» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

8 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 8 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


Armiku me i madh i njeriut?

Shko poshtė

Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga PRINCO prej Sat 20 Feb 2010, 11:09

Armiku me i madh i njeriut?

Cili mendoni se eshte armiku me i madh i njeriu?

Un per vete mendoje se Armiku me i madh i njeriut eshte vetvetja!dhe epshi..

Nese nuk e mendoni si un komentoni dhe ju jepni mendimin tuaj..
__________________

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9469
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Besi prej Sat 20 Feb 2010, 15:45

PRINCO pse mendoni se eshte vetvetja-epshi?

Une mendoj se armiku me i madhe i njeriut eshte shoqeria.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10937
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 20 Feb 2010, 15:48

Njeriu

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga PRINCO prej Sat 20 Feb 2010, 15:55

Besi shkruajti:PRINCO pse mendoni se eshte vetvetja-epshi?

Une mendoj se armiku me i madhe i njeriut eshte shoqeria.

kjo eshte mendimi ime edhe pse ka shum armiq njeriu..mirpo Epshi eshte ushtari i te gjithve qe e nxit njriun ne te keqe..
nuk ka dyshim se edhe shejtani eshte ai qe nxit njeriun gjith kah e keqja por me ndihmen e te tjerve e vecanerisht me anet te epshit...

Hidherimi eshte nje fantazme qe trishton mendjen.Kur mendja dobesohet
,ate e sulmon ushtria e shejtanit dhe kur njeriu hidherohet shejtani
luan me te sikur siē luan femija me lodrat.A nuk e veren, o vella
musliman se njeriu i hidheruar mund te vrase tjetrin,mund te
shkurorezoje gruan dhe mund te humb kontrollin?Pastaj,pasi largohet
hidherimi ,shejtani ia zbukuron atij vetevrasjen ne menyre qe ti
shmanget turpit per vepren e lige dhe ndeshkimit.Keshtu qe,vriten dy
vete pa te drejte dhe shejtani e ēon njeriun per ne xhehenem,e sa vend
i keq eshte ai.I Lartesuari thote:"Kush e mbytė njė besimtarė
me qėllim, dėnimi i tij ėshtė Xhehenemi, nė tė cilin do tė jetė
pėrgjithmonė. All-llahu ėshtė i hidhėruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i
ka pėrgaditur dėnim tė madh."
(Kur'an.04.Nisa,93)
Pra vella i dashur permbaje veten nga hidherimi dije se ajo eshte
njera nga dyert e shejtanit dhe vazhdimisht perkujto fjalet e te
Derguarit te Allahut:"Nuk
eshte i forte ai qe ua ve shpinen ne toke njerezve(gjate mundjes),mirpo
i forte eshte qi qe e permban veten kur hidherohet."

Vella i dashur,me te vertet epshi i hakmarrjes te shtyn drejt
hidherimit,ndersa mburrja me mekate te shtyn drejt refuzimit te se
vertetes.Nese ndien diēka te tille,ateher ktheje ne menyren me te mire"sepse ai,qe mes teje dhe atij kishte armiēesi,do te behet si nje mik i afert."(Kur'an.Fussilet:34)
Pa dyshim,kjo kerkon durim dhe pregaditje te vetvetes,mirpo
perfundimi do te jete i lavderuar dhe shperblimi i Allahut i
madh.Allahu thote:"Mirėpo, kėtė nuk e arrin kush, pos atyre tė durueshmėve, dhe nuk e arrin kush, pos atyre me virtyt tė lartė.(Kur'an.Fussilet:35)

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9469
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Besi prej Sat 20 Feb 2010, 16:02

PRINCO,perveē tre rreshtave te pare me poshte as qe i lexova.Gjeja qe me se shumti me pelqen dhe e vlersoje tek njerezit ( nese nuk e keni kuptuar) eshte kur njeriu eshte vetvetja.Ne kete raste te pyetja ty dhe jo mendimin e Zotit apo Kur'anit. Ne rregull,nuk kam asgje kunder Kur'anit,e as kunder ndonje liber tjeter fetar apo shkencore,sepse nga keto kemi mesuar edhe ne,dikush per mire e dikush per keq.Por,gjithashtu eshte mire qe ēdo njeri perkunder saj,ta ruajme te pakten diku-diku natyrshmerine tone,pra te formulojme nje mendim tonin,ēofte per gjera te thjeshta,nese jo per ato me te nderlikuarat.
Mos me keēkupto,po pres nje pergjigje tuajen,ēofte me dy fjale.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10937
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Interesant prej Sat 20 Feb 2010, 16:12

Askush dhe asgje nuk mund te jete me armik per njeriun sesa vetja e tij. Njeriu eshte ai i cili e zgjedh te miren dhe te keqen per vete. Askush aske nuk mund ta detyroj me force te behet i mire apo i keq, vetem se ashtu siq vepron edhe behesh . Eshte e vertete qe rrethi dhe shoqeria ndikon ne personin, po prap personi eshte ai i cili e ka zgjedh shoqerine e mire apo e keqe qofte ajo, varsisht prej edukates se si eshte eduku me heret .
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13892
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga PRINCO prej Sat 20 Feb 2010, 16:17

Besi pamar parasysh mendimet etona ne kemi lindur te pa diture por nga leximi dhe studime ne kemi aritur te kuptojm shum gjera...thjesht une per veten time mendoj se Epshi duke u bazuar ne thenjet kuranoredhe te Dijetarve...edi se te merzitet me lexuar ma shum por kjo eshte ajo qe me teper me kan binde se epshi eshte armiku ma i madh i njeriut jan fjalet e ketyre dijetarve nese nuk te vjen merzi me ilexuar...jan keto...
Ibrahim En-Nehaiu thotė: “Mos rini me epshorėt, sepse mexhliset e
tyre zhdukin dritėn e besimit nga zemrat tuaja, dhe e njollisin
shkėlqimin e fytyrave tė ndritshme. Mexhliset e tyre e ndjellin dhe e
shtojnė urrejtjen nė zemrat e besimtarėve tė sinqertė.”

Me tė vėrtetė humbjet dhe shkatėrrimet mė tė mėdha janė pasojė e
impuseve dhe ndjekjes sė epshit, ngase vėrtet epshi posedusit e tij e
shpie nė shkatėrim gjersa e ēon nė Xhehenem.
Nuk ka dyshim se nje ndėr shkaqet mė kryesore pėr shkatėrrimin e
personalitet tė njeriut ėshtė nėnshtrimi ndaj epsheve, sepse epshet
shpijnė gjithnjė nė fantazi dhe nė shkatėrrimin e moralit. Njeriu i
cili i ndjek epshet jo vetėm qė i ekspozohet rreziqeve por ai gjithnjė
e mė shumė i afrohet dyerve tė Xhehenemit.
Imam Shatibiu dhe Sh`biu thotė: “Epshi ėshtė quajtur me kėtė emėr sepse shkaktar qė poseduesi i kėtij vesi tė bie nė zjarr”.

Ibni Abasi r.a thotė: Allahu i Madhėrishėm nė Kur`an nė ēdo vend e pėrmend epshin, e pėrmend vazhdimisht duke e kritikuar”.

Bazat e humbjes sė garantuar janė: Paragjykimi dhe epshet, pėr tė cilat
Allahu i Madhėrishėm flet nė ajetin 23 tė sures En-Neshm ku thotė: “ Po
ata, nuk ndjekin tjetėr vetėm se paragjykimet dhe ēka duan vetė,
megjithėqė qė prej Zotit tė tyre u pati ardhur udhėzimi.”

Kjo ėshtė cilėsi e jobesimtarėve, por kėtu duhet tė kenė vėmendje edhe
besimtarėt, sepse ēdokush qė i posedon kėto cilėsi, pra ai njėherė i
posedon edhe cilėsitė e jobesimtarit. Kjo cilėsi ėshtė element nga
mbeturimat e politeistėve tė mėparshėm dhe tė atyre tė sotshėm.
Potėteistėt e dikurshėm me hamendje edhe permes paragjykimeve tė tyre
tė rrezikshme vazhdimisht pėrpiqeshin qė most a besojnė Kur`anin e
shpallur nga Allahu i Madhėrishėm. Mu pėr kėtė Allahu i Madhėrishėm nė
fillim tė sures En-Nexhm, pėrkatėsisht ajetet 1-4 thotė: “Pasha yllin
kur ai bie, (prej sė larti poshtė)! Shoku juaj (Muhamedi qė ju e
njihni) as nuk ėshtė njeri qė ka humbur, as qė ka mendja e tij. Ai
(Kur`ani) nuk ėshtė tjetėr pos shpalljes qė i shpallet.”

Allahu i Madhėrishėm shmang ēdo dilemė dhe garanton se Muhamedi (Paqja
dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė) nuk ėshtė nė humbje dhe nė devijim
dhe se kėto dy cilėsi nė essence janė mosdije dhe padrejtėsi. I humbur
ėshtė ai qė nuk vepron me tė vėrtetėn nė kohė dhe gjithashtu ėshtė i
devijuar edhe ai qė i ndjek pasionet e veta. Ndėrsa nga Allahu i
Madhėrishėm vėrtetohet dhe garantohet se cilėsitė e Muhamedit ( Paqja
dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė! ) janė dituria dhe njohja, dhe se
ajo qė shpallet ėshtė shpallje e zakonshme nga vetė Allahu i
Madhėrishėm.

Epshorėt patjetėr qė do ta humbasin rruhėn e vėrtetė, pa marrė parasysh
se a janė dhėnė pas epsheve me vetėdije apo pa tė. Shpeshherė e lėnė
dijen duke e ndjekur epshin dhe kėshtu pa kurrfarė fije dyshimi bėjnė
padrejtėsi me fjalė dhe vepra. Tė verbuar nga epshet, ata nuk mund ta
njohin tė vėrtetėn.

Mu pėr kėtė, dijetarėt e mėparshėm (selefi) ua tėrhiqnin vėmendjen
popullates islame qė tė mos ulen nė mexhlise e atyre tė cilėt ishin tė
veshur me kėso cilėsi.

Ebu Kilabe thotė: “Mos u ulni afėr atyre qė janė epshorė, as mos
polemizoni me ta, sepse mund t`ju zbysin nė errėsirėn e tė pavėrtetė,
dhe tė vėrtetėn, pėr tė cilėn ju jeni tė bindur se ėshtė e tillė, mund
t`ua veshin me tė pavėrtetėn.”
Pastaj vazhdon dhe thotė: “Mos u ulni pranė njerėzve epshorė, sepse
edhe nėse nuk veproni sikur ata, ata do t`ua maskojnė tė vėrtetn me tė
pavėrtetėn.”

Pra, nėse njeriu i sinqertė ulet nė mxhliset e epshorėve, ai vėshtirė e
ka tė shpėtojė nga e keqja e tyre. Ose do tė ndjekė njeriun epshorė e
do tė veprojė sipas ideve tė prishura tė tij, ose do t`i mbillet
dyshimi pėr fenė tė cilės i pėrket, pėrkundėr asaj qė ėshtė i bindur se
ajo ėshtė e vetmja fe e drejtė dhe e vėrtetė.

Ibni Abasi r.a thotė: “Mos rrini me epshorėt, sepse mexhliset e tyre janė sėmundje e zemrave tė shėndosha.”

Ibrahim En-Nehaiu thotė: “Mos rini me epshorėt, sepse mexhliset e tyre
zhdukin dritėn e besimit nga zemrat tuaja, dhe e njollisin shkėlqimin e
fytyrave tė ndritshme. Mexhliset e tyre e ndjellin dhe e shtojnė
urrejtjen nė zemrat e besimtarėve tė sinqertė.”

Muxhahidi thotė: “Mos rrini me epshorėt, sepse ata janė tė fėlliqur
sikur zgjebja e devesė.” Pra nėse njeriu afrohet dhe bisedon me ta,
mbase do ta trashėgojė sėmundjen e tyre, mu sikur ai i cili afrohet dhe
i prek devetė e zgjebosura.

Muhamed b. Aliu thotė: “Mos u ulni nė mexhliset e polemizuesve, sepse
ata nė fillim do tė tallen me ju e mė pas edhe me ajetet e Allahut tė
Madhėrishėm.”

Nė lidhje me kėtė Allahu i Madhėrishėm nė ajetin 140 tė sures En-Nisa,
thotė: “Juve u ėshtė shpallur nė Librin ( Kur`anin) qė, kur tė dėgjoni
se mohohet Kur`ani i Allahut dhe po bėhet tallje me tė, mos rrini me ta
derisa tė mos hynė nė bisedė tjetėr. Pėndryshe ju do tė jeni si ata.
Allahu do t`i tubojė tradhtarėt dhe jobesimtarėt qė tė gjithė nė
Xhehenem.”
Lusim Allahun e Madhėrishėm tė na mbrojė nga zjarri i xhehenemit..

firma.................................................................................................................................................................................
Bėhu ambicioz i diturisė, falės fisnik i shoqėrisė, rob falėnderues i Perėndisė, i dėgjueshėm nė kohė tė pleqėrisė.
Aty ku ska MORAL, Ligji nuk ka vler........
avatar
PRINCO

Shteti : Mbi token E ZOTIT
Postime : 188
Kyējet nė forum : 9469
Regjistruar mė : 18/02/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Vizitor prej Sat 20 Feb 2010, 16:37

Vet njeriu

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Interesant prej Sat 20 Feb 2010, 17:07

Shkrimet qe ishin jasht temes nga ana ime dhe Besi jane fshier nga une ne menyre qe te kemi sado pak rregull.Me respekt : Interesant


Edituar pėr herė tė fundit nga interesant nė Mon 22 Feb 2010, 14:03, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Interesant

Shteti : Pejė
Postime : 4173
Kyējet nė forum : 13892
Regjistruar mė : 02/03/2008
Profesioni : Jurispodenca

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Besi prej Sat 20 Feb 2010, 17:18

Interesant,s'kam asgje kunder,edhe po te kisha dicka do e mirrte era.

Falja vete ty te ben mire ne kete raste,sepse cliroheni,per mua s'ka pesh,sepse njeriu mund te vras dike dhe ti kerkoje falje,por c'pesh ka ne kete raste kjo fjale pervec vrasesit?

Do beje kujdes tjera here ti ik debateve me ty.

Interesant
Besi mos e keqperdor respektin e te tjereve, mos u mundo prap te ngrihesh dhe te perulesh te tjeret. Thjesht tregova miresjellje ndaj teje, se fundja shkrimet jasht temes fshihen pa kerkim ndjese per askend
.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10937
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Gjimnazistja prej Sat 20 Feb 2010, 17:20

Armiku me i madh i njeriut: vete njeriu nen ndikimin e realiteti ku ben pjese, ku eshte rritur dhe edukuar.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11156
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Besi prej Sun 21 Feb 2010, 14:57

Besi shkruajti:Interesant,s'kam asgje kunder,edhe po te kisha dicka do e mirrte era.

Falja vete ty te ben mire ne kete raste,sepse cliroheni,per mua s'ka pesh,sepse njeriu mund te vras dike dhe ti kerkoje falje,por c'pesh ka ne kete raste kjo fjale pervec vrasesit?

Do beje kujdes tjera here ti ik debateve me ty.

Interesant
Besi mos e keqperdor respektin e te tjereve, mos u mundo prap te ngrihesh dhe te perulesh te tjeret. Thjesht tregova miresjellje ndaj teje, se fundja shkrimet jasht temes fshihen pa kerkim ndjese per askend
.

Po flasim per rregulla te krijuara nga vete njerezit,te cilat edhe mund te thehen nga vete njerezit deri ne nje mas te caktuar.Nuk jam nga ata qe i the rregullat per cdo dite,ne cdo tem.Nese edhe ne kete rast po e lartesoje veten,atehere me thuaj te kunderte?Shtate here mendohem deri sa te shkruaj nje coment me tri fjale.Ne regull.Pervec kesaje cdo kush e perul ose e larteson veten me shkrimet e veta,pa patur nevoje qe dikush tjeter ta beje kete.
Kerkim faljet i pranoj kur jane te arsyshme,ne kete raste jo,sepse kerkuat falje per hic gje dhe jo per ate qe duhej-per keqkuptimin e pyetjes sime dhe per menyren e vrazhed te kunderpergjigjes.
E tash fshije edhe kete shkrim.Fundja shkrimet apo prezenca e ime prej antari te thjeshte kan pak rendesi me ate te nje njeriu me prestigj,sic jeni ju,dhe une kete e pranoje ne menyren me te qet.Nuk me pengon aspak kjo apo dicka e vogel si kjo qe te vazhdoj te jem ketu deri sa te kem mundesi.
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10937
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga EzOpI prej Sun 21 Feb 2010, 21:24

Armiku me i madhe se eshte vet qenia njeriu,ca nuk eshte ne gjendje qe te bej kjo qenie
avatar
EzOpI

Postime : 92
Kyējet nė forum : 9312
Regjistruar mė : 21/02/2010
Profesioni : Kepucar

http://www.ndjenja.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Vizitor prej Mon 22 Feb 2010, 14:01

Vet njeriu

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Drini prej Thu 25 Feb 2010, 22:18

princesha shkruajti:Vet njeriu

Pajtohem plotesisht me ty
avatar
Drini

Shteti : Republika e Korruptuar e Kosoves
Postime : 1629
Kyējet nė forum : 11849
Regjistruar mė : 01/04/2009
Profesioni : Inxhinier Mekanik/Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Katilja prej Mon 03 Jun 2013, 10:59

esht vet njeriu

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7279
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga albi prej Mon 03 Jun 2013, 15:33

djalli i mallkuar
avatar
albi
Moderator

Shteti : mitrovice
Postime : 3377
Kyējet nė forum : 12288
Regjistruar mė : 09/07/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Eidisi prej Mon 03 Jun 2013, 21:54

Vetvetja Very Happy

firma.................................................................................................................................................................................
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Dduhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet. Tė gjitha postimet e postuara kėtu shprehnin kėndvėshtrimin e autorit dhe jo tė stafit tonė (pėrveq ne rastet kur autor ėshtė ndonjėri nga stafi)
avatar
Eidisi
Admin

Shteti : Europe
Postime : 280
Kyējet nė forum : 6377
Regjistruar mė : 10/01/2013
Profesioni : Duke rritur Cunin

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Armiku me i madh i njeriut?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi