» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A i besoni femres?

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga Jeta Love prej Tue 21 Sep 2010, 23:43

Me gjith rrespektin qe kam per ju albi dhe per tjert antar une dhash mendimin tem, dhe mendoj qe per ket pun asht forumi apo jo?
Sa per kuran e kam lexu edhe une e di se qka thot!

Kurani me nje ajet thot se "ajo femer qe ben pun te pa ndershme haptas do te digjet ne ferr ndersa nje qe i ben ato pun fshehtas do te ket nje far lloj shpetimi per te"
Mendej une kam ndegju nga pleqet qe per para nuk kan ken te rehatshem as pak por at her jan ber gjerat fshehtas dhe sot jan haptas, me nder me then ateher jan flliq me te aferm e sot qka do te ndodh shkon me larg, nuk i pelqej keto gjera as pak por pasi qe ra biseda! Gjdo femer asht motra dikujt a po gruja dikujt tjeter. KLM

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8848
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga E Dashuruar prej Wed 22 Sep 2010, 18:51

Kete pyetje kisha me permbledh keshtu me nje fjali te shkurter:

NESE JE I BESES ZE BESE.

firma.................................................................................................................................................................................
"All-llahu im, Ti je Falės, Bujar dhe e do faljen, ndaj mė fal mua”.
avatar
E Dashuruar

Shteti : Tetove
Postime : 2236
Kyējet nė forum : 11626
Regjistruar mė : 20/05/2010
Profesioni : Frizer (Salon Sun Shine)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga albi prej Thu 23 Sep 2010, 13:22

Arjeta shkruajti:Me gjith rrespektin qe kam per ju albi dhe per tjert antar une dhash mendimin tem, dhe mendoj qe per ket pun asht forumi apo jo?
Sa per kuran e kam lexu edhe une e di se qka thot!

Kurani me nje ajet thot se "ajo femer qe ben pun te pa ndershme haptas do te digjet ne ferr ndersa nje qe i ben ato pun fshehtas do te ket nje far lloj shpetimi per te"
Mendej une kam ndegju nga pleqet qe per para nuk kan ken te rehatshem as pak por at her jan ber gjerat fshehtas dhe sot jan haptas, me nder me then ateher jan flliq me te aferm e sot qka do te ndodh shkon me larg, nuk i pelqej keto gjera as pak por pasi qe ra biseda! Gjdo femer asht motra dikujt a po gruja dikujt tjeter. KLM

pershendetje ARJETA me vjen mir se ti eke lexua kuranin dhe ne nje ajt po citoj ajo femer qe ben pun te pandershme haptas do te digjet ne ferr ndresa nje i ban ato pun fshehtas do te ket nje far shpetimi per te mbaroj citati, arjteta shum kam rrespekt pe ty po e nderura pa keqkuptim te lutem lexoje dhe nje her at ajet sepse allahu i mardhrishum i din te gjitha po dhe i shef si te fshefta a po si po tua ti sot jan haptas gjithmon ka qen trathtija e femres a po e mashkullit dhe do te ket trathti po ne nuke dim si i denon zoti ata si bajn trathti ama si pas kuranit trathia asht mekat si haptas apo fsheftas ashti si ne mos te bajm trathi fare se me siguri nuk dote denohemi.
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12201
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga Jeta Love prej Fri 24 Sep 2010, 00:59

Pershendetje albi por ti po i ben interpretim !!!!!!! nejse

Nė librin e shenjtė “KUR'AN-I” Pėrkthim me komentim nė gjuhėn shqipe,(nga H.Sherif Ahmeti), SURETU EN NISAĖ,KAPTINA 4,Ajeti 34,fq.116,thuhet tekstualisht: “ Burrat janė pergjegjės pėr gratė,ngase Allahu ka gradue disa mbi disa tė tjerėt dhe nga se ata kan shpendėzuar nga pasuria e tyre.Prandaj, me atė, qė Allahu i bėri tė ruajtura, gratė e mira janė respektuese, janė besnike ndaj sė fshehtės. E ato qė u keni droe kryelartėsisė sė tyre,kėshilloni, madje largoni nga shtrati (mė nė fund) edhe rrahni ( lehtė,nė se nuk ndikojnė kėshillat as largimi ),e nė se ju respektojnė, atėherė mos u sillni keq ndaj tyre...”

Siē e shikon ky ajet tregon qarte se Islami predikon: - Pabarazine midis burrit dhe gruas. - Shitblerjen e gruas. – Sundimin e burrit mbi gruan. – Mosbesimin e burrit ndaj gruas. (aty ku thuhet: “ato qė u keni droe kryelartėsisė sė tyre...” Dihet se fjala “droe” nė shqip do te thote qė u keni frikė,qė nuk u besoni), dhe kur te fillon burri me rrah gruan kush po te thot se nalet me pak ???

firma.................................................................................................................................................................................
Na fal zot fajet tona ashtu si i falim ne fajtoret tan


pale 323232 pale
avatar
Jeta Love

Postime : 199
Kyējet nė forum : 8848
Regjistruar mė : 14/08/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga Naki prej Fri 24 Sep 2010, 02:10

Ta them te drejten nuk marr shume era nga feja as nga ajo islame as nga ajo katolike. Cka mund une te them per kete teme jane mendime personale qe i aplikoj ne jeten e perditshme. Per mua feja, bukurija, virgjiniteti, jovirgjiniteti,nuk jan faktor percaktues nese i duhet besuar nje femre apo jo. Paragjykimet jane te demshme per ate qe i peson por me shume per ate qe i ka. Une ketu nuk do te besoja me fjalet dhe sjelljet e njerezve apo shkrimeve ne Kuran e Bibel, por do ju besoja njerzve me kriteret e se vertetes dhe sjelljeve e veprave te tyre. Ketu duhet perkujtuar nje te vertete, se nuk eshte e drejte te vleresohet koncepti Islam apo ai Katolik mbi femren duke veshtruar ne vijim qendrimin e kombeve muslimane apo katolike ndaj femres. Edhe nese jemi musliman apo katolik bota ka me mijera e mijera zakone e treva dhe sot po duket si po trajtohen ato. Dmth ketu ska te bej me shkrimet dhe obligimet e fese nga Kurani apo Bibla por nga zakoni dhe traditat. Per mua eshte vlersuese vepra e saj e cila shifet dhe duket. Une sa kam lexuar edhe pse nuk jam fetar asnje liber i shenjet nuk e citon se ka ndonje dallim midis burrit dhe gruas ne besimin ndaj Zotit dhe bazave te fese, ne njohjen dhe mesimin e urdhrave e te ndalesave te Zotit ne lidhje me kete bote dhe me boten tjeter, ne ndeshkimin ose shperblimin e duhur, ne hyrjen ne Parajse ose Ferr. Per mua edhe nje muslimane, edhe nje katolike, edhe nje tjeter mund te jete e besuar dhe mund te mos i besoj varet krejt nga sjellja dhe vepra e saj.


Edituar pėr herė tė fundit nga Naki nė Fri 24 Sep 2010, 11:25, edituar 1 herė gjithsej

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 24 Sep 2010, 11:16

Nuk po e zgjas shume sot per sot nuk i besohet as femres edhe as mashkullit

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17538
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga stralli prej Wed 29 Sep 2010, 16:42

Fjala nuk ėshtė instrument i matjės sė besnikrisė....
avatar
stralli

Postime : 715
Kyējet nė forum : 9215
Regjistruar mė : 21/09/2010
Profesioni : Teknik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga Kle@Love prej Sat 19 Mar 2011, 01:31

Asnjerit as tjetrit si besohet sot Cool

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17538
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga albi prej Sat 19 Mar 2011, 18:29

nvaret e cilla femer esht ne pytje per shamell ka nje vajz ne forumin klea love une i besoj 100.%
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12201
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga benita krusha prej Mon 21 Mar 2011, 08:50

do te doja te flisja pak per debatin ne mes te arjetes dhe albit.
tema pyet: A i besoni femres?
Arjeta un mund te garantoj me qka te duash qe ti nuk e ke lexuar kurre kuranin, po edhe nese e ke lexuar ti i ke hyre asaj pune me deshiren e madhe qe te gjesh fakte kunder islamit, me q rast edhe i ke keqkuptuar ajetet. Pajtohem plotesisht me albin kur thot per ALL-LLAHUN e madherishem as edhe nje gje ne bote nuk mund te jete e fshehur. ai nuk do qe njerzve tu ndodh e keqja por gjithashtu thot ruaju pak dhe un do te te ruaj shume. keshtuqe ti arjeta pasi na qenke kaq perparimtare te uroj te gjesh nje burre qe nuk i jep rendesi te kaluares ne kalkulimin e besimit se perndryshe ti me kete mendim qe ke asnje mashkull nuk do ket mundesi te te besoj.
NJE GJE MOS E HARRONI FEMRA, SADO QE TE LUFTOJME PER TE DREJTA TE BARABARTA PRAP FEMRA MBESIM, JEMI TE BRISHTA DHE KEMI NEVOJ PER FUQI, TE CILEN E KEMI VETEM NGA MASHKULLI. MESHKUJT JANE GURI DHE KANE NEVOJ PER BUTESI TE CILEN UA DHUROJME NE. NUK MUND TE KENE TE DREJTA TE BARABARTA 2 QENJE TE CILAT JETOJNE RECIPROKISHT DHE NUK BEJNE PA NJERA T JETREN.
meshkuj besoini femres qe ate qe e thot jua deshmon me vepra, e jo asaj qe te betohet ne zot, sepse kur eshte ne gjendje te bej nje marri ateherte nuk ka zot per te...

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8804
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga Naki prej Mon 21 Mar 2011, 11:06

benita krusha shkruajti:meshkuj besoini femres qe ate qe e thot jua deshmon me vepra, e jo asaj qe te betohet ne zot, sepse kur eshte ne gjendje te bej nje marri ateherte nuk ka zot per te...
Shkeputa kete citat dhe te komplimentoj benita. Eshte pergjigja apo shkrimi me i mire qe ndonjehere kam lexuar ne ndonje web faqe apo forum

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19184
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga benita krusha prej Mon 21 Mar 2011, 15:08

flm naki por kjo eshte nje fakt i perditesuar tani me shume se kurre

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8804
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga albi prej Mon 21 Mar 2011, 16:02

po i besoj kur ishte pran meje hahaha
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12201
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga benita krusha prej Mon 11 Apr 2011, 14:35

femres i besohet kur argumenton me fakte dhe sa me shume qe e mbyllni nje femer aq me shume rriten gjasat per tradhetine e saj, keshtuqe leje te lire dhe besoi se po te doje ajo ne nje sekond qe eshte e lire e shfrytezon, kurse liria e ben te ndjehet mire dhe ta vleresoje shum me shume personin qe ka afer....

benita krusha

Shteti : Prishtine
Postime : 757
Kyējet nė forum : 8804
Regjistruar mė : 10/03/2011

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A i besoni femres?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi