» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Gjarperinjte, parashikuesit e termeteve!

Shko poshtė

Gjarperinjte, parashikuesit e termeteve!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Fri 19 Feb 2010, 15:21

Sipas kerkimeve me te fundit mendohet se nje menyre e mire per te "parandaluar" dhe per te marre masa mbrojtese per pasojat e termeteve, do ishte kontrollimi i sjelljes se gjarperinjve.

I gjithe ky zbulim u ndermor nga nje grup shkencetaresh kineze.

Ekspertet e qendres sizmike te nanning, ne jug te vendit, kane filluar te kontrollojne ne distance, me ane te videove dhe internetit, nje sere qendrash qe merren me rritjen e gjarperinjve, dhe kane pare se keto kafshe ndryshojne sjellje ne qofte se ne nje rreze prej rreth 120 kilometrash do te bjere termet. Keto sjellje te gjarperinjve i paraprijne renies se termeteve ne disa raste edhe me 5 dite. Para nje termeti ata braktisin folene (edhe ne mes te dimrit), duke kerkuar te largohen dhe kane nje sjellje te pakontrolluesh
me.
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 10994
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi