» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Thenie...

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sat 26 Dec 2009, 20:15

"Arsyeja e mosarsyes se arsyes time me ben mua qe me arsye te vajtoj bukurine tende." (SERVANTES)

"Kujdes! Hiqni maskat, mbajtja e tyre per nje kohe te gjate ka rezik t'ju behet fytyre."

"Enderrova qe bora digjte, enderrova qe zjarri ftohte dhe per te enderruar te pamunduren enderova qe ti te me doje." (LORKA)

"Nuk ka shkretetire me te madhe se shkretetimi i vete shpirtit njerezor." (BUXATI)

"Pa zhvillim dhe ushqim shpirteror nuk mund te shkojme tek Perendia dhe ushqimi shpirteror i perkryer do ishte DASHURIA."

"Njeriu duhet te ngrihet mbi te pamunduren kur ajo i del perpara, duke sfiduar veten dhe te tjeret per te realizuar ideale ne sherbim te vetes dhe shoqerise." (KADARE)


"Njeriu rrugen e tij e can ose me shkelqimin e gjenise, ose me artin e te koruptuarit, ndryshe ndershmeria, s’pi uje." (BALZAK)

"Duaje tjetrin sa ka para, pozite dhe fuqi, kur ti reshkase kemba, godite edhe ti ." (BALZAK)

"Nuk eshte zotesi t’I kundervihesh dhe te permbysesh dicka por, te perpiqesh ta permiresosh ate." (AGOLLI)Edituar pėr herė tė fundit nga gjimnazistja nė Thu 04 Feb 2010, 19:20, edituar 2 herė gjithsej
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Genci-fr prej Thu 07 Jan 2010, 02:22

askush nuk esht i gjithditur mir po profesionisti e din ku gjenden andaj ehet me i ditur se jo profesionisti

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10424
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 14 Jan 2010, 20:18

"Meshira eshte i vetmi pishtar qe mund te ndricoje thellesine e nje shpirti te madh, duke u celur rruge vyrtyteve te tjera." (V.HYGO)

"Lumturia e njeriut i ngjan vecse nje skice te vizatuar lehte." (ESKILI)


Edituar pėr herė tė fundit nga gjimnazistja nė Sun 17 Jan 2010, 17:18, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 15 Jan 2010, 23:02

"Per dike je dikush, per cdokend ti je cdokush, per askend ti je askush, por per mua ti je gjithkush."

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Sat 16 Jan 2010, 09:57

Kam lindur duke qare kur te gjithe qeshnin. Do te vdes duke qeshur kur te gjithe do qajne!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Sat 16 Jan 2010, 09:59

Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Elhamiu prej Sat 16 Jan 2010, 11:58

mos ik nga aj qe don ne zemer. jeta do ket pasoja

firma.................................................................................................................................................................................
Mua nuk me tremb vetmia e nates,
nuk me trembin as tingujt e ores ne qetesi,
kur prane te kam me tremb heshtja e fjales,
me tremb trishtimi ne qiellin plot me kaltersi.

... Nuk me trembin fjalet qe mund te thuhen diku,
jeta primitive ka qene dhe do te mbetet perhere,
trembem kur fjalet degjoj nga gjuha e nje miku,
trembem kur mendoj se s'me njohu asnjehere

Elhamiu

Postime : 2515
Kyējet nė forum : 12842
Regjistruar mė : 24/02/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sat 16 Jan 2010, 20:42

"Ne vetmi njeriu shqyen veten, ne shoqeri e shqyejne te tjeret."(NICE)Jeta mund te kuptohet vetėm duke pare mbrapa, por mund te jetohet vetėm duke pare pėrpara.''
(Soren Kierkegaardme)


Edituar pėr herė tė fundit nga gjimnazistja nė Sun 17 Jan 2010, 17:28, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sat 16 Jan 2010, 20:58

"Askujt nuk i takon nderi per te patur nje jete teresisht te tijen, jeta ime eshte edhe juaja, jeta juaj eshte edhe imja, merreni kete pasqyre per te pare vetveten, kur ju flas per veten, kam folur edhe per ju." (V.HYGO)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Sun 17 Jan 2010, 16:29

Jeta mė dhuroi tre zgjidhje: seks, drogė, dhe vdekje. Une zgjodha 2 tė parat; e treta mė zgjodhi mua. "Jim Morrison"

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 17 Jan 2010, 20:14

"Perpara njerezim! Nenshtrimi ndaj skllaverise eshte poshterimi me i madh qe mund t'i besh vetvetes." (V.HYGO)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Ylliks prej Sun 17 Jan 2010, 21:14

Eshte nje gje ma e keqe se padrejtesia, ajo drejtesia pa shpate! (O.Uajldi)
avatar
Ylliks

Shteti : USA
Postime : 722
Kyējet nė forum : 10949
Regjistruar mė : 21/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 27 Jan 2010, 20:48

"Dashuria lind me nje shikim, vazhdon me nje buzeqeshje, vdes me nje zhgenjim."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Besi prej Wed 27 Jan 2010, 21:01

Per dike jeta eshte vetem e zeze,per dike vetem e bardhe dhe per dike ashtu siē e sheh.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10847
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Wed 27 Jan 2010, 21:41

Buzėqesh
gjithnjė edhe pse buzėqeshja jote ėshtė e trishtuar, sepse mė i
trishtuar se njė buzėqeshje ėshtė trishtimi qė nuk buzėqesh kurrė. "Jim
Morrison

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Voglushja prej Thu 28 Jan 2010, 15:29

Gjeja me e tmerrshme nuk eshte ti copetosh zemrat por e kunderta : ti shnderrosh ato ne gure.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12328
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Voglushja prej Thu 28 Jan 2010, 15:30

Nje udhetim prej Mijera miljesh FIllon me nje Hap Te vetem ...

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12328
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Voglushja prej Thu 28 Jan 2010, 15:30

Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12328
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 28 Jan 2010, 19:58

Nevojiten 3 sekonda tė thuash: Tė dua ty, 3 ore te sqarosh se c`deshe tė thuash me ato fjale dhe e gjithe jeta te vertetosh ato 3 fjale.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 28 Jan 2010, 20:00

"Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende."


firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 02 Feb 2010, 20:25

"Hej shoqeri, neqoftese nuk do te luhet pas kurrizit tend hiqi ato maska!" Migjeni.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Interesant prej Thu 04 Feb 2010, 09:28

Njeriu pėr nga natyra ėshtė njeri shoqėror, ai mundet tė jetojė dhe qetėsohet vetėm nėse pėrzihet me njerėz. Mu pėr kėtė burgu numėrohet si njė dėnim qė e urrejnė tė gjithė njerėzit normal.
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13802
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Voglushja prej Thu 04 Feb 2010, 11:11

Me ka then dikush "Nuk ka shtepi pa dere,as pa dritare"

firma.................................................................................................................................................................................
Perseri ne kembe..!

Sidoqofte,Miremengjesi Jete.!

Voglushja

Shteti : Gjakove
Postime : 4385
Kyējet nė forum : 12328
Regjistruar mė : 02/11/2008
Profesioni : Studente

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Besi prej Thu 04 Feb 2010, 17:32

"Ushtria dhe shteti lindin ne lufte,ushtria dhe shteti nuk jane pjelle e pacifizmit"
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10847
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 05 Feb 2010, 20:14

"Njeriu ideal do te kishte forcen e nje mashkulli dhe ndjenjat e nje femre."
(Zoari)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 05 Feb 2010, 20:25

"E djeshmja eshte e shkuara, e nesermja eshte e ardhmja, e sotmja eshte dhurate dhe quhet e tashme".

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Besi prej Fri 05 Feb 2010, 21:42

"Nese duhet zgjedhur mes qyqarllekut dhe dhunes,une jam per kete te dyten!"
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10847
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Sat 06 Feb 2010, 12:23

Bota eshte si nje pasqyre; shikon ti me inat, te shikojne ty me inat, shikon ti me te qeshur, te shikojne ty me te qeshur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sat 06 Feb 2010, 19:05

"Te tjere duam, te tjere na duan, me te tjere perfundojme." Sad

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Besi prej Sat 06 Feb 2010, 19:09

"Te gjitha femrat jane...perveē nenes sime,megjitheate edhe ajo eshte femer."
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10847
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 09 Feb 2010, 20:19

"Ne nuk jemi ata qe jemi, por vetem ajo qe te tjeret shohin tek ne." fest
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Anhela prej Tue 09 Feb 2010, 20:49

NJeriu éshté i madh vetém kur méson se vértet ésht shum i vogél. I.Hordshek

Njeriu éshté i mir, njrzit jané té ashpér. SHEKSPIRI

NJeriu idealka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femrés. ZOARI

NJerzit kurr s`kéndojn, dhe bilbilat vajtojn ēAJUPI

NJeriu ésht shérbétor i jetés STEJO SPAE

Éshté kénaqési dhe nder té vdesésh pér atdhe. HORACI

Sendet mé té shtrejta né bot jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHÉRI

firma.................................................................................................................................................................................
◄███▓▒░░Love makes the world go around!◄███▓▒░░
avatar
Anhela

Shteti : Prishtin
Postime : 542
Kyējet nė forum : 9936
Regjistruar mė : 04/02/2010
Profesioni : Kontabiliste.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 09 Feb 2010, 20:54

"Eshte e pamundur te dashurosh, te jesh i urte dhe i mencur." (Bekon)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 09 Feb 2010, 20:58

"Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri por jo edhe ne urrejtje!" (Balzak).

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Tue 09 Feb 2010, 21:39

U hap dheu, doli njė plesht

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Geri prej Tue 09 Feb 2010, 21:40

arla shkruajti:U hap dheu, doli njė plesht

Bjeri pleshtit se ka per t'na honger
avatar
Geri
Admin

Shteti : Ne zemer te forumit
Postime : 7161
Kyējet nė forum : 16131
Regjistruar mė : 16/08/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Tue 09 Feb 2010, 22:14

"Lufto, qe jeten ta besh ender por mos lejo qe endra te behet jeta jote."

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Interesant prej Wed 10 Feb 2010, 09:10

Optimizmi pa argument eshte Iluzion
Pesimizmi me argument eshte Realitet
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13802
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 10 Feb 2010, 17:15

"Jo cdo gje qe shkelqen eshte prej ari!"

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Thu 11 Feb 2010, 15:32

"Dita eshte liqen ne pyllin e se ardhmes." (Paolo Neruda)


Edituar pėr herė tė fundit nga gjimnazistja nė Fri 19 Feb 2010, 13:24, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11066
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi