» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Vetmia eshte...

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Vetmia!

Mesazh nga Vizitor prej Thu 09 Apr 2009, 11:04

Vetmia eshte nje faktor i cili ne baze te tij ka ndjenjen e izolimit dhe ate te refuzimit. Kjo shkakton stres dhe eshte e demshme per shendetin po aq sa pirja e duhanit ose alkolit.Mbyllja ne vetvete shmang komunikimin me njerezit e tjere te jetosh ne nje bote te mbyllur ku si pasoje mund te sjell deme.
Te jetosh disa momente vetmie te ben mire por t'ia lesh jetes vetmine eshte dem.


Edituar pėr herė tė fundit nga arla nė Thu 01 Oct 2009, 13:06, edituar 1 herė gjithsej

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Naki prej Thu 09 Apr 2009, 17:22

Nganjehere kemi nevoje te jemi me vetmin dhe me pelqen thenja jote arla ku thua
Te jetosh disa momente vetmie te ben mire por t'ia lesh jetes vetmine eshte dem.
Me lejo te shtoj edhe dicka ketu. Edhe pse shpesh lodhja nga puna e tepert, situata te papritura tek jeta e njeriut, deshtime ne karier apo dashuri shpesh na terheq te jemi ne vetmi duke menduar se do gjejme nje qetsi shpirtrore por prap se prap kjo gje na shoqeron me padashjen e zemres.
Nga jeta dhe nga ajo qe kam arritur te verej vetmia shpeshhere e ben njeriun te eger sepse mundohemi te korrigjojme ose arsyetojme gabimet tona qe i kemi bere e ne fakt me mbyllje veq sa i trashim me shume.
Sa eshte e demshme nuk e di por pajtohem se nuk eshte e shendetshme.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Vizitor prej Fri 10 Apr 2009, 11:52

Vetmia eshte nje faktor qe flet qarte tek ne. e shte nje zgjedhje e lire ose e detyruar nga shume fenomene. T'ia lesh vetmise jeten do te thote t'ia dorezosh boshllekut. Ne vetmi nuk gjen gje tjeter vec nje njeri te shperfytyruar nga avancimi i vetmise. Ajo ben qe mos te kemi nje arme te forte per ti dhene shtyse jetes.Mbyllja ne vetmi sjell plakje te parakohshme dhe humb komunikimin me boten. Vret shpresen dhe deshiren per te jetuar.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Naki prej Fri 10 Apr 2009, 13:12

Jo jo arla nuk eshte e lire eshte e detyruar.Idealizimi qe i bejme disa njerezve qe na zhgenjejne me kalimin e kohes dhe qe vjen si pasoje e mosnjehes mire te vetvetes dhe mos pergjigja apo pendimi i atij njeriu ndaj moralit merr disa njerez te mire dhe ata i fut ne vetmi ose i detyron ta duan me shume vetmin prandaj dhe te detyron. Ky detyrim vje si pasoj ndoshta ske force ta luftosh se eshte me i pregaditur se ti ose me i forte si ne anen ekonomike ashtu edhe ne rreth pra ka dominim te plote ndaj teje.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Kle@Love prej Fri 10 Apr 2009, 16:31

vetmia eshte nje gje qe ben pjese ne jeten tone edhe ka shum raste qe ne e jetojme kete vetmi

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga blina prej Fri 10 Apr 2009, 16:34

Vetmija eshte diqka si e merr njeriu nese don me largu e largon nese don me afru afrohet.

blina

Shteti : Republika e Kosoves - Janjeve
Postime : 704
Kyējet nė forum : 11603
Regjistruar mė : 28/02/2008
Profesioni : mesuese.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Drini prej Fri 10 Apr 2009, 16:49

vetmia eshte vdekje e ngadalshme dhe pa deshmitar
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11846
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga lolita prej Fri 10 Apr 2009, 16:51

vetmia nuk esht e mir po ka momente qe duhesh me kan vetum si un sod

firma.................................................................................................................................................................................
avatar
lolita
VIP

Shteti : podujeve
Postime : 6766
Kyējet nė forum : 15631
Regjistruar mė : 16/11/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Naki prej Sat 11 Apr 2009, 22:23

Po normal se vetmia nuk eshte e preferuar dhe e shendetshme. Mungesa e komunikimit me te dashurit, familjen, miqt pa marr parasysh me kend ndikon ne shendetin psicik dhe fizik. Cka eshte me e keqja kur njeriu eshte nje kohe me te gjate i vetmuar atij/asaj i humbe edhe vetbesimi dhe toleranca dhe nuk ka ndonje qendrim te vendosur.

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19268
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga GISHTEZA prej Sun 12 Apr 2009, 13:00

vetmia sjell vetem vetmine

firma.................................................................................................................................................................................
.*“Ø )
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ GISHTEZA ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 12475
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Erona prej Sun 12 Apr 2009, 13:02

vetmija eshte ilaqi i merzise,se shume kush kur eshte i merzitur preferon te jete i vetmuar
avatar
Erona

Shteti : Kosove
Postime : 565
Kyējet nė forum : 10785
Regjistruar mė : 24/03/2009
Profesioni : mjekesi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Vizitor prej Sun 19 Jul 2009, 00:25

Vetemia me ben te reflektoj.Qetesine e kam gjetur ne vetmi, pikerisht ne ate qe te demton, te ben te ndihesh ndryshe.Jam e distancuar nga zhurma e jetes, sepse vetmia me ka zgjatur thonjte, por ndjej se me perkedhel me thonjte e saj.Ndoshta dhe ato perkedhelje do me futen ne lekure ku do e kthejne trupin ne nje skelet te thare.Cudi, ndihem mire.Jam mesuar tashme te jetoj me te, te flas e te me degjoj,ta dua e te me urrej.E kam komunikimin me boten po gjithmone vetmia me qeteson.Plakja do me bej me te matur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Genci-fr prej Sun 19 Jul 2009, 16:21

vetmia te bene pesimist per jeten.

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10511
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Vizitor prej Tue 28 Jul 2009, 08:20

shum her vetmia esht shum e mir sepse largohesh larg te gjithave

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga deti prej Tue 28 Jul 2009, 15:30

Ka momente ne jete kur njeriu ka nevoje per pak vetmi. Eshte nje terapi e mire sepse te jepe mundesine qe te ndjehesh i qete, te analizosh dhe planifikosh gjerat qe pastaj te reflektosh. Flas gjithmone per vetmine e cikleve te shkurta dhe kthimin e menjehershem ne realitet. Mua per vete me ben mire dhepse nuk jam aspak tip i vetmuar.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13750
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Disconnect prej Tue 28 Jul 2009, 22:27

vetmia sjell stress

firma.................................................................................................................................................................................
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume

avatar
Disconnect

Shteti : Itali
Postime : 158
Kyējet nė forum : 10012
Regjistruar mė : 27/07/2009
Profesioni : Virg Mobile

http://www.peqini.org

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetmia!

Mesazh nga GISHTEZA prej Thu 01 Oct 2009, 11:24

Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
Vetmia eshte nje faktor i cili ne baze te tij ka ndjenjen e izolimit dhe ate te rrefuzimit. Kjo shkakton stres dhe eshte
e demshme per shendetin.
Te mbyllesh ne vetvete do te thote te shmangesh bisedat me njerzit e tjere te jetosh ne nje bote te trishtuar ku si pasoje mund te sjell deme ne sistemin psikik dhe fizik.
Kjo gje shkon aq larg saqe njeriu mund te kaloje ne depresoin.
- Si mund ta shmangim vetmine kjo ndienje qe vret???
-Jeni ndjere ndonjehere i vetmuar?
-Cfare pasojash ka patur ajo tek ju?
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 12475
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Vizitor prej Thu 01 Oct 2009, 13:07

Temat u bashkuan ne nje te vetme.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Vetmia

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sat 26 Dec 2009, 20:16

Vetmia eshte mbreteria ime qe me ndihmon te reflektoj ne lidhje me veten dhe te tjeret, por kjo vetmi behet vrasese kur njeriu nuk di te rije me veten.


Edituar pėr herė tė fundit nga gjimnazistja nė Sat 26 Dec 2009, 21:51, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11153
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Vizitor prej Sat 26 Dec 2009, 21:35

Tema "Vetmia" u bashkua me temen "Vetmia eshte..."
Faleminderit!

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 21 Apr 2010, 20:44

vetmia shihet ne dy aspekte

eshte vetmia qe te vret si dhe vetmia tek e cila gjen strehim

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17622
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Vizitor prej Fri 23 Apr 2010, 16:23

Vetmia ndonjeher ka dhe rezulatin e saj ka njerz qe e duan dhe ka njerz qe se durojn dote por ne ndonje rast te nxet te rezikshem vetmia eshte nje shpetim per njeriun, por jo dhe per ndjenjat dhe shendetin ka rezulatet negative dhe pozitive qe te gjith njerzit ndonjeher i kemi provuar.


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Arjana prej Fri 23 Apr 2010, 17:12

vetmia esht e nevojshme nganjehere,te njohesh me mire veten,te diskutosh me te,te gjesh qetesine shpirterore ne vetmine tende
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Besi prej Wed 28 Apr 2010, 00:12

Qetesia absolute e shpirtit.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10934
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Arjana prej Wed 28 Apr 2010, 00:18

meditim i shpirtit
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Besi prej Wed 28 Apr 2010, 00:19

Arjana shkruajti:meditim i shpirtit

Jo buka,po kulaci!Pse po i ben repriz fjalet e mia? :bravo023:
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10934
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Arjana prej Wed 28 Apr 2010, 00:21

po te shohesh me siper do kuptosh se ju me keni kopjuar e jo une
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Besi prej Wed 28 Apr 2010, 00:23

Arjana shkruajti:po te shohesh me siper do kuptosh se ju me keni kopjuar e jo une

E di qe nuk me beson,por e verteta eshte se nuk kam lexuar asgje me siper!Keni te drejte,ne kete raste,i bije se une te kam copjuar.Do me falesh,apo do shkone kjo lend deri ne gjykaten me te larte? Sad
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10934
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Arjana prej Wed 28 Apr 2010, 00:29

vetmia esht miqesore ndaj ngacmimeve,paqe atehere e pranoj
avatar
Arjana

Shteti : diku e humbur
Postime : 3724
Kyējet nė forum : 15061
Regjistruar mė : 26/09/2009
Profesioni : Studente

http://engjujtshqiptare.forumotion.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Leta prej Fri 15 Oct 2010, 06:24

Si pas Meje ka dy Lloj vetemish.E para ka Raste kur je vetem dhe nuk Ndien nevojen e askujt tregon se vertet ke nevoje te besh nje Analize te vetes tende pasi ke nevoje te analizosh e reflektosh per te shkuaren dhe te tashmen, ndersa mund te pergatitesh te ardhmen....Eshte ajo lloj qetesie qe njeriut i ben mire Here pas here te shoh veten dhe ta analizoj me qetesi dhe ftohtesi per Gabime apo vendime qe mund te mari.....ka raste te tjera kur je vetem dhe ndien nevojen e njerzve te tjere si shoqeri, Familje apo te tjere qe ke rrotull, kjo tregon Pozitivitet pasi si qenie shoqerore ...Ndoiejme here pas here te jemi prane atyre qe duam me shume , si dhe arrijme te kuptojme Vleren e tyre te vertet duke shmangur rutinen e perditshme.
rasti i dyte kur Ndodhemi ne mes te njerzve por ndihemi Vetem ka te beje me disa aspekte, se pari ne mund te jemi teper te Shqetesuar mbi nje Qeshtje te caktuar, dhe Ndiejme se gjithe mendimet cdo qelize e trupit eshte Atje... Sidoqofte Vetemia eshte e mire Ndonjehere per veten.. qe me ia bere vetes nje analize ne qetesi , mbi gjerat qe i ke kaluar , mbi vendimet qe do i marish... Por nuk eshte e mire qe vetse te ia Dhuroshe 24 ore Vetemi Very Happyavatar
Leta

Postime : 381
Kyējet nė forum : 8928
Regjistruar mė : 08/10/2010
Profesioni : Amvise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga edvini084 prej Thu 16 May 2013, 23:07Kur njerėzit zhyten nė vetmi, nuk kanė mė besim te njerėzit, duke krijuar kėshtu njė rreth vicioz qė e bėn edhe mė tė vėshtirė krijimin e miqėsive tė reja. Vetmia dhe izolimi nuk janė ēėshtje qė ērrėnjosjen me prezencė nė turmė. Thjeshtė tė jesh i rrethuar me njerėz nuk e ndjek ndjenjėn e vetmisė dhe tė izolimit. Ajo bėnė tė harrohet pėr njė moment vetmia, por nuk e largon perfundimisht atė.

avatar
edvini084

Shteti : Durrės
Postime : 55
Kyējet nė forum : 7129
Regjistruar mė : 23/02/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Vizitor prej Fri 17 May 2013, 18:45

Ajo qe te le te kuptosh,cfare rendesie ka jeta jote para te tjerve.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga albi prej Sun 19 May 2013, 00:08

vetmija esht vujtje
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12285
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Kotelja prej Sun 19 May 2013, 00:28

Vetmia eshte peshorja me e sakte e jetes.

firma.................................................................................................................................................................................
Mjauuu...!
avatar
Kotelja
Webmaster

Shteti : Nen rrenojat e dashurise!
Postime : 3139
Kyējet nė forum : 13926
Regjistruar mė : 04/06/2007
Profesioni : Viktoriane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga deti prej Mon 20 May 2013, 09:20

Vetmia eshte edhe inspirim...
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13750
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga albi prej Mon 20 May 2013, 22:21

vetmia esht momenti kur njeriu e mendon te kaluaren
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12285
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga deti prej Tue 21 May 2013, 11:27

Vetmia (ne kufirin e normales) eshte e shendetshme. Mendja dhe shpirti gjejne freski.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13750
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Katilja prej Thu 30 May 2013, 10:12

Studime tė thelluara nga filozofė, psikologė, sociologė e hulumtuesė
tė profileve tė tjera, vėnė nė pah se vetmia dhe izolimi nuk janė
ēėshtje qė ērrėnjosjen me prezencė nė turmė. Thjeshtė tė jesh i rrethuar
me njerėz nuk e ndjek ndjenjėn e vetmisė dhe tė izolimit. Ajo bėnė tė
harrohet pėr njė moment vetmia, por nuk e ērrėnjos atė.

Jetojmė nė kohė tė shpikjeve tė pėrditshme tė cilat mundėsojnė
marrėdhėnie ndėrnjerėzore nė tė gjithė botėn pa luajtur aspak nga
vendi : telefon, celularė, interneti... janė nė prani dhe nė shėrbim tė
njeriut. Kontakti me familje, ose pėr ēėshtje afariste e profesionale,
kudo qė tė jenė, ėshtė i lehtė dhe i pėrnjėhershėm. Aftėsia pėr tė
kontaktuar kudo qė tė jemi, nė fushė, mal, plazh e gjetiu, ėshtė
privilegj i kohės dhe gjeneratės sonė.

Jemi dėshmitarė tė njė mundėsije tė jashtėzakonshme pėr lidhje
humane. Njeriu i shekujve tė kaluar nuk pati as pėrafrisht kėtė
privilegj tonin. Megjithatė, studime tė ndryshme tregojnė se nė
shoqėrinė bashkėkohore, numri i atyre qė vuajnė nga vetmia ėshtė tejet i
madh. Si mund qė nė kėtė kohė kur tė gjithė jemi tė lidhur me tel e
satelitė komunikues qė lundrojnė mbi kokat tona, tė krijojmė varfėrim
marrėdhėniesh ? Qė absurdi tė jetė akoma mė i prekshėm, e pėr ilustrim, duhet tė pėrmenden edhe mundėsitė mė tė
ngrohta tė kontaktimit : avionė, vetura dhe tė gjitha mjetet tjera pėr
qarkullim, i japin njeriut aftėsinė tė ndjejė afėrsinė fizike tė atyre
qė dėshiron nė momente tė caktuara.
Si pra vetmia arriti tė kaloj nė "epidemi" ? Duket se begatia teknike
qė lehtėson aq shum komunikimin tė shėndrohet nė njė plogėshti pėr
afėrsi mė ata qė janė gjeografikisht pranė. Nė vendet mė tė zhvilluara
industrialisht, kjo dukuri ėshtė mė e pėrhapur se nė vendet tjera.
Studimet tregojnė se nė SHBA 60 % tė rijve nuk dinė emrin e fquit : ata
as kanė pėrgjigje se ku mund, nė rast nevoje tė lypin ndihmė. Fenomen ky
i panjohur nė shekujt e kaluar.

Nė botėn absurde e moderne : planeta ėshtė zvogėluar aq sa njeriut i
nevojiten vetėm disa orė pėr tė shkelur tokat mė tė largėta tė saja, por
qė nga ana tjetėr, i mbeshtjellur me turma njerėzish, mposhtet nga
vetmia dhe izolimi. Ankthi nga vetmia merr pėrmasa shqetėsuese, aq mė
tepėr se ky ankth, ēon nė izolim, kėshtu qė tani preket shėndeti nė
pėrgjithėsi. Zvogėlohen aftėsitė pėr zgjidhje tė ēėshtjeve tė
pėrditshme, zvogėlohet hapėsira pėr informim e me kėtė ngushtohen
rrugėdaljet nga gjendja e ankthit dhe pezmatimeve tjera shpirtėrore.
Njeriu ka nevojė pėr tė shtrėnguar dorėn e tjetrit, ka nevojė pėr
buzėqeshje, pėr ndėrrim fjalėsh. Keni vėrejtur fytyrat e njerėzve kur ia
shtrėngojnė dorėn njėri tjetrit. Pėrjetim i mrekullueshėm apo jo ? Po kur dy persona ndėrrojnė
pėrqafime ? Po dora humane mbi sup ? Njeriu ėshtė qenie shoqėrore dhe
mungesa e kohės sė industrializuar dhe monetizuar, duket se luan rolin
mė tė madh nė zvogėlimin e mundėsive pėr kontakt, e pra, edhe mundėsive
pėr t'u kujdesur pėr tjetrin, pėr tė zgjatur dorėn drejt dorės, pėr t'u
argėtuar bashkė, pėr tė krijuar miqėsi e pėr tu kujdesur pėr tė.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Katilja prej Thu 30 May 2013, 10:13

Njeriu, nė marrėdhėniet me tė tjerėt, sa mė i angazhuar qė tė jetė,
se paku nė hap shoqėror, ėshtė jashtė njė izolimi tė quajtur vetmi. Por
kjo nuk mjafton qė vetmia tė jetė e mposhtur nė kuptimin e plotė moral,
tė karakterit dhe atė psikologjik. Relacionet shoqėrore profesionale
mundėsojnė lehtėsimin e vetmisė sė personit se ėshtė i pajisur me
komunikim sė paku nė pjesėn e domosdoshme tė plotėsimit tė detyrave dhe
angazhimeve. Ky lloj komunikimi ka pra, pjesėn e "detyrueshme" shoqėrore
dhe instinktin e tė fituarit pėr tė jetuar a mbijetuar. Gjithsesi, kėtu
bėhet fjalė edhe pėr komunikim nė rast tė jokomunikimit. Vet fakti se
nuk komunikojmė me tjetrin ėshtė komunikim. Nga kjo, konstatojmė se
vetmi totale nuk ka dhe se kushtet pėr njė fenomen tė tillė nuk
ekzistojnė.

Pasiviteti shoqėror, pra tėrheqja me dėshirė a me shkaqe tė tjera
jashtė mundėsive tė subjektit, nuk krijon kushte pėr vetmi tė plotė dhe
pra ėshtė e paqenėshme. Sikur tė jetohet fizikisht larg ēdo kontakti
human, do tė krijohen kontakte me rrethin ekzistues natyror ; njė
simbiozė qė nuk toleron vetmi tė skajshme dhe pa relacione me natyrėn
(dialogu i imagjinativ me bimėt a me kafshėt). Njeriu ėshtė i pajisur me
mudėsi pėr komunikim, nė radhė tė parė me aftėsinė e tė folurit e kjo
vetvetiu krijon bazėn materiale qė ēkyq vetminė totale, sė paku nė
fushėn relacionale.
Ēkyqja nga jeta shoqėrore me vendime tė saj, lėnia pas dore e
individit, dėnimi me burg, vetėm se janė shkėputje nga favoret qė
sjellin relacionet humane dhe vetmi e standardizuar me ligje ose me
inate tė gjithėndorėshme qė mund tė krijojnė ndjenjė vetmie, qė
gjithsesi ėshtė e pjesshme.

Absurdi i tė burgosurit tė izoluar, tė cilit edhe ushqimi i shėrbehet
me anė tė instrumenteve elektrorobotike pa parė njėri ose qenie tjetėr
tė gjallė, nuk ėshtė i vetmuar sepse nuk ėshtė i ēkyqyr nga marrėdhėniet
me tjetrin. Ai nuk ėshtė i ēkyqur as nga komunikimi. Sjellja e ushqimit
ėshtė nė vehte komunikim me atė qė vendos t'ia sjellė pjatėn roboti.
Aty janė konceptuesi dhe punėtorėt qė prodhuan kėtė "makinė".

Absurdi i dytė ėshtė mė ekstrem ; mbyllja e subjektit nė vetmi dhe
lėnia pa ushqim gjer nė mbarim. Izolimi ėshtė nė fuqi ; vetmia jo. Atė
dikush e lė nė vetmi fizike por relacioni shoqėror nuk mungon, andaj
vetmi totale, nė kėtė rast nuk ekziston. Subjekti ėshtė koshient se
dikush e dėnoi, se dikush i ndalon tė tjerėt t'i sjellin ushqim e pije.
Relacioni me tė tjerėt ekziston nė ēdo rrethanė dhe pra, nė asnjė mėnyrė
nuk mund t'i shpėtohet tjetrit.
Pretendimet se jetojmė nė njė kohė komunikimi e pra ngritjes gjer nė
nivele mė tė skajshme tė vetmisė janė aq sa tė thjeshta sa dhe tė
gabuara. Mjetet e informimit tė ditėve tona, konsiderohen nė pėrmasa
mjaftė tė gjėra nga sociologė e filozofė se janė pasuri dhe element
kryesor i komunikimit qė i ka munguar gjeneratave tė kaluara. Kėto mjete
tė informimit tė quhen mjete komunikimi sjell njė vlerėsim negativ mbi
teorinė e pėrmendur. Televizioni, radioja, me pėrjashtim tė mundėsive qė
ofron interneti e telefoni, janė kumunikim-prezentim i njė tė dhėne a
ideje pa mundėsi tė komunikimit. Kėtu ka vetėm njė lidhje virtuale nė
mes informuesit dhe dėgjuesit pa asnjė lloj forme tė bashkėbisedimit.
Konfuzioni qėndron nė mes tė informacionit dhe komunikimit. Thjeshtė
mediat janė mjet informacioni dhe jo komunikim palėsh.

Nė kėtė rast, dallohet interneti nga mjetet tjera informuese (e jo
komunikative) se nėpėrmjet tė rrjetit, komunikimi edhe kur ėshtė virtual
(forma tė ndryshme tė bisedave nė linjė (chat) krijojnė lidhje reale nė
mes tė palėve kėshtuqė mungesa e prezencės objektive fizike nė afėrsi,
nuk peshon si vetmi. Pėrkundrazi ky lloj relacioni ėshtė tejet tėrheqės
nga numėr njerėzish tė cilėt lidhen pas miqėsive dhe dialogut nė mėnyrė
adiktive, gjė qė ngrenė njė problem tjetėr individual dhe shoqėror.
Sidoqoftė, ndjenja e vetmisė ngritėt nga personi, gjatė komunikimit
virtual, edhe pse ėshtė e qartė se fizikisht nuk ka prezencė tė tjetrit
nė prani.
Si pėrfundim rrjedhon se televizioni radioja, dhe shtypi janė mjete
tė informimit dhe jo komunikim nė mes tė subjekteve. Kėtu subjektet nuk
kanė marrėdhėnie bashkėbiseduese. Njėra palė argumenton, dhe nuk ka
asnjė mundėsi tė dėgjoj palėn tjetėr es as t'i ofroj tjetėr pėrveē
dėgjimit dhe shiqimit e gėlltitjes sė dhėnave.

Mė sė fundi, komunikimi pėrfshinė njė dėshirė, njė thirrje tė
brendshme tė papėrballueshme pėr komunikim. Ēdo mungesė apo ndjenjė
mungese nė kėtė drejtim, ėshtė njė paaftėsi e njė realiteti tė vullnetit
tragjik. Njė paaftėsi pėr tė dalur nė shesh dhe pėr tė ju ngjeshur
marrėdhėnieve ashtu si qė janė.
Njė lloj vetmije e dėshiruar, qė mund tė arrihet vetėm me vullnet tė
fortė gjer nė njė nivel tė lartė, por jo edhe nė absolutizėm ėshtė
kufizimi ose largimi nga animet e ndryshme politike, sidomos ata tė
bashkuara nė parti, largimi nga ēdo lloj mbajtje krahu tė pushtetit i
ēdo farė lloji qė tė jetė e pse jo edhe largimi nga mbėshtetja e ndonjė
besimi qoftė grupor, qoftė me pėrmasa tė mėdha numerike si qė janė fetė
monoteiste.

Kjo ėshtė forma mė e lartė e mbajtjes larg shemave dhe shematizimit
tė mendimit. Kjo vetmi, nuk ėshtė asesi mbyllje absolute dhe largim nga
ekspozimi: kjo ėshtė vetėm distancim nga kanalizimi e mendimit tė lirė.
Tė lidhesh pas njė ideje tė shėndruar nė platformė politike ose edhe
pėrbėrje tjera bėmirėse, ėshtė humbje e lirisė sė mendimit tė pavarur
dhe skllavėrim e kalim nė rradhėt partizane tė njė lėvizje. Nuk flas pėr
tėrhekje dhe izolim nga ndėrtimi i jetės individuale dhe shoqėrore. Nuk
flas pėr ikje nga debatet dhe synimet pėr ditė tė mira tė njerėzimit
por tė jesh partizan i komunizmit, i kapitalizmit, dhe sa e sa sistemeve
tė ndryshme qė kanalizojnė jetėn secila nė mėnyrė mė "demokratike dhe
tė barabartė", ėshtė bartje e forcave psiko-fizike nė anėn e diēkahit qė
nuk mund as pres sė largu tė jetė sublime. Mendimtarė por dhe shumė
individė pa aspirata shkencore a filozofike, hyjnė me dėshirė e me mund
tė madh nė njė vetmi qė do ta quaj vetmi filozofike. Kjo vetmi, tė
sqaroj gjer nė fund, nuk i ik obligimeve dhe luftės pėr ndryshime dhe
pėrparim : ajo vetėmse i largohet shemave qė dėmtojnė lirinė e
zhvillimit nė trajta tė tjera nga ato qė i toleron njė grup apo njė
parti a fe tjetėr. Vetmia e kėtillė nuk, largon simpatizantėt por nė
asnjė mėnyrė nuk krijon hierarki as partiake as sektare por vetėm
sugjeron zgjidhje nė lamitė pėrkatėse.
Marrėdhėniet njerėzore pėrbėhen nga vlera tė ndryshme nė aspektin e
cilėsisė dhe masės. Shkalla mė e ulėt ėshtė veēimi dhe ndjenja e tė
qenunit i veēuar. Kjo ndjenjė, ėshtė nė tė vėrtetė vuajtja nga veēimi i
tė tjerėve. Ndjenja e tė veēuarit nuk mund tė shlyhet pasiqė pėrbėhet
nga hapėsira TĖ TJERĖT dhe UN i vėnė mbėnė e nė vetmi. Kėtu bėhet fjalė
pėr njė ndjenjė shumė tė fortė vetmije qė pėrfshin tė gjitha moshat por
qė me sė shumti kaplon njė numėr tė konsiderueshėm tė moshuarish. Pėr tė
ikur nga kjo vetmi, e posaēėrisht kur ajo ėshtė nė shkallė tė lartė dhe
peshon rėndė mbi individin, ai vė televizorin, radion a internetin i
cili mundėson marrėdhėnie mė realiste sepse ofron bisedėn direkte tė
shkruar dhe audiovisuale. Kjo ėshtė nė njė formė prezencė dhe ėshtė pa
rėndėsi se ēka konsiderohet nga ekspertė, jep njė ngrohtėsi tė ēmuar
qėnies shpirtėrore qė hulumton praninė e tė tjerėve.

Nė rastet akoma mė tė rėnda tė vetmisė, dalja nė kafenenė e kuartit,
ėshtė kėrkim i idaljes nga izolimi, kėrkim i pak ngrohtėsie humane. Ēdo
ndjenjė e rėndė vetmie shtin nė afrim drejt njė ēdokahu pėr tė takuar
dhe kėshtu gjetur ngrohtėsinė e pranisė se tjerėve. Qendra e fshatit,
kryet e mahallės, kroni, e pra ēdo vendtakim i mundshėm largojnė sė paku
pėr njė moment telashen e rėndė tė tė qenurit i vetmuar.
Hareja qė njeriu shpreson t'i sjell shoqėrimi, nuk ėshtė tjetėr
vetmėse njė kohė e caktuar e shpėtimit nga vetmia. Ngulfatja e saj ėshtė
vetėm kohore se shpejt pas kėtyre tubimeve, njeriu pėrsėri ėshtė vet
dhe ndjenja e vetmisė ringjallet. Kjo nuk do tė thotė se ajo bėhet barrė
pėr subjektin pėr vet shkakun se vetmia, nė pikė tė parė, pėrjetohet nė
dy mėnyra plotėsisht tė dalluara :


 • 1. Vetmia ėshtė pjesė shpirtėrore e pandashme nga e cila nuk ik
  njeriu; pėrkundrazi atė e lyp me intensitet kur ajo i mungon. Jeta e
  pėrditshme ngarkon me tė gjitha llojet e emocioneve : stress, hare,
  luftė psikokonkurenciale nė mes individėve (sundimi dhe mbisundimi
  psikik), ahengu e ēdo lloj tjetėr aktiviteti, kėrkojnė ēaste tė vetmisė
  pėr pushim. Pėrpos kėsaj, personaliteti vet, bota psikike vet, janė tė
  ndryshme nga njeriu nė njeri qė vetvetiu nė thelb ėshtė njė vetmi e
  lindur. Unė nuk mund tė jem tjetri dhe tjetri nuk mund tė jetė unė.
  Askush nuk mund tė mendoj e tė veproj si tjetri et si pasojė, tjetri nuk
  mendon e vepron si unė. Ēdo kush mendon vet nė kokėn e vet dhe me kėtė,
  rritet jeta shpirtėrore dhe vlerat morale tė individit. Kjo vetmi ėshtė
  pėrsosje e lindur dhe nga ajo nuk ka tentim ikje po pėrkundrazi, asaj
  shpesh i kthehet njeriu se ka nevojė pėr tė. Kjo vetmi e ndėrlidhur me
  marrėdhėnie me tė tjerėt, krijon personalitetin dhe si pėrmenda mė parė,
  formon vijat e moralit dhe sjelljeve me botėn.
 • 2. Procesi qė ēon nė vetmim ėshtė pasojė e mbylljes graduale nė vetvehte
  qoftė nga pėrjetime tė dhimbshme, qoftė nga marrėdhėnie tė tendosura me
  tė tjerėt. Tendencat janė izolimi, shkėputja nga bota tjetėr dhe
  mbyllje nė vetvete. Nė kėtė formė tė ndarjes mė nuk ka vetmi por vetmim.
  Kėtu shum pak ndihmon vrapi i kohėpaskohshėm drejt tjetrit. Ndjenja e
  vetmisė persiston edhe nė prezencė tė tjetrit e sidomos rrikėthehett
  posa subjekti tė gjindet vet. Vetmimi nė plan psikologjik pėrshkohet me
  ndjenja tė hedhjes nga tė tjerėt si dhe me fajėsimin e vehtes e sidomos
  fajėsimin e fatit tė keq dhe fajėsimin e botės qė e rrethon. Shquar nė
  mėnyrė rrėnjėsore, vetmimi ėshtė izolim dhe egocentrizėm. Ėshtė ndjenjė
  vetanake qė nuk kėrkon tė ndaj e tė kuptoj botėn e tjetrit. Halli i vet
  ėshtė gjithmonė mė i madhi i halleve. Kjo ndjenjė, shkakton trazira tė
  thella tanimė tė luhatura te subjekti qė kėrkon shum shpesh, izolim
  (vetmim) dhe mbyllje ekstreme nė vetvete. Kjo formė e vetmimit nėnkupton
  edhe ndjenjėn e braktisjes nga pala tjetėr. Kėtu flas pėr braktisje nė
  dashuri. I "braktisuri" shpesh, tėrhiqet nė izolim duke ju nėnshtruar
  sindromit tė braktisjes e tė hedhjes e kjo shėndrohet nė vetmim tė
  tendosur ankth, shpesh me pėrmasa tejet tė thella.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Katilja prej Thu 30 May 2013, 10:13

Ndjenja e vetmisė dhe e harresės nga tė tjerėt nuk ėshtė thjeshtė
fenomen i tė vetmuarit. Rastet e vetmisė sė pėrbashkėt ose vetmia e
turmės ėshtė ndjenjė qė ēfaqet nė raste kryesisht tė pavolitshme ose qė
pėrjetohen si tė tilla ; nė raste tragjike dhe nė raste tė ndryshme si
nė luftė, sport, politikė dhe aksione bamirėse ose qėllimkėqija. Vetmia e
grupit (dy e mė tepėr personė), ėshtė thelbėsisht ndjenjė qė lind nga
situata e ndėrlikuar dhe ngren ngulmin e trishtimit dhe nxit frikėn e
zhdukjes fizike. Grupi ndihet i harruar nga tė tjerėt : nga
bashkėluftėtarėt, nga eprorėt, nga partia, nga zjarrfikėsit nga shokėt e
kėshtu me radhė. Kjo vetmi shėndrohet edhe nė kompleks tė masave tė
gjera. Njė popull i tėrė kaplohet nga ndjenja e vetmisė nė raste
specifike tė krijuara nga njė politikė e pushtetit, nga lakmuesit pėr
pushtet a nga shtete tė tjera, me bllokada, izolime dhe shtypje tė
llojeve tė ndryshme. Kėto situata psikotraumatike janė nė tė vėrtetė
imponime kėshtu qė dhe lirisht mund ti quajmė me njė emėr vetmi e
imponuar.

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7276
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vetmia eshte...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi