» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Ilaē i ri pėr format agresive tė kancerit tė gjirit

Shko poshtė

Ilaē i ri pėr format agresive tė kancerit tė gjirit

Mesazh nga Vizitor prej Sat 21 Nov 2009, 12:42

Gratė me njė formė agresive tė kancerit tė pėrhapur
tė gjirit, pėr tė cilat kurat e tjera kanė dėshtuar t’i ndihmojnė ato,
siguruan dje njė alternativė tjetėr pas miratimit tė njė ilaēi tė ri,
megjithėse pėrfitimet e tij nuk janė tė qarta.Ilaēi Tykerb i prodhuar nga kompania Glakso
Smith Kllajn ėshtė nė formėn e hapes dhe merret ēdo ditė. Ky ilaē duhet
tė meret nga gratė, qė u janė nėnshtruar kurave me ilaēin intravenoz
Herceptin dhe trajtimeve tė mėparshme me kimioterapi.

Agjencia amerikane e Ushqimeve dhe Ilaēeve tha se e
miratoi ilaēin Tykerb pėr t’u pėrdorur bashkė me mjekimin
Xeloda dhe kimioterapi. Kompania Glakso Smith Kllajn tha se ky ilaē do
tė jetė nė dispozicion tė pacientėve pas dy javėsh dhe kura kushton 2
mijė e 900 dollarė nė muaj.

Rezultatet fillestare tė njė studimi, qė u njoftua
vitin e kaluar, tregonin se Tykerb bashkė me ilaēin Xeloda parandalonin
zhvillimin e tumorit me 8 muaj e gjysėm, ose 2 herė mė shpejt se sa
vetėm ilaēi Xeloda. Tykerb doli aq i sukseshėm, saqė studimi
ndėrkombėtar u ndėrpre mė parė dhe tė gjithė pjesėmarrėsve iu ofrua
ilaēi.

Mė vonė, kompania Glakso Smith Kllajn njoftoi se njė
analizė mė pas e rezultateve tė studimit tregoi se parandalimi i
zhvillimit tė tumorit vonohej me 7 muaj kur pėrdoreshin tė dy ilaēet,
krahasuar me njė periudhė prej 5 muajsh kur pėrdorej vetėm ilaēi
Xeloda.

Agjencia amerikane e Ushqimeve dhe Ilaēeve tha se
ėshtė tepėr herėt tė thuhet nė se gratė qė marrin ilaēet Tykerb dhe
Xeloda do tė jetonin mė gjatė se sa gratė qė marrin vetėm ilaēin Xeloda.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi