» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Poezi Kushtuar pėr Ty

Faqja 17 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 10:58

Mėsohu tė fal
Do tė ndjehesh mirė kur falė
Asnjė hakmarrje nuk do tė qetėsonte
Sikur falja
Me falje ke hapė mundėsinė pėr tė marrė:
Lumturi
Dinjitet
Autoritet
Besueshmėri
A do tė kishte mjaftuar sikur tė mos falėsh
E tė kėnaqesh me:
Fyerje
Goditje
Rrahje
Vrasje
Burg
Kujto gjithherė kėto para se…!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 10:59

Takome sonte...
Takome sonte,
vetem sonte eja ne endrrat e mia,
le t'i bashkojme zemrat
qe digjen nga dashuria.
Takome sonte,
vetem sonte eja ne endrrat e mia,
le t'i kujtojme netet
kur benim marrezira.
Enderrome sonte
dhe sikur te ishte endrra e fundit
qe mua me dhuron.
Me duaj sonte,
siē me deshe ne netet e vona,
me te njejtin pasion.
Dhe pse vetem ne enderr,
me duaj sonte,
lerme te jem une nusja
e ti behu dhenderr.
Vetem kaq te kerkoj
e me s'te shqetesoj.
Ne endrren tende
lerme te te dashuroj.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 11:01

Kthehu
Kthehu! qe jeta esht dinake,
dhe leht te mashtron.
Te humb ne mergim
dhe emrin ta harron.
Kthehu pra se mergimi
ditėn ta ben dhjet,
mos zgjat shum!
qe s'ke veq njė jet.
Kthehu pra;
qe mergimi te tret
nuk te len emer
as gjurme ne jet.
Kthehu nga njė rrug
qe te le ne humner
te le te vetmuar
te strukur dhe te mjer.
Kthehu qe te pret
nena or bir...
shko perqafoje
Kosoven e lir.
Kthehu;ki ndiesi
pėr zemren tende te shkret
ktheje ne atdhe
te rrah e qet.
Kthehu mergimtar
hape njė dritare
ktheja gojes fjalen
ne gjuhen amtare.
Kthehu qe kobra ka vdekur
vendi esht plot yje
te jetosh ne mergim
nuk ke ma arsyje.
Kthehu mos le koha
te mashtron
qe kur te pendohesh
esht shum von.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 11:02

Diqka pėr ty

Femer!!!
Djall apo engjull
Dashuri apo hidherim
shumė dobet,pėr te falure trishtim
shumė e forte pėr te falure gezim
Genjeshtare duke genjyer veten pėr njė ditė me te mirė
Hidherim pėr gjithė ata qe me prekin ne nderin tim
Lumturi pėr gjithė ata qe kerkojne n'dihmen time
Loti i nenes sime
Krenaria e vllaut time
Nena e njė fmije jetim
Jam ajo qe jau fala rrespektin tim!!!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 11:02

Ti
Ti mė mėsove vuajtjen dhe mallin
Ti mė mėsove se ēfarė do tė thot harresė
Ti mė mėsove se ē'ėshtė kujtim i dhimbshėm
Ti mė mėsove se cfarė do te thot largėsia
Ti mė mėsove se sa dashuri kam tė dhuroj
Ti mė mėsove se sa unė mund tė duroj
Ti mė mėsove se cfarė do tė thot dėshprimi
Ti mė mėsove se cfarė do tė thot dashuria

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Fri 20 Nov 2009, 13:10

Fėmijėria e humbur

Ti linde nga dy prindėr, qė bashkė kurrė si ke parė,
sa shumė qė tė munguan, nė fėmijėrinė e vrarė,
jo pėrkėdhelje s'njohe, se ndjeve kurrė ngrohtėsinė,
nė qoshe vetėm rrije, mendoje lumturine...
Shikoje moshatarėt me prindėrit tė rrethuar,
dhe ti gjithmonė e vetme,e strukur,e lėnduar,
si ta doje tė ishe, jo kaq e dėshpėruar,
njė mrekulli kėrkoje, pėr shpirtin e munduar...
Dhe luteshe ti e vetme, dikush tė tė dėgjonte,
njė shishe nė det hodhe, askush nuk e shikonte,
nga dallgėt seē u mor, nė thellėsi e futėn,
njė letėr me lot shkruar, rrymat diku e zhdukėn..
Dhe vitet po kalonin, po lotėt s'po shteronin,
mungesėn shumė e ndjeje, me ty ėngjėjt lotonin,
ata i kishe shokė, me ta ndaje hidhėrimin
njė botė imagjinare..asaj ja dhe besimin...
Dhe ėngjėjt tė mėsuan, se jeta tė ish dhėnė,
aty duhej luftuar, nė tokė pėr tė mos rėnė,
me forcėn tė pajisėn, dhe krahėt ty ti dhanė,
"vazhdo tė ecėsh para, gjithmonė do na kesh pranė"!
E vetme more rrugėt, ku shkoje as vetė s'dije,
me jetėn do luftoje, dhe fatin ti do gjeje,
shpresa tė shoqėronte, si hije pas gjithmonė,
jo s'kishe mė ti frikė, pėr lumturinė s'ish vonė..
Natyrėn shumė e doje, dhe sytė po tė shkėlqenin,
me hėnėn bisedoje, dhe yjet t'u rrėfenin,
nga dielli lart shikoje, dhe rrezet ty tė ngrohnin,
dhe ėngjėjt prapė me ty, vazhdonin bisedonin...
Papritur e kuptove, sa shumė qė ishe rritur,
sa shpejt vitet kaluan, nuk ishe mė e mitur,
po prapė sa do tė doje tė thoje fjalėn "nėnė",
te dy seē tė mungonin, dėshira s'tė kish lėnė..
Dėshira pėr ti parė, dėshira pėr ti puthur,
jo s'munde ti urreje dhe zotit i je lutur,
i'u lute qė ti njihje, i'u lute qė ti falte,
me zemėr i kėrkoje, asgjė nuk mund tė ndalte...
Larg vendit tėnd ti ike, kurbetin ti e njohe,
vazhdoje drejt njė rrugė, ku veten do e zgjoje,
njerėzit tė vlerėsuan dhe shumė tė pėrkrahėn
dhe prapė ėngjėjt tė flisnin,jo kurrė ata s'u ndalėn...
Kurbeti ty tė rriti, sa shumė gjėra mėsove,
njė ditė njė letėr erdhi, dhe befas prapė lotove,
"tė lutem bija ime,tė lutem tė mė falėsh,
mė jep ti sot njė ēast dhe ndjenjat mos mi ndalėsh,
jo kurrė s'tė kam harruar, fajtor pėr ty kam qėnė,
mė ler qė tė tė dua, sa shumė kam pėr tė thėnė,
mė ler qė tė tė prek, mė ler qė tė tė shoh,
tė lutem mos gjyko, sa dua tė tė njoh"...
Dhe letrėn fort shtrėngove dhe zemra fluturoi,
njė ēast harrove dhimbjet qė jeta tė shkaktoi,
i fale qė tė dy, sa shumė kishin munguar,
mos vallė po tė mos vuajmė, nuk dalim tė fituar?!.
Dhe befas ti e njohe, atė qė quhej "at",
sa tepėr e shtrėngove, sa tepėr atė natė,
sa shumė qė kish ndryshuar, sa shumė e kishe dashur,
pėrditė edhe mė tepėr, nė zemrėn fort tė plasur!
Dhe jeta s'tė la kohė, gėzimin tė shijoje,
njė ditė vdekja ta mori, dhe s'munde ta shikoje,
dhe shpirti prapė u vra, sėrish u pėrvėlua,
sa doje tė ish afer...ti thoje-"sa tė dua"!
E humbe,u trishtove dhe ėndrrat seē t'u zhdukėn,
nė thellėsinė e dhimbjes ato njė ditė u futėn,
dhe pėrsėri u struke, thėrrisje lumturinė,
atė qė ty tė mori, shpresat dhe fėmijėrinė...
Dhe pėrsėri u ngrite dhe pėrsėri luftove,
e doje ti pasionin, dashurinė ti doje,
e doje njerėzimin, doje gjithēka tė bukur,
se doje mė trishtimin, pėr jetėn ishe lutur...
Kur zemrėn tėnde shoh, me mijėra drita dalin..
"Akoma ke tė japėsh, akoma do tė falin,
mos ul ti kokėn sot, tė lutem fshiji sytė,
e fortė gjithmonė qėndro, mendo qė je e dytė.
Kur zemrėn tėnde shoh,ylberin e vėshtroj,
sa herė ndeshem me tė,mėrzitjen e largoj,
kur zemrėn tėnde has, dhe shoh sa tepėr vuaj,
ul kokėn dhe largohem..skur tė jem e huaj.
Kur ti fillon mė flet,mė dalin trėndafilat,
kur ti mė reciton, pėr vete bėn bilbilat,
kur sytė e tu i ndjej,shkėlqimi mė mahnit
kur lehtė tė vėshtroj vetevetja mė habit,
jo vetėm ti nuk je, dikush nga lart shikon,
ėngjėlli yt ėshtė bėrė dhe dhimbjen ta largon,
jo s'mund tė jetė i vdekur, se zemrėn ty ta dha,
diēka qe ka shume vlere, ai pėr ty e la"!
Shikimin ti mė hodhe, dhe dorėn mė shtrėngove,
"tė lutem shiko pak- dhe befas mė lėshove-,
je zėri qė mė flet, je zėri im i fshehtė,
je forca qė kam brenda dhe kur s'e kam tė lehtė".
Dhe njėsh me ty u bėra, siē kisha qenė gjithmonė,
me ty vazhdoj unė ecjen, jo s'mund tė jetė vonė,
pasioni, dashuria, ndjenja..sot po mungojnė,
e di qė do ti gjejmė, nuk mundemi ti harrojmė..
Krenare jam pėr ty, ashtu siē je pėr mua,
me ty unė linda mike, shumė fort sot une tė dua,
nuk ka jetė pa disfata, nuk ka jetė tė dhuruar,
tė gjithė po luftojmė, ē'do ditė pėr tė fituar..
Tė gjithė tė fortė tė jemi, jo dhimbja s'na rrėzon,
vėrtetė na lagėn syte, vėrtetė zemra loton,
vėrtetė ne vuajmė jetėn, vėrtetė ka padrejtėsi,
po vetėm njė jetė kemi, s'ia vlen tė rrimė nė zi!
Ia vlen qė ta shijojmė, jo ndjenjat mos harrojmė,
vėrtetė shenjė e kaluara, vėrtetė do ta mendojmė,
po jo tė na pengojė qė dritėn tė shikojmė,
po jo tė na pengojė me ėngjėjt tė vallzojmė..
Tė tashmen tė shikojmė, frikėn ne ta ndalim,
tė duam njerėzimin, gabimet ne ti falim,
gjykimet nuk kanė vlerė as vend nė zemrat tona,
tė ardhmen tė mendojmė, kjo botė ėshtė e jona

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sat 28 Nov 2009, 22:21

[quote="arta"]O zemer sa dua te te kem prane
C'eshte ky mur Berlini qe po na ndan
Pse s'na le te perqafohemi si gjithmone
nga njeri-tjetri, pse na largon

Oh, zemer te lutem afrohu tek un
se te dua me te vertete shume
je gjeja me e shtrenjte qe kam ne bote
por me ty nuk po takohem dot

O zemer te lutem mos u largo pa me takuar
pse mos te jemi perjete te perqafuar
ej ku shkon, zemer me prit
O i dashur te lutem mos ik.

Oh zemer te lutem eja perseri
mendo per mua se jam ne vetmi
zemer, te lutem mos me ler
te hedhur, te braktisur, te mjere

zemer, eja perseri me diellin
eja dhe pastroje qiellin
jo vetem ate por dhe zemren time
mos e ler keshtu, te zhytur ne mendime
Enkelejda

Super Moderator
--------------------------------------------------------------------------------
Postime: 12876
Regjisturar me: 15-9-2006
Vendndodhja: Gjermani
Antari:offline

Gjendja:
Derguar me 2-2-2009 ne 02:03quote]PERSHENDETJE E NDERUAR ME VJEN MIR QE POEZIT E MIJA JU PELQEJN JUVE SHUM...PO ESHT MIR POEZIT SIC TI MERNI NE FORUMET TJERA ASHTU POSTONI ORIGJINALE MOS NDRYSHONI FJALET E POEZIS KET POEZI UN JA KAM KUSHTUAR NENES TIME QE ME VDIQ 5 GUSHT 2008 KJO ESHT POEZIJA ORIGJINALE E IMJA SIDO QOFT FLM SHUM ME VJEN MIR QE JU PELQEJN POEZIT E MIJANENE

Dua te kem prane
ce esht ky Gur i Berlinit qe po na ndane
Pse s na len te perqafuar si gjithmon
nga njera tjetra pse na largon


Oh nene te lutem afrohu tek une
se te dua met verte shum
je gjeja me e shtrejt qe kam ne ket bote
por me ty nuk po takohem dote

Nene te lutem mos u largo pa me takuar
pse mos te jemi perjet te perqafuar
eja ku shkon nene me prite
Nene nene te lutem mos ik

Oh nene te lutem eja perseri
mendo per mua se jam ende femi
Nene te lutem mos me ler
te hedhur te braktisur te mjer

Nene eja perseri me diellin
eja dhe pastroje qiellin
jo vete ate por edhe Zemren time
mos e ler keshtu te zhytet ne mendime

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Vizitor prej Sun 29 Nov 2009, 10:16

TE DUA
Te dua se urrej cdo njeri tjeter, te dua se vetem ty te gjej
ne cdo leter, te dua se oqeani im shkrin ajsberget, te dua se je i
vetmi yll ne naten e erret, te dua se syte e te tjereve s’me pelqejne,
te dua se kam frike se me urrejne, te dua se s’me ndahet dashuria, te
dua se s’dua te me ftohet ngrohtesia, te dua se je bluja, jeshilja, e
verdha, te dua se s’me pelqejne ngjyrat e tjera, te dua se nuk je si
tigrat e xhungles, te dua se s`shoh askend tjeter rruges, te dua se
pafundesia tek ti mbaron, te dua se koha kurre nuk na harron, te dua se
je demon me maske njeriu, te dua se asnje fjale tjeter s’di.......

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Poezi kushtuar ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:25
Tė kam aq larg i dashur
Tė kam aq larg i dashur
por prap tė dua!
Ti nuk lajmėrohesh,
pse mė ke harrua?
Cka bėra keqė qė mė nuk mė don
apo ndoshta ke qjet tjetrėn kon
qe mė shumė e dashuron?
Si i harrove ato ditėt sė bashku?
A mund tė na sjell zoti dashurin e pėrparshme?
Ne mendjėn time tė kam vetėm ty
Nė zemrėn time tė ndjej vetėm ty
Tė luteėm zemėr mos mė harro
dhe lajmėrohu nėse ke kohė!.
Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.
Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.
Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.
Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti ! Te dua
Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.
Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.
Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.
Te frenosh shpresen
e nje te reje lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim
Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di e shkreta
edhe nese vdes
nuk behet kijameti
Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:26Lotet tane.
I bashkojm lotet
ndoshta dashurija
e jone
dote jete reale dhe e paster.
I bashkojm lotet
e ndoshta
dhembja e jone
dote jete e njejte.
I bashkojm lotet
e ndoshta
lotet tane i falin gabimet
e pranohen pendimet.
I bashkojm lotet
e ndoshta ty
s do te shoh me
se ni gabim na shkatroj.
I bashkojm lotet
e ndoshta
duart s dote lidhen me
ne perqafim si kuror
[/size]

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:27

[size=12]Te kam kerkuar shume...A e di?
Ishe dy hapa larg meje, por nuk te shikoja.
Dora jote e embel dhe e bute kapi doren time
,dhe me drejtoi jasht ne nje tunel qe behej
gjithmon e me erret, derisa me beri te shikoj drite.
Faleminderit zemer...Faleminderit per ate qe po
ben per mua: Po te mos ishe ti une nuk do te egzistoja,
nese une nuk do te ekgistoja ti nuk do te kishe arsye per te egzistuar.
Nje drite qe ndricon si yll naten , me sjell aty ku dora jote me con.Nuk e di si te shpreh kete ndjenje.
Qe ben vetem nje gje! Nje gje qe nuk degjohet
qe nuk shikohet, dicka te magjishme!
Kjo eshte ajo qe ndiej per ty, dhe nuk mund te
shprehet me fjale.Mendoj... per gjithe bukurine e
shpirtit tend duke kaluar neper endrra dhe deshire.
E bej gjithe kete per te te shikuar ty te lumtur
dhe per te shikuar syte e tu te mrekullueshem te qeshur.
Do jem gjithmon aty prane teje!
Ne te gjitha momentet e jetes tende, qofshin ato te
lumtura dhe te trishtuara. Te premtoj qe do jem aty
dhe do te te tregoj se sa i rendesishem je ti per mua!

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:28

E dua syrin tende,
te me shikoj vetem mua.
E dua zemren tende,
te rrahi vetem per mua.
E dua trupin tende,
te bjere vetem mbi mua.
I dua buzet e tua,
te me puthin vetem mua.
I dua fjalet e tua,
te me flasin vetem mua.
I dua te gjitha pjeset
e trupit tende,
te meperkasin vetem mua.
Por mbi te gjitha keto,
vetem " TY Te Dua''


Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:29

]Flinte dashuria,
Flinte ne zemren e fjetur.
Flinte pa u ndjere , e heshtur.
Ku i dihet....
Ndoshta shpresen per zgjim,
ne gjume e kishte gjetur.


Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:29

Nje her Zemra rrahu fort .
Nje her syri derdhi lot .
Nje her Shpirti u gezuar .
Kur me ty u Dashurua .

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:29

[list]Kur ti ,me mungon
E kam shumė vėshtirė.
Sepse thelle ne zemėr ,
E ndjej atė zbrazetire.


[list]Kur ti ,me mungon
Edhe ne realitet ,
Atėherė jeta ime ,
Behet ferr ,ne te vėrtetė


[list]Kur me mungon veē ne ėndėrr ,
gjithmonė te arsyetoj .
Por ne jetėn e pėrditshme,
Nuk mundem te perballoj

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:30

Vec Per TY
Per TY Shum..
Jam Merzit..
Per TY Mendoj..

Nat E Dit..
Afer Me Zemer..
E Larg Nga Syt..
Afer Ne Shpirt..
Pa TY Spo Ka Drit..

Per TY Gjithmon Do Te Mendoj..
Kurr Nga Zemra Sdo Te Largoj..
Edhe pse larg nga Ti Une jam..
Gjithmon ne Zemer TY do te kem..

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:31


Nuk e di nga te ja nise.
Nuk e di nga te filloj.
Edhe vitit po i vie fundi,ashtu siq na erdhi neve,edhe ditete po mplaken ,ashtu sikurse ne,e vetmja dashuri ende ėshtė e njome...
Ti ma pushtove jeten qe nga ai moment qe te takova mbete gjurme e pa shlyer ne zemren time.
Kur fillova te dashurohem ne ty ,mu duk se hyra ne rrugen e jetes,dhe vertet sa her te takoja nuk ngopesha me ty ,nuk ngopesha me zemren tende dhe vdesh nga deshira qe floket dhe fytyren edhe njė her dora ime ti pergedhel,por kam frig mos te lendoj sepse ju ngjan engjujve te parajses qe me shendrit nga do, sikur yjet e bukura qe gjenden ne qiell ti pėr mua ndriqon.
Po perpiqem ta ngushelloj veten,por gjithqka ėshtė e kot,dua te mos mendoj pėr ty ,dua mos te takoj,dua te harroj,po pse ke meshir ne mua e me mundon aq shum duke mu futur ne mendje ?pse ma more lumturin?pse mi vodhe ngjyrat e jetes?pse u fute ne mua ?pse dhe pse ?nuk gjej pergjegje dot...me kerkove dashuri te dhurova,ma kerkove zemren,ta dhashe edhe shpirtin,mi kerkove syt,ti dhurova,,,,si shperblim nga ty mora veq vuajtjen,me dhe verbimin,me dhurove vetmin....
Dashuria ime mbi ty egziston,egziston dhe gjdo her ka egzistuar ne kete bote te mallkuar e plote genjeshtra.
Ndoshta tashme te jam bėrė e merziteshme,por kesaj radhe nuk te shkruajta un por ishin dhembjet e zemres dhe simbetomi i gjithė kesaj dhembjeje je ti , ne keto dite festive qe te gjithė jane te gezuar e plote gaz ,un jame ne kujtime ku lumturia qe kishim bredhte posht e lart bashk me neve..
Ti ike udhes se pafunde .me le ne vetemi,lejleket iken meniher pas teje,si stof i keq u zbeh blerimi.
njė her gabova qe ne ty u dashurova,e tera ne ty u leshova,por tani ėshtė vone kaloi gjdo gje nuk kthehet me buzeqeshja e as gezimi...iken ditet kur me thoje se pėr mua jeton,se un jam e vetme qe me dashuron,se syt si te mit askush nuk ti dhuron,ndoshta nuk me njeh me,ndoshta nuk mendon me pėr mua,ndoshta ndoshta ke harruar qe kam egzistuar ndonjeher ne kete bote ,,,Nuk kam gjumė,nuk kam disponim,nuk kam ngrohje ne shpirtin tim,jam strukur kėtu se bashku me te dashuren time Vetemi,ajo me shoqeron kalojme ore te tera bashke,por kur erresohet ajo me trishton,ajo me kafshon,ajo nuk ka meshir ne mua ajo me ndrydhe forte e me mbyt .Tani mbi dritaren time nata ka leshuar qetesin,dhe shiu i furishem me shoqeron mua dhe vetmin,larte ne qiell dy sy shkelqejne,njė zemer te vetmuar e mbushin me shpres,dy sy te kalter mbyllen,njė buzeqeshje e emblen vjedhurazi shuhet,dhe niset ne kerkimin e enderres se saj..
Ngadal lundron ne dete ,dhe ngrihet e fluturon ne qiell,me dy sy qe shkelqejne atje larte buzeqeshja flet,nata kalon,buzeqeshja mbledh krahet dhe kthehet serish ne vendin e vet,por serisht heshtja mbreteron...dhe nata perseri erdhi,dikush po flen,dikush po bisedon me henen e dikush me veten,e un te therras ne kujtime,ti e di se un kam mall,ti nuk e din se qielli gjdo her ėshtė i erret pėr mua,ne te ka veq njė yll qe me shendrit,por tani bisedat jan pa kuptim dhe jeta ka tjeter emer pa ty ,ditet me duken bosh pa ty,zerat gjith jan te menitur pa zerin tend,pa ty edhe loti ka frige te dal ngase nuk ka kush ma fshin,,,Ehh sa shumė mendime me viejn ne koke e sillen verdall,me duket sikur te kam pran,me duket sikur te shoh,me duket sikur te pergdhel,por ky iluzion iken aq shpejt sa ashtu siq edhe vjen,hapi syte dhe kthehem ne realitet ,nuk je kėtu dhe nuk do jesh me .
Faji dhe pendimi me ndjegin nga pas,sonte je larg meje shum larg ,do deshiroja pa mase te jesh prane meje te veja doren tene ne zemren time dhe pa thene as njė fjalė me goje ti thoshte te gjitha zemra,ne fakt me jep anketh kjo largesi,,e di tani pse nuk te thoja te verteten,ngase kisha frige se fjalet jane te teperta,,mos heshte se nuk jame e madherishme si nata qe te le pa fjalė ,as e bukur si dita qe mahnit e te ben te nemuar...e kuptova...Tani zgjedhje pėr ne nuk ka,nuk mund te me ofrohesh me kurre,dhe te lutem mos me ngushello,,tani veq me ndihmo te harroj,mos te kujtoj,te largoj nga zemra ,te largoj nga mendja nga fjalori im..
Ti vazhdo jeten e pa mua jeto,tani po te lutem pėr mua mos mendo,tani erdhi fundi me duhet te iku ,me duhet te nxitoj me pret vetmia qe te me kafshoi.

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:32
Martes e trishtuar

Dikur telefonin e mbaje perpara qe te shihje sms e mija ,nga muzika thirjet si ndegjojeshe por ne *****k e shohje kur ta cingerojsha,ne pushimin qe e kishe.me thirshe te me tashtregojsh qe shka ishe tu bo e me thojshe fjalen magjike epor cila dilte nga zemra dhe shpirti yt te dua,vij me von ri e zgjuar mos flej me prit, te prisja mepadurim
qe te vish pran meje ku mbeten ditet e lumtura per ne dy loqki mungesen e ndijej mesazhet e tua, fjalet magjike qe smundem te pershkruaj dashurin tande kur me prekje floket dridheshin gishtrinjt tua kjo ishte dashuri e vetet e korrikut te cilen dua te ma jepish prap loqki,me mungojn ditet kur hecshim doreperdore rrugve te pz,ishim aq te lumtur sa nuk i shihshim njerzit rruges duke na shikuar neve ,bota kishte ndryshuar per ne te dyt ishim mete lumturit ne bote skishte kush qe na ndalonte dashurin ton vetem ti edhe une exsistojshim ne korrikun e nxet ,po gushti berei qe te largohemi nga njeri tjetri dhe te kthehem nga kam ardhur te jetoj me kujtimet e tona dhe dhashurin nga largsia ta shijo nepermjet ekranit te cp.ohhhhhh zot te lutem me ndimo sepse me duket se qdo gje po vdes nga pak nga kjo dashuri apo largsia eshte qe vret zemrrat tona ?apo largsia eshte shkaktar i ksaj ndjenje?apo largsia eshte armik i te dashuruarve?
Nuk e di qka po ndodh keshtu me ne, me deshiren e flaket u kunorizua edhe kjo dashuri po sdi site shpjegoj se qka po ndodh me ne dy,shikom i dashur prap ne keto sy sikur dikur qe me shikojshe me plot dashni.
Keto fjal po i shkruajm kujtim qe kemi kaluar po tash jemi te martuar dashurija duhet mbi te gjitha mu vazhdua,diten kur nenshkruam jemi betuar se deri ne fund kemi me shkuar dashurin ton mos me lishua, te dua shpirt nese me beson po te lutem i dashur shpirtin tim te djegur mos e lendo, para stuhive qendrova per dashurin, luftova per vete edhe per ty, naten e kunorizimit u pata gezua e festuam po nga xhelozia, deshten me shkatrua ,mendova se qdo gje mori fund ate nat, e qava lumturin qe mu shkatrua mbeta vetem si nje pllum me krah te thyer,fjalet qe flisnin mu ban plumb ate e di vetem une ,lotet me ridhnin sikur shi, zotit ju luta mema mar kete shpirt, po njeri ishte i forte si gur,i u mundova te qendroj ne kemb sikur druri,zemra me nuk me rihte se ty pran nuk te kisha, te me ngushlloje e me duart e tua te me mbroje ne perqafim te me mbash e te me japesh fuqi pak, se smekish met ne fytyr gjak ,e zverdhur si nje kufom sluja dore e sfola me goje,sdisha me qka te flas vetem qaja nga zemra e plast, i lutesha zotit mu ba mire .e mallkoja veten pse kam lind,e thira nenen ne telefon qava me lot si e mare i tregova se te kishin marre,lotet e mija pushim skishin po sdija as si mu sill, se nje chok e perjetova sdisha me qka te bisedoja,dhoma e mbushur perplot ish po veten e ndjeja si kurqysh,me thonin durim te kem po shpirti im prap u djeg ,keteo dhimje si ti perballoj mallkova jeten dhe sdesha te jetoj, u ktheve ti prap mas nji kohe me fetyren e zbehur sikur i humur e i tretun,sdija une me qka me them skisha ne veten me ate kontroll,u munduam tere kohen te diskutojm problemet tona ti zgjithim ne tersi dhe qe ta pranojn kete dashuri,askush sna kuptojke kete dhibmje ne shpirt te perqafuar rrinim ashtu pa drit ne terr,gjumi i nates nuk me mirte se kisha frik, se mos vin te marrin ty,deri ne mengjez rinim te zgjuar e diten flenim apo iknim nga shtepia sikur te huajt,me ne fund erdhi dhe nana ime ku dhe me ndimoj me bisedime , ku dhe engjellushen time e kish pru zemren time mema sheru,e te dyve mena ngushllu se nga merzia kishim kapitulu,po qdo gje u regullu shetinim te lire pana pengu ,dhe lumturin filluam prap me shiju dashurine kishim per me faliminderu.
Po prap shkoji shtatori erdhi nentori u detyrova mu kthye ne mergim e te largohem pi dashuris,me mungon shume ti ne largsi ku zemren ma djeg ma ban hi,te pret ni zemer qe te don ma shume e te thire ne emer kjo engjellush,qdo dite fotot i shikoj dhe me lot ditet e bukura i kujtoj shtrati pa ty ka met zbrazet as vet aty se shtrehm dot, thon te vjetrit se keto i ka gurbeti largsia shprirtin ta djeg, ndoniher mire e ndoniher keq po nuk e kam me qellim te ofendoj ,as qe deshiroj te lendoj se per dashurin ton ende po luftoj,kete ti mire e din,por shpresoj qe nje dite edhe per ne dote zbardh kjo nate, dote jemi pran njeri tjetrit e te lumtur si dikur dore perdore te perqafum ,jeten se bashku me jetu shpresojm te ardhmen me mos me vujt ma

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:33


Ishte nje nate e e ndriqueshme vere me plot yje dhe shume gjera te vecanta rreth nesh.Ja keshtu ishte ajo nate,as qe e pata menduar qe ne nje atmosfere te tille te lekundet zemra ime.E mendova thjesht,do te jete nje nate si gjithe te tjerat,me pak buzqeshje, ashtu si perhere.
Sapo mberiva ne vendin e caktuar syte me shkuan ne fytyren tende engjellore.Nuk mundem ti harroj per asnje cast syte e bukur,ata sy qe me skllaveruan me jave dhe dite te tera.Sa bukur ndriste buzeqeshja ne fytyren tende,sa te mira i kishe gropezat ne faqe.Nuk te njihja e mezi prisja te me prezantoesh plotesisht.
Bota mu shfaq me gjith bukurite e saj kur dora ime preku doren tende.Te ndjeva me tere forcen e shpirtit,e kuptova se cfare fshihnin vetullat e vrenjtura.Mjaftoi kaq pak kohe qe une te humbisja mendjen,te mbyllesha nen masken e heshtjes.Mjaftoi aq kohe,qe une te ndiqja me sy cdo veprimin tend.Ndoshta nuk ka bukuri me magjpese te natyres nga floket e tua te rrudhta qe te derdhen mbi shpatull.Kam zili eren e flokeve te tu qe me flladisnin aq embel.Nuk po zgjatem te flase ne detaje per pasojat qe me ndodhen mua,por te siguroj se isha dhe jam e jotja me tere qenien time.
Ke dicka te vecante ne shikimin tend magjpes,me duket sikur shpaloset kaltersia e detit me ate te qiellit, Nuk e paramendoja se do te qendroja para nje bukurie te tille.Te kujtohet shpirti i vogel kercimi i pare? Si mund te harroj trupin tend te brishte,duart e vogla qe me rrethonin qafen,dhe aromen e flokeve tua qe i adhuroj me shume se cdo gje ne bote.Isha e emocionuar si asnjehere me pare,po kerceja si mos me keq,por qetesohesha kur shikoja buzeqeshjen tende hyjnore qe me inkurajonte,me jepte shprese e me bente te te shterngoja embelsisht belin tend prej zane.
.........Tashme te kam larg,te kujtoj me mall.Por nuk do te vonoje qe do te kem perseri ne krahe si dikur.Te te perkedhel floket e te te ndjej zemren e vogel kur rreh prane meje...SHPIRT me ka marre malli shume

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:33

Me mungon:
Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.
Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.
Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.
Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:34

TE DUA
Te dua o shpirti im! Te dua o SyN Te dua sa oqeani me thellesi! Te dua sa qielli me kaltersi! Te dua ylli im me i shndritshem! Te dua misterja ime me e mahnitshme! Te dua s'kam dashuruar kurre! Te dua si gruaja qe do nje burre! Te dua sa qmenduria! Te dua me shume se gjithesia! Te dua te me besosh! Te dua qe te me dashurosh! Te dua nen henen me vezullime! Te dua nen dritat me shkelqime! Te dua me ndjenjen me te madhe! Te dua edhe me merzi apo halle! Te dua sa kurre s'ta them dot! Te dua me shume se qdo gje ne bote! Te dua me qdo dashuri! Te dua vetem ty Te dua, te dua kaq shume! Te dua pafundesisht si nje rryme! Te dua edhe me shume se vetja ime! Te dua o shprese me mendime! Te dua por mos trego! Te dua, I love You, Te dua o diell rrezearte! Te dua o hyjni e paster! Te dua e me ty jam ne dashuri! Te dua se ti vetem me sjell lumturi! Te dua me shume se kedo! Te dua dhe te dashuroj! Te dua oh Zot sa te dua, sepse vetem ti je ne bote per mua! Te dua dhe s'kam as frike as turp ta Mohoj, sepse vetem me ty ne kete JET ...............................une mund te jetoj! Te dua dhe per ty Enderroj! Te dua, por edhe te adhuroj! Te dua sepse me do edhe ti! Te dua o e vetmja imja dashuri!

Dy fjal
Dy fjal qe te gezojn
dy fjal qe te hidhrojne ,
dy fjale qe ter jeten ta ndryshojn dy fjal qe kan domethenjen qka ndi une per ty ,keto dy fjal dua qe ti mi thuashe edhe ti ! dikush thot se keto dy fjal nuk jan shume ,por kan shume rendesi ,
me keto dy fjale mundesh ta ndertojshe nje ardhmeri ,
edhe per kete dua ti them ty keto dy fjal i dashur
TE DUA
SA TE DUA
Te dua shume!Ti kete e di dhe se“di.
Te dua aq sa edhe jeten e bera xheloz per ty.
Oqeani u zemeru me mua kur pa fundesin e thellesise
se dashuris per ty, ndersa
dielli u habit ngeli i shtangur ftohtesine e tij ,
perpara zjarrit tim te dashurise per ty.
Te dua aq shume sa ti te mos dish.
Caqet e dijes i kapercen dashuria per ty.Te dua!
Ti e di dhe se“di sepse ndjenja ime per ty eshte aq e madhe sa edhe vete dashuria ka zili....
S“mundem pa ty te jetoj!!!
Zemren ta fala se me ty ndjehem e lumtur
zemren ta kerkova se pa te ndjehem e humbur
sapo e pushtova trupin tend te bukur ndjeva se
jetova me shume se i lumtur....
Kur pran te kam dhe buzet ti puth, dy buzet
e mija dixhen porsi prush....
Kur syt tu qajne syt e mij s“kan drite
kur syt e tu qeshin qeshin dhe te mit......NATES HENES YJEV
Nates dicka i tregoj
se nje vajze e dashuroj
i tregoj sa shume e dua
dhe se di a me do ajo mua
Ri i qet me thote hena
mos u mundo
Ri i qete me thone yjet
ajo te do
Po ai valle
c'po mendon
besomeni mua
se une ate shum e dua

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:35

Mos me zemero i dashur !
Se ne gjirin tend pushojne kujtimet e mia qdo mbremje madhin tim shkarkoj mbi ty
bukurija jote dhimbje se duron dot dridhem duke derdh pikat e lotit .
Mos me zemero e dashur, te lutem ,s'jam i marre as i hutuar,
por ndjenjat s'mundem ti ndal ,jam vetem i dashuruar te lutem mos u largo !

I VETMi JE TI
E Vetmi JE Ti Ndoshta Un Nuk Di Kete jet ta Jetoj Por As Nuk Dua Pa Ty ta Provoj Te LuTeM Mi Kthe Ndjenjat E Jetes Mos Me Ler Mua ne PraG te VdeKjes Mi Kthe Endrat FeTyra Jote Endrat Mi ZgjaT Por Te i Realizoj Nuk Kam Fat Te Lutem Eja Mos u Vono Me Asnje Tjeter Ti Mos Shko Ne dashurin Time Ti Jeto Dhe Nga Askush Tjeter Mos U Mashtro e Vetmja Je Ti Qe Me MbaN Gjall Ne Kete Bot e Vetmja Je Ti Qe Me Sjell Gezim Deri Me Sod Vdekja Pa Ty Gjindet Ne Dhom Te Lutem e dashur Eja Shpetom e Vetmja je Ti qe Me jep Shpres te jetoj e Vetmja je Ti Qe Un Dashuroj Qdo Gje Qe Un Shoh Me Duket Pa Vler Edhe Kjo Jet pa Ty Me Eshte Ber Tmer Fer GjiThmon Ne VetMi Pa Ty poezi ndjenja
Nese heshtim te dy bashke,
edhe heshtja ka dy sy
jane syte e zemres time qe te shohin vetem ty
dhe nese sta them dot me goje sa shume te dashuroj
gjithe fajin e ka natyra qe si dha zemres goje...

TE DUA...
MOS I THUAJ ASNJERIUT QE TE THASHE TE DUA
POR THUAJ ZEMRES TE ME DOJE DHE AJO MUA.
TE DUA NE MENGJES TE DUA NE DARKE,
DO TE DOJA TE TE PUTHJA POR.....
TE KAM SHUM LARG..


Je si engjell qe me mbron,
je si drite qe me ndriēon
je si yll qe me ben te enderroj

Si kur te ishte Qielli leter
Si kur te ishte Deti boj
nuk do te shkruaj asgje tejeter
per vec fjales te Dashuroj.
ne mesnate do vij tek ti
ne mesnate pritme zgjuar
sa te puth buzen e embel
sa te puth dy syte e shkruar. Mbi te gjitha DASHURIA...
Dashuria e Vertet dhe e Sinqert nuk shuhet kurr.


...syte e tu... jane aq te bukur,
Jane aq te thelle, aq te fshehur e aq te shkelqyer
Ne brendine e tyre ndjeh ngrohtesi,
Ne pranine e tyre jam me e lumtura ne bote,
Shkelqej edhe une me ta.
Po c'te bej une e shkreta kur ata s'mund ti shoh
Mosprania e tyre me lig, me brengos, me bej te qaj e te ulurij.
Perse valle u bera une keshtu?
Si eshte e mundur qe ndjenjat e mia mos jene ne kontrollen time?
Perse po vuaj kaq shume?
Sikur te mund ta degjoja zerin tend aq shpesh sa dua
Fuqia e tij eshte aq magjepse saqe percjell cdo gje qe me mungon nga ti
Ma lehteson shpirtin, rrahjen e zemres ma ndryshon
Perse me merr mall kaq shume per zerin tend, per gjithcka tenden?
Je larg, shume larg, aq larg saqe s'mund te te puth ne kete moment
Ne kete moment kur me duhesh aq shume...
Ndonjehere behem si e marre, ndonjehere qaj,
Ndonjehere zemerohem me ty...
Por cdohere me mungon aq shume.
Ah sikur te mundja te te tregoj sa shume me ka marre malli,
Ah sikur te me besoje...

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:35Largimi yt i hershem shkaktoi plag te medha ne zemren time, nuk ka ilac qe do te mi sheroje keto plage edhe pse disa thone koha sheron cdo plag un nuk besoj. Sa me teper kalon koha aq me teper ndjej mungesen tende. Me shpirt te venitur, me zemer te thyer dhe kthes te pakthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk do te harroj. Kush e di sa dite pa diell, pa lule, pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot, vuajtje dhe mall per fjalet dhe buzeqeshjen tende te embel.
Dhembja nuk ka fund kurse lotet nuk kan fuqi te shprehin pikellimin per ty. Gjithmon do te mbetesh ne zemren time me shpirt te venitur, zemer te thyer, me shpres te pa shpres, si dje, si sot, si neser une e perlotur te pres te kthehesh, te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma kthesh lumturin dhe gjith ate qe pata kur ishim se bashku. Mungesa yte ne cdo vend po ndihet. Ditet pa ty vetem une e di se si i kaloj. Malli.. dhembja.. per ty kurre nuk do te shuhen. Do te dua edhe me shume se sa te kam dashur, edhe me shum se sa e dua veten, por kur te bindesh atehere ndoshta do te jete shume vone. Une do te jem ne shpirt vetem e jotja e ti vendos vet per lumturin qe mund ta kemi se bashku...
Te te them qe te dua me duket pak, dikush duhet te shpik fjale te reja per te percaktuar ndjenjat e mia te lidhura me ty, qe me bejne te kem nevoje per ty ēdo sekond.Te them qe te dua por ti tani e di , ndoshta ngaqe e them shpesh kjo fjale mund te zbehet por, ēdo here qe ta them eshte sepse dashuria ime per ty rritet.
Dua qe ta dish , nuk te dua ne te shkuaren , nuk te dua ne te tashmen , as ne ardhmen , eshte nje dashuri pa kohe , gjithashtu nuk ka distanca , eshte thjeshte nje dashuri e paster , e mbushur me iluzione , me premtime qe nuk duan te permbushen sepse u permbushen te gjitha ne momentin qe te takova.
Te dua , si dy fjale qe formojne nje buzeqeshje ne buzet e tua.
Te te duash ty ne realitet eshte nje ēmim, nuk e di ne te meritoj por une luftoj qe te te meritoj , eshte nje ēmim , nje dhurate qe ēdo person do kishte fat po ta harronte por qe e kam vetem une.

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:36


Lerem te qaj..Kur mendoj per ty Dhe edhe shpirti leshon..!
Mendoj per gjene me te bukur ne jete.. Mendoj per dashurine tone.
Kur mendoj per ata sy te bukur..dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend..dhe zemrat qe rrahin pandal.
Kur me ty bisedoj dhe heshti..dhe dridhem kur me flet ngadal ..
Mendoj se brenda teje ka dicka..Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.
Dicka qe me ben te ndihem si engjell ...Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj.
Ti me shtrengon aq fort prane vetes..Dhe une ngadal peshperis te Dashuroj...
Nese nuk te thash se per mua je ti ai qe me fal buzeqeshje ai qe me fal ngrohtesi...
Nese s'ta shpreha dot sa shume te dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemres goje...

Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Enkelejda prej Sun 29 Nov 2009, 16:36

Kam vetem mall.Nuk kam emer,nuk kam mundime,nuk kam zemer,nuk kam ndjenj
kam vetem mall.Shpirti im ka mbetur si autograf mbi Ty,mbi syte,buzet,
trupin,zemren.Jeta ime ka mbetur e mberthyer mabs Teje pas endrrave te Tua,
pas diteve te Tua.Kam mbetur me Ty per te te falur dashurine ngrohtesine,
shoqerine,ngushellimin.Ngushellimin qe nuk ta dhashe kurre.
Do te doja te te kisha prane vetes prane zemres qe Ti te thyeje akullin e
vetmise qe ka pushtuar kopshtin e ndjenjave qe ka kaq shume nevoje per Ty.
Jo per fjalet dhuratat por thjeshte per pranine tende,per ate shikim tendin qe do
ta vidhja per pak sekonda. Ti nuk me kuptove kurre, Ti nuk i deshe kurre zerat e
embel te syve te mi,Ti nuk i more kurre mesazhet qe ne copeza te shqyera nga shpirti im,
shkruajta per Ty me pika gjaku te zemres se plagosur.
Ti u afrove kaq shume,por nuk e pe dot dashurine qe ,si zog i uritur trokiste ne dritaren tende duke kerkuar
thermija ndjenjash.
E une s'pushova se menduari oret minutat ditet muajt qe kishin kaluar ne kete torture cmendurie .
Ti kalove para meje mosperfilles pa e kuptuar qe qenia jote hapte plage mbi mua.
Ti ecje rruges e une shkelja ne gjurmet e tua......
Ti nuk je me i imi , por jam e sigurt qe une jam aty ku je Ti. Jam ne c'do qelize te trupit tend,
ne cdo rrugice ku shkel Ti, ne c'do gje qe prek Ti...............Enkelejda

Postime : 20
Kyējet nė forum : 9423
Regjistruar mė : 28/11/2009
Profesioni : pune

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:02

U ktheva nje dite ne qytetin tim
me mallin e dyfishte ne shpirt
kisha kohe qytetin pa pare
por dhe ty pa te pare shume dite

Nuk ish nevoja tme thoshte njeri
qe ti nuk ishe me ne qytet
se vendi ku rrije me prisje gjithnji
ate dite kishte mbetur i vetem, i shkrete...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:03

O zemer e djegur
Ta puthje nje here
Pa le te kishe vdekur
T'ja puthje nje here syte
Ta plotesoje deshiren
Le te mbeteshe pa drite
Do ti mbaje mend fytyren
Eh si eshte ndertuar kjo bote
Themelet dot nuk ja gjen
Germon, por mundi te iken kot
Se ne drite asgje nuk kren
Ketu lindi gezimi
Ketu lindi perpjekja
Me tutje hidherimi
E me tutje vdekja
Vitet jane duke kaluar
Dita diten zevendeson
Dhe njeriu i shqetesuar
Ti ktheje prapa kerkon
Me falni qe shkruaj keshtu
Kjo eshte menyra ime
Nuk kisha rruge tjeter
Histori eshte jeta ime
Zemren e qeshur, te gezuar
Kur dikush e ngacmon
Jo me s'ka per te pushuar
Por vetem helm leshon

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:03

per ne ska pyetje ska as pergjigje vazhdo
si me par dhe njeher zemra dot digjet
vetem lute zotin te ti fale gabimet
se ne boten tjeter i fillon gjykimet
atje llogarit ke me i dhen vet
nese me kerkon mua kurr sKe me mgjet
une do te jetoj ne nje jete te bekuar
se kurr ne kete bote askend se kam lenduar
sikur ma bere mua atje ke me gjet
me rende se mua do e kalosh ate jete

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:04

Ne qiell sonte s;ka yje nata i ka fshehur
Qielli eshte merzitur eshte bere si i dehur
Edhe une bashkohem me te
Qe te dy qajm ne fshehtesi
Ti kerko femra me te bukura se une
E une te kerkoj vetem ty

Nese ne dasmen tende bije shi
Dije se jane lotet e mallit qe pikojn per ty
Nese ne dasmen tende shkrep nje rrufe
Dije se nje mallkim nga une e ke

U thane gjethet e kesaj stine dhe rane para meje
Por kjo zemer qe te deshti tash po rrah larg teje
Edhe boten te ma falin une prap do te dua
Kur e di se dora jote do mban nje unaz te huaj

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:04

*** ME THUAJ ***

Me thuaj qe uji i oqeaneve shteroi
dhe do ta besoj
me thuaj qe dielli u shua
dhe do ta besoj
me thuaj qe qielli nuk eshte i kaltert
dhe do ta besoj
me thuaj toka eshte e sheshte
dhe do ta besoj
me thuaj qe ajri qe thithim eshte helm
dhe do ta besoj
me thuaj qe yjet jane stoli
dhe do ta besoj
me thuaj qe universi ka fund
dhe do ta besoj
me thuaj cdo gje te pabesuseshme
dhe do ta besoj
por te lutem mos me thuaj qe sndjen me per mua
sepse zemra kurre nuk do ta besoj

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:05

*** ZESHKANIT TIM***
**********************
Me thuaj zeshkani im
cka ndodhi me ty
tani me nuk flasim bashk
as s te shoh ne sy

Nuk e di ku u trete
me bukurin tuaj
veq e di se tash per ty
jam nje vajz e huaj

Ku mbeten syte e tu
tani me si shikoj
as fjalet e embla
me nuk i degjoj

Fytyra jote e buzeqeshur
qe shendriste si hene
zemren time qe ta fala
valle ku e ke len

Sa shpejt i harrove
fjalet qe mi the
isha une vogelushja jote
tani nuk me njeh

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:06

VAJTO MBI VARIN TiM
Varri paska qenė
shtrati i nuseris sime
krushqit e urojn sot
martesen time
Nėna me lotė nė sy
Pėr her tė fundit mė shikonte
Rruga e mbar moj bij
Sot nėna nuse po tė qonte
Sa bukur te rrin
Ky fustan i dardhe
Pse moj bija ime
Dhendrri s'na ka ardhė
Sa bukur tė rrine
kjo vellė e shkretė
Pse moj bija ime
Ti po rrin kaq e zbehtė
Qohu moj bij
e Buzeqesh njėher
Se ne po tė shohim,
Pėr tė fundit herė.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Tue 12 Jan 2010, 15:06

ne qetesine e nates
mendoj per ty
neper endra e vetme
enderoj per ne te dy
sa larg meje je tani
dhe lotet me kan pushtuar
kerkoj syte e tu ne syte e mi
me puthjen tende dua te jem e perqafuar

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Thu 28 Jan 2010, 15:27

Po te mbledh fjalet e tua
do te behej nje roman i merzitshem!
Po te mbledh lotet e mi
do te behej oqean shume i frikshem..!

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga EzOpI prej Mon 22 Feb 2010, 15:26

Nuk di ku ta postoj kete poezi por ndihm nga admin. por po e postoj tek kjo tem poezi vet per ty ... shqiperi po i them une

Porsi i amli flladi i erės,Qi lmon gjit e drandofillit:Porsi vala e bregut t'detit,Porsi gjāma e rrfés zhgjetare,Porsi ushtima e nji termetit,Njashtū ā gjuha e jonė shqyptare.Ah! po, ā ambėl fiala e sajė,Porsi gjumi m'nji kerthķ,Porsi drita plot uzdajė,Porsi gazi i pa mashtrķ;Edhč ndihet tu kumbue,Porsi fleta e Kerubimit,Ka'i bjen qiellvet tue fluturueN't'zjartat valle t'ameshimit.Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,Qi ketė gjuhė tė Perendķs,Trashigim, qi na la i Pari,Trashigim s'i a lźn ai fmķs;Edhč atij i u thaftė, po, goja,Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,Flet e t'veten lźn mbas dore.Nė gjuhė shqype nanat t'onaShģ prej djepit na kanė thānun,Se āsht nji Zot, qi do t'a dona:Njatė, qi jetėn na ka dhānun;Edhč shqyp na thanė se ZotiPėr Shqyptarė Shqypnķn e fali,se sį t'enden stina e moti,Do t'a gzojn kta djalė mbas djali.Shqyp na vetė, po pik' mā para,N'agim t'jetės kśr kemi shkueTue ndjekė flutra nepėr ara,Shqyp mā s'pari kemi kndue:Kemi kndue, po armėt besnike,Qi flakue kanė n'dorė t'Shqyptarvet,Kah kanė dekė pėr besė jetike,Kah kanė dekė kta pėr dhé t'Parvet.Nė kėtė gjuhė edhč njaj Leka,Qi 'i rruzllim mbretnķn s'i a xūni,Qi kah bijte ai, shkelte deka.Shekllit mbarė ligjė t'randė i vūni;Nė kėtė gjuhė edhč KastriotaU pat folė njatyne ushtrive,Qi sa t'ndrisė e diellit rrota,Kanė me kźnė ndera e trimnive.Prį, Shqyptarė, ēdo fés qi t'jini,Gegė e Toskė, malcķ e qyteta,Gjuhen t'uej kurr mos t'a lini,Mos t'a lini sį t'jetė jeta,Por pėr tź gjithmonė punoni;Pse, sa t'mbani gjuhen t'uej,Fisi i juej, vendi e zakoniKanė me u mbajtė larg kambet s'huej.Nėpėr gjuhė shqype bota mbarėKa me u njohtė se ē'fis ju kini,Ka me u njohtė jś pėr Shqyptarė:Trima n'zą sikurse jini.Prandej, prį, n'e doni fisin,Mali, bregu edhč MalcijaPrej njaj goje sod t'brohrisin:
avatar
EzOpI

Postime : 92
Kyējet nė forum : 9237
Regjistruar mė : 21/02/2010
Profesioni : Kepucar

http://www.ndjenja.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 03 Mar 2010, 17:58

Ishte nje mbremje e ndritshme
dhe po rrija ne dritare
po veshtroja yjet
qe shdrisnin si pishtare
po veshtroja yllin tone
qe dukej i trishtuar
me nuk ndriconte
se ti ishe larguar
tashme une jam e vetme
dhe qaj per ty
kjo eshte e tmerrshme
qe mos jemi me te dy
e gjith kjo gje e tille
vec per nje keqkuptim
se per shkak te familjes
smund te kesh argetim
pse ndodhi ate nate
kur ne ishim te gezuar
vetem per nje puthje jeten e shkaterruam
te lutem kthehu pas
jetojme jetensot
kemi jeten tone
dhe familjet smunden te na ndalojne

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 03 Mar 2010, 17:58

A s'eshte poezia enderr e armeve
dhe a s'eshte vete titulli pushke?
A s'jane fjalet,vargjet plumbat e poezise
dhe a s'eshte dita e shkruarjes se poezise
data e zhvillimit te poezise?
A s'jane pikat,presjet gjak qe rrjedh anash,
dhe a s'jemi une e ti ushtare te poezise....?

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Voglushja prej Wed 03 Mar 2010, 17:59

Qe gervish trishtimin e sotem
Me te qeshuren e djeshme prill
Mu q'ngjyros bliri i bardh nen port
Mu shurdhuan mengjeset me bilbil

Me kaploj trishtimi ne keto hapsira
Gjer ne palc te huaj veten e ndjej
O Zot pse me hodhe ne keto shkretetira
Ta kerkoj ate qe kurr s'do ta gjej

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12343
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga behar racaj prej Sun 07 Mar 2010, 18:30

SE DI
Se di se si asht e mundur qe ti ishe gjithqka per mua.
Isha jeta deshira dhe motivi im qe te ecja perpara dhe te vazhdoja me gjith vuajtjet dhe hjekit e jetes po qka nuk po mund te kuptoj se si asht e mundur qe ti ishe e gjitha jeta ,deshira,frika,motivi,e qdo gja qe jeta ofron.
Ndaj lutem qe te takoj dike qe ndoshta ndoj here ta takoj dike qe te ma kthej at qe ti me more dhe me bere sikur nje njeri te vdekur te cilit hija i ka mbetur duke u orvatur ta gjej lumturin.

behar racaj

Shteti : klin
Postime : 6
Kyējet nė forum : 9108
Regjistruar mė : 05/03/2010
Profesioni : student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga behar racaj prej Sun 07 Mar 2010, 18:36

Yjet
Yyjet ne qiell po ndriqojn
dhe po e ngrohin zemren time
Vetem ato yje ne na bashkonin
e me mbushen me kujtime.

A thuati per mua a mendon
A thua ti kto yje po i shikon
A thua me do edhe ti
Sikur une qe te dua ty

Me thoni se dua ta di
Pse vritet nje dashuri
Pse yjet u mbuluan me re
Pse bashk smund te jemi ne.

behar racaj

Shteti : klin
Postime : 6
Kyējet nė forum : 9108
Regjistruar mė : 05/03/2010
Profesioni : student

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Kushtuar pėr Ty

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 17 e 18 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi