» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Njerez te shquar ne anekdoda

Shko poshtė

Njerez te shquar ne anekdoda

Mesazh nga GISHTEZA prej Wed 27 Jun 2007, 13:41

SAADIU(1184-1291)

"Shkenctari pa vepra eshte si pema pa kokra "Saadi

Poeti i madh persian,studjoi ne Universitetin e Bagdatit Ka udhetuar shume neper vendet e lindjes Ka bere disa here dhe haxhin.
Ne Siri ra ne duar te kryqtareve ku nje tregtar i pasur nga Alepi e
shpetoj duke paguar 30 monedha ari I dha lirine ,por dhe te bijen
per grua,.
Vdiq ne nje moshe mbi 100 vjec Pervec librave ne proze,
krijimtaria e tije permban disa vepra me vargje lirike Nder keto te
famshme jane "Gjylystani dhe bostani "qe ne gjuhen tone jane te
perkthyera nga i madhi Vexhi Buharaja.

Gruaja e Saadiut nje injorante dhe grindavece i thosh shpesh
Saadiut -Mos haro se babaj ime te siguroi lirine par 30
monedha ,florinje.- Po ,ia kthente poeti me buzeqeshje ironike,per
30 flori, e eifitova lirine por, per 30 mije sa eshte pasuria jote e
humba perseri

Shahu i Persie i tha nje here Saadiut -Une jam i pasur une jam me i
lumturi dhe sme mungon asgje --Ju mungon vetem lumturia, sepse te
pasurit nuk jane te lumtur ,kurse te lumturit nuk jane te pasur-ju pergjegj Saadiu
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 12295
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerez te shquar ne anekdoda

Mesazh nga GISHTEZA prej Wed 27 Jun 2007, 13:41

Filozofi vjeter Grek , Theofrosti(372-287 para eres sone)Autor i
vepres se njohur ,duke biseduar me nje mik te tije , i
thot--kafshoi nje intrigant dhe a e dini se c ndodhi '?Per cudi ne vende
qe te vdiste intriganti , ngordhi gjarpri

Nje shkrimtar te dehur e ndalen nje here policet

-Ky u tha --Kam pire pak si shume kete here, por mos haroni se
dhe Dostojevski,Bajroni,Allan Poe kane pire si une .

--Djema -tha oficeri patrulles--kontrolloni me nje here te gjithe
zonen, sepse, me sa duket ,paskemi te bejme me nje bande te tereNJe fisnik desheronte qe aktori anglez Garrik(1717-1779)Te behej
kandidat per te perfaqesuar qytetin e tyre ne parlamentin Anglez
--Jo zotni -.I tha aktori --Une me mire do te parapelqeja te luaja rolin
e nje njeriu te mencur ne skene, se sa ate te nje budallai ne parlament


Barez Sulivan,artist i famshem anglez ,po luante gjate nje
shfaqjeje rolin e Rikardit te tret:Kur arriti ne shprehjen "KAL",per nje kal jap mbreterine,>, nje shikues nga salla thiri--A nuk
do tju mjaftonte nje gomar?--Po ju pergjegj artisti -EJA!
avatar
GISHTEZA

Shteti : andej kendej gjithandej
Postime : 683
Kyējet nė forum : 12295
Regjistruar mė : 04/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi