» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Thenie...

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga deti prej Thu 11 Feb 2010, 15:39

"Menyra e vetme qe te kesh miq, eshte qe edhe vet te behesh mik i dikujt"
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13675
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 19 Feb 2010, 13:26

"Te jetosh ne bote,
pa u bere i vetedijshem per kuptimin e saj,
eshte si te endesh ne ndonje biblioteke te madhe,
pa prekur librat."(Dan Bro
wn)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Mon 22 Feb 2010, 15:43

"Kur Atdheu vuan, s'ka lumturi vetjake" (J. De Rada)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga EzOpI prej Mon 22 Feb 2010, 19:27

Nje nga principet me te larta te moralit te vertete shprehet ne respektin per dinjitetin njerzore te secilit prej nesh pa dallim , para se gjithash sepse ai eshte njeri dhe pastaj per dinjitetin e tij vetjak.
avatar
EzOpI

Postime : 92
Kyējet nė forum : 9234
Regjistruar mė : 21/02/2010
Profesioni : Kepucar

http://www.ndjenja.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Mon 22 Feb 2010, 20:50

Shumica e gjėrave pėr tė cilat mėrzitemi nė jetė, asnjėherė nuk ndodhin!!!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sun 28 Feb 2010, 15:37

"Nuk ka njerez te mire ose te keqinj, ka vetem qesharak ose patetike." (Xhon Golsourth)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Besi prej Sun 28 Feb 2010, 19:01

"Nuk eshte e lehte ta kerkosh lumturine;eshte shume e veshtire ta gjesh ne vetvete,e pamundur te gjesh tjeterkund".
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10859
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 26 Mar 2010, 01:23

"Bari i shkretetires reziston, por lulja e pranveres ne fillim lulezon, pastaj vyshket dhe ne fund thahet." (Khaled Hsseini).

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 26 Mar 2010, 01:24

"Nje njeri qe nuk ka ndergjegje nuk ka miresi, nuk vuan." (Khaled Hosseini).

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Wed 21 Apr 2010, 16:56

Nje optimist beson se kjo eshte bota dhe koha me e mire per te jetuar.
Nje pesimist frikesohet se kjo mund te jete e vertete.
Ne fund te fundit eshte me mire te te urrejne per ate qe je, se sa te te duan per ate qe mendojne se ti je.
Ngjajshmeria mes parashutes dhe mendjes eshte se, asnjera prej tyre s`ka vlere nese nuk eshte e hapur.
Buzeqesh gjithnje edhe pse buzeqeshja jote eshte e trishtuar, sepse me i trishtuar se nje buzeqeshje eshte trishtimi qe nuk buzeqesh kurre.
Kenaqu me sukseset e arritura,po kur mos thuaj STOP !
Jeta njerėzore nė tėrėsi ėshtė njė lojė e madhe ,por jeta me besim tė plotė ėshtė lojė e hareshme.
Te hysh ne mendjen e nje femre eshte art,te dalesh prej andej eshte kryeveper
Ndryshimi midis shkolles dhe jetes: Ne shkolle meson dhe pastaj testohesh, Ne jete testohesh dhe pastaj meson

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Interesant prej Wed 21 Apr 2010, 17:03

I thote Pesimizmi Omptimistit :

Pesimizmi : Ska ku shkon me keq ...

Optimizmi : Ka, ka edhe mire NeutralNeutralNeutralNeutral
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13814
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Wed 21 Apr 2010, 17:05

Disa thenie mbi pasurine dhe varferine:

1.Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)
2.Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme;tani,qe jam plak,jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)
3.Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)
4.Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave(S.Butler)
5.Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Vizitor prej Wed 21 Apr 2010, 17:08

Dielli qe perendon te prek ne shpirt vetem per te te kujtuar se ta vodhi dhe nje dite.
"Asgjė , sa thjeshtėsia , nuk vepron pėr afrimin e njerezve"
Ne nje botė tė korruptuarish, i ndershmi quhet "psikopat..
Mik i mire quhet njeriu i cili posa e sheh mikun tjeter ne dhimbje te medha,do te deshironte te ishte ne vendin e atij qe vuan ne vend se ta shikoje mikun se si vuan.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Besi prej Wed 21 Apr 2010, 17:38

"Nje hap me shume drejte qyteterimit eshte nje hap me shume drejte pabarazis."
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10859
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 21 Apr 2010, 21:59

"Njeriu tmerrohet kur ndjen mbi vete forcėn e pa njohur tė ligjit. Mund tė jesh guximtarė nė ēdo rrethanė dhe megjithatė tė humbasėsh pusullėn para drejtėsisė. Pse? Sepse drejtėsia njerėzore ėshtė njė mugėtirė dhe gjyqtari ecėn nė tė me hamendje." (V.HYGO)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 21 Apr 2010, 22:03

"Nga tė gjitha llojet e llavės qė nxjerr goja e njeriut, si gryka e ndonjė vullkani, mė therrėsja ėshtė pėrqeshja. Asnjė turmė nuk mund tė rrijė pa bėrė keq duke qeshur. Ekzekutimet nuk bėhen qė tė gjitha me karamanjollė, edhe ēdo grumbull njerėzish, qoftė turm rruge apo dhomė legjislative, e ka gjithmonė xhelatin gati: ky xhelat ėshtė sarakazma. S’ka torturė qė mund tė krahasohet me torturėn e talljes." (V.Hygo)

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11078
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:52

Bota eshte si nje pasqyre; shikon ti me inat, te shikojne ty me inat, shikon ti me te qeshur, te shikojne ty me te qeshur.

Vuajta eshte babai dhe dashuria eshte nena e te gjitha diturive.

E pyeta naten: Me trego rrugen drejt drites dhe ajo me tha: me ndiq mua.

Vetveten mund ta njohesh vetem nqs ke vuajtur.

Mendimi eshte kur shpirti flet me veten e tij.

Qellimi i jetes eshte jeta me nje qellim.

E qeshura eshte distanca e vogel midis dy njerezve.

Sa me shume inteligjent qe te jesh, aq me shume duhet qe te mesosh.

Ate qe zemra e din sot, mendja e kupton neser.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:52

Per interesat e veta edhe djalli mund te citoj biblen.
Shekspiri

Koha dhe Hapesira jane si akrepat e ores, ku njera shenon oren, tjetra minutat.
Kant

Nuk numerohen vitet e jetes suaj, por jeta ne keto vite.


Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e vet, ne shoqeri e shqyejn te tjeret.
Nice

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:53

Meshira eshte malli me i pavlefshem ne bote. Eshte faqa e pasme e gezimit te lige qe ka njeriu per fatkeqsine e tjetrit.
Remarque

Paraja eshte liria e stampuar ne kartmonedhe, dhe liria eshte jete.
Remarque

Ata
qe pine kane nje problem, kur kane qezim pine per te festuar, kur kane
hidherim pine per te hequr mendjen dhe kur s'ndodh asgje, pine qe ti
ndodhi dicka.
Bukowski

C'do njeri e kupton veten qe eshte rritur, kur ai fillon te mendoje me shume per veten se sa per te tjeret.

Lumturia nuk eshte asnjehere e mrekullueshme ne momentet kur ne e jetojme, ate e bejne te magjike vetem kujtimet tona.
Remarque

Vetem
ai qe nuk eshte i lumtur, e di c'eshte lumturia. I lumturi eshte nje
manekin i ndjenjes se letes. Ai ben vetem paraden e modes, por nuk e
zoteron. Drita nuk shkelqen ne drite por ne erresire.
Remarque
Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.
Frashėri


Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.
Balzaku


Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.
Rumune


Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.
Uajldi


Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka.
Rihteri

S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.
A.Dode


T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.
Publie Sir


Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.
DeGoli


Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.
Lebruni


Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji
Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni


Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė.
Kolinsi


Gratė duhet tė jenė tė dashuruara, nė qoftė se duan tė mbesin tė bukura.
Bajeri


Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.
Konfuēi


Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.
Pitigrili


Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.
Volteri
Ekziston vetėm njė mėnyrė qė tė duhen shumė gra: nga tė gjitha tė dashurosh vetėm njė.
Deveji


Gruaja
duhet tė jetė lodėr, e pastėr dhe e lėmuar si guri i ēmuar, e ndriēuar
me tė gjitha virtytet e njė bote qė ende nuk ėshtė kėtu.
Niēe


Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas.
Euripidi


Gruaja ėshtė dėrdėllisėse dhe gėnjeshtare.
Taso


Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe.
Lili
Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt.
Gorki


E metė themelore e personalitetit tė gruas ėshtė mungesa e ndjenjės pėr drejtėsi.
Shopenhatteri


Nė mes tė po-sė dhe jo-sė sė gruas unė nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
Servantesi

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:54

Bota ėshtė pėrplot me kaktuse, por nuk e kemi patjetėr tė ulemi nė to.

Kur dhimbja ėshtė tepėr e madhe, e lejojmė gjithkėnd tė na bėhet mjek.

Menēuria ėshtė shpėrblimi qė e fiton si rezultat i dėgjimit tėnd nė raste kur ke preferuar tė flasėsh.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7201
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Thenie...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi