e mendimeve apo fantazive

3) Shoqeria ose rregullat e saj dhe ndikimi i tyre ne raportin tend. Kjo lloj besnikerie eshte ajo qe ne shumicen e rasteve pranohet ose konsiderohet si e tille nga kushdo prej nesh. Besnikeria eshte bere me e rrepte me kohen moderne sepse mediat ...filmat ose romanet predikojne dashurine apo raportin perfekt. Nderkohe qe dicka e tille mbase nuk ka ekzistuar kurre, ose mbase dhe po.
Po te shihni faktorin "fe" ne te gjithe kete zhvillim ( qe nga mesjeta e kendej) do arrini ne te njejtin konkluzion. Besnikeria eshte bere me kohen dicka qe cdokush e pretendon. Fatkeqesisht askush nuk di se pse.


Eshte tradheti puthja ? shumica thone po.......Pse? Sepse njeriu i dashur po i fut llapen ne goje dikujt tjeter? Apo sepse ai/ ajo ndien terheqje seksuale ndaj dikujt tjeter? Shter dashuria ndaj dikujt po puthe nje tjeter? Shter nese nuk puth por e imagjinon nje gje te tille?

Sa besnike apo besnik eshte dikush qe imagjinon se si puthet apo preket nga dikushh tjeter? Shume???? Pak????
Ndryshon ky fakt nese kjo imagjinate ndodh ne realitet?!
Sa pergjigje te ketyre pyetjeve i keni gjetur vete? Pra pa ndikimin e shoqerise.


Sa ka te beje faktori "pronesi" ne ate qe quajme dashuri?
Sa ka te beje faktori " Ego" ne ate qe quajme dashuri?
Sa dashurojme ne, ne vertetesi?

Eshte besnikeria qe te jep nje shok apo nje pjestar i familjes me pak e vyer nga ajo qe kerkon nga partneri/a?
Cfare e ndryshon partnerin nga njerezit e tjere te zemres ( pervec faktorit seks) ???
Ka te beje besnikeria apo besimi ndaj ketij personi me faktorin seks???
Kjo (seks) eshte ajo qe ne ndajme me dike me te cilin / cilen duam te ndajme jeten???


Pra c'do te thote besnikeri?

Sa ka te beje pronesia ne ndjenjat tuaja????


Nje studim i bere para pak muajsh (shtator) nga uni: stenford ka nxjerre si rezulatat qe ne ( cuna e goca) mendojme te pakten njehere ne dit per nje eks apo per nje partner imagjinar ne menyre seksuale.
Po i njejti studim ka nxjerre si rezultat qe ciftet me raporte seksuale te hapura kane me shume besim tek njeri tjetri se sa ciftet "besnike". Pasi nuk ka me vend per xhelozerira dhe mosbesime te ndryshme.
fatkeqesiht nuk e kam lexuar por pare ne tv dhe nuk mund ta rirpodhoj te gjithin si studim.

Sido qofte petja mbetet: Sa besnik mund te jemi me te vertete dhe sa pretendojme se jemi?

me respekt

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17460
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sa Besnik Mund Te Jene Njerezit Ne Te Vertete????

Mesazh nga Katilja prej Thu 30 May 2013, 10:20

2) Ana shpirterore dhe mendore ( te duash dike tjeter ose te mendosh
per dike tjeter vazhdimisht. Shumica e njerezve imagjonojne persona (
nder ta dhe VIPs) ndersa bejne seks me partnerin. Eshte kjo tradheti?
Une them se po... megjithate eshte tradheti e pranueshme... per te
gjithe shoqerine, pasi askush nuk mund te vere kufinjte e mendimeve apo
fantazive

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7114
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi