» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Intelektuali gjysmak ėshtė ma i dėmshėm se sa budallai!

Shko poshtė

Intelektuali gjysmak ėshtė ma i dėmshėm se sa budallai!

Mesazh nga Ylliks prej Wed 25 Nov 2009, 00:04

Si fill pasojnė thėnjet: 'gjyshoxha tė len pa iman / gjysmjeku ta bjen deken / gjysmėsuesi prishė njė gjeneratė / gjyspolitikani prishė njė vend etj... Fatkeqsisht kėto thėnie janė prezente prore edhe sot, ku pasojat e tė gjitha kėtyre shprehjeve kritike, i vuan njė popull dhe mu pėr kėto shkaqe edhe po vuajnė copat shqiptare tė hartes ballkanike. Mjerisht vet protagonistėt e kėtyre tragjikomedive tona, kujtojnė se njė kravatė a kostum apo kolltuk - tė bėn vėrtet intelektual dhe vet kėta duke mos i njohur flerat njerėzore, ua hudhin fajin tjerėve, mu sikur ajo thėnja - ēohet hajni e bret: 'kapne hajnin' edhe pėrzihet nė turma thuase ai ėshtė vet shėnjti!
Njeriu qė mėson gjithnjė, ėshtė ma i dituri, por ai qė nuk pranon mirnjohje, mėsime, kritika, duke lėvritė si uri nėntokė, as duke mos pranuar realitetin - nuk e sheh vetveten kurr nė pasqyren e mendjes, vetėm nė pasqyrė pėr stolisje apo krehje flokėsh - pa hetuar se i duhet njė krehje e mendjes! Shkaqet janė tė shumėta: shkollimi i njėanshėm, politizimi, egoizmi, vettitullimi si njė arbitėr (e brėnda koshbosh nga thesaret e diturisė)! Ka edhe thėnje tjera shpotitėse, kritike, e deri tek ato sarkastike... I pėlqen larja, lėmuarja, pėrgdhelja, mirnjohja kur bėn rrėshqitjen ma drastike, don ta ketė rrethin e vet me nivelin personal tė tij/saj, e vret prerja e fjalės sė fortė, nuk ka fuqi faktesh nė asnjė gjegje, ndaj tė vėrtetes, realitetit - shkurt, e don nivelin gjysmak, e kur ėshtė nevoja ta thotė tė vėrteten - bėn shaka, ironizon, shtiret nė bamirėsi, vajton vetveten Mund Sizifi, fishkėllon arbitrazhin e postit me fije kamxhiku...deri sa t'i zgjatė mandati. Po t'i shikojmė e analizojmė mirėe thellė me logjikė tė fortė kėto realitete tė hidhura tonat - do tė dali e vėreteta se ma i dėmshėm ėshtė intelektuali gjysmak, se i padituri... Njeriun qė nuk e bėn tėrbie (e korrrigjon) vetvetja - e bėn koha, po koha nuk ka mėshirė, koha ėshtė njerkė e ashpėr ashtu si vdekja!

''Mėso nga djepi, deri nė vorr''! Koha mėsuese e ashpėr!
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10877
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intelektuali gjysmak ėshtė ma i dėmshėm se sa budallai!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 25 Nov 2009, 15:00

Njerezit tulaten kur mendojne per intelekt dhe ndoshta kane te drejte, sepse kur nuk ka njerez intelektual nuk ka si te kete intelekt.Ne qe ne kohet e lashta kemi shenjteruar, ato gjera qe na dukeshin te paarritshme, meqense sot ju ka ikur koha , shoqerite po zhvillohen, dhe mendimet tona lakohen.Mes nje grup njerezish kerkojme te dallojme budallain, dhe pasi kemi gjetur ate (sipas gjykimit tone gjithmone), duam te gjejme dhe intelektualin.Po gjysem intelektuali kush eshte? A ka mes nesh te tille? Shume pothuajse te gjithe ne, por jo gjysem intelektual, ne jemi masa e gjere shoqerise.Ndryshimi i vetem mes nesh eshte jeta qe bejme dhe menyra si duam te dukemi.Kur peshohemi, dhjamin tregon peshorja.Truri nuk peshohet, por analizohet nga vet ne.Disa here gabim e disa here mire, ca te njerekes , e ca te nenes te njejtes kohe i perkasim.
Kur nje njeri ka dije nuk manipulon dijet, por i shton e i numeron qe mos ti pakesohen kur te vij momenti i percjelljes ne jeten tjeter.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intelektuali gjysmak ėshtė ma i dėmshėm se sa budallai!

Mesazh nga vistor2 prej Mon 07 Dec 2009, 10:26

Mė mirė me tė menqurin tė qash, se sa me budallain tė kėndosh. Kurrkush nuk di gjithēka, por ėshtė turp dhe e dėmshme tė shtiret se di atė qė nuk e di.

firma.................................................................................................................................................................................
Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia.

vistor2

Shteti : Kosovė
Postime : 260
Kyējet nė forum : 12015
Regjistruar mė : 16/11/2007
Profesioni : Juriste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Intelektuali gjysmak ėshtė ma i dėmshėm se sa budallai!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi