» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

16 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 16 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Shko poshtė

Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 10 Feb 2010, 15:28

Thuhet se dashuria ėshtė e verbėr. Por nė tė vėrtetė ajo tė bėn tė
verbėr. Nėse njė person ėshtė shumė i dashuruar me partnerin e vet, hedh sytė
tek njerėzit qė e rrethojnė, por nuk i shikon ata, sepse niveli i vėmendjes ndaj
botės sė jashtme ėshtė mė i vogėl.


Thuhet se dashuria ėshtė e
verbėr. Por nė tė vėrtetė ajo tė bėn tė verbėr. Nėse njė person ėshtė shumė i
dashuruar me partnerin e vet, hedh sytė tek njerėzit qė e rrethojnė, por nuk i
shikon ata, sepse niveli i vėmendjes ndaj botės sė jashtme ėshtė mė i vogėl.


Kėtė e ka dėshmuar njė kėrkim i Florida State University, rezultatet e
tė cilit janė publikuar nė revistėn ‘Evolution and Human
Behaviour’.

Kėrkimi ėshtė zhvilluar mbi njė grup studentėsh, njė kompozim
personash qė janė deklaruar tė dashuruar dhe tė tjerėt, tė lirė nga lojėrat
sentimentale.

Personave tė pėrfshirė nė studim janė treguar foto
njerėzish simpatikė dhe menjeherė pas imazheve, foto me figura gjeometrike pėr
t’i njohur.
Ky test shėrben pėr tė pėrcaktuar nivelin e pėrqendrueshmėrisė
ndaj njė subjekti.

Grupi i tė dashuruarve njihte mė parė dhe me mė
saktėsi figurat gjeometrike, sepse ishin nė gjendje tė pėrqendroheshin mė mirė.
Grupi i tė ‘vetmuarve’ shumė i shpėrqendruar nga bukuria e fotove ka njohur
rrathė dhe katrorė me shumė ngadalėsi.

Sipas kėrkuesve kjo ndodh sepse tė
dashuruarit shikon, por nuk pėrqendrohet tek personat e tjerė. Dashuria e
kushtėzuar ndaj njė personi tė vetėm ul pėrqendrimin ndaj tė tjerėve.

Me
fjalė tė tjera, truri nuk i kushton vėmendje bukurisė sė personave tė tjerė,
gra, ose burra, qė takohen gjatė ditės pėr tė evituar humbjen e
energjisė.

Njė tip kafazi mendor, ose njė ndihmė e trurit kundrejt
dėshirės sė trupit, qė dihet qė ėshtė i dobėt dhe ndoshta do tė tundohet.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Vizitor prej Tue 23 Mar 2010, 15:55

Pa dyshim qe dashuria te verbon !

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Kushtrimi2 prej Tue 23 Mar 2010, 16:40

sedi nuk jom i dashuruar
avatar
Kushtrimi2

Postime : 1625
Kyējet nė forum : 10702
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Kle@Love prej Tue 23 Mar 2010, 23:28

eshte mase e sigurte se dashuria te verbon

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17445
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga anea prej Wed 24 Mar 2010, 11:27

Dashuria ka kuptimin e saj ....
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9165
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga deti prej Wed 24 Mar 2010, 15:56

Nuk do shume mend dhe hulumtim qe ta zbulosh se dashuria te verbon. Shih ne park, ndonje lokal ku mblidhen te rinjtė, natyre apo gjetiu dhe menjehere do bindesh se dy te dashuruar nuk shohin askend rreth e qark vetes. Puthjet, ledhatimet dhe intimiteti qe kane mes veti jane qendra ngase vemendja (truri) eshte i perqendruar aty.
Shpeshehere kemi edhe situata komike kur shohim se si sillen dy te dashuruar, pikerisht sepse nuk shohin askend pervec vetes se tyre. Dashuria eshte nje ndjenje aq e fuqishme sa qe kerkon edhe vemendje me te shtuar nga ndonje veprim tjeter i zakonshem.
Andaj dashuria eshte kjo qe eshte, e ka kuptimin e vet edhe kur te verbon, dehė apo te ben te sillesh si femija.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13573
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Morena prej Wed 24 Mar 2010, 16:04

Dashuria eshte e verber per aq sa ti nuk mundesh ta shikosh ate. Nese
je gjithmone syhapur dhe i qilter atehere dashuria mundet te te exitoj
po jo edhe te verboje. Ai i cili verbohet nga dashuria nuk e sheh jeten
ne kuptimin e plote te fjales. Nese verboheni nga dashuria atehere nuk
dini edhe si ta shijoni jeten ne menyre te duhur....
Syte e dashurise jane te mbyllure shpesh nga emocioni i njeriut, jane
te perqendruare vetem ne ate qe e dojme dhe e ndjejme .Nje gje e tille
mundet edhe te vlersohet si nje verbesi , ndoshta humbje ose fitore,
pro rendesi ka qe e tera ka te beje me orjentimin total drejte nje
qellimi dhe pushimi shpirterore dhe emocional.

firma.................................................................................................................................................................................
Nje i zgjuar ndryshon mendje...kurse budallai kurre...
Glitter Graphics

avatar
Morena

Shteti : Mrena per mrena rruzullit toksor
Postime : 133
Kyējet nė forum : 9431
Regjistruar mė : 26/11/2009
Profesioni : S'kam

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Vizitor prej Wed 24 Mar 2010, 18:16

Dashuria te verbon per fate te keq

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dashuria, e verbėr? Jo, por tė verbon!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi