» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

13 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 13 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Lulet ulin nivelin e stresit

Shko poshtė

Lulet ulin nivelin e stresit

Mesazh nga Kle@Love prej Mon 16 Nov 2009, 20:59

Dihet se dekoracionet me lule e bime brenda ambienteve te shtepise nuk kane nje rol paresor prej elementi zbukurues, por jane filtra te ajrit qe thithim.
Nderkohe nje studim i kryer nga Universiteti i ‘Georgia-s’ konfirmon vleren e luleve qe mbajme ne shtepi dhe zyre.
Studimi tregoi se lulet ne ambientet e shtepise jo vetem qe jane ne gjendje te ruajne shendetin e atyre personave qe jetojne ne ambiente te mbyllura, por ndihmojne edhe ne reduktimin e nivelit te stresit fale veprimit te tyre pastrues.
Disa lloj lulesh jane ne gjendje qe te eliminojne nga ajri VOC, ‘perberje organike fluturuese’ te cilat bashke me substanca te tjera ne ambiente jane pergjegjes per alergjine, shqetesimet kronike dhe semundje te tjera.
NGA VOC vjen edhe ndotja ne ambiente te mbyllura qe ne jo pak raste eshte 12 here me shume se ndotja jashte. Pasi jane analizuar 28 bime zbukuruese te zakonta, kerkuesit zbuluan me te fuqishmet per te pastruar ajrin qe jane dredhka angleze (bima kacavjerrese neper mure”, lulja e dyllit dhe fieret.

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17463
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lulet ulin nivelin e stresit

Mesazh nga Vizitor prej Mon 16 Nov 2009, 21:37

Kjo eshte mese e vertet.Te gjitheve na ka ndodhur te mbajme nje buqete me lule ne duar, nje te vetme ose ne nje park me lule dhe te kemi ndier ndryshimin e humorit.Te japin qetesi shpirterore ndersa kundron bukurine e tyre.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lulet ulin nivelin e stresit

Mesazh nga Katilja prej Thu 30 May 2013, 10:18

interesante po un si durooj se sjom tip e aq romantike

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7117
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lulet ulin nivelin e stresit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi