» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi Kushtuar pėr Ty

Faqja 16 e 18 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Next

Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:52

Nuk kuptova atehere..

O Zot, cfare gjenialiteti
te jep te berit esell!
Te kuptosh nje pyetje aq te thjeshte
Qe bota e dinte prej mijra vjetesh..


"A me ndjen ti mua?
Nuk di c'mermerita atehere
mendimesh e ndjenjash ngateruar
U ktheva sot prape ketu
A vlen pergjigje e vonuar?


Po, i dashur te ndjeja
Sic nuk kisha ndjere me pare
Ndofta dyfish,
per ty qe te mungoja une
dhe per mua
qe lumi me kish marre


Po, i dashur, te ndjeja
Te ndjeja aq sa fryma me merrej
por e verteta ish qe
te shtyja tutje


Se guximi im s'shkonte me tej
Se imazhi i kokes tende ne preherin tim
Duke u trembur se ai do qe fundi
Po ti, s'e kuptoje qe mund
edhe fillimi te ish?


"Thone te gjitha ndarjet
si dashurite ngjajne,
por ndarjet pa bashkime
moskuptimin qajne"

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:52

Ike ti

Ike ti
dhe dicka u keput
brenda meje...
Buzeqeshja ime
pa gaz u be
dhe dielli u fsheh
pas nje reje.........

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:52

Ngado qe shkoj
me ndjeke pas hija jote,
puhiza e lehte e aromes tende
me pushton fytyren,
ndjej qe je afer.
I degjoj hapat e tu,
imazhi yt me shfaqet para syve,
i zgjati duart te preke fytyren tende,
te ftohte akull.
Erdhe ne dimer
i ngrire nga pritja e gjate.
Une...
te prisja tek pragu i deres se pritjes
te vije ne stinen e pritjes,
ne stinen
kur shkrihet bora
bashke te mbledhim lule- mimoza

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:52

Ajo qe ti gjithmon ke ditur!!

Te dua shume
Nga thellesia e shpirtit tim
Dhe ndonjehere
Jam e trishtuar
Se di
Se shpejt, shume shpejt
do te shkosh
ne kerkim te fatit tend
Mos e moho
Dhe ti e dije
Gjithmone
Se ajo dite do te vinte
E di qe nuk kam bere asgje
per ta ndalur
Vecse te lash te shkosh
Qe-nje dite
te kthehesh
Ose te pakten
te me ruash
gjithmon
ne ndonje cep te zemres tende
Ne perjetesi
Per dashurine time
Qe na lidhi per nje jete te tere
Te shkurter.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:52

TE PRES!!!

TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,
aty ku bota dikur ishte e jona,
te pres aty ku premtimet u harruan,
aty ku une dhe ti dashuruam.

Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,
aty ku kam qeshur e ku kam qare.
Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,
te pres,te pres aty ku dielli perendon
e lind perseri

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:53

LAMTUMIRE O JET


Lamtumire o jet edhe pse ste shijova

Lamtumire o jet edhe pse dashurine

sta mora.

Lamtumire o jet se do iki ne vetmi

aty ku jetojn njerzit ku as vet se di.Lamtumire o endrra ime se kurr su bere ralitet

tani kam gjetur nje enderr tejeter ku se di as vet

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:54

Mos u mundo

Mos u mundo te me therasesh ne emer!

Nese!
Nese me theret e dashur!

Nese!
Nese tije kėtu prane,
Do te puthja lehte,
Dhe do te thoja, sa me fat qe jam!

Nese!
Nese do me pyesesh se perse qan?!
Do te t’them nga gezimi,
qe ne kete cast me ty jam.

Nese!
Nese me mua do vish,
te premtoj qe nuk do doje te ikje serish!

Nese!
Nese me thua te dua,
De te pergjerohesha te rrije me mua.

Nese!
Nese ne ender ti me vjen mua,
Te szgjohem nuk dua,
Sepse dua te jem me ty,
Dhe nese ska menyre tjeter, qe te jemi net e dy!

Nese!
Nese ne preherin tend koken mbeshtes,
Me ledhato pak floket, me doren tende te mendafshte.
Dhe faqet prekme lehte,
me lekuren e dores tende te bute,
me ndjesin e dores tende qe reshket aq lehte!

Nese!
Nese kėtu sdo jesh, dhe malli pėr ty me pushton.
Ngrije telefonin dhe numrin tim formo,
Me ler te te degjoj pak zerin tend te embel,
qe kaq shumė me mungon.

Nese!
Nese me ikjen tende plogeshtohem!
Mos u merzit shpirt,
kujto puthjen qe me dhe,
mbyll syt, dhe aty mua me gje.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:54

Heshtja

Kalojn ditet,muajt ikin shpejt kalojn
Kalojn......Kalojn....
E ne heshtim
Te dy si njė heshtje varri
Te heshtur rruga,trotuari
Te dy te heshtur
Kalojm ditė plot plogeshti
Heshtje.....Heshtje....
E me pas
Ti ecen...
e une te ndjek pas
Ti veshtron e une ul koken e trembur
Veshtrimi yte me jep malle...
Dhimbje ....trishtim
Ti jeton ne heshtje...
E ne heshtje dhe une u detyrova te te dashuroj
Jam e lumtur kur me buzeqesh,kur syt e tu shkeqejne
Jam e lumtur kur ti je i lumtur
kjo ėshtė bota ime te te dashuroj ne heshtje.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 21 Oct 2009, 11:54

GJURMA IME

Unė nuk jam mė
Me mori me vete uragani i vdekjes
Qe parapriu agun e lirisė
Por gjurma ime mbeti
Ajo ėshtė mes jush kudo
Nė ajrin qė thithni
Nė freskinė qe flladit plagėt tuaja
Nė jetėn tuaj.....rrugė
Nė gjumin tuaj.....roje
Dhe nėse mė harroni
S’do ju mallkoj
Por do mbetem prapė gjurmė
Sfidė e rėndė pėr jetėn tuaj

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Geri prej Thu 22 Oct 2009, 12:40

KU MBETE

Ku me ike,Ku humbe ku u trete
Nje plag ne zemer me mbete
Nje zjarr qe nuk shuhet
Nje emer qe perjet ruhet

Ishte nate,dhe shi binte
Shum ngadale fjalet i folje
Me nje fjal me vrave zemren
Sa shpejt ike u largove
Te gjitha cfar pata ti mi more
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16143
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Geri prej Thu 22 Oct 2009, 12:47

Hap syte
zgjohem ne mengjes me nje shprese
qe me jep force
te jetoj pra mos te vdes
dhe pse e djeshmja
s'me ka lene asnje mbrese
por perseri pres
e perseri ne pritje
me duket se po mbes
po rropatem per nje kthese
te me shfaqet mundesia
qe te shfaq mundesite e mia
nje ngushellim ky helmi im
sepse thith ate helmin e ndaluar
dhe tani ne gjakun tim te helmuar
pesimizmi qarkullon
si hormon e si gjithmone
me mundon kjo kohe
qe me kot kalon
e mundohem ta vras kohen
por koha me godet e po me vret
gjithmone te njejtat skena
i njejti realitet
per para e per pushtet vellai vret
vellane e vet
kam frike per te ardhmen
fati vjen troket
por nuk me gjen
dikush tjeter ma rremben
dikush pa aftesi
por me miq e pasuri
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16143
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 30 Oct 2009, 15:10

NGADAL VDES

Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
qė nuk lexon,
qė nuk dėgjon muzikė,
qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
Vetėm durimi i paepur
do tė na bėjė tė arrijmė
lumturinė mė tė madhe.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 30 Oct 2009, 15:13

Larg Do t'me Kesh

E di Mir se Von do ta kuptosh
Pse kja ndarje kaq shum po me dhemb
E ke kot Por zdo te me ndalosh
Se kohen prapa dot se kthen
Asht mekat dhe zoti te denon
Ti thyesh Krahet zogut Flutrim
Gabohesh rend nese mendon
Se do te Gjesh Shprehje ne pendim
Se ti kurr ,,Kurr se ke kuptu
Se sa shum e Sa Fort te kam Dashuru
Vetem vuajtve vetem Lot vetem Dhimbje sjelle ne ket Bot
Do te jem ktu
Por shum larg do t'me kesh
I vetmuar me pendimin do te Mbetesh
E un do te vuaj e lotoj
Me plasi zemra sa te Dashuroj

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 30 Oct 2009, 15:16

LARGIMI YT

S'dua te besoj ne ringjallje
pas nje vdekje te vertet
vdekja eshte vdekje e duhet pranuar
A mund te besoj ne kthimin tend
pas nje ndarje kaq te gjate
Apo ta quaj vdekje per nje mend
Largimin tend ate nate
Po u takuam serish nje dite
Asgje te pamundur s'mund te kete
Mes nesh gjithshka mund te rilinde
Pervec dashurise se vertet

Sot vetem dua te jem
dashurine e humbur te kujtoj
larg teje dua te qendroj
nuk dua te verteten te kerkoj
me endrat e mia do vazhdoj
do te dua gjithmone
ne zemer do te keme
pergjithmone

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 03 Nov 2009, 11:20

E perlotur, e fyer, me zemren e coptuar! Dashuri e paster, sonte per ty po vuaj! Krenari e shqyer, shpirt i sakatuar, loti s'do pushoje, me vite me muaj! Lotet qe une derdhi ty ne shpirt s'te prekin, vaji i shpirtit tim, per ty eshte nje loje, lule mbi zemren time te fyer, te vdekur, shpirti im i vogel mua me thermoje! Hapu varri i ndjenjave te mia, digju shpirti im nga flaket e dashurise, kurre s'me ke dashte, po me vret vetmia, jeta ime e shuar nga hiri i padrejtesise! Shkretire e pa fund pa ty me duket jeta, qofsh i lumtur shpirte mbi vajin e shpirtit tim, plage e zemres sime duke qare une mbeta, vdekja mu afrua jeta ska kuptim..!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 03 Nov 2009, 11:21

Nese do te me takosh, THUAJE! Te vij ne takim! Nese do te me dashurosh, THUAJE! Te ndez vete dashurine! Nese do me afer t'me afrosh, THUAJE! Jam perfekt per te tille strehim! Nese do me pas te me kuptosh, HARROJE! Uni im s'njeh asnje botekuptim! E nese pendohesh! E nese do te largohesh! I dashur une s'jam vec se nje trillim! Por nese kujtohesh, HARROJE! Koha shpirt, me mbertheu ne kthim! E nese, nese... qartesohesh... s'ka fillim... s'ka mbarim, HARROJE!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 03 Nov 2009, 11:21

E di, nuk ke pse te me thuash! Une e di, se edhe ti do vuash! E di mire, se do ta keshe veshtire! Jo mos kerko falje, vete jeta eshte e tille....!! Ti e di, se une nuk rikthehem dot! Cdo fillim e ka nje fund, ketu ne kete bote! Prandaj mos qaj, se s'dua te shoh lote! Cdo fjale sonte, per mua eshte e kote..!! Te lutem fshij lotet, nga ata sy te bukur! Nese ti qane, une kurre sdo jem e lumtur! E di se te lendon, ky eshte fund per ne! Qe nga sot fillon nje jete, krejt e re..!! Mos mendo se kjo ndarje, mua nuk me vret! Zemra po me qane, por lote nuk do nxjerr..!! Jo mos qaj te lutem! Lotet, te ti fshije! Mos me kujto me dhimbje! Por me dashuri!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 03 Nov 2009, 11:21

Te kapen ne nje nate, si pa yje dhe pa hene... Te lidhen e te lane, vetem shpirte duke dhene... Te grisen e te peshtyne, n'kor te poshteruan... Te shemtuan, te verbuan, himnin ta mohuan... U ngrite cale-cale dhe ece mbi plaget e tua... Qave si femije mu ne preher te nje grua... Ajo te shtrengoi, te dha gji ne t'bardhin krua... Sa u rizgjove e kerceve krenar, si nje pallua... T'u rishfaqen beteja, renie, plage dhe varre... Ninulla vajesh, amanete, djepe neper zjarre... U riule nje cast, kokulur, mbi fronin e djegur... E rivure, serish, kuroren, me gurin, e thekur... T'u versulen fantazma, lukuni dhe turma roje... I mbylle vesh e sy, s'dije me si do ti luftoje... Te breu ai dyshimi, urimi, a mallkimi i vjeter... Hape historine, ste kishte mbetur, mik tjeter... Te urdheroi: legjendat, mitet e tua shkaterroi... Ti i fshehe te gjitha, nen gjuhe qe te kafshoi... U nise per rruge te gjate me anije te fundosur... Te thane qe kishte kohe, qe te kishin varrosur... Te vodhen ne nje enderr dhe femine e vdekur... T'uleriten se asgje ketu, me s'te ka mbetur... U gjunjezove dhe qave por lotet t'ishin tretur....!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 03 Nov 2009, 12:11

Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
perplasen nė detin e renkimit pamor,
Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
Heshtja ime u trishtua...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 05 Nov 2009, 12:05

Nė vend tė dhuratės nje kuror mbi varrin tėnd

Nė vend qė ta uroj datėlindjen mė duhet tė tė pėrkujtoj....
Nė vend tė dhuratės mė duhet tė vė kuror mbi varrin tėnd....
Pa ty janė tė zbrazėta rrugėt e qytetit
Pa ty as unė nuk jam ajo qė isha....
Pa ty jeta ėshtė e pakuptimtė....
Pėrjetimi i dashurisė sonė ėshtė e vetmja kaptinė e jetės sonė,qdo gjė tjetėr ka vdekur....
Jam shkrumuar pėr ty
Asgjė nuk e ka kuptimin e jetės.E kam tė zbrazėt jetėn,mė nuk tė pres mes njerėzve.
Mė nuk e kam buzėqeshjen tėnde.
Sot nė datėlindjen tėnde nė vend qė tė sjell dhuratė,mua mė duhet tė tė sjell kuror mbi varrin tėnd....
Qdo ditė qė vjen mė sjell mėrzi dhe mall mė shumė....
Malli mė ka marrė pėr ty...pėr zėrin tėnd ....O JETA IME.
Nė kėtė ditė vetėm nė fotografitė tona mundohem tė gjej ngushėllim,gjithmonė kam menduar qė nė kėtė tė datėlindjes tėnde ta festojmė bashkė si gjithmonė,asnjėherė nuk kam menduar se pėr kėtė ditė unė do tė vi tek varri yt me lot nė sy dhe nė vend tė dhuratės tė vė kuror mbi ty.....
Qdoherė ishim bashkė pėr kėtė ditė
Ndėrsa kjo datėlindja jote mė gjeti me dhembje dhe lot nė sy.
Shumė Nėntorė do tė vijnė e do tė shkojnė,e ti nuk do tė jesh qė ta festosh datėlindjen tėnde,por unė do tė jem ajo qė pėr qdo vit do ta vė nga njė kuror me nga njė lule mė shumė mbi ty, e ti do tė mė shikosh nga qielli po me atė buzėqeshjen qė mė shikoje qdo herė...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 06 Nov 2009, 10:58

Ti!
Kėngė oqeani,
vjen pėrmes ēelėsit tėnd tė preferuar,
qė nuk tė kthen nė bravė tė kyēur,
injoron fjalėt dhe shkrimet e emrit nė portė.
Ti!
Engjėll i plagosur,
qė nuk tė mbulojnė mendimet,
dhe pse krijuesi yt “avokat”,
nė njė qelizė tė ka vendosur,
ti nuk shtrydhesh ,as shtrėngosh,
nuk asfiksohesh.
Ti!
Pemė kristali,
rrėnjėzohu nė njė kopsht,
ku hapat janė tė lehtė,
ku pėr ty kujdeset dora e kopshtarit,
dhe tė bėnė tė braktisesh hapėsirėn tėnde,
shije artificiale.
Ti!
Hije e shqisės sė tetė,
ke shumė pėr tė dhėnė,
krijon mėngjeset kavalierė,
bėn tė mė zgjojė njė klithmė memece,
dhe kurrė nuk e harron lojėn,
qė shpesh luajmė bashkė.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 06 Nov 2009, 11:01

Po kėrkoj shkrimet e mia,
fjalė tė shqiptuara me zė tė zakonshėm
tė mbytura pa mundur qė tė dėgjohen.
Shoh pikturėn time tė parė,
dhe imagjinata ime kalon
mbi netėt e vetmuara nėpėr rrugėt e shkreta
me asfalte tė errėt,
ku ēdo gjė duket sikur derdhet nga dritare tė shkatėrruara.
Shikoj shkrimet dhe pikturat e mia tė harruara,
shumė mendime tė prangosura,
sa orė tė pastruara si nė tempuj
varur qėndrojnė si ikona.
Sa qetėsi e hidhur
nė sytė e pangjyrė tė kėsaj pikture!
Duket sikur ka dritė nė atė shikim
dhe jetė nė copėzat e buta tė flokėve tė saj...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sun 08 Nov 2009, 20:13

Nuk e ndjej me gezimin,
Humbas dhe sjam me ajo qe isha,
Ika larg nje planeti te frikesuar,
U bashkova me vuajtjen qe nuk ka te ndaluar,
Nje heshtje e gjate , pa fjale, pa njeri,
Nje zemer e vrare qe nuk gjen qetesi,
Ne nje dhome te erret qendron shpirti im,
BURGIM I PERJETSHEM I MBULUAR NE HARRIM

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sun 08 Nov 2009, 20:15

Nese pres dicka nga ty dhe nga jeta,
Do mundohem te mos ju kerkoj shume,
Nga jeta dua nje fund te lumtur,
Ndersa nga ty nje lumturi pa fund

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sun 08 Nov 2009, 20:15

Koha shkriu motivet,ne syte e tu
akullnajat levizen ngadale.
Imazhet e vdekjes zvendesuan qenesine e mirazhit jete,
sa pak kohe te mbet....
Kerkoja une qe jeta te me ofronte
ne nje pjate te argjendte: kohen.
Mundesite, endrrat e realizuara.
Doja gjithe boten.
Iluzionoja pa te keq.
Idealizoja cdo gje,
pa e kuptuar te verteten,
pa e njohur kete apo ate...
Cdo pikepyetjeje i vija perbri
nje pergjigje: idhulli (ideali) im
(pa e kuptuar se ketu beja te parin gabim)
Dhe nuk gjeja argumenta te shpjegoja pse e quaja...shpetim?
Tani me vjen te zihem me cdokend
tani qe po provoj ne timen lekure
cdo te thote vuajtje po mesoj,
po mesoj te lidh plaget me lekure-peluhre.
Po akoma nen fashe, me kujton cuditerisht mumjet,plaga ulerin;
ndoshta akoma gjak pikon
po do gjej durim dhe force te shtrengoj dhembet
edhe pse koha jo cdo gje sheron...
I kerkoj jetes tani jo dhe aq
vija te bardha dhe vend parkime
dua vetem nje rrugice
ne fundin e se ciles te gjej shpetim.
Por e di se per atje do me duhen
shume km rruge dhe shume mundim.
Do me duhet te kaloj vija te zeza
te shoh te tjera te kalojne mbi trupin tim.
E megjithate do gjej forcen brenda vetes,
ne guret kilometrike do kercej, do pershkoj udhen e gjate te jetes;
zot me te mire se vetja skam ku kerkoj...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sun 08 Nov 2009, 20:17

Ti ke lindur per mua, Por nuk dihet kush do vdesi per ty...
Rreshkiti dhe shkoi,
lehte kaloi mollezat e faqeve te mia,
nje gjurme pluhuri te lagur la pas,
ahhh i shkreti LOTI im.
Pas tij shum te tjere shkuan,
se ku nuk e di,
por vrazhgat ne faqet e mia u shtuan,
ahhh i madhi lumi im.
Me von u thava,
po po si nje qiri prej flakes se ti,
kerkova kerkova gjat por asgje nuk gjeta,
nje emer do ti ve lumit tim.
Shum net nen yje,
shum dit nen te nxeht,
shum dit pa uj,
dhe ja arrita tek nje lum.
U perkula te njomja buzet e mia te thara nga etja,
shum e etur e zhyta koken ne lum,
por shum lot te tjere me dolen,
sepse lumi nuk ishte asgje tjeter vecse foleja e loteve te mi,
te kripur e te helmuar...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sun 08 Nov 2009, 20:17

Letra e fundit nga i dashuri im.

Kėtė letėr e dashur ta
shkruaj prej frontit
kurė tė dėgjojsh pėr mua
tė lutėm zemėr mos tė del
loti, kėto vargje ti shkruaj sepse vdekja mė ariti
me shpejtėsi tė madhe
mua mė grabiti,
kurė ta lexojsh kėtė letėr, tė lutėm mos u brengos
si hije mbas teje vij, ti mos u merakos
kurė tė iki une ti mos mė vajto
bane vetėn te fort edhe tek varri kurrė tė shkojsh,
njė lutje pėr ty qė
ishe bota pran syve
mos u pendo fare, gjith mė mbaj nė kujtime
edhe gjethėt kurė tė qelin ti mu mė imagjino
ndėr drurin e blinit era e leht nė
flokt e tua do tė valoj
e ti si njė engjėll pran drurit qėndro
atėherė e dashur dije se une ende jetoj
do tė jem ajo furtun qė degėt i trazon
mos u tut fare se une vec tė pėrqafoj,
kjo i dashurė ėshtė letra e fundit nga
unė mbaje nė gji, kurrė tė mėrzitėsh e shpalon

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Sun 08 Nov 2009, 20:18

E heshtur
nė cepin e dhomės,
me njė bllokė tė vogėl nė duar,
ēėndronte e ndrojtur
pa fjalė,
kjo zemra ime e lėnduar...!
Dhe bllokun e hapė mė ngadalė,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se ti je aty
dhe unė tė flas shpirti
im... !
Por ti papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjigje nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė tė gjejė!
Aty lexoj
dy fjalė...
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė,
tė them
ktheu nė jetė!
Dikur aty diēka
mė kishe shkruar ti,
tani unė
bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!
E mbaj aq pranė me zemrėn
shtrėnguar thellė nė shpirtė,
se ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė
sėrish!
Se ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the,
pse s'e di,
ti veē ma shkruajte “TĖ DUA”
dhe ike u largove pėrgjithnji!

Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė puthjen time ta merrje,
tė ta
thosha atė qė kurrė nuk ta tashė,
kur kokėn nė mua mbėshtesje?!

Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja edhe njėherė,
kur mė dhembje mė
buzėqeshe,
mė kujtove atė pranverė?!
Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e
padrejtė,
ty tė mori kaq larg nga unė,
pėrse nuk na bashkonė pėrsėri,
tė na bėn tė gėzuar?!
Po ti a mė mbanė mend mua
apo ndoshta me
engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhem engjull sė shpejti,
qė ti tė mė duash pėrsėri?!
Tė lutem mė ndihmo tė vijė edhe unė
atje,
mos mė lerė tė vuaj ē'do ditė e natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė
pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !
Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre
kokėn,
e vetmuar pa ty nė ē'do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zemėr pėr dashuri nuk kam.
Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė t'i sillja pranė
dhe
ti me thoshe mos mė lėndo!
Pėrse ike kaq larg nga unė,
jo mė as lule
s'tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė ty
se pėr mua pa ty kjo jetė
ėshtė e kotė!
Ē'do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė
shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė krahėt e tu tė fluturoj!

Kur pranė teje qėndroj e heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadalė,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe ti mė thua me zemėr, e jo me fjalė!

Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejtė teje
fluturoj,
ti mė shtrėngon aq fortė pranė vetės
dhe ngadalė pėshpėris “Tė
Dashuroj”
Zot tė lutem kthema pėrsėri atė qė dikur ma more,
mos mė
le tė vuaj kaq shumė pėr tė,
se mė s'po mund tė duroj dot,
e pamundur ta
harroj,
kur sytė e mi pėr atė pikojnė vetėm lotė,
kthema tė lutėm sepse
e dua gjithmonė, gjithnjė?!
O Zot a mė dėgjon vallė,
ktheje edhe
njėherė nė ketė jetė,
a mė sheh mua , a e sheh zemrėn time duke u kallė,
o Zot ma kthe vetėm edhe njėherė atė shpirtė,
nga ajo ditė qė e more dhe
mė le pa tė,
unė mbeta LOTI I DASHURISĖ...?!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Arjana prej Sun 08 Nov 2009, 20:19

Vetem per ty do te shkruaj
Dora ime sdo te ndalet
vetem per ty do te shkruaj
nje dite te vone do ta kuptosh
se per ty me zemer vuaj
Mergimtare je ne kete bote
shum larg je pa mua
syte per ty me pikojne lot
mos harro kudo qe je "Te Dua"
Te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze hane
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 orė pa mua!
Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashurua …
Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
ty do te dashuroj…
Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14986
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Vizitor prej Sun 08 Nov 2009, 22:53

uk eshte se mendimet me jane mbyllur.
Nuk eshte se nuk dua te shoh drite perseri .
Eshte thjesht, me mungon kjo ,
Kjo qe adhuroj! me mungon ti !

Nuk eshte se femijet, nuk me pelqejne,
por vdes morali ,para syve te mi,
edhe iluzionet e mia vdesin,
perpara trishtimit! me mungon ti !

Nuk eshte se kam harruar qe per burrat ,
te mos tregosh qe dashuron quhet trimeri .
Nuk eshte asnje nga keto por, nuk me pergjigjesh ,
kur te therras !me mungon ti!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Arjana prej Mon 09 Nov 2009, 13:12

Unė stė kėrkoj tė mė duash shumė,
por tė paktėn ēerekun nga sa tė dua unė.
Ndoshta jetoj pak se jeta rrjedh si lumė,
ku i dihet jetės ndoshta s’jetoj dhe shumė.
Me ditė apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetėr kurrė s’do dashuroj……


Ne ecnim mbi reren e lagur,
shikimi tek ty me mbeti,
Te pyeta se sa me doje ,
ti ktheve syte nga deti.
Prape mbi rere kalonim,
dhe syte e tu veshtroja,
Tu afrova dhe e ndjeva,
qe dhe une sa deti te doja.
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 14986
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Vizitor prej Mon 09 Nov 2009, 15:02

SI TE DASHUROSH NJE VAJZE......

Te dashurosh nje vajze
do te thote ta duash me shume se jeta
te mos degjosh fjalet e botes
por vetem te verteten.....
Te dashurosh nje vajze
do te thote ta shikosh ne sy
te dashurosh me gjithe forcen e moshes
te mos kesh per te pasiguri....
Te dashurosh nje vajze
mos kujto se eshte e lehte
se me te do te kalosh
dicka te madhe qe quhet"JETE"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 17 Nov 2009, 17:51

Ti dhe Jeta
Si njė zėmbak, mbive nė zemrėn time,
Si njė meteor u dogje nė hapėsirėn JETĖ...
Dhe mua mė mbeti veē kujtimi...
Dhe njė puthje e ngrohtė si puhizė deti...
Ti pėr mua dikur ke qenė gjithēka,
Ti pėr mua ke qenė vetė jeta,
Por dhe jeta qenka njė ZHGĖNJIM
Por dhe ti, si ajo je DJALLI vetė!...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Geri prej Thu 19 Nov 2009, 19:39

Mungesa jote ma vret qenien Time..
Ti je e vetmja qe hyn ne boten Intime..
Me fal nese flas e asgje nuk them

Nese ti lendohesh Mua me dhemb..
Mar furcen pikturoj,Vetvetiu digjet
Sepse nuk ka ngjyre qe ty te pergjigjet..
Marr e shkruaj poezi, e te gjitha i treti
Qe ty te pershkruaj s'mundeson alfabeti..
S'mund te krahasoj me asgje ne jet..
Ēfar do te them me duket e shkrete..
Nese mund te quhet e tere kjo rastesi..
Emertusi i perbashket le te jet Dashuri..!!
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16143
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Vizitor prej Thu 19 Nov 2009, 19:48

Pse o zemer


Ecim te dyt ne reren e lagur,
Veshtrimi tek ti me mbeti,
Kur une te pyeta Sa me do,
Ti
ktheve syte nga
deti.

Deshiroj te behem Lote,
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`
e lindur nga Syte e tua,

te jetoj ne Fytyren tende,

e te vdes ne Buzet e tua,

duke te then se \" TY TE DUA \" !!
Ani mori qika
qysh po ju ka hije
po dilni me keta djem
veq per kaj pije.

Mendoj, me mall e kujtoj
Atė natė jo kurrė se harroj
Mė puthe ti me lot nė sy
Je pa dritėrim shpirti im

Tė desha ty me gjith shpirt
Kaluam bashk' shum natė e ditė
Po pse ti ike mu largove
Mos vall tjetėr dashurove

Te shkruaj per ty
kuptim nuk ka
vetem te tregoj
se bari nuk ha
e ti loqki jem
shko ka je mesu
shko tradhetoj tjerat
e jo me mu.


Nuk e dua as kend
nuk e urrej veten
po deshta te them
mos e lendoveten.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 19 Nov 2009, 22:55

Dua tė shoqėrohem mė njerėz
Perfekt
Dua tė rri me njerėz
Pa mėkate
Dua tė mėsohem nga njerėz
Pa gabime
Nuk ka!
Kjo edhe ėshtė natyra njerėzore
Duhet pranuar njeriun ashtu siē ėshtė
Njeriu ka:
Identitet
Emėr
Mbiemėr
Dashuri
Urrejtje
Pra, dhuro ēfarė dėshiron tė marrėsh
Nga tė gjitha kėto ke mundėsinė pėr tė zgjedhur.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Te-Li prej Fri 20 Nov 2009, 00:12

E nderuara Vogelushe,

Ndonese poezive u mungon autori, po rezervohem pakes megjithekete ata qe sjellin poezi munden te jene edhe poetė!
poezite qe ju keni sjellur jane te renduara mire, kane vlerat artistike dhe mua me pelqyen perderisa i lexova te
gjitha me radhe, uroj qė te pasurosh kete forum edhe me tutje dhe kisha deshiruar qe te njoh edhe doreshkruesin e tyre.

Me sinqeritet
Teli

Te-Li

Shteti : Belgjikė
Postime : 448
Kyējet nė forum : 10153
Regjistruar mė : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 10:50

Te-Li shkruajti:
E nderuara Vogelushe,

Ndonese poezive u mungon autori, po rezervohem pakes megjithekete ata qe sjellin poezi munden te jene edhe poetė!
poezite qe ju keni sjellur jane te renduara mire, kane vlerat artistike dhe mua me pelqyen perderisa i lexova te
gjitha me radhe, uroj qė te pasurosh kete forum edhe me tutje dhe kisha deshiruar qe te njoh edhe doreshkruesin e tyre.

Me sinqeritet
Teli
I nderuari Te-Li,Faleminderit per fjalet e juaja,me vjen mire qe ju kan pelqy poezit,shume nga poezit jan te miat,andaj edhe skam shkru autorin,besoj qe me kuptoni!
Rrespekt Voglushja!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 10:55

Nė sytė e tu e pash ndarjen!
Nė kohėn kur duheshim
jetonim me njė frymėmarrje
pėrqafonim botėn
dhe heshtja bėnte roje
derisa ne shkriheshim!
Dhe ashtu tė ndezur
sa nuk kalonim nė paemėrsi!
Ashtu deri atėherė kur...
nė syrin tėnd Qiell pash gjithėsinė
dhe zemrėn tėnde duke u sjellur
rreth planetit tė panjohur.!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 10:56

Gjuha e trupit!
Miliona njerėz ne botė i kuptova
Kur nuk perdorin gjuhen e turpit
Buzėqeshje dhash buzeqeshje mora
Ketė mundėsoi gjuha e trupit!
Teoria e Kullės Babelit
Pėr pėrkthyes ka shtru nevojėn
Shtrija dorėn pa as njė fjalė
Gjesti trupit u`a mbyll gojen!
As alfabetet gjitha s`bashku
Nuk mundėsojnė njė definim
Po nuk lae te kuptohet
Se zemra e trupit ka fjalim
Kurr mos thuaj se ke fol pak
Nėse nė sy tė shifet e mira
Kurr mos te mbetet asgjė mėrak
Nėse me zemer ke shpernda t`mira
Nėse doni vullnetarisht
Shpalleni gjuhėn si fajtore
Si me dashje si pa dashje
Ka shkaktu plaga njerzore
Ti ke forcėn pėr t`bėrė mirė
Kur gjuha e trupit hyn n`sherbim
Mos i le hapat n`zinxhir
Nisu pa fjalė deri n`qėllim
Keni mundėsinė si tė doni
Gjesti mė i mirė ėshtė falja
As njė betejė nuk ėshtė fitu
ku n`vend praktikės ka hy fjala!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12340
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 16 e 18 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi