» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


“Maqedonia shqiptare”, enciklopedia e re kundėr “Enciklopedisė Maqedonase”

Shko poshtė

“Maqedonia shqiptare”, enciklopedia e re kundėr “Enciklopedisė Maqedonase”

Mesazh nga Vizitor prej Tue 17 Nov 2009, 20:02

Nė prag tė festave tė Nėntorit, nė
Tetovė pritet tė bėhet promovimi
mbarėshqiptar i vėllimit tė parė tė veprės “Maqedonia shqiptare”, e
cila ėshtė konceptuar tė jetė njė kundėrpėrgjigje me fakte e dokumente
ndaj “Enciklopedisė maqedonase” tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve
Maqedonase.
Nė vėllimin e parė qė pėrfshin tekste dhe dokumente origjinale
shqip, anglisht dhe frėngjisht nga e kaluara historike e Maqedonisė
shqiptare nga autorė antikė, albanologė, historianė dhe udhėpėrshkrues
tė huaj tė shekujve XVI-XIX.
Redaktori i kėshillit redaktues tė kėtij libri, Nijazi Muhamedi ka
theksuar se kjo vepėr ėshtė njė kundėrpėrgjigje e fuqishme kundėr
“Enciklopedisė Maqedonase”.
Sipas tij, me kėtė vėllim shkencor, ku janė pėrfshirė tekste dhe
dokumente del qartė edhe definimi historik, etnografik dhe kultural e
politik i Maqedonisė shqiptare, si njė dimension i faktuar i njėsisė
historike, gjeografike dhe etnografike tė saj nė tėrėsinė e historisė
sė shqiptarėve si dhe autoktonia.
“Nė kėtė vėllim, me tekste tė autoriteteve shkencore e historike tė
antikės, atyre tė huaj dhe shqiptarė, pėr herė tė parė pas shumė
dekadash hapet ēėshtja e rivalitetit shqiptaro-grek mbi pėrkatėsinė e
Lekės sė Madh dhe mbi trashėgiminė historiko-kulturore tė Maqedonisė sė
moēme, si njė pėrgjigje ndaj stratagjemės antishqiptare tė bisedimeve
greko-maqedonase dhe tendencave tė etnonacionalizmit maqedonas pėr tė
fshirė legjitimitetin historik shqiptar mbi emrin e Maqedonisė dhe tė
pranisė historike shqiptare nė tė”, ka theksuar redaktori i kėshillit
redaktues, Nijazi Muhamedi.
Ai ka theksuar se ideja pėr nxjerrjen e kėtij libri ėshtė pėrkrahur
nga studjues dhe emra tė njohur tė shkencės shqiptare e ndėrkombėtare.
Nė libėr siē theksojnė autorėt janė pėrfshirė edhe fakte historike nga
historianėt shqiptarė tė kohėrave tė ndryshme, memorandumet shqiptare
tė Tetovės, Dibrės, Manastirit, Ohrit drejtuar Kongresit tė Berlinit
dhe Konferencės sė Versajės si dhe shtypi i kohėrave tė ndryshme
historike mbi ēėshtjen e Maqedonisė. Ky vėllim me mbi 400 faqe ėshtė
pėrgatitur nga publicisti Nijazi Muhamedi, nė bashkėpunim me publicistė
tė tjera nga Maqedonia dhe Shqipėria, nėn konsulencėn e historianėve
dr.Reshat Nexhipi dhe dr.Nebi Dervishi. Autorėt kanė theksuar se libri
do tė ketė njė fushatė tė gjėrė publiciteti dhe do t`i dorėzohet edhe
institucioneve ndėrkombėtare, ambasadave dhe instituteve tė ndryshme
ndėrkombėtare.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi