» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


"Revulocioni i Vonuar" dhe Ahmet Krasniqi

Shko poshtė

"Revulocioni i Vonuar" dhe Ahmet Krasniqi

Mesazh nga Vizitor prej Wed 24 Feb 2010, 18:07

VRASJA E AHMET KRASNIQIT PATI PASOJA TĖ RĖNDA PĖR KOSOVĖN DHE
PĖR SHQIPTARINĖ

PSE DHE KUSH E VRAU AHMET KRASNIQIN
?


--------------------------------------------------------------------------------

Njėra
ndėr periudhat mė tė vėshtira tė popullit tonė, qė i kalojė me pasoja shumė tė
rėnda, ishte periudha kur dy tė tretat e Atdheut dhe mė shumė se gjysma e
popullit shqiptar ra nėnė robėrinė serbo-jugosllave-greke.

Vėshtėrėsitė
dhe pasojat u shumfishuan kur gjithė kombin tonė e pėrfshiu robėria sllavo
-komuniste. ‘’Fara ruse’’ e mbjellur me mjeshtri nė tė gjitha trojet tona nga
emisarė tė pansllavizmit rus, tė maskuar me ‘’lėkurė tė qengjit’’, dhe ushqimi i
gjeneratave tė reja me ‘’egjrėn komuniste’’, i sjelli kombit tonė tragjedinė mė
tė rėndė gjatė gjithė historisė sė tij. Kjo ‘’farė’’ e djallit tė mallkuar,
nepėrmjet ‘’egjres komuniste’’ bėri qė ishte e mundur pėr t’i keqpėrdorė dhe pėr
t’i shkatrruar vlerat tona kombėtare, qė u krijuan me shekuj nga populli ynė siē
ishin: mikėpritja, bujaria, trimėria, solidariteti dhe Besa Shqiptare.


Bajraktarėt e ‘’farės ruse’’ duke u mbėshtetur nė tri shtylla tė faqeve
tė zeza : nė diktaturėn e proletariatit, nė luftėn e klasave, nė
internacionalizmin proletar, dhe nė ushqimin shpirtėrorė tė shumė gjeneratave me
‘’egjrėn komuniste’’, krijuan ‘’njeriun e ri’’, njė krijesė hibride, gjysmė
njeri- gjysmė robot. Ajo far krijese, nga pėrdorimi i egjrės komuniste si ushqim
tė pėrditshėm shpirtėror, humbi aftėsinė pėr tė menduar dhe pėr tė gjykua. Zot
nuk ka. Fjalė jep shumė por nuk i mban. Rrena, shpifja dhe krimi i flejnė nė
zemėr. Pėr partinė dhe pėr kryepartiakun japin ēdo gjė qė kanė.

Urdhėrat
pėr shpifje, kėrrcnime dhe krime i kryjnė me pėrpikėri duke u mbėshtetur nė
parimin se ‘’qėllimi i arsyeton mjetet’’. Pėr ta gėnjeshtra, shpifja dhe
tradhtija janė vyrtyte. Prijsit e tyre me gjkftoftėsinė e njė kasapi me pėrvojė
tė gjatė nė profesion, ju japin urdhėra bajraktarėve tė farės ruse pėr tė vrarė
me tradhti nacionalistė, veprimtarė tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare,
kundėrshtarė politikė, shpianikė dhe bashkėkombas, kur nuk arrijtėn t’i bėjnė
argatė tė pa gojė, apo nuk arrijnė t’i bėjnė ‘’tė vdekur pėr sė gjalli’’, qė tė
mos u ndihet kund zėri, nga dėshira e sėmuar pėr tu bėrė ‘’tė parė’’, nga lakmia
pėr tė zėnė pozita udhėheqėse, nga kajta pėr t’u bėrė pasanik duke plaēkitur
pasuri tė huj.

Siē dihet ‘’fara ruse’’ e ushqyer me ‘’egjrėn
komuniste’’nė trojrt tona krijoi lugetėr, vampir, ‘’njerėz’’ zemėrgurė,
‘’njerėz’’ faqezi, dyftyrėsh, qė u vuan nė shėrbim tė kryedjajve komunist tė
Beogradit, Moskėves, Pekinit dhe nė kohėn e fundit u vuan nė shėrbim tė
vampirėve tė Athinės dhe tė kriminelėve tė Beogradit me qėllim qė ata tė ju
ndihėmojnė tė bėhėn ‘’sundues’’ tė shqiptarėve.

Kėta tė gjorė janė bėrė
dorė e zgjatur e tė huajve kur po i detyrojnė mjeranėt zemėr gurė, pėr tė
ngritur dorė mbi burrat mė tė mirė tė kombit. Dhe, a ka dėm mė tė madh pėr njė
popull, a ka fatkeqėsi mė tė madhe pėr njė komb, kur ai nė momentet vendimtare
tė historisė sė tij mbetet pa udhėheqje tė aftė, mbetet pa dietarė dhe trima qė
do tė dinin t’i shfrytėzonin rrethanat e pėrshtatshme pėr realizimin e
aspiratave tė popullit tė tij.

Fatkeqėsishtė, nė gjitha periudhat e
rėndėsishme historike, kur ēėshtja kombėtare mund tė zgjidhej drejtė nė dobi tė
interesave tona, agjenturat serbo-sllavo-greke kanė arrijtur ta bėjnė tė pa aftė
klasėn tonė politike, pėr tė mos i realizuar synimet shekullore tė popullit
tonė. Ata i kanė pėrdorė tė gjitha mjetet pėr ta bėrė parinė tonė ’’tė vdekur
pėr sė gjalli’, me shpifje tė llojllojshme, apo duke’’e blerė me pare’’.


Ndėrsa ata mė tė aftit, Burrat e Mėdhenj tė Kombit, qė nuk arrijtėn dot
t’i bėjnė ‘’tė vdekur pėr sė gjalli’’ me kurrėfarė mėnyre, i vranė me dorėn e
tradhtarėve shqiptarė, qė i pėrkisnin fundrinės sė popullit tonė. Vrasja e Haxhi
Zekės nga njė dorė e zgjatur e Serbis u bė pėr shkak se ai ishte njė atdhetar i
kulluar, strateg dhe largėpamės, qė dinte se kush mund tė bėhėn aleatė tė
shqiptarėve.

Vrasja e Hasan Prishtinės, Luigj Gurakuqit dhe Isa
Boletinit u bė nga sigurimi i msheft i Serbisė me qėllim qė shqiptarėve t’ua
varrosin shpresen e ēlirimit dhe bashkimit kombėtar. Vrasja e Jusuf Gėrvallės,
njėrit ndėr udhėheqėsit kryesor tė Lėvizjes Nacional ēlirimtare tė Kosovės dhe
Viseve tjera Shqiptare me atentatin e Shtutgardit, ku u vranė edhe Bardhosh
Gėrvalla vėllau dhe bashkėveprimtari i tij i ngusht, dhe Kadri Zeka, njėri ndėr
udhėheqėsit e OMLK-sė, u bė nga UDB-ja e Beogradit dhe nga UDB-ja e Tiranės, me
qėllim qė tė mos rritet dhe forcohej rrezistenca jonė kombėtare kundėr robėrisė
serbo-jugosllave nė baza tė shėndosha kombėtare, ashtu qysh e parashihnin
udhėheqėsit e shquar tė LNĒKVSHJ, Metush Krasniqi dhe Jusufi Gėrvalla, por ajo
tė ndahet dhe tė pėrēahet nė baza ideologjike dhe regjionale, duke ditur se si e
tillė ajo nuk do tė ketė mundėsi tė ju nxirrte probleme ndėrshtetėrore.


Vrasja e Ahmet Krasniqit pati dhe ende do tė ketė pasoja tė rėnda pėr
Kosovėn dhe pėr shqiptarinė. Me kėtė vrasje armiqėt tanė shekullor dhe forcat
kundrainstiticionale tė Kosovės, qė me vetėdije dhe pavetėdije u bėnė vegla nė
duar tė kriminelve tė Beogradit, tė pansllavistėve tė Moskvės dhe tė
shovenistėve tė Athinės, kanė arrijtur shumė qėllime, por mė kryesorėt ishin :


1.U bė pengimi i bashkimit tė faktorit ushtarak tė Republikės sė
Kosovės.

2.U bė i pamundshėm rritja dhe forcimi i FARK-ut, qė u krijua
nė bazė tė Marrėveshtjes sė Osllos.

3. U pengua institicionalizimi dhe
profesionalizimi i UĒK-sė, qė ishin dy faktorėt kryesor pėr formimin e njė
Ushtrie Kombėtare tė Republikės sė Kosovės qė shumė shpejtė do tė shėndrrohej nė
Ushtri Kombėtare Shqiptare.

4. Rriten dhe thellohen pėrēarjet
ndėrnjerėzore dhe ndėrshqiptare.

5. Hapi rrugėn e vrasjeve tjera
politike tė veprimtarėve tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare, veprimtaria e tė
cilėve shkonte nė dėm tė interesave serbo-greke dhe tė kompllotistėve kokėkrisur
tė Kosovės.

6. U bė i pamundshėm ēlirimi i Kosovės dhe Viseve tjera
shqiptare nga vet shqiptarėt

7. Si rrjedhim i tė gjitha kėtyre qė u
pėrmendėn mė lartė serbėt arrijtėn shumė lehtė ta realizojė skenarin e tyre pėr
pastrimin etnik tė Kosovės, nė saje edhe tė ndihmės sė madhe tė forcave
kundrainstiticionale tė Kosovės, dhe tė spiujve dhe vazalėve tė tyre qė kanė
zėnė pozita udhėheqėse nė institicionet shtetrore tė Shqipėrisė.

Populli
ynė, nga pėrvoja e tij e hidhur, e din se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė
gisht tė hujtė, sikur qė kanė pasur gishtė edhe nė vrasjen e Burrave tė Dheut,
qė punuan me pėrkushtim pėr interesa madhore kombėtare, por nuk e kanė
plotėsishtė tė qartė pse nė vrasjen e tij muarrėn pjesė njė numėr i madh i
personaliteteve publike, qė patėn dhe kanė pozita udhėheqėse nė subjektet
politike dhe shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, gjegjėsishtė tė Kosovės. Pėr
t’i pasur tė qarta shkaqet e verasjes sė Ahmet Krasniqut, duhet pasur tė qartė
situatėn politike qė mberetnonte nė gjithė hapsirėn tonė kombėtare : ndasitė,
pėrēarjrt dhe grupimet dhe aleansat politike qė bėheshin dhe ē’bėheshin pėr
qėllime karrjeriste.

Kėshtu klasa politike e Kosovės pas tė
ashtuquajturut ‘’revolucion i vonuar demokratik’’i Shqipėrisė ishte i rreshtuar
nė katėr grupime.

Grupimin e parė e drejtonte kryepehlivani i Nanosit
Xh.Halit, pėrgjegjės i Sektorit tė Rėndėsisė sė Veēantė dhe antarė i Kryesisė sė
LPK-sė, me kėshilltarėt qė i kishte nė SHIK-un e Shqipėrisė,( njėri ndėr
kryesorėt ishte Shaban Braha). Ai me A.Sylėn bėri pėrvehtėsimin e njėsive
guerile tė Republikės sė Kosovės me mjetet e marjes sė ‘’kalas nga mbrenda’’ dhe
kėshtu arrijti tė manipulojė nė shumė drejtime me SHP tė UĒK-sė, qė e pėrbėnin
argatėt e tij mė tė besueshėm.

Grupimin e dytė e drejtonte R.Qosja qė i
kishte futur nėn kėmbė klanet e H. Hysenit dhe tė B. Kosumit. Ky grupim nė saje
tė ndihmės sė A.. Sylės, Nanosit, Mejdanit dhe Klosit u bė artak me grupimin e
Xh.Halitit pėr tė manipuluar me SHP tė UĒK-sė, qė pėrbėhej nga argatė tė
Xh.Halitit dhe argatė tė R.Qosjes. Me ēlirimin e Kosovės nga NATO-ja dy palėt e
ndanė pushtetin duke formuar tė ashtuquajturėn ‘’ Qeverinė e Thaēit’’.


Grupimi i tretė e drejtonte B.Bukoshi i cili nė fillim tė viteve
1990-tave ishte me forcat institicionale tė Republikės sė Kosovės, pastaj bėhet
i ‘’pavarur’’, dhe kur duhej me tė gjitha forcat t’i ndihmonte forcat
institicionale, bėhet me Qosjen. Me kėtė grupim bėjnė aleancė tė mėsheftė klani
i H.Hysenit, qė kishte pozita udhėheqėse nė LDK-nė, disa komisione tė ‘’Tre
pėrēindshit’’, klani i Ibrahim Kelmendit i cili pėrpos qė e kishte nėn kontroll
kryesinė e LPK-sė, i kikishte nėn urdhėrat e tij edhe njė grup ushtarakėsh qė i
kishte dėrguar nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut me detyra
speciale pėr ta penguar kėrė subjektė ushtarak tė Republikės sė Kosovės, nė
mesin e tė cilėve ishin : Xhafer Jashari, Halil Bicaj, Fadil Demiri etj.


Grupimin e katėrt e pėrbėnin forcat institicionale tė Republikės sė
Kosovės,( LDK-ja NDSH-ja, PSHDK-ja, PLK-ja, PSDK-ja) nėn udhėheqjen e kryetarit
tė Republikės sė Kosovės dhe kryetarit tė LDK-sė Dr.Ibrahim Rugovės dhe
veprimtarėve tjerė tė subjekteve politike qė i pėrkisnin kėtij grupimi.( Mark
Krasniqi, Rexhep Avdullahu, Xhergj Dedaj, Kaqusha Jashari etj).

Ky
grupim politik organizoi dy herė zgjedhje nacionale tė pavarura nga Beogradi,
krijoi institicione shtetrore nė bazė tė votės sė lirė tė popullit dhe i vuari
bazat e shtetėsisė sė Republikės sė Kosovės, bėri ndėrkombėtarizimine e ēėshtjes
sė Kosovės, krijoi miq dhe aleatė nė tė gjitha anėt e botės, krijoi lidhje
komunikimi me shtetet e Bashkėsisė Evropiane dhe nė veēanti krijoi lidhje
bashkėpunimi me SHBA-tė, krijuan njėsitė e para guerile dhe bėnė pėrgaditjet e
nevojshme pėr fillimin e luftės ēlirimtare.

Pse nuk filloi lufta nė
Kosovė pėr shkatrrimin e Jugosllavisė, qė do tė kishte pasoja shumė tė rėnda pėr
Kosovėn dhe kombin shqiptar, marita kryesore u takon diplomatėve tė shquar tė
SHBA-ve qė ishin miqė tė kombit tonė, qė kėrkuan nga Ibrahim Rugova dhe Salih
Berisha qė tė mos e fillojnė luftėn me Jugosllavinė deri sa’’ tu vie shteku’’.
Kėto subjekte politike e kanė pėrkrahur luftėn ēlirimtare me mjete materjale,
ndėrsa pjesa dėrmuese e ushtarėve tė UĒK-sė i pėrkiste antarėsisė sė gjėrė tė
kėtyre partive.

Fatkeqėsishė njėsitė guerile u pėrvehtėsuan nga LPK-ja
me fajin e Qeverisė sė Kosovės, nė veēanti tė kryeministrit Bukoshi, pasi qė nuk
u pėrkrahėn me mjet finansiare. Riformimi i Ministrisė sė Mbrojtjes tė
Republikės sė Kosovės nė mars tė 1998 krijoj kushtet pėr institicionalizimin dhe
profesionalizimin e Luftės ēlirimtare, por spiujtė serbo-sllavo-grek arrijtėn ta
bindin pararojen staliniste tė LPK-sė pėr t’i krijuar kushtet e fillimit tė
luftėn frontale para kohe me Serbinė, dhe shkeljen e Marrėrveshtjes sė Osllos
pėr tė penguar forcimin e FARK-ut.

Siē dihet, lufta pėr pushtet, i futi
nė shamakun e tradhtisė kombėtare forcat kundrainstiticionale, kur nė vend se tė
kontribojnė nė bashkimin e tė gjitha forcave politike dhe ushtarake tė
Republikės sė Kosovės, pėr realizimin e synimeve tona kombėtare, ato tėrė
veprimtarinė e tyre e drejtuan nė luftė kundėr institicioneve shtetėrore tė
Republikės sė Kosovės dhe subjekteve politike qė i krijuan ato institicione.


Duhet cekur se subjektet politike dhe klanet e individėve qė i pėrbėnin
forcat kundrainstiticionale, edhe pse kishin mosmsrrėveshtje tė thella nė mes
tyre pėr shumė ēėshtje, nė lidhje me luftėn dhe ndarjen e pushtetit, ato kur
ishte ēėshtje e luftimit tė forcave institicionale ishin sėbashku nė tė gjitha
veprimet e tyre mafioze dhe kriminale. Por kur ishte nė pyetje ndarja e pozitave
udhėheqėse dhe marrja e pushtetit u treguan tė pamshirėshėm ndaj njėri tjetrit.


Bėheshin dhe ē’bėheshin lloj-lloj aleancash jo parimore nė mes
individėve dhe klaneve me ndikim qė e pėrbėnin LPK-nė dhe LBDK-nė. Nė kėso
aleancash prin Grupimi i dytė qė udhėheqej nga R.Qosja. Ky grupim politik edhe
pse ishite nė aleancė tė haptė me klanin e Xh.Halit, lidhi aleancė tė mėsheftė
me Qeverinė e Bukoshit ku bėnte pjesė edhe klani i Ibrahim Kelmendi, qė kishin
pėr qėllim pėr tė ndarė nė mes tyre pushtetin e Kosovės, ndėrsa Xh.Halitin &
Kompani ta lanė me ‘’gishta nė gojė’’ por siq dihet ajo nuk ndodhi sepse nė
komplote dhe ndėrskamsa ishte mė i zoti Xh.Haliti, por dhe kishte pėrkrahjen e
Nanosit, Mejdanit, Klosit.

Tė gjithė ata qė i kanė pėrcjellur rrjedhat e
ngjarrjeve nė Kosovė, Shqipėri dhe nė botė, gjatė dhjetvjetshit tė fundit tė
shekullit 20, dhe e kanė lexuar feltonin tim’’Pse jemi kėshtu siē jemi’’ tė
botuar nė ‘’Bota sot’’mė 21 maj- 19 qershor 2001 e kanė tė qartė pse dhe kush e
vrau Ahmet Krasniqin. Nė kėtė shkrim nuk mund t’i pėrsėrisim gjėrat qė janė
thėnė nė atė felton, por dua ta pėrsėrisė njė fakt se tė gjitha tė ligat dhe
tragjeditė qė e gjetėn Shqipėrinė dhe Kosovėn nė vitet e fundit tė shekullit 20,
janė pasojė e Marrėveshtjes sė Zyrihut, qė ėshtė lidhur nė pranverė tė 1993 nė
mes PSSH dhe LPK-sė. Prandaj edhe vrasjet politike qė u bėnė dhe po bėhėn nė
Kosovė dhe Shqipėri janė pasojė e asaj marrėveshtjeje.

Siē dihet ajo
marrėveshtje i detyronte tė dy palėt ta ndihmojnė njėra tjetren pėr tė ardhur nė
pushtet nė tė dy anėt e kufurit, duke i pėrdorė tė gjitha mjetet e lejueshme dhe
tė pa lejueshme. Stalinistėt e Shqipėrisė duhej ta rrxonin nga pushteti Salih
Berishėn, ndėrsa stalinistėt dhe kuqaloshėt e Kosovės duhet ta largojnė nga
skena politike Ibrahim Rugovėn dhe ta shkatrronin LDK-nė. Kėto synime
nėnshkruesit e marrėveshtjes sė Zyrihut mendonin t’i realizonin nė rend tė parė
duke u mbėshtetur nė parimin se ‘’qėllimi i arsyeton mjetet’’, prandaj edhe vuan
kontakte me fqinjėt tanė pėr tė kėrkuar ndihmen e tyre.

Nė bazė tė asaj
Marėveshtjeje ėshtė pėrgaditur i ashtuquajturi’’ revolucioni i vonuar demokratik
i Shqipėrisė’’ dhe tė gjitha tė zezat qė e gjetėn Shqipėrinė janė pasojė e asaj
Marrėveshtjeje. Kuptohet qė edhe Kosovės i erdhėn shumė tė liga nga ajo
marrėveshtjeje, duke filluar nga tentimi pėr shkatrrimin e LDK-sė nė Kuvendin e
saj tė Tretė, mosnjohja e zgjedhjeve tė dyta parlamentare, mosnjohja e
institicioneve shtetėrore tė dala nga zgjedhjet parlamentare, qė u bėnė nė
Kosovė pa kontrollin e Beogradit, pėrvehtėsimi i njėsive guerile tė Republikės
sė Kosovės me mjetet e ‘’marjes sė kalasė nga mbrenda’’, pengimi i formimit tė
Qeverisė sė Kosovės nga tė gjitha forcat politike dhe ushtarake, qė e kėrkonin
diplomatėt e shquar tė SHBA-ve ; pengimi dhe mos lejimi i bashkimit tė forcave
ushtarake nė njė subjekt tė vetėm komandues, nė FARK ; krijimi i ‘’Qendrės’’ pėr
pėrpilimin e ‘’listave tė zeza’’ pėr lėshimin e ‘’vendimeve’’ pėr shpifje,
kėrrcnime dhe pėr vrasjen e veprimtarėve tė dalluar tė ēėshtjes kombėtare, qė
nuk pranonin tė bėhėn argat tė pagojė tė tyre ; vrasjet politike qė u bėnė para
lufte, gjat lufte dhe pas luftės ; formimi i Qeverisė sė Thaēit nė Tiranė ;
krijimi i mafisė sė kuqe pas ēlirimit tė Kosovės ; krijimi i kushteve pėr
enklavizimin e disa teritoreve tė Kosovės ; tentimi pėr destabilizimin e Kosovės
dhe tė Ballkanit ishin fryte tė Marrėveshtjes sė Zyrihut, etj.

KUR DHE
SI FILLUAN KOMPLOTET KUNDĖR AHMET KRASNIQIT

Rikrijimi i Ministrisė sė
Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės nė marsin e 1998, edhe pse me vonesė tė
madhe, krijoi bazėn e njė organizimi institicional tė luftės ēlirimtare tė
popullit tonė qė ishte nėnė robėrinė serbo-jugosllave. Ardhja nė krye tė
Ministrisė sė Mbrojtjes tė njė atdhetari, qė rrjedhte nga njė familje me tradita
tė larta tė atdhedashurisė dhe tė trimėrisė, tė kolonel Ahmet Krasniqit, njėrit
ndėr ushtarakėt shqiptarė me pėrgaditje tė lartė profesionale, qė i kishte tė
kryera dy akademi ushtarake : Akademinė Ushtarake tė Ushtrisė Tokėsore dhe
Akademinė Komanduese tė Shtabit tė Ushtrisė Tokėsore, bėri qė tė alarmohėn
armiqėt tanė shekullor nga droja se krijimi i Forcave tė Armatosura tė
Republikės sė Kosovės, pėr tė cilat punonte me pėrkushtim Ahmet Krasniqi, do
t’ua prishnin planet dhe skenaret qė i kishin thurė pėr ‘’zgjedhjen e ēėshtjes
shqiptare’’ siq ua donte interesi i tyre kombėtar.

Edhe forcave
kundrainstiticionale tė Kosovės, qė me vetėdie apo pa vetėdie ishin vu nė
shėrbim tė ēakajve tė Ballkanit, nuk ju shkonte nė interes krijimi i Ministrisė
sė Mbrojtjes, dhe i FARK-ut, prandaj i vuan nė veprim tė gjitha mjetet pėr ta
penguar krijimin e njė Ushtrie Kombėtare tė institicionalizuar dhe tė
profesionalizuar, pėr tė cilėn punonte Ahmet Krasniqi, nga friga se do tė vinin
nė pushtet forcat institicionale, ndėrsa Marrėveshtja e Zyrihut nuk do tė
realizohej.

Ahmet Krasniqi bėri pėrpjekje tė mėdha pėr bashkimin e
faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės, qė ishte kushti i parė
pėr tė ju kundėrvy me sukses maqinerisė ushtarake tė Serbisė, nė realizimin e
aspiratave tė saja antishqiptare. Bashkimi i Grupit ushtarak tė Deēanit me
Ministrinė e Mbrojtjes i parapriu takimit tė Osllos qė u mbajt nė maj tė 1998 nė
mes pėrfaqėsuesėve tė UĒK-sė dhe pėrfaqėsuesėve tė Ministrisė sė Mbrojtjes nė
krye me Adem Demaēin dhe Ahmet Krasniqin, qė solli marrėveshtjen pėr formimin e
Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės (FARK). Sipas marrėveshtjes,
FARK-u do tė komandohėt nga Shtabi i Pėrgjithshėm, ndėrsa Komandant Shtabi u
caktua Ahmet Krasniqi. Ajo marrėveshtje ia mundėsoi Ahmet Krasniqit dhe
Ministrisė sė Mbrojtjes formimin e Pjesės sė SHP tė FARK-ut nė Tiranė, siē e
parashihte Marrėveshtja e Osllos.

Formimi i Pjesės sė SHP tė FARK-ut nė
Tiranė ; formimi i qendrave pėr stėrvitjen dhe pėrgaditjen e ushtarėve dhe tė
kuadrit ushtarak nė afėrsitė kufirit Shqipėri-Kosovė ; dėrgimi i ushtarakėve nė
Kosovė pėr forcimin e njėsive tė UĒK-sė ; trajnimi i ushtarakėve pėr komandantė
tė brigadave (nė Bosne dhe Hercogovinė) ; arrijtja e marrėveshtjeve ushtarake me
kreun ushtarak tė Kroacisė, tė Bosnjes dhe Hercegovinės dhe tė disa shteteve
mislimane pėr ndihmė ushtarake dhe teknike, ku njė pjesė e atyre marrėveshtjeve
filluan edhe tė realizohėn ; formimi i Brigadės 134 dhe bėrrthamave tė brigadave
131 dhe 133, dhe dėrgimi i tyre nė frontin e luftės nė Kosovė, krijimi
bataljanit Diverzanto Vėzhgues edhe i disa brigadave tjera siē ishte Brigada
‘’Skėnderbeu’’, brigadat 141, 142, 132 qė bėheshin gati tė hynin nė frontin e
luftės nė Kosovė dhe sukseset qė i arrijti komandant Tahir Zemaj me 22 ushtarakė
qė e shoqėronin, dhe disa tė tjerėve qė ju bashkangjitėn nė Kosovė, kur e
krijuan Shtabin e Zonės sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit sėbashku me
kuadrin komandues tė forcave teritoriale tė komanduara nga Ramush Hajradinaj,
dhe pastaj suksesi i FARK-ut nė Betejėn e Logjės, etj. Kėto suksese tė Ahmet
Krasniqit dhe SHP tė FARK-ut, qė u krynė mberenda njė kohe tė shkurtėr, i vuan
nė veprim qendrat e agjenturave serbo-sllavo-greke nė Shqipėri dhe nė Kosovė,
dhe forcat kundrainstiticionale tė Kosovės pėr ta penguar Ahmet Krasniqi me SHP
tė FARK-ut, nė veprimet e tyre qė kishin pėr qėllim forcimin dhe konsolidimin e
FARK-ut.

(-3.)Ngjarrjet e mėvonshme, qė ndodhėn nė Pjesėn e SHP tė
FARK-ut nė Shqipėri, nė diasporė, dhe Kosovė, tregojnė se nė pengimin dhe
eliminimin fizik tė Ahmet Krasniqit pėrpos qarqeve mė tė larta
politiko-ushtarake tė Beogradit, Athinės, dhe Tiranės vazale, janė marrė edhe
krerėt e forcave kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės. T’i shiqojmė
faktet :

1.Siē dihet, kur Ahmet Krasniqi ndodhej nė garnizonin e FARK-ut
nė Papaj afėr kufirit Shqipėri-Kosovė nė qershor tė vitit 1998, dhe i bėnte
pėrgaditjet e fundit pėr dėrgimin e brigadave tė para operative tė UĒK-sė pėr nė
Kosovė, pat ardhur njė zyrtarė i komesariatit tė Policisė sė qytetit Baram Curri
pėr t’ia pėrcjellė vendimin e Fatos Nanosit se Garnizonin e FARK-ut nė Papaj dhe
‘’Qendrėn pėr Regrutim, Stėrvitje dhe Pėrgaditjen e Kuadrit Ushtarak’’ nė
Vuqidol duhet ‘’sa mė parė tė mbyllėn’’.

2. Dy ditė mė vonė kur Ahmet
Krasniqi kėthehet pėr Tiranė Sigurimi i msheft i Shqipėrisė ia pėrgaditi atij
njė pritė. U sulmua me armė zjarri, por fatmirėsishtė askush nuk pėsoi nga ai
sulmm i papritur. Plaēkitet kombi i SHP tė FARK-ut, me gjithė dokumentacionin e
brigadave qė murėn Urdhėrin Luftarak nga Ahmet Krasniqi pėr tė hyrė nė Kosovė.
Me kėtė akt terrorist tė agjenturave serbo-sllavo-greke, qė kishin depėrtuar nė
SHIK-un e Shqipėrisė, ia bėnė me dije Ahmet Krasniqit dhe bashkėpunėtorėve tė
tij tė ngushtė se do tė vriten po qe se punojnė me pėrkushtim pėr forcimin e
Ushtrisė Kombėtare tė Kosovės -FARK-ut.

3.Agjentura serbe nė Dizendorf
tė Gjermonisė organizoi njė takim me njė numėr ushtarakėsh shqiptarė nė krye me
Xhafetr Jasharin dhe Halil Bicėn pėr tė nėnshkruar peticione, me kėrkesen pėr
ndėrrimin e Ahmet Krasniqit nga posti i Krysit tė Detyrės sė Ministrit tė
Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės. Vetė fakti se peticioni i ėshtė dėrguar
Qeverisė sė Bukoshit pėr ndrrimin e Ahmet Krasniqit, kur ai nė bazė tė
Marrėveshtjes sė Osllos ia vuri themelet Ushtrisė Kombėtare tė Republikės sė
Kosovės, me krijimin e Pjesės sė SHP tė FARK-ut nė Tiranė, dhe nė Kosovė i futi
njėsitė e para operative tė UĒK-sė nėn komandėn e Tahir Zemės, tregon se
agjenturat serbo-sllavo-greke kishin ndikim nė tė gjitha strukturat udhėheqėse
tė shqiptarėve dhe se kishin mundėsi tė pengonin ēdo veprimtari tė mbarė qė
shkonte kundėr interesave serbo-sllavo-greke.

Prandaj, nuk ėshtė
vėshtirė pėr tė kuptuar se pėr hesap tė kujė kėrkohej dorėheqja e Ahmet
Krasniqit, nga njė grup ushtarakėsh qė i drejtonte I.Kelmendi. Forcat
kundrainstiticionale me vetėdije apo pa vetėdije qonin ujė nė mullinin e serbit
kur nuk pranonin bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė
Kosovės, pėr tė cilin luftonte me mish dhe me shpirtė Ahmet Krasniqi dhe shumė
burra tė fortė tė Atdheut, diplomatėt e shquar tė SHBA-ve dhe miqtė e nderuar tė
kombit tonė. Prandaj ėshtė plotėsishtė e kuptueshme pse pengohej Ahmet Kraniqit
nga agjenturat serbo-ruso-greke, nga pehlivanart e Nanosit, nga bajraktarėt e
‘’farės ruse’’ si dhe nga argatėt e Qosjes dhe rrogtarėt e Xh.Halitit
&Ibrahim Kelmendit.

4.Nė Shqipėri dhe nė diasporėn shqiptare
pehlivanat e Nanosit dhe bajraktarėt e ‘’farės ruse’’ filluan njė fushatė tė
gjėrė shpifjesh tė liga kundėr Dr.Ibrahim Rugovės, kolonel Ahmet Krasniqit,
ushtarakut madhor Tahir Zemės dhe FARK-ut, gojarisht dhe nepėrmjet gazetės sė
tyre poēavėr ‘’Zėri i Kosovės’’. Ahmet Krasniqi dhe Tahir Zemaj shpifėn dhe
akuzohėn se nė ‘’marrėveshtje me Jugosllavinė e mbetur’’kanė krijuar ‘’forca
paralele me ato tė UĒK-sė’, qėllimi i tė cilėve ėshtė qė ‘’sėbashku me APJ’’tė
bėjnė shkatrrimin e UĒK-sė me njė ‘’sulm tė pėrbashkėt’’.

Nga ushtarakėt
e Kosovės askush nuk e mbrojti Ahmet Krasniqin dhe Tahir Zemėn nga shpifjet kaq
tė ulta, pėrpos njėrit ushtarak i cili e bėri shkrimin por u pengua nga
kompetentėt ku ai punonte pėr ta botuar atė punim nė ndonjė gazetė apo revisė
shqiptare qė botoheshin nė Kosovė apo nė diasporė. Ndėrsa Bukoshi akuzohet nga
klani i Emrush Xhemajli & Gafurr Elshanit se nuk po e ndihėmon UĒK-nė me as
njė metelik nga ‘’Fondi i Qeverisė sė Kosovės’’, edhe pse Bukoshi ju kishte
dhėnė tėhpolla gjatė vitit 1996 nė emėr tė UĒK-sė, edhe pse me pėlqimin e
Bukoshit Ministria e Mbrojtjes nga fondi i saj ia kishte dhėnė afėr 8 miljan DM
pėrfaqėsuesėve tė UĒK-sė nė periudhėn prill-gusht 1998. Forcat
kundrainstiticionale tė Kosovės dhe spiujtė serb mundoheshin t’ia pėrgadisin njė
kurthė tė rrezikshme Republikės sė Kosovės kur bėnin shantazhe ndaj Kryetarit tė
saj Dr.Ibrahim Rugovės, pėr t’i pranuar grupet ushtarake(UĒK-nė), qė i kishin
pėrvehtėsuar me anė tė komploteve, si Ushtri tė Rregullt tė Republikės sė
Kosovės.

Rugova kishte informata tė mjaftueshme pėr nivelin e
organizimit tė njėsive guerile, prandaj e dinte se do tė ishte fatale pėr
Republikėn e Kosovės tė pranohėn ato si Ushtri e Republikės sė Kosovės. Ai e pat
pėrkrahur Analizėn Ushtarake tė kolonel Ahmet Krasniqit qė i ėshtė dėrguar atij,
Bukoshit dhe S.Berishės nė janar tė vitit 1997, dhe mė vonė e pat pėrkrahur edhe
Marrėveshtjen e Osllos, qė parashihte formimin e FARK-ut. Dhe me siguri po tė
mos ishte shkelur marrėveshtja e Osllos, dhe tė ishte bashkuar faktori politik
dhe ushtarak i Republikės sė Kosovės, Rugova do ta pranonte tė bėhej Komandant
Suprem i FARK-un, kuptohet kur do tė aftėsohej pėr tė kryr operacione operative,
ashtu siē planifikonte Ahmet Krasniqi, me analizizėn e tij ushtarake tė shkruar
mė 1996 ( ėshtė botuar nė Bota sot mė 19 qershor - 4 korrik 2001 mė titull
:’’Vlerėsim i situatės ushtarake nė Republikėn e Kosovės –janar 1997’’).


Fatkeqėsisht Marrėveshtja e Osllos u shkel nga forcat
kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės ; UĒK-ja nuk u institicionalizua
por u pėrvehtėsua nga LPK-ja dhe LBDK-ja, prandaj zotėri Rugova nuk ra nė
grackėn qė ia kishin pėrgaditur kokėkrisurit shqiptarė dhe armiqėt tanė, pėr tė
rrahur gjoks se ‘’UĒK-ja ėshtė Ushtria e Republikės sė Kosovės’’, dhe, se ai
ėshtė ‘’Komandant Suprem i saj’’, kur e dinte se UĒK-ja me organizimin qė e
kishte nuk ishte e zonja t’i qėndronte sulmeve tė ushtrisė serbe. Dhe ēfarė
tragjedie do ta gjente kombin tonė, po sikur Kryetari i Republikės sė Kosovės
Dr.Ibrahim Rugova do ta pranonte UĒK-nė pėr Ushtri tė Republikės sė Kosovės, kur
nė fakt ajo ishte ‘’ushtri’’ e Xh.Halitit dhe e R.Qosjes,( pas shkeljes sė
Marrėveshtjes sė Osllos).

Siē dihet pas dėshtimit tė pėrpjekjeve
amerikane dhe tė Parlamentit tė Kosovės, pėr formimin e njė Qeverie tė
pėrbashkėt prej tė gjitha forcave politike dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės
(korrik -gusht 1998, forcat serbe fituan dritėn e gjelbėrtė nga faktori
ndėrkombėtarė pėr fillimin e ofanzivės kundėr UĒK-sė. Nga kjo ofanzivė njėsitė e
UĒK-sė nuk patėn sukses t’i pėrballojnė makinerisė ushtarake tė okupatorit, qė
kishte armatim tė rėnd dhe u detyruan pėr tu larguar pėr nė Shqipėri, jo vetėm
shumica e popullėsisė tė komunės sė Deēanit por edhe ‘’komandantėt’’ dhe
ushtarėt e UĒK-sė. Edhe nė Drenicė dhe gjetiu njėsitė e UĒK-sė u detyruan ta
lėshojnė’’teritorin e ēliruar’’pasi qė ishte e pamundur tė mbrohen nga tenkat
dhe njėsitė e blinduara serbe me pushė gjysmautomatike 10-she, dhe
kallashnikovė.

Fillimi i shtatorit tė vitit 1998 ua bėri me dije
argatėve tė XH.Halitit dhe rrogtarėve tė R.Qosjes qė e pėrbėnin SHP tė UĒK-sė se
nuk e kishin ēliruar as njė kilometėr tė teritorit tė Kosovės, por Serbia pėr
qėllime stratrgjike i kishte lėnė tė bėjnė parada dhe tė rrafin gjoks se e kanė
ēliruar 60% tė teritorit tė Kosovės, pėr tė fituar tė drejten tė bėnte pastrimin
etnik tė Kosovės me preteks se po e ndjek UĒK-nė.

Vetėm tė marrėt,
analfabetėt politik dhe tradhtarėt e kombit edhe sot shpifin shpifje debile, kur
e akuzojnė Rugovėn se ‘’nuk e ka njohur UĒK-nė pėr ushtri tė Kosovės’’, dhe nuk
e dijnė apo nuk don ta dijnė se po tė kishte ‘’rrafur gjoks’’ Rugova se ‘’UĒK-ja
ėshtė Ushtri e Republikės sė Kosovės’’ dhe se ai ėshtė ‘’Komandant Suprem’’ i
saj, me humbjen e ‘’teritoreve tė lira’’ qė i kishte ‘’ēliruar’’ UĒK-ja,
Republika e Kosovės dhe Kryetari i saj do tė detyroheshin t’i fillonin bisedimet
pėr paqe me Serbinė-Jugosllavinė. Dhe sipas rregullave ndėrkombėtare, kur dy
ushtri tė dy shteteve luftojnė nė mes tyre dhe lufta pėrfundon, organizohen
bisedat pėr paqė. Nė tavolinėn e bisedimeve fituesi gjithmon i parashtron kushte
hupsit, dhe nė rastin e Kosovės, pala serbe si fituese e luftės, do t’i
parashtronte kushte delegacionit tė Republikės sė Kosovės pėr paqe.


Akademia e Shkencave Serbe e kishte pėrgaditur planin pėr ndarjen e
Kosovės dhe e kishte publikuar ende pa filluar lufta. Ja pra ē’far humnere ia
pėrgaditėn Kosovės forcat kundrainstiticionale. Po Rugova tregoi zgjuarėsi dhe
largėpamėsi kur pėr UĒK-nė dha deklarata diplomatike dhe reale, se janė
‘’fshatarė’’ qė po e mbrojnė ‘’pragun e shtėpisė’’ dhe ‘’nderin e familjes’’dhe
gjithnjė kėrkonte angazhimin e forcve tė NATO-s, pėr njė fazė kalimtare deri sa
Kosovės t’i njihet subjektiviterti ndėrkombėtar, pasi qė e njihte shumė mirė
situatėn politike, ushtarake dhe ekonomike tė Shqipėrisė, Kosovės dhe Viseve
tjera shqiptare, qė shkonte mė tepėr nė favor tė ēakajve tė Ballkanit se sa tė
shqiptarėve. Pra politika e urtė dhe e zgjuar e kryetarit tė Republikėrs sė
Kosovės Dr. Ibrahim Rugovės sjelli intervenimin e SHBA-ve dhe aleatėve tė saj
ushtarakisht nė Kosovė pėr t’i djegur planet dhe skenaret serbo-ruso-greke qė i
kishin thurė kundėr Kosovės dhe kombit shqiptar.

-----(4)5. Edhe nė
Kosovė tė njėjtat shpifje i bėnte gazeta e studentėve kuqalosh’’ Bota e re’’,
emisarėt e LPK-sė dhe njė numėr i vogėl i ekstremistėve kokėkrisur tė LKĒK-sė,
qė e kishin shpallur veten komandantė tė njėsive tė UĒK-sė.

6. Pas
sukseseve tė e rėndėsishme tė Ahmet Krasniqit dhe ushtarakėve tė FARK-ut nė krye
me Tahir Zemėn, qė i treguan nė frontin e luftės nė Kosovė, veēmas pas fitorės
sė Betejės sė Logjės, dhe sidomos pas realizimit tė Marrėveshtjes sė Osllos edhe
nė teren, kur Tahir Zemaj dhe Ramush Hajradinaj me bashkėpunėtorėt e tyre nė
Propoēan krijuan Shtabin e Zonės sė Tretė Operative tė Rrafshit tė Dukagjinit,
alarmohet Drejtoria Politike e UĒK-sė, nė krye me Hashim Thaēin, dhe shumė
shpejtė e shkatrruan atė organizim tė mbarė, duke e bindur Ramush Hajradinajn tė
pendohet qė kishte marr pjesė nė krijimin e Shtabit sėbashku me Tahir Zemėn, dhe
t’i hajė fjalėt e dhėna me rastin e formimit tė Shtabit se edhe si ‘’ushtarė do
t’i kryej detyrat qė do t’ia caktonte Tahir Zemaj’’.

7.Argatėt e
Xh.Halitit nė krye me H. Thaēin pasi e shkatrruan Shtabin e Zonės sė Tretė
Operative tė Rrafshit tė Dugagjinit dhe krijuan armiqėsi nė mes Tahir Zemės dhe
Ramush Hajradinajt, kėrkuan takim nė Tiranė me Bujar Bukoshin dhe Ahmet
Krasniqin. Takimi zgjati disa ditė me ndėrprerje , dhe si pėrfundim i atyre
bisedimeve Bukoshi dual me njė komunikatė se Qeveria e Kosovės nuk e ka krijuar
FARK-un dhe se pėrpos UĒK-sė nuk ka kurrfarė forcash tjera ushtarake.

Me
kėtė deklaratė Ahmet Krasniqit ju bė tradhtia e parė publike nga Kryeministri i
Kosovės Bujar Bukoshi, i cili nė vend se ta njoftonte opinionin pėr
Marrėveshtjen e Osllos apo ta lejonte Ahmet Krasniqin tė flas pėr atė
marrėveshtje, pasi qė u pa se Marėveshtja u shkel nga forcat
kundrainstiticionale, dhe se nuk kishte pse ta ruante mė si sekret ushtarak, ai
krijoi huti dhe pėrēarje edhe nė forcat e shėndosha kombėtare, tė cilat ishin nė
dijuni tė arrijtjes sė marėveshtjes sė Osllos nė mes Ahmet Krasniqit dhe Adem
Demaēit, qė parashihte qė dy subjektet ushtarake : UĒK-ja dhe Ministria e
Mbrojtjes do t’i formojnė Forcat e Armatosura tė Republikės sė Kosovės(FARK-un)
qė do tė pėrbėheshin nga UĒK-ja (njėsi operative tė FARK-ut), Aviacioni
Luftarak, Mbrojtja Teritoriale, dhe njėsitė e Ministrisė sė Mbrendshme.


8.Edhe LPK-ja, ( tė dya klanet : klani i Xh.Halitit edhe klani i
I.Kelmendit) e penguan punėn e SHP tė FARK-ut nė Shqipėri nepėrmjet emisarėve tė
tyre, duke ju krijuar probleme tė mėdha eprorėve tė FARK-ut, qė merreshin me
logjistikė nė Shqipėri, nepėrmjet Polisisė rrugore dhe Policisė Finansiare, duke
ua plaēkitur armatimin qė e blenin nė Shqipėri, apo e sillshin nga jashtė.
Shpeshėherė burgoseshin eprorėt ushtarak, rojet e Ministrisė dhe shoferėt e
kamionėve, qė banin armė pėr FARK-un.

9.Edhe forcat kundrainstiticionale
tė Kosovės nė krye me Qosjen muarėn detyra konkrete pėr pengimin e Ahmet
Krasniqit dhe FARK-ut. H. Hyseni luajti rrolin e falltorit kur dual jashtė
Kosovės me qėllim tė bashkimit nė veprim tė tė gjitha klaneve dhe individėve me
ndikim qė i pėrbėnin forcat kundrainstiticionale, pėr pengimin dhe eliminimin e
Ahmet Krasniqit nga skena politike dhe ushtarake tė Kosovės.

10.Ndėrsa
Gani Syla, njėri ndėr argatėt mė tė besueshėm tė H.Hysenit, dhe Shaip Bilalli
ish udhėheqės i Partisė sė Prosperitetit tė Maqedonisė, ia pėrgaditėn njė kurthė
tė rrezikshme Ministrisė sė Mbrojtjes, kur luajtėn lojėn e ndėrmjetėsit nė mes
Ministrisė dhe tre tregėtarėve me nėnshtetėsi turke, pėr lidhjen e njė
marrėveshtjeje pėr blerjen e armatimit moderrn pėr njėsitė operative tė UĒK-sė,
nė njė vleftė prej 49 miljan DM.

Tregtarėt e muarėn njė kopare prej 8
miljan e 700 mij DM. Sipas marrėveshtjes armatimi duhej tė dorzohej nė fund tė
korrikut 1998 Tahir Zemės dhe njėsive tjera operative tė UĒK-sė nė Kosovė por mė
vonė u kuptua se nė faktė ajo marrėveshtje nuk ishte asgjė tjetėr pėrpos ishte
njė kurrthė e ngrehur nga karrjeristėt e sėmuar pėr pushtetė tė LBDK-sė, qėllimi
i tė cilėve ishte pėr ta penguar armatosjen dhe forcimin e FARK-ut, dhe tė bėjnė
pėrvehtėsimin( vjedhjen) e njė shume tė konsiderueshme tė mjeteve qė i kishte
caktuar Qeveria e Bukoshit pėr Ministrinė e Mbrojtjes.

Tregtarėt turq i
muarėn tėhollat nga Ministria e Mbrojtjes por armatimin nuk e dorzuan, ndėrsa
Bukoshi ,, hidhėrohet’’ qė Ministria ishte tradhtuar, dhe mė nuk derdhi tėholla
pėr armatimin e njėsive tė UĒK-sė. Ndėrsa me tregtarėt turq e angazhoj tė mirret
njreriu i tij i besueshėm qė punonte nė Pėrfaqėsinė e Republikės sė Kosovės nė
Shqipėri zotėri Kadri Balėn. Fatmirėsishtė veprimtarė tė dalluar tė ēėshtjes
kombėtare dhe aktivistė tė LDK-sė, ēdo ditė sillnin ndihėma finansiare dhe mjete
ushtarake nė Pjesėn e SHP tė tė FARK-ut nė Tiranė, dhe nė kėtė mėnyrė zbutej
deri dukund kriza finansiare e FARK-ut.

Duhet theksuar se Ahmet Krasniqi
dhe SHP i FARK-ut ēdonjėrit qė ka sjellur ndihma me vleftė prej 100 e deri me
njė miljan e mė tepėr DM, apo valuta tjera i kanė regjistruar dhe i kanė dėrguar
nė Bankėn e Kosovės ‘’Dardania’’nė Tiranė, dhe donatorėve ju kanė lėshuar
vėrtetime dhe falenderime pėr ndihmat qė ia kanė sjellur Ministrisė sė
Mbrojtjes. Pra, mosrealizimi i marrėveshtjes pėr blerjen e armatimit ishte
tradhtia e dytė, pas asaj tė Osllos, qė ia bėnė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe
FARK-ut pėrfaqėsuesit e LPK-sė-UĒK-sė dhe krerėt e LBDK-sė nepėrmjet
Xh.Halitit&kompani dhe Gani Sylės dhe Shaip Bilallit& kompani.


Ahmet Krasniqi edhe pse ishte i vetėdijshėm se kundėr tij dhe SHP tė
FARK-ut po bėhėn komplote tė rrezikshme, nuk e ndali veprimtarinė e tij pėr
bashkimin e subjekteve politike dhe ushtarake tė Republikės sė Kosovės, duke u
mbėshtetur nė parimet e bashkėpunimit tė ndėrsjelltė dhe vėllazėror, tolerancės,
mirėkuptimit dhe tejkalimit tė problemeve nė mėnyrė vėllazėrore.

Ai dha
shemmbull konkret se shqiptarėt duhet harruar mosmsrrėveshtjet, gjelozitė dhe
hasmėritė qė i kishin nė mes vedi pėrshkak se ishim nė luftė me Serbinė. Kėshtu
ai edhe pse ishte nė dijuni se Halil Bicaj dhe Xhafer Jashari ishin nėnshkrues
tė peticionit, qė kėrkonin dorėheqjen e tij nga Kryesi i Detyrės sė Ministrit tė
Mbrojtjes, ndaj tyre pati qėndrim vėllazėror, kur u paraqitėn nė SHP tė FARK-ut
nė Tiranė pėr sistemim. Ai duke u mbėshtetur nė traditėn dhe trashigiminė tonė
kombėtare, se kur fillon lufta me tė huajin, falėn apo pushojnė hasmėritė.
(ngatrresat, hidhėrimet, gjaqet etj), Halil Bicėn e caktoi Kryeshef tė SHP tė
FARK-ut, duke u mbėshtetur nė aftėsitė dhe pėrvojėn luftarake qė kishte fituar
nė luftėn serbo-boshnjake, ndėrsa Xhafer Jasharin e caktoi Kryeshef tė SHP tė
FARK-ut pėr Logjistikė dhe Zėvendės tė Ministrit pėr logjistikė nė bazė tė
aftėsive profesionale qė i kishte fituar gjatė shkollimit.

(5)---Ahmet
Krasniqi nuk ishte prej atyre, qė hjekin dorė nga synimet po sa tė ju paraqitet
pengesa e parė. Ai ishte njė personalitet me karakter tė fortė. Pengesat qė i
dilnin jo vetėm qė nuk e dobėsonin por e forconin dhe e bėnin mė kėmbėnguls nė
realizimin e qėllimeve madhore kombėtare. Kėshtu ai edhe pse muar urdhėrin nga
Nanosi pėr t’i mbyllur dy Qendrat e FARK-ut nė Vuqidol dhe nė Papaj, ai jo vetėm
qė nuk i mbylli kėto qendra por hapi edhe dy qendra tjera nė afėrsi tė Kuksit,
nė Kalimash dhe nė Kolsh .

Se Ahmet Krasniqi nuk kishte synime
karrjeriste dėshmon fakti se ai pasi muar vesh pėr nėnshkrimin e peticioneve nė
Dyzendolf tė Gjermonisė, ia ofroi dorėheqjen B. Bukoshit, por ai dorėheqjen e
tij nuk e pranoi pasi qė ishte i vetėdijshėm se shumica e ushtarakėve do tė
kundėrshtonin njė vendim tė tillė, sepse ai kishte ardhė nė krye tė Ministrisė
sė Mbrojtjes nė mėnyrė institicionale, me pėlqimin e pėrfaqėsuesėve
(kordinatorėve) tė grupeve ushtarake qė ishin krijuar nė shtetet e Evropės
Perendimore, tė Kroacisė dhe tė Sllovenisė, por edhe ishte kundėr ēdo logjike tė
pranonte dorėheqjen e tij pas gjithė atyre sukseseve qė i kishte arritur pas
Marrėveshtjes sė Osllos.

Ndėrsa pas fushatės sė shpifjeve tė kryedjajve
tė LPK-sė, qė e bėnin nepėrmjet Zėrit tė Kosovės se Ahmet Krasniqi ka krijuar
‘’forca paralele’’ me ato tė UĒK-sė, dhe shpifjeve tjera debile, ai kėrkoi nga
Bukoshi qė tė zbardhet Marrėveshtja e Osllos dhe tė shpjegohet domethėnia e
FARK-ut, por Bukoshi nuk dashti vetė tė bėjė shpjegime tė nevojshme dhe as Ahmet
Krasniqin nuk e lejoi tė njoftonte opinionin pėr Marrėveshtjen e Osllos.


Ahmet Krasniqi si mbetet tjetėr pėrpos t’i njoftonte personalitetet qė
kishin ndikim tek faktori politik shqiptar pėr Marrėveshtjen e Osllos, pėr
ndihmat qė i janė dhėnė UĒK-sė nė tė holla, dhe pėr pengesat qė po i dalin nė
forcimin e FARK-ut. Ai pat biseduar nepėrmjet telefonit edhe me disa komandantė
tė UĒK-sė, qė Xh.Haliti&kompani i fajsonin se ata po e kundėrshtojnė
Marrėveshtjen e Osllos, me qėllim qė tua shpjegonte shkurtimisht Marrėveshtjen e
Osllos dhe domosdonė e bashkimit tė faktorit ushtarak, po qe se kanė synim
ēlirimin e Kosovės.

Po e ceku njė bisedė me telefon qė e pati Ahmet
Krasniqi me Sami Lushtakun gjatė muajit gusht tė vitit 1998. Atė bisedė e pata
dėgjuar unė dhe Hilmi Nebihu. Ai pasi i shpjegoi Sami Lushtakut se pėr bashkimin
e UĒK-sė dhe tė Ministrisė ėshtė arritur marrėveshtja, e luti si pėr gjak qė tė
ndikojė ku ka mundėsi ta’’bashkojmė UĒK-sė’’, ta ‘’trashim UĒK-nė’’ dhe ta
‘’ēlirojmė Kosovėn’’


Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "Revulocioni i Vonuar" dhe Ahmet Krasniqi

Mesazh nga Vizitor prej Wed 24 Feb 2010, 18:07

Vazhdimi

Dhe nė pėrfundim tė bisedės i tha :’’Besen
po ua japi se pasi ta ēlirojmė Kosovėn kurrėfar detyre udhėheqėse nuk do tė
marrė pėr veti ! Do tė kėthehėm tė shes speca nė Kroaci, ku pata shitur mė parė,
vetėm tė bashkohėm dhe ta ēlirojmė Kosovėn !’’. ( Ahmet Krasniqi pasi pėrfundoi
lufta serbo-kroate, edhe pse e pat ndihėmuar Ushtrinė Kroate me armatim dhe
mjete luftarake, qe burgosur dhe dėnuar me dy vjet burg pėr shkak se pat
kundėrshtuar pėr tė marrė pjesė nė luften kroato-serbe ushtarėt shqiptarė, qė
shėrbenin shėrbimin ushtarak nė APJ, dhe i kishte zėnė lufta nė Kroaci. Pas
daljes nga burgu Ahmet Krasniqi pėr tė siguruar kafshatėn e gojės qe detyruar tė
punonte si shitės i pemėve dhe i perimeve nė Kroaci).

Ahmet Krasniqi
gjatė muajit gusht tė vitit 1998, nepėrmjet meje bėri pėrpjekje pėr tu takuar me
Adem Demaēin nė Shqipėri apo dikund tjetėr, duke shpresuar se me te do t’i
sqarojnė dhe do t’i largojnė shumė probleme qė i vinin nga
Xh.Haliti&kompani, por Demaēi nuk pranoi takimin duke u arsyetuar se nuk ka
kohė tė dal jashtė Kosovės( Nė atė kohė ishte Zėdhėnės i Pėrgjithshėm i UĒK-sė
nė Prishtinė.).

Ndėrsa pėr t’i neutralizuar dėmet dhe pengesat e
mosrealizimit tė marrėveshtjes pėr blerjen e armatimit prej 49 miljan DM me
tregtarė turq Ahmet Krasniqi e dėrgoi njė delegacion tė SHP tė FARK-ut nė Bosne
dhe Hercegovinė me njė porosi pėr blerjen e njė armatimi moderrn pėr njėsitė e
UĒK-sė nė Kosovė. Delegacioni ushtarak i Ministrisė sė Mbrojtjes edhe pse e
arrijtėn marrėveshtjen me palen boshnjake, se tė hollat do t’i marrin vetėm
atėherė kur armatimi arrinė nė vendin e duhur nė Kosovė, Bukoshi e shkeli
marrėveshtjen, duke mos i dhėnė tėhollat pėr blerjen e armatimit tė kontraktuar.


Edhe delegacioni tjetėr arrijti sukses me kreun ushtarak tė njė shteti
misliman tė Azisė, kur premtuan t’ua sjellin armatimin e nevojshėm FARK-ut
falas, me njė kusht qė Shqipėria tė mos u sjelli probleme ndėrkombėtare, kur do
ta shkarkonte armatimin nė ndonjė port tė Shqipėrisė. Po ku do tė lenin
pehlivanat e Nanosit tė futėn armė moderrne nga jashtė, kur e kishin marrė
urdhėrin nga Nanosi, Mejdani dhe Klosi, qė vetėm kallashėt e dalur nga pėrdorimi
tė Shqipėrisė tė dėrgohėn nė Kosovė.

Ēėshtja e legalizimit tė Ministrisė
sė Mbrojtjes dhe Pjesės sė SHP tė FARK-ut ishte detyrė e Qeverisė sė Bukoshit,
por kur Ahmet Krasniqi kuptoi se Bukoshi ishte kunder legalizimit tė kėtij
subjekti ushtarak tė Republikės sė Kosovės, si mbeti tjetėr pėrpos vetė tė bėnte
pėrpjekje pėr legalizimin e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut nė
Shqipėri. Edhe pse kėrkesa e Ministrisė sė Mbrojtjes dhe e SHP tė FARK-ut pėr
legalizim u bė nė formėn e shkruar, gjatė fundit tė qershorit tė 1998, Ahmet
Krasniqi nuk muarr kurrfarė pėrgjigje nga Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė.
Edhe kėrkesat tjera tė Ahmet Krasniqit, qė tu lejohet qarkullimi pa pengesa i
mjeteve tė transportit tė Ministrisė sė Mbrojtjes nėpėr Shqipėri, tu jipet leja
pėr mbajtjene e armėve ushtarėve tė UĒK-sė , qė e kishin pėr detyrė tė kujdesen
pėr sigurinė fizike tė stafit udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė
FARK-ut, etj, Ahmet Krasniqi dhe SHP i FARK-ut nuk muarrėn kurrfarė pėrgjigje
nga Ministria e Mbrojtjes e Shqipėrisė.

Siē po shifet Ahmet Krasniqi
pati shumė pengesa nga tė gjitha anėt, por pengesa mė e madhe i erdhi nga
Bukoshi i cili nuk e bėri legalizimin e Ministrisė sė Mbrojtjes, tė SHP tė
FARK-ut dhe tė Ahmet Krasniqit nė organet pėrkatėse tė Shqipėrisė.

Pra,
sipas ngjarrjeve qė u zhvilluan gjatė vitit 1998 Qeveria e Kosovės ishte nė
hamendje se me cilėn palė tė bėnte aleancė : me forcat institicionale apo me
forcat kundrainstiticionale. Mė nė fund Bukoshi me Qeverinė e tij bėri aleancė
tė mėsheftė me Qosjen dhe Ibrahim Kelmendin. Prandaj mospėrkrahja e Ahmet
Krasniqit nga Qeveria e Bukoshit dhe nga vet Bukoshi sa duhet dhe si duhet,
ishte rrjedhim i veprimtarisė dhe bindjeve politike tė Ahmet Krasniqit, i cili
nuk ra nėn ndikimin e forcave kundrainstiticionale, por pėrkundrazi ai mundohej
pėr t’i bindur krerėt e tyre se ēlirimi i Kosovės nuk mund tė arrihet duke i
luftuar institicionet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, por duke i pėrkrahur
ato qė janė krijuar me mund tė madh, dhe duke i krijuar sėbashku institicionet
shtetėrore qė ende nuk ishin krijuar.

Ahmet Krasniqi pasi muar vendimin
pėr formimin e Drejtorisė Informative tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės
sė Kosovės, dhe dha urdhėr pėr nxerrjen e organit tė Ministrisė sė Mbrojtjes.
Drejtori i kėsaj Qendre ushtaraku Rifat Haxhijaj i kreu me pėrpikėri detyrat dhe
brenda njė kohe tė shkurtėr e bėri tė gatshėm nr 1 tė organit tė Ministrisė sė
Mbrojtjes’’Revistė ushtarake’’ pėr botim, por Qeveria e Bukoshit ndaloj daljen e
saj nga shtypi. Numri i parė i kėsaj reviste u botua disa ditė para se tė
vvritet Ahmet Krasniqi, ndėrsa numri i dytė pas vrasjes sė tij me urdhėrin e
Ahmet Krasniqit, pa dijėn dhe pėlqimin e Bujar Bukoshit dhe me punėn e
palodhshme tė Rifat Haxhiajt.

(7)Ahmet Krasniqu u pengua edhe nga njė
numėr i ushtarakėve qė i pėrkisnin stafit udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes
dhe Pjesės sė SHP tė FARK-ut, tė cilėt ishin dėrguar nga forcat
kundrainstiticionale tė Kosovės me detyra speciale. Nė rend tė parė ata kishin
pėr detyrė tė vėzhgonin dhe tė pengonin punėn dhe veprimtarinė e Ahmet Krasniqit
dhe tė bashkėpunėtorėve tė tij tė ngushtė, nė mėnyrė perfide. Ata tė shumtėn e
rasteve nuk i kryenin detyrimet qė i kishin ndaj subjektit ushtarak, ndėrsa pėr
moskryetjen e detyrave gjithmonė gjenin njė shkak tė ‘’arsyeshėm’’, se ’’janė tė
sėmuar’’, se ‘’kanė probleme familjare’’ etj, por qėllimi i tyre ishte pengimi i
Ahmet Krasniqit dhe i SHP i FARK-ut, nė kryerjen e detyrave ushtarake pėr tė
cilat ishin pėrcaktuar. Kėshtu Kryeshefi i SHP tė FARK-ut H. Bicaj qė kur u
caktua nė atė pozitė udhėheqėse e deri sa u vra Ahmet Krasniqi vetėm njė herė ka
shkuar nė njė Qendėr stėrvitore pėr vizitė, ndėrsa A.Mehmeti qė ishte Zv.
Ministėr i Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Zv.Komandant i SHP tė FARK-ut nuk e pa tė
udhės sėpaku njė herė tė shkonte nė njė Qendėr stėrvitore pėr tė kontrolluar
nivelin e aftėsimit tė njėsive ushtarake tė UĒK-sė pėr kryerjen e detyrave
luftarake, apo thjeshtė pėr ta bėrė njė revistė ushtarake.NdėrsaXhafer Jashari
pengonte dhe sabotonte armatosjen e njėsive operative tė UĒK-sė qė i pat krijuar
Ministria e Mbrojtjes.

Pas gjithė kėtyre pengesave qė ju paraqitėn Ahmet
Krasniqit nga tė gjitha anėt, atij nuk i mbeti tjetėr pėrpos t’i luftonte tė
gjitha kėto forca tė sė keqes, kėta dyftyrshė, qė hanin me shumė lugė, kėta
demagogė, qė tjetėr flisnin e tjetėr vepronin. Ishte fundi i muajit gusht kur
Ahmet Krasniqi u bind plotėsishtė se duhej ndrruar status-quoja nė SHP tė
FARK-ut dhe nė Qeverinė e Bukoshit. Ai nuk ishte i knaqur me raportet Qeveri e
Kosovės-Ministri e Mbrojtjes- Pjesa SHP tė FARK-ut, dhe as nuk ishte i knaqur me
raportet ndėrnjerėzore nė kėto raporte. Ishte fundi i muajit gusht kur vendosi
tė ‘’rrebelohet’’. Me Bukoshin vendosi tė ndėrroj formėn e komunikimit.


Deri nė takimin e fundit qė ai e pati me Bukoshin (mesi i gushtit 1998 )
me te komunikonte vetėm gojarisht. Pas atij takimi ku merrnin pjesė : Bujar
Bukoshi, Ahmet Krasniqi, Agim Mehmeti, Halil Bicaj dhe Xhafer Jashari, Ahmet
Krasniqi vendosi tė komunikoj edhe me shkrim, pasi qė e kuptojė se kundėr tij
luhej njė lojė e rrezikshme, pėr t’ia ngarkuar nė shpinė fajet e Qeverisė sė
Bukoshit dhe fajet e njė numri tė caktuar tė ushtarakėve qė mbanin pozita
udhėheqėse nė Pjesėn e SHP tė FARK-ut nė Tiranė. Ai nė fund tė gushtit ia shtroi
me shkrim kėto kėrkesa Bujar Bukoshit :

1.Tė finansohėn Forcat e
Armatosura tė Republikės sė Kosovės nga Fondi i Qeverisė sipas parallogarisė qė
i duhėn pėr armatim, veshmbathje, dhe ushqim, tė mbėshtetur nė standarde
ushtarake. 2. Tė legalizohet Ministri i Mbrojtjes, Ministria e Mbrojtjes dhe
Forcat e Armatosura tė Republikės sė Kosovės, nė organet pėrkatėse tė
Shqipėrisė.3. Tė bėhėn ndryshime nė Ministrinė e Informatave dhe nė TV-nė e
Kosovės. 4. Tė bėhėn sqarime tė nevojshme me pėrfaqėsues tė UĒK-sė, pėr t’i
bindur se ėshtė nė tė mirėn e Kosovės rrespektimi i Marrėveshtjes sė Osllos. 5.
Po qe se pėrfaqėsuesit e UĒK-sė edhe mėtutje nuk e rrespektojnė Marrėveshtjen e
Osllos, tė dilet nė opinion me sqarime tė nevojshme pėr zbardhjen e kėsaj
Marrėveshtjeje. Ahmet Krasniqi ia doezoi Bukoshit me shkrim edhe llogarinė e tė
gjitha hargjimeve qė i kishte bėrė Ministria e Mbrojtjes nė periudhėn kohore
mars-gusht 1998.


SI U BĖNĖ PĖRGADITJA PĖR VRASJEN E AHMET KRASNIQIT


Kreu ushtarak serb i dinin shumė mirė aftėsitė ushtarake tė Ahmet
Krasniqit dhe tė ushtarakėve tjerė shqiptarė qė i kishin kryer akademitė
ushtarake nė Jugosllavi. Ata e dinin se po tė lejohej tė vepronte edhe mėtutje
Ahmet Krasniqi nė forcimin e FARK-ut, dhe dėrgimin e formacioneve ushtarake nga
Shqipėria nė Kosovė do t’ua dėmtonte rėndė interesat e tyre
ushtarake-strategjike nė Ballkan, dhe do t’ua bėnte tė parealizueshme skenaret
dhe planet qė i kishin pergaditur kundėr popullit tonė.

Edhe forcat
kundrainstiticionale nė krye me Xh.Halitin& I.Kelmendin dhe
R.Qosjen&kompani, kur u bindėn se nuk do tė kenė sukses pėr ta bėrė pėr veti
Ahmet Krasniqin, pėr t’i luftuar subjektet shtetrore tė Republikės sė Kosovės,
dhe se veprimtaria e tij po i dėmtonte interesat e tyre grupore dhe karrjeriste,
u pajtuan me pėrfaqėsuesit e agjenturave serbo-sllavo-greke, qė kishin zėnė
pozita udhėheqėse nė LPK-nė dhe LBDK-nė, dhe nė udhheqjen e SHP tė UĒK-sė, ta
largojnė Ahmet Krasniqin nga skena politike dhe ushtarake e Kosovės.


Kėto forca pastaj nuk e patėn vėshtirė ta fusin nė kėto komplote Klosin
dhe SHIK-un pėr tė ju ndihėmuar nė organizimin e atentatit kundėr Ahmet
Krasniqit, kuptohet me njė pagesė tė majshme nga fondet qė janė mbledhur nga
qytetarėt e Kosovės pėr ta ndihmuat luftėn ēlirimtare tė Kosovės. Siq dihet
kriminelėt i bėnė parapėrgaditjet, u caktua koha e egzekutimit dhe u caktua
vendi i pushkatimit.

Dhe nuk ėshtė rastėsi qė u zgjodh vendi nė afėrsi
tė ‘’Shtėpisė sė Partisė’’, aty ku mė 1941 ishte formuar ‘’Partia Komuniste
Shqiptare’’ nga M. Popoviqi, D. Mugosha dhe E. Hoxha. Pra donin ta bėnin
pushkatimin e Ahmet Krasniqit nė afėrsi tė shtėpisė ku ishte lidhur aleanca nė
mes ēetnikve serbo-sllav me yllin komunist nė ballė, dhe hiēkėrkushėve-
mendjeshkurtėve tė Shqipėrisė, pėr tu treguar nacionalistėve shqiptarė kudo qė
janė nė botė, se fara ruse i ka tė thella rrėnjėt nė tokat shqiptare, dhe se
popoviqėt dhe mugoshėt kanė ndėrtuar qerdhe tė shumta nepėr Shqipėri dhe trojet
tjera shqiptare, dhe se nuk ėshtė punė aq e lehtė, siē mendojnė shumė
‘’veprimtarė’’, se me propogandė dhe retorikė do tė zhbihet nga trojet shqiptare
fara ruse dhe do tė shkatrrohėn qerdhet e agjenturave serbo-sllavo-greke.


Por para se t’i zbardhim pėrgaditjet pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit duhet
tė japim pėrgjigje nė kėto pyetje :
Pse armiqėt tanė dhe vazalėt e tyre tė
Tiranės zyrtare, sėbashku me forcat kundrainstiticionale tė Kosovės zgjodhėn
vrasjen si mjet pėr largimin e Ahmet Krasniqit nga skena ushtarake dhe politike
e Kosovės, kur kanė mundur thjesht ta largojnė duke e pranuar kėrkesen e tij pėr
dorheqje nga pozitat udhėheqėse qė i mbante. ( Ahmet Krasniqi pat paraqitur
dorėheqje nga funksionet qė i mbante njėherė nė qershor dhe heren tjetėr nė
gusht tė vitit 1998, por stafi udhėheqės i Ministrisė dhe B.Bukoshi nuk e patėn
miratuar dorheqjen e tij). Pėr forcat antishqiptare ishin shumė faktorė qė
ndikuan nė marjen e vendimit pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit, por ndėr kryesorėt
ishin :

1.Vendosmėria e Ahmet Krasniqit pėr jetėsimin e Marrėveshtjes sė
Osllos ; puna e tij kėmbngulse pėr shpartallimin e pengesave, qė i vinin nga tė
gjitha anėt, fatkeqėsisht edhe nga nuk i kishte pritur ; hartimi i planit pėr
futjen e njėsive operative tė UĒK-sė, Brigadėn ‘’Skėnderbeu’’, Brigadėn 141,
142, 132 dhe Bataljanin Diverzanto-Vėzhgues nė frontin e luftės nė Kosovė gjatė
muajėve shtator-tetor 1998. Me Brigadėn ‘’Skėnderbeu’’ pat vendosur tė futej
edhe vet nė Kosovė.

Planet dhe pėrgaditjet e Ahmet Krasniqit ju kishin
ra nė vesh argatėve tė Xh.Halitit dhe tė I. Kelmendit. Vetkuptohet qė edhe
agjenturat serbo-sllavo-greke dinin pėr pėrgaditjet qė i bėnte Ahmet Krasniqi
pėr tė hyrė nė Kosovė. Prandaj dorheqja e Ahmet Krasniqit nga kreu i subjektit
ushtarak tė Republikės sė Kosovės, nuk do t’i bėnte tė parealizueshme planet e
tij. Tė parealizueshme do t’i bėnte planet e tija pėr futjen e brigadave
operative tė UĒK-sė nė Kosovė vetėm vrasja e tij.

2. Mundėsia pėr
pėrvehtėsimin( vjedhjen) e mjeteve finansiare, qė ishin paraparė pėr blerjen e
armatimit dhe materjalit ushtarak nga Qeveria e Bukoshit pėr njėsitė operative
tė UĒK-sė. Po qe se merret nė shqyrtim marrėveshtja qė ėshtė lidhur nė mes
Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tre tregėtarėve me nėnshtetėsi turke, pėr blerjen e
armatimit pėr njėsitė operative tė UēK-sė me njė vlerė prej 49 miljon DM dhe i
analizojmė detajet se kush e organizoj, ndėrmjetėsoj dhe e pėrgaditi takimin nė
mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tregėtarėve turq (nė rangun e dytė tė personave
qė ua pėrgaditėn kurrthėn Ministrisė sė Mbrojtjes ishin Gani Syla dhe Shaip
Bilalli) ; pse tė hollat nė njė shumė prej 8 miljan e 700 mijė DM, nė emėr tė
koparės ju kanė dhėnė tregtarėve turq pa dijėn e Ahmet Krasniqit ; kush vendosi
nė emėr tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe kush ua ka dhėn tėhollat tregtarėve turq
; dhe sė fundi si ka pėrfunduar ajo marrėveshtje dhe pse u caktua nga Bukoshi tė
merret me atė marrėveshtje njeriu mė i besueshėm i tij Kadri Balaj , tė jepė tė
kuptosh, se marrėveshtja pėr armatim, nuk ishte asgjė tjetėr pėrpos se njė
kurthė, e pėrgaditur nga kreu i forcave kundrainstiticionale, ( menjėherė pas
arrijtjes sė marrėveshtjes sė Osllos,) me tė cilėn donin t’i arrinin dy qėllime
:

a). Ta pengonin armatosjen e njėsive operative tė UĒK-sė qė
pėrgaditeshin nė Qendrat e stėrvitjes qė ishin krijuar nga SHP i FARK-ut nė
afėrsi tė kufirit Shqipėri-Kosovė, dhe

b) Pėrvehtėsimin(vjedhjen) e njė
shume disa miljanshe tė mjeteve finansiare tė Ministrisė sė Mbrojtjes pėr xhepat
e disa krerėve tė forcave kundrainstiticionale tė Kosovės.

3. Ta mohonin
Marrėveshtjen e Osllos. Forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės
ishin tė vetėdijshme se me zbardhjen (zbulimin) e Marrėveshtjes sė Osllos nga
Ahmet Krasniqi, opinioni ynė do t’i konsiderojė fajtorė krerėt e LPK-sė dhe tė
LBD-sė, pėr shkeljen e Marrėveshtjes sė Osllos, dhe mė nuk do tė pijnė ujė
shpifjet e tyre se Rugova dhe LDK-ja janė fajtorė pėr mosbashkimin e faktorit
ushtarak tė Republikės sė Kosovės. Se ėshtė kėshtu dėshmon fakti se edhe pse
Xh.Haliti dhe argatėt e tij e mohojnė egzistimin e kėsaj marrėveshtjeje, ende
nuk u zbardh ajo nga pėrgjegjėsit e ish Qeverisė sė Bukoshit dhe as nga
pėrgjegjėsit e ish Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Kosovės.


(8)Ishte gushti i vitit 1998, kur forcat serbe patėn marrė njė fushatė
tė egėr kundėr njėsive tė UĒK-sė dhe popullėsisė civile tė Drenicės dhe tė
Dukagjinit, pas dėshtimit tė diplomacisė amerikane qė mundohej t’i detyronte
forcat politike (institicionale dhe kundrainstiticionale) pėr tė bėrė njė Qeveri
tė pėrbashkėt. Siē dihet Mehmet Hajrizi e pranoi mandatin pėr formimin e
Qeverisė qė ia dha Kryetari i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, por planin Amerikan pėr
krijimin e Qeverisė sė Kosovės nuk e pėrkrahėn : B.Bukoshi me ministrat e tij,
R.Qosja me LBDK-nė, dhe A.Demaēi me Shtabin e Xh.Halitit qė quhej SHP i UĒK-sė.


Si rrjedhim i papėrgjegjėsisė sė plotė tė forcave kundrainstiticionale,
qė ishin quar peshė ‘’pėr ta marrė pushtetin’’ mbi qytetarėt e Kosovės, kur fuqi
dhe dije nuk kishin ta fitonin as njė betejė kundėr ushtrisė serbe, dhe ēka
ishte mė e keqja, nuk donin t’i dėgjonin as kėshillat e miqėve tė kombit tonė qė
ishin vu nė krye tė diplomacisė sė SHBA-ve. Siē dihet pas dėshtimit tė
diplomacisė amerikane pėr formimin e Qeverisė sė Kosovės, populli martir i
Kosovės mbeti pa pėrkrahjen e faktorit ndėrkombėtar, dhe kėshtu Serbisė i erdh
‘’langu nė bisht’’ pėr tė ju ēepuar jo vetėm njėsive tė UĒK-sė, por edhe
popullėsisė civile. Drenica dhe Dukagjini u shkelėn nga forcat serbe. Njėsitė
teritoriale tė Ramush Hajradinajt pa kurrfarė komande u larguan nė Shqipėri.


Edhe njėsitė operative tė UĒK-sė, qė ishin nėn komandėn e Tahir Zemės, u
detyruan t’i lėshonin pozicionet qė i mbanin dhe tė mos e pranojnė luftėn
frontale me ushtrinė serbe, nė rend tė parė se ishte grumbulluar njė popullėsi e
madhe civile nė teritoret ku i mbanin njėsitė operative tė UĒK-sė, qė i
komandonte komandant Tahir Zemaj. Tirana dhe Durrsi ishin tė mbushur me civil
nga Dukagjini dhe ushtarė e ‘’komandantė’’ tė vetshpallur tė UĒK-sė, nė mesin e
tė cilėve ishte edhe Xh.Haliti, A.Syla, H.Thaēi, I.Kelmendi, R. dhe H.
Hajradinaj, komandant ‘’ēorri’’ dhe shumė ‘’ēorra’’tjerė me nofka tė
llojllojshme. Kėto kushte dhe rrethana shumė tė vėshtira pėr shqiptarėt, qė
mbetėn pa pėrkrahen e faktorit ndėrkombėtarė dhe sulmoheshin nga forcat e
Kasapit tė Ballkanit, nė vend qė tė ndikonte nė vetėdijėsimin e krerėve tė
forcave kundrainstiticionale pėr tu bashkuar me forcat institicionale pėr
krijimin e Qeverisė sė pėrbashkėt, qė e kėrkonte Parlamenti i Republikės sė
Kosovės dhe aleatėt tanė, ata bėnė lista pėr pushkatimin e burrave mė tė mirė tė
kombit, qė nuk arrijtėn t’i bėnin argatė dhe skllevėr tė tyre.

Nė kėto
rrethana Ahmet Krasniqi pat kėrkuar nga Salih Berisha tė ndėrrmerte qė ishte e
mundur pėr bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Kosovės, ndėrsa vet
bėnte pėrgaditjet e fundit pėr t’i futur nė Kosovė njėsitė operative tė UĒK-sė,
qė ishin pėrgaditur nė Qendrat e stėrvitjes tė FARK-ut afėr Tropojės dhe Kuksit.


Ishte fillimi i shtatorit tė 1998 kur Komandanti i SHP tė FARK-ut Ahmet
Krasniqi vendosi t’i vizitojė njėsitė operative tė UĒK-sė : Brigadėn
‘’Skėnderbeu, Brigadat : 141, 142, 134 , Bataljanin Diverzanto-Vėzhgues, dhe
Bataljanin e Policisė Ushtarake. Me tė patėn shkuar disa anėtarė tė Ministrisė
sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut. Gjatė vizitės Komandanti i SHP tė i FARK-ut
kolonel Ahmet Krasniqi bėri vlerėsimin e pėrgaditjeve tė ēdo njėsie ushtarake
veē e veē, dhe konstatoj se tė gjitha njėsitė ushtarake janė nė gjendje tė
kryejnė akcione operative kundėr ushtrisė serbe nė Kosovė. Pehlivanat e Nanosit,
agjenturat serbo-sllavo-greke, SHIK-u, dhe bajraktarėt e farės ruse e pėrcillnin
me interesim veprimtarinė e Ahmet Krasniqit nepėrmjet ushtarakėve qė ishin hyrė
nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut me detyra speciale nga krerėt e
LPK-ja dhe tė LBDK-sė.

Hyrja e Ahmet Krasniqit nė Kosovė me njėsitė
operative tė UĒK-sė, qė planifikonte tė bėhet gjatė gjysmės sė dytė tė shtatorit
dhe gjysmės sė parė tė tetorit tė 1998 i alarmoi agjenturat serbo-sllavo greke
dhe forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės dhe vendosėn ta bėjnė
pengimin e njė veprimi tė tillė. ‘’Qendra e Krimit’’ e krijuar nga krerėt e
LPK-sė, LBDK-sė, Shtabit tė Xh.Halitit qė quhej SHP i UĒK-sė, dhe disa
individėve qė kishin pozita tė larta shtetrore nė mesin e tė cilėve kishte edhe
spiuj serb dhe grek, muarėn vendimin pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit. Vendimi pėr
vrasjen e tij ėshtė bėrė gjatė muajit gusht, por pėrgaditjet e pėrshpejtuara pėr
vrasjen e tij kanė filluar nga fillimi i shtatorit tė 1998, ndėrsa pėrgaditjet
pėrfundimtare nė javėn e dytė dhe javėn e tretė tė shtatorit, deri sa ai ishte
pėr vizitė nė Qendrat e stėrvitjes tė FARK-ut afėr kufirit Shqipėri-Kosovė.
Faktet dėshmojnė se nė pėrgaditjen pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marr pjesė
edhe disa ushtarakė qė i pėrkisnin stafit udhėheqės dhe komandues tė Ministrisė
sė Mbrojtjes, dhe tė SHP tė FARK-ut, tė cilėt ishin bėrė klysh dhe argatė tė
Xh.Halitit, I. Kelmendit dhe tė H. Hysenit. T’i shiqojmė faktet me radhė :


a). Ahmet Krasniqi banonte nė njė banesė qė ia kishte siguruar Shaip
Muja, nė qendėr tė Tiranės, ( afėr Piramidės) qė kur pat shkuar nė Shqipėri me
stafin e Ministrisė sė Mbrojtjes, pėr tė krijuar Pjesėn e SHP tė FARK-ut nė
Tiranė. Tė vritet Ahmet Krasniqi nė qendėr tė Tiranės nuk ishte edhe aq lehtė,
prandaj ‘’Qendra e Krimit’’ju ka dhėnė pėr detyrė argatėve tė tyre qė kishin
arrijtur tė depėrtojnė nė stafin udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP
tė FARK-ut, pėr t’ia ndrruar banesėn Ahmet Krasniqit deri sa ai i vizitonte
Qendrat e stėrvitjes tė FARK-ut. ( java e dytė e shtatorit 1998). Kėta tradhtarė
tė kombit arrijnė ta bindin SHP tė FARK-ut pėr tė dhėnė pėlqimin pėr t’ia
ndėrruar banesėn Ahmet Krasniqit, gjėja se pėr qėllime tė ‘’ sigurisė’’sė tij.


Shtrohet pyetja pse SHP i FARK-ut nuk e kundėrshtuan propozimin e
klyshėve tė I.Kelmendit, Xh.Halitit dhe tė H.Hysenit, qė Ahmet Krasniqit t’i
caktohet banesa nė shtėpinė e oficerit tė SHIK-ut Shyqiri Toskės, qė Ministria e
Mbrojtjes e kishte marrė me qira pėr nevoja tė Drejtorisė informative ?


Po tė ishte bėrė propozimi pėr ndrrimin e banesės pėr qėllime tė
‘’sigurisė’’ sė Ahmet Krasniqit, do tė ishte kontradiktore t’i caktohej banesa
nė shtėpinė e oficerit tė SHIK-ut Shyqiri Toskės, kur ishte shtėpia tjetėr e
Ministrisė sė Mbrojtjes, qė ishte marrė me **** pėr nevoja tė Pjesės sė SHP tė
FARK-ut, dhe ishte nė njė vend mė tė pėrshtatshėm pėr t’ia siguruar mbrojtjen
fizike tė Ahmet Krasniqit. Ajo shtėpi ishte nė lagjėn ku jetonte Azem Hajdari,
afėr rrugės Tiranė-Elbasan dhe nė afėrsi me Ambasadėn amerikane. Ishte e paisur
me dy kamera qė e pėrcillnin ēdo lėvizje nė rrugėn e lagjės nga shtėpia e deri
nė rrugėn automobilistike Tiranė-Elbesan ?

Por klyshėt laramana, qė
kishin pozita udhėheqėse nė SHP tė FARK-ut, ia caktuan banesėn Ahmet Krasniqit
nė shtėpinė e oficerit tė SHIK-ut Shyqiri Toskės, ( se ashtu ju kishin thėnė
patronėt e tyre) qė ishte afėr Medresesė, nė lagjėn e ‘’Shtėpisė sė Partisė’’.
Nė banesėn e re Ahmet Krasniqit i dėrgohet garderoba personale, pėrfshir kėtu
edhe njė revolver me dy bomba dore dhe njė kallashnikov, qė i mbante nė dhomen e
tij tė gjumit.

b). Ahmet Krasniqit ia larguan njėrin nga rojet mė tė
afta qė i kishte SHP i FARK-ut, ushtarin me nofkėn ’’Shpendi’’, nė mėnyrė shumė
tė poshtur duke i ngjitur fjalė ( duke e shpifur), se ka bėrė planė pėr ta vrarė
Ahmet Krasniqin. Se ishte shpifje tregon fakti se ‘’Shpendi’’ dėrgohet nė
garnizonin e FARK-ut nė Papaj afėr Tropojės, me qėllim qė kur tė bėhet atentati
ndaj Ahmet Krasniqit tė mos gjindet nė shėrbimin e rojeve personale tė Ahmet
Krasniqit dhe SHP tė FARK-ut. Por kur vritet Ahmet Krasniqi ai prap sillet nė
shėrbimin e mėparshėm dhe bėhet pėrgjegjės pėr ēėshtjen e sigurimit tė kuadrit
komandues tė SHP tė FARK-ut.

Ahmet Krasniqi kėthehet nga Veri i
Shqipėrisė nė Tiranė mė 19 shtator 1998. Ai merr vesh pėr ndėrrimin e banesės
nga kolegėt e tij, por atij kjo gjė nuk i bėri pėrshtypje fare dhe nuk e
kundėrshtoi vendimin e kolegėve, duke u mbėshtetur nė Rregulloren Ushtarake se
ēdo Organ ushtarak i kryen detyrat e tij nė bazė tė kushteve dhe rrethanave qė i
krijohėn ndėrkohė. Ai natėn e parė e kalon nė banesėn e re. Natėn e dytė nuk u
kthye nė banesė, si duket e kalon natėn te ndonjė mik i tij nė Tiranė. Tė
nesėrmėn mė 21 shtator 1998, e kalon tėrė ditėn nė biseda tė ndara dhe tė
pėrbashkėta me njė numėr ushtarakėsh tė Brigadave 134, 131, dhe 133, qė ishin
kthyer nga Kosova.

Pati biseda me Tahir Zemajn, Salih Ēekun, Agim
Ramadanin dhe tė tjerė. U diskutuan shumė ēėshtje qė kishin tė bėnin me
veprimtarinė e subjektit ushtarak qė i pėrkisnin, sukseset, mossukseset dhe
pengesat qė ju dualėn nė kryerjen e detyrave ushtarake. U fol edhe pėr masat qė
duheshin ndėrrmarrė pėr tejkalimin e pengesave dhe tė vėshtėrsive, qė do tė
mundėsonte futjen me sukses tė njėsive operative tė UĒK-sė, qė ishin bėrė gati
pėr tė marrė pjesė nė frontin e luftės nė Kosovė. Dikush nga ushtarakėt i
propozon Ahmet Krasniqit ta kalojnė sėbashku njė mbrėmje, qė do tė merrnin
vendime konkrete pėr punėn e mėtutjeshme. Ky propozim pėrkrahet nga Ahmet
Krasniqi dhe ai e cakton takimin nė Restoranin’’Nėna Mbretėreshė’’nė Tiranė, qė
ishte shumė afėr nga selia e Pjesės sė SHP tė FARK-ut.

(9)Argatėt e
forcave kundrainstiticionale qė kishin depėrtuar nė pozita udhėheqėse nė SHP tė
FARK-ut i kryen detyrat e para qė ua kishte caktuar Qendra e krimi. Radhėn e
kishte SHIK-u, tė tregonte se detyrėn qė e ka marrė pėr ta kryer do ta kryej me
pėrkushtim. Ishte nata e 17 shtatori i vitit 1998 kur forcat e policisė sėbashku
me pjestarė tė SHIK-ut( afėr 30 veta) kontrolluan shtėpinė e Shyqiri Toskes, qė
ua kishte lėshuar me qira Ministrisė sė Mbrojtjes pėr nevoja tė Drejtorisė
Informative.

Shtrohet pyetja pse nuk u bė mė heret kontrollimi i kėsaj
Qendre, por u bė pasi Ahmet Krasniqit ju rregullua dhoma e gjumit nė atė shtėpi?
Pėrgjigja ėshtė e qartė. SHIK-u dhe klyshėt e I.Kelmendit , Xh.Halitit dhe tė
H.Hysenit i bėnin pėrgaditjet e fundit pėr pushkatimin e Ahmet Krasniqit. Dhe
per tė qenė tė sigurtė se do ta kryejnė detyrėn me sukses qė e kishin marrė nga
Qendra e krimit, donin ta ēarmatosnin Ahmet Krasniqin. Ata e dinin se Ahmet
Krasniqi i mbante nė dhomėn e gjumit njė kallashnikov, njė rėvolver dhe dy bomba
dore. Duhet cekur dy fakte qė dėshmon se Ahmet Krasniqi dhe SHP i FARK-ut ishin
nėn mbikqyrjen e forcave kundrainstiticionale tė Kosovės, tė SHIK-ut dhe tė
agjenturave serbo-sllavo-greke, kur ēdo gjė qė punohej nė SHP tė FARK-ut e
merrnin vesh kryepehlivanat e Nanosit.

Ėshtė e mjaftueshme tė cekėn
vetėm dy fakte, qė do tė vėrtetonin pohimet e mia. Kur SHIK-u dhe policia
shqiptare e bėjnė kontrollimin e Drejtorisė Informative tė Ministrisė sė
Mbrojtjes, e kontrolluan edhe dhomen e gjumit tė Ahmet Krasniqit. Ata kishin
informata tė sigurta se Ahmet Krasniqi e kishte njė revole personale dhe dy
bombe dore nė ormanin e garderobės.

Pra, ata e thyen ormanin e
gardorobės pėr tė marrė rėvolėn dhe dy bombat personale tė Ahmet Krasniqit. Kjo
dėshmon se klyshėt e Xh.Halitit. I.Kelmendit dhe tė H.Hysenit, qė kishin
depėrtuar tė futėn nė SHP tė FARK-ut i kryenin detyrat me pėrkushtim, por
shtrohet pyetja pse nuk ndėrrmuarėn asgjė kolegėt e tij, pas kėtij rasti tė
ēarmatosjes sė SHP tė FARK-ut, dhe tė Ahmet Krasniqit, pėr tė siguruar armė pėr
mbrojtjen e Ahmet Krasniqit dhe stafit udhėheqės tė kėtij subjekti ushtarak tė
Republikės sė Kosovės, kur nė Shqipėri nė ēfardo kohe mund tė siguroheshin armė
pėr mbrojtje personale : revolver dhe kallashnikov ?

Kjo ishte faza e
parė e pėrgaditjeve pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit. Faza e dytė fillon pasi
kthimit tė Ahmet Krasniqi nga Veriu i Shqipėrisė (ku i patė vizituar njėsitė
operative tė UēK-sė, qė duhej tė hynin nė Kosovė) nė Tiranė. Edhe nė kėtė fazė,
nė pėrgaditjet pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė tri palė : 1.
Qendra e krimit, 2. SHIK-u dhe 3. Njė numėr ushtarakėsh qė i pėrkisnin stafit
udhėheqės tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Pjesės sė SHP tė FARK-ut.


Qendra e krimit ashtu si nė fazėn e parė edhe nė fazėn e dytė tė
pėrgaditjeve pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit pati rolin vendimmarrės. Nė kėtė fazė
ajo e bėri edhe mbikqyrjen e pėrgaditjeve pėr kėt krim, dhe bėri kordinimin e
punėve qė i kryente SHIK-u dhe punėve qė i kryenin ushtarakėt e Ministrisė sė
Mbrojtjes qė ishin bėrė argat dhe klysh tė forcave kundrainstiticionale tė
Republikės sė Kosovės.

Sipas skenarit tė pėrgaditur mė parė nga Qendra e
Krimit dhe SHIK-u, Ahmet Krasniqi duhej tė vritet nė orėt e vona tė mbrėmjes kur
tė kėthehet nė banesė. Vendi (lagjja)se ku gjendet shtėpia e Shyqiri Toskes (ku
duhej tė banonte Ahmet Krasniqi) i pėrgjigjej tė gjitha kushteve pėr ta kryer pa
vėshtėrėsi atentatin dhe pa pasoja tė largohėn kriminelėt nga vendi i krimit.
Kriminelėt ishin bėrė gati ta ngrehin gishtin e krimit nė ēdo moment qė urdhėron
Qendra e krimit. Ēdo lėvizje e Ahmet Krasniqit vėshgohet nga klyshėt e forcave
kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės qė kishin arrijtur tė hyjnė nė
stafin e Ministrisė sė Mbrojtjes. Mbrėmja e 21 shtatorit tė 1998 ishte shumė e
pėrshtatshme pėr realizimin e planit dhe skenarit tė Qendrės sė krimit pėr
vrasjen e Ahmet Krasniqit.

Nė Restoranin’’Nėna Mbretėresh’’ ishte Ahmet
Krasniqi, Kryeshefi i SHP tė FARK-ut, tre ushtarakė nga sigurimi, nga njė
ushtarak nga Drejtoria personale, Drejtoria informative dhe Shėrbimi i
finansave, dhe disa ushtarakė tė brigadave 134, 131 dhe 133, qė kishin marrė
pjesė nė frontin e luftės nė Kosovė. Takimi kishte karakter pune, por pėr nderė
tė ushtarakėve qė kishin marrė pjesė nė frontin e luftės nė Kosovė, Ahmet
Krasniqi shtroi njė darkė pėr ta. Nė pasdarken e asaj mbrėmje u shqyrtua situata
ushtarake nė Kosovė dhe gjendja aktuale nė Ministri tė Mbrojtjes dhe nė SHP tė
FARK-ut. Nė veēanti u rrafėn ēėshtjet e mosrealizimit tė marrėveshtjes sė
armatimit qė u nėnshkrua nė mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tregėtarėve turq,
dhe shkelja e marrėveshtjes sė Osllos nga forcat kundrainstiticionale tė
Republikės sė Kosovės. Mė nė fund u muarrėn vendime tė rėndėsishme qė kishin tė
bėnin me forcimin e UĒK-sė.

Planet e Ahmet Krasniqit pėr futjen nė
frontin e luftės nė Kosovė tė tė gjitha njėsive operative tė UĒK-sė, qė ishin
bėrė gati nepėr qendrat e stėrvitjes, u miratua edhe nga ushtarakėt e brigadave
134, 131 dhe 133. Nė atė takim ėshtė dashur tė merrte pjesė edhe kolonel Tahir
Zemaj, por Ahmet Krasniqi nuk pat lejuar tė vinte pėr shkaqe tė sigurisė sė tij
personale. Kjo tregon se Ahmet Krasniqi ishte i vetėdijshėm se nė ēdo moment
ishin tė rrezikuar njė numėr i konsiderueshėm i ushtarakėve tė FARK-ut, nga
forcat kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės, nė mesin e tė cilėve ishin
Ahmet Krasniqi, Tahir Zemaj, Salih Ēeku, Agim Ramadani, etj. Atė natė Ahmet
Krasniqi donte qė vet tė kujdesej pėr sigurinė personale tė kolonel Tahir Zemės,
kur i dha urdhėr Hilmi Nebihut qė personalishtė tė kujdeset pėr sigurinė fizike
tė kolonel Tahir Zemės.

Takimi ka pėrfunduar rreth orės 23.00, dhe tė
gjithė kanė hypur nė tri vetura. Nė veturėn e parė ishte Ahmet Krasniqi, tre
ushtarakė tė brigadave operative 134, 131 dhe 133, njė ushtarak nga Drejtoria
informative dhe shoferi i kombit. Nė dy veturat tjera ishin tė tjerėt. Afėr
pompes sė benzinit veturat ndalėn nga pjestarė tė policisė dhe tė SHIK-ut tė
Shqipėrisė, pėr ta bėrė kontrollimin e dokumentacionit tė ushtarakėve pėr tė
ditur identitetin e tyre. Veēmas kontrollohet pasaporta e Ahmet Krasniqit nga
pjestarė tė policisė dhe tė SHIK-ut, dhe me radiolidhje e njoftojnė dikend pėr
identitetin e Ahmet Krasniqit. Kjo tregon se bėheshin pėgaditjet pėrfundimtare
nga kriminelėt pėr ta kryer egzekutimin e pushkatimit tė Ahmet Krasniqit.


Ende pa kaluar te ambasada amerikane zbresin nga kombi tre usharakėt e
brigadave tė lartėpėrmendura, qė aty pari banonin, dhe nė veturė mbesin vetėm
Ahmet Krasniqi, ushtaraku i Drejtorisė Informative dhe shoferi. Vetura nė tė
cilėn ishte Ahmet Krasniqi kishte marrė drejtimin e Medresesė sėbashku edhe me
njė veturė tjetėr nė tė cilėn ishin ushtarakė tė Ministrisė, por policia e ndal
pėr tė dytėn herė veturėn e dytė qė e shoqėronte kombin ku ishte Ahmeti
Krasniqi. Kombi arrinė shumė shpejtė para Medresesė dhe pastaj lakon rrugėn
djathtas pėr tė hyrė nė rrugicėn, qė e shpinte para derės sė shtėpisė sė Shyqiri
Toskės.

Vlen tė theksohet se rrugica ishte e pa ndriquar dhe shumė e
ngushtė, sa qė kur kalon ndonjė veturė, kėmbėsori ėshtė i detyruar tė pėshtetet
pėr muri, pėr tė qenė i sigurt se nuk do tė shkelet nga vetura. Vetura arrinė
para dyrėve tė shtėpisė sė Shyqiri Toskės, ku ia kishin pėrgaditur banesėn Ahmet
Krasniqir tradhtarėt. Zbresin nga vetura shoferi dhe ushtaraku pėr ta hapur
dyert e oborrit. Pa pritmas dėgjohet zėri i prer i njė njeriu me maskė : ‘’Mos
luni!’’.

Kishin qenė tre persona tė maskuar dhe tė armatosur me
kallashnikov dhe rovole. Njė kriminel e kishte zėnė kryqin e rrugicės qė ishte
nja dhjetė metra larg shtėpisė sė Shyqiri Toskės, dhe rrinte nė gjendje
gadishmerie pėr tė shtirė me kallashnikov kushdo qė do tė pengonte nė realizimin
e krimit. Dy kriminel tjerė qė u paraqitėn papritmas para veturės. Ua drejtojnė
revolverėt shoferit dhe ushtarakut qė mundoheshin t’i hapin dyertė e oborrit.
Ahmet Krasniqi ende ishte mbrenda nė veturė. Por kur e shef kėtė skenė
trishtuese, zbret me shpejtėsi pėr pėr ta mbrojtur usharin e tij, qė ishte nė
lulėn e rinisė.

Por kriminelėt ishin pėrgaditur pėr krim, nuk kishin
mėshirė ndaj askuj qė donte tua prishte planet dhe t’i pengonte nė kryerjen e
detyrės. Njėri nga dy kriminelėt ia futė grykėn e kallashit nė fyt Ahmet
Krasniqit, ndėrsa krimineli tjetėr bėri kontrollin e shoferit dhe ushtarakut mos
kanė rastėsishtė ndonjė armė dhe i detyroi tė shtrihėn nė tokė.


Krimineli tjetėr qė e mbante Ahmet Kraniqin nė thumb tė kallashit e
pyste kriminelin tjetėr se ‘’a ėshtė ky ‘’( nėnkuptohet qė e pyste pėr Ahmet
Krasniqin). Kur krimineli i kėthen pėrgjigje se ‘’ėshtė vet ai’’, krimineli
ngreh gishtin e krimit dhe kėshtu pėrfundoi skenari i vrasjes sė Ahmet
Krasniqit, i cili ishte pėrgaditur pėr njė kohė tė gjatė nga bisha-njerėz,
shpirtshitur, dyftyrsha, zemėrgur dhe kriminel tė regjur tė profesionit pėr tė
kryer atentate politike.

Pra siē po shifet nė vrasjen e Ahmet Krasniqit
kanė marrė pjesė : Qendra e krimit, ushtarakė tradhtarė qė ishin bėrė argatė tė
forcave kundrainstiticionale, pjestarė tė policisė dhe SHIK-ut tė Shqipėrisė,
dhe kriminelė( atentatorėt) tė paguar nga Qendra e krimit, me paratė e fondeve
qė ishin mbledhur pėr ta ndihmuar ēlirimin e Kosovės. Janė bėrė shumė vrasje
politike nė Shqipėri dhe nė Kosovė para luftės, gjatė luftės dhe pas luftės, por
kjo vrasje dhe vrasja e Azem Hajdarit janė vrasjet mė monstroze nga tė gjitha
vrasjet.

Mėnyra dhe organizimi i vrasjes sė Ahmet Krasniqi, tregon se ai
ka qenė i tradhtuar nga tė gjitha drejtimet, edhe nga ata qė kurrė nuk ėshtė
pritur. Por mė sė shumti dhembė tradhtia qė i ėshtė bėrė nga mbrenda nga disa
ushtarakė qė ishin futur nė stafiin e Ministrisė sė Mbrojtjes. Dhe nuk ėshtė
rastėsi qė Ahmet Krasniqi natėn e krimit ėshtė lėnė pa kurrėfar mbrojtje.
Shtrohet pyetja ku ishte organi qė ishte pėrgjegjės pėr mbrojtjen e Ministrit tė
Mbrijtjes dhe Komandantit tė SHP tė FARK-ut ? Ku ishte stafi dhe bashkėuntorėt e
tij tė ngushtė. Nė kėto pyetje dhe nė shumė pyetje tjera duhen tė pėrgjigjen mos
sot, njė ditė jo tė largėt gjithseqysh.

(10)Pas njė distance trivjeēare
nga vrasja e Ahmet Krasniqit janė qartėsuar shumė detaje tė errta tė atij krimi,
edhe nė bazė tė deklaratatve tė personaliteteve dhe personave publik tė jetės
politike tė Kosovės dhe tė pararojes staliniste tė LPK-sė. Vlenė tė shėnohet
deklarata e Zyrės sė pėrfaqėsuesit politik tė UĒK-sė zotėri Adem Demaēit, e cila
mė 20 shtator tė 1998 ( njė ditė para vrasjes sė Ahmet Krasniqit) njofton
opinionin e gjėrė se Adem Demaēi ‘’pėr shkak tė stėrngarkimit me punė , mjekėt
kanė konstatuar se ai ka njė tendosje tė tepruar tė nervave dhe njė keqėsim tė
diabetit(sėmundja e sheqerit). Pėr kėtė arsye mjekėt e kanė kėshilluar zotėri
Demaēin qė tė deaktivizohet nga tė gjitha punėt e veta tė pėrditshme dhe tė
pushojė sa mė gjatė .

Nė njoftim, gjithashtu thuhet se tė gjitha takimet
e parapara tė zotėri Demaēit me miq tė huaj dhe tė vendit si dhe takimet e
caktuara me gazetarė shtyhėn pėr nje afat tė pacaktuar.’’ (Citati ėshtė marrė
nga shkrimi i botuar me titull : Adem Demaēi nė pushim tė gjatė mjekėsor tė
botuar nė Bota sot, mė 22 shtator 1998).

Shtrohet pyetja ishte rastėsi
qė pėrputhej ‘’pushimi mjekėsor’’ i Adem Demaēit me vrasjen e Ahmet Krasniqit,
apo ishte njė gjestė i Adem Demaēit qė shprehu revolten dhe mospajtimin e tij me
Qendrėn e krimit, qė kishte vendosur pėr ta vrarė Ahmet Kraniqin. Koha do tė
tregoi se ku ėshtė e vėrteta, por nuk ka qenė normale qė Adem Demaēi tė mos e
gjykonte vrasjen e Ahmet Krasniqit, sėpaku pas kalimit tė ‘’pushimit mjekėsor’’,
kur dihet se ishin bashkėautorė tė Marrėveshtjes sė Osllos dhe ishin kryesues tė
dy delegacioneve tė subjekteve ushtarake tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė
UĒK-sė.

Sa i pėrketė prononcimit tė Xhafer Shatrit, ish ministėr i
Informimit nė Qeverinė e Bukoshit, nė lidhje me vrasjen e Ahmet Krasniqit, vlenė
tė citohėn kėto fragmente nga shkrimi i tij i botuar nė revistėn Pasqyra Nr.19
tė 23-30/09/1999 me titull :’’Pse u vra Ahmet Krasniqi’’. Ai thotė : ‘’Pa hyrė
se kush janė dorasit, e pėrsėrisim, kjo ėshtė qėshtje e gjygjit, shkaqet qė quan
deri te vrasja e Ahmet Krasniqit dhe te mbajtja ose te vetėmbajtja peng e
oficerve duhet kėrkuar bashkė me pėrgjegjėsinė parasegjithash te institicionet e
Kosovės, tė cilat dėshtuan, sepse, falė kėmbėnguljes sė udhėheqėsve tė tyre me
vetėdije nuk pėrgaditėn as luftėn dhe as paqen ’’.

Vlerėsim i Xh.Shatrit
se pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e Ahmet Krasniqit e mbajnė ‘’institicionet e
Kosovės’’qė sipas tij ‘’dėshtuan’’pėr shkak tė ‘’udhėheqėsve tė tyre’’ qė me
‘’vetėdije nuk e pėrgaditėn as luftėn dhe as paqen’’ ėshtė e vėrtet po qe se e
ka menduar Qeverinė e Kosovės-Qeverinė e Bukoshit. Opinioni ynė ėshtė i njoftuar
se Xh.Shatri mbante njėrin ndėr postet mė tė rėndėsishme, pas kryeministrit, nė
Qeverinė e Kosovės, pra pėr nėnt vite e mbajti postin e Ministrit tė Informatave
nė Qeverinė e Bukoshit. Po ashtu dihet se Qeveria e Kosovės ėshtė dalur nė egzil
pėr shumė arsye por njėri ndėr mė kryesotėt ishte se do tė ketė mundėsinė tė
punonte pa pengesė tė mėdha nė pėrgaditjen e qytetarėve lojal tė Republikės sė
Kosovės pėr ēlirimin e Kosovės ‘’kur tė na vie shteku’’. Shtrohet pyetja ku
ėshtė pėrgjegjėsia e Xh.Shatrit qė bėnte pjesė nė ‘’subjektin e Kosovės’’qė
kishte pėr detyrė ta ‘’pėrgadiste luftėn dhe paqen’’ .

Sa jam i njoftuar
Xh.Shatri jo vetėm qė ka qenė nė dijuni por edhe ka ndihmuar nė organizimin e
takimit tė Osllos nė mes Ahmet Krasniqit dhe Agim Mehmetit, qė pėrfaqėsonin
Ministrinė e Mbrojtjes, dhe Adem Demaēit , Xhavit Halitit, Shaban Mujės dhe
Fatmit Zymberit qė e pėrfaqėsonin UĒK-sė, prandaj bie poshtė kritika e tij kur i
akuzon ‘’oficerėt mė tė mirė tė Kosovės’’ qė ‘’mbaheshin ose vetėmbaheshin
peng’’nė Shqipėri, kur ai shumė mirė ka qenė i njoftuar me arrijtjen e
Marrėveshtjes sė Osllos, dhe se nė bazė tė asaj marrėveshtjeje ushtarakėt tanė
kanė shkuar nė Shqipėri, pėr tė pėrgaditur njėsitė operative tė UĒK-sė, dhe nė
formacionet ushtarake pėr tė hyrė nė Kosovė.

Xh.Shatri mirė e din se
kush e shkeli marrėveshtjen e Osllos, prandaj nuk ėshtė e logjikshme dhe e
moralshme nga ana e tij kur shtron kėto pyetje: ‘’ A janė penguar kėta njerėz ?(
mendon nė ushtarakė qė i pėrkisnin Ministrisė sė Mbrojtjes qė kishin shkuar nė
Shqipėri) Kush i ka penguar ? Pse u janė dhėnė njerėzėve me miljana DM.nga fondi
i luftės vetėm pse thirreshin nė emėr tė UĒK-sė ?, kur ai mė sė miri din tė
pėrgjigjet nė ato pyetje, pasi mbante resorin e Ministrisė sė Informimit nė
Qeverinė e Kosovės, dhe nė bazė tė pozitės qė kishte, e pat formuar sigurimin e
tij tė msheftė nė gjithė Evropėn Perendimor, ku njoftohet me imėsi pėr ēdo gjė
qė ndodhte nė diasporėn shqiptare por edhe nė Kosovė dhe Shqipėri.


Prandaj askush mė mirė se ai nuk dinė tė pėrgjigjet nė pyetjet qė vet i
shtron. Kurse sa i pėrketė ēėshtjes sė dhėnjes sė parave ‘’njerėzėve me miljana
DM nga fondi i luftės, vetėm se thirreshin nė emėr tė UĒK-sė’’, kėtė pyetje lė
t’ia bėjė Demaēit, sepse ai ia prezentoi Ahmet Krasniqit pėr antarė tė SHP tė
UĒK-sė, Xh.Halitin nė takimin e Osllos, prandaj paratė qė i ka marrė Xh.Haliti
nga Ministria e Mbrojtjes nė emėr tė UĒK-sė i janė dhėnė nė saje tė besimit qė
kishte Ministria e Mbrojtjes ndaj Demaēit, e jo ndaj Xh.Halitit.

Por do
tė ishte mirė qė Xh.Shatri tė na pėrgjigjet pse Qeveria e Bukoshit ku bėnte
pjesė edhe vetė, gjatė vitit 1996, dhe mė vonė i jepte tėholla Xh.Halitit nė
emėr tė UĒK-sė, nė vend se ato tėhola tė ua jepte njėsive guerile tė Republikės
sė Kosovės, (komandantėve tė tyre : Adem Jasharit, Zahir Pajazitir, Salih Ēekut
etj) ? Po qe se Xh.Shatri mendon se me dhėnjen e dorėheqjes nga posti i
Ministrir tė Informatave qė e mbante nė Qeverinė e Bukoshit, nė kohėn mė tė
vėshtirė kur kallej flakė Kosova, nga barbarėt serb, i ka shly fajet qė i
takojnė pėr ‘’mosorganizimin e luftės dhe tė paqes’’gaboher rėnd. Ai pėrkundrazi
i ka rritur fajet sepse me dhėnjen e dorėheqjes Ministria e Informimit ėshtė
mbyllur mu nė kohėn kur ėshtė dashur tė punonte me kapacitete tė shumėfishuara.


Dorėheqja nuk mund ta pastroj nga bashkėfajsija qė ka me B.Bukoshin pėr
tjetėrsimin e Qeverisė sė Kosovės nga ēėshtjet madhore kombėtare. Me Bukoshin do
t’i ndajnė ‘’meritat’’, ‘’sukseset’’ dhe mossukseset qė i pati Qeveria e Kosovės
–Qeveria e Bukoshit, kurse historia jonė kombėtare njė ditė do tė japi
vlerėsimin e paanshėm dhe tė drejtė pėr Qeverinė Bukoshi. Edhe Bukoshi deri tash
nuk e ka folur as njė fjalė pėr Marrėveshtjen e Osllos dhe as pėr marrėveshtjen
pėr blerjen e armatimit qė Ministria e Mbrojtjes e ka lidhur me tregtarė turq.
Ndėrsa Xh.Haliti dhe pehlivanat tjerė tė Nanosit dhe argatėt e tyre e mohojnė nė
tėrėsi marrėveshtjen e Osllos. Pėr atė marrėveshtje deri tash nuk foli as Adem
Demaēi.

(11)Vlen tė ceket se i vetmi pėrfaqėsues i Ministrisė sė
Mbrojtjes qė ėshtė dėshmitarė i gjallė, qė muar pjesė nė bisedimet e Osllos
ėshtė ish Zv. Ministri i Mbrojtjes A.Mehmeti, i cili me rastin e mbajtjes sė
tubimit pėrkujtimor tė trevjetorit tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit qė u mbajt nė
njė fshat afėr Llucernit nė Zvicrėr , tė tubuarėve pasi ju foli pėr biografinė e
shkurtėr tė Ahmet Krasniqit, ju trgoj nga bina kopjet e dokumentacionit tė
Ministrisė sė Mbrojtjes, qė i kishte ndarė nepėr dosje tė posaēme, siq ishin :
Marrėveshtja e Ahmet Krasniqit me Bardhyl Mahmutin, Plani i luftės, Lista e
brigadave, Lista e shpenzimeve tė ēdo njėsie ushtarake, disa shėnime, qė sipas
tij janė fjalėt e Adem Demaqit qė i ka thėnė gjatė takimit tė Osllos, dhe sė
fundit na e tregoi edhe njė hartė topografike tė Kosovės, por me as njė fjalė
nuk na shpjegoi per pėrmbajtjen e atyre dokumenteve.

Pėr marrėveshtjen e
Osllos na i dha vetėm kėto tė dhėna qė opinioni qysh moti ka mėsuar pėr to : se
kush ishin pjesėmarrės nė takimin e Osllos. Ai me as njė fjalė nuk na tregoi se
pėr ēka janė marrė vesh pėfaqėsuesit e dy subjekteve ushtarake tė Kosovė dhe me
as njė fjalė nuk i hudhi poshtė shpifjet e forcave kundrainstiticionale se ‘’nuk
ėshtė arrijtur kurrfarė marrėveshtje nė Osllo’’. Nė fund tė bisedės qė e bėnte
me masėn nga bina pėr marrėveshtjen e Osllos i dha vetėm kėto sqarime: ‘’…


Nga Oslla shkuam nė Tiranė me shpresė se do tė luftojmė bashkė’’ ?!
Shtrohet pyetja a janė tė mjaftueshme kėto sqarime dhe a ėshtė krejt ajo ēka na
tha A. Mehmeti pėr atė takim, kur dihet se historia do ta japi fjalėn e saj se
kush nga dy forcat kundėrshtare tė Republikės sė Kosovės, forcat institicionale
apo forcat kundrainstiticionale do tė shpallėn fajtore pėr mos bashkimin e
faktorit ushtarak tė Republikės sė Kosovė dhe sabotuese tė zgjedhjes sė
ēėshtjeve madhore kombėtare. Nuk po zgjatėm mė tepėr duke i cituar pehlivanat e
Nanosit dhe argatėt e tyre qė e pėrbėnin SHP tė UĒK-sė, tė cilėt jo vetėm qė e
mohuan Marrėeveshtjen e Osllos por mohuan edhe pjesmarrjen e FARK-ur nė luftėn
ēlirimtare tė Kosovės.

Fushata e ligė e shpifjeve kundėr Ministrit tė
Mbrojtjes Ahmet Krasniqit, nė kohėn kur ai bėnte pėrpjekje tė mėdha per
bashkimin e faktorit politik dhe ushtarak tė Republikės sė Kosovės dhe forcimin
e UĒK-sė, e dirigjuar nga kryepehlivanat e Nanosit, Xh.Haliti dhe I.Kelmendi, si
dhe mos mbrojtja e tij sa ishte gjallė dhe pas vrasjes sė tij nga kėto shpifje,
nga Qeveria e Bukoshit dhe Ministria e Mbrojtjes e Republikės sė Kosovės, ėshtė
fakti tjetėr i pa mohueshėm qė tregon se nė kėtė krim janė tė pėrzier pėrpos
agjenturave serbe-sllavo-greke, (qė i kishin futur njerėzit e tyre nė subjektet
vendimmarrėse tė shqiptarėve dhe spiujėve serbė dhe grekė qė kishin pozita
udhėheqėse nė institicionet shtetėrore tė Shqipėrisė) dhe pararoja staliniste e
LPK-sė, krerėt e LBDK-sė, por dhe individė qė kishin poste tė rėndėsishme
politike dhe shtetėrore nė subjektet shtetėrore tė Republikės sė Kosovės.


Vetėm te shqiptarėt mund tė ndodhė njė anomali kaq e shėmtuar, qė ju
vritet Ministri i Mbrojtjes nė kohė lufte, dhe Qeveria qė njihej nga shumica
dėrmuese e shqiptarėve nuk bėri asgjė sėpaku pėr ta ndriquar vrasjen e kolegut
tė tyre. Ēka ėshtė mė e keqja as stafi i Ministrisė sė Mbrojtjes nuk bėri asgjė
pėr ta mbrojtur sėpaku pas vrasjes kolegun e tyre nga shpifjet e liga tė
bajraktarėve tė farės ruse, qė shpifnin se Ahmet Krasniqi ka ‘’krijuar forca
paralele me ato tė UĒK-sė, -FARK-un….’’.

Ėshtė detyrė njerėzore dhe
pėrgjegjėsi institicionale dhe kombėtare qė sėpaku ish kryeministri i Qeverisė
sė Kosovės B. Bukoshi, ish Ministri i Informimit nė atė Qeveri Xh. Shatri dhe
ish Zv.Ministri i Mbrojtjes A. Mehmeti, ta ndriqojnė vrasjen e Ahmet Krasniqit
me tė dhėnat qė i kanė, dhe ta ndriqojnė Marrėveshtjen e Osllos dhe
Marrėveshtjen pėr armatimin qė ėshtė lidhur nė mes Ministrisė sė Mbrojtjes dhe
tregtarėve me nėnshtetėsi turke. Fatkeqėsishtė deri tash personat e
lartėpėrmendur jo vetėm qė nuk kontribuan nė ndriquan e vrasjes sė kolegut tė
tyre, por e mjegullulluan ngjarrjen dhe e dezinformuan opinionin publik me
gjysmė tė vėrteta dhe tė pavėrta qė i lėshuan kohė pas kohe.

Pėr tė qenė
anomalija edhe mė e madhe mjetet e informimit publik tė Kosovės,( tė
ashtuquajtura ‘’tė pavarura’’) pėrpos gazetės kombėtare Bota sot, nuk janė marrė
me ndriqimin e rrethanave, shkaqeve dhe motiveve tė vrasjes sė Ahmet Krasniqit
dhe as qė kanė bėnė pėrpjekje simbolike pėr tė aktualizuar ēėshtjėn e zbulimit
tė kėtij krimi monstruoz.

Ndriqimi i kėsaj vrasje monstruoze nga organet
e drejtėsisė tė Kosovės pas zgjedhjeve tė 17 nėntorit tė kėtij viti, duhet tė
jetė njė detyrė parėsore, njė detyrė mbi detyrat, kur dihet se nė vrasjen e
Ahmet Krasniqit kanė gisht pėrpos kreut politiko-ushtarak tė Beogradit, Athinės
dhe Tiranės vazale, edhe shumė personalitete publike tė Kosovės.

Pra,
zbulimi i kriminelėve qė dhan urdhėr, tė kriminelėve qė murrėn pjesė nė
organizimin e vrasjes, zbulimi i kriminelėve qė dhanė pėlqimin pėr tu bėrė ky
krim, dhe sė fundi zbulimi i kriminelėve qė bėnė egzekutmin e pushkatimit, dhe
dėnimi i tė gjithė kriminelėve qė muarėn pjesė nė kėtė krim, pa marrė parasysh
se ē’farė pozitash partiake apo shtetėrore kanė pasur, apo edhe sot i kanė, ka
rėndėsi tė dorės sė parė, pėr shumė arėsye, por njėra ndėr to ėshtė se do t’i
prehėn rrugėt krimit tė organizuar nė Kosovė.

Po ashtu do tė ndikonte nė
pėrmirėsimin e sigurisė sė qytetarėve dhe tė stabilizimit politik tė Kosovės,
pasi qė do tė shkatrrohet Qendra e krimit, qė na i vrau burrat mė tė mirė tė
kombit nė mesin e tė cilėve edhe Ahmet Krasniqin. Me siguri organet hetimore tė
UNMIK-ut dhe tė Kosovės po qe se merren serjozishtė me dosjen e vrasjes sė Ahmet
Krasniqit do vijnė deri te faktet qė dėshmojnė se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit
pėrpos agjenturave serbo-sllavo-greke kanė marrė pjesė edhe shumė tradhtarė
shqiptarė qė i pėrkisnin familjes sė djajve : a) Pararojės staliniste tė LPK-sė.
b) Karrjeristėve tė sėmuar pėr pushtet tė LBDK-sė. c) Pehlivanave tė Nanosit. d)
Bajraktarėve tė ‘’farės ruse’’.

Dh) Ushtarakėt tradhtar qė u bėnė klysh
tė forcave kundrainstiticionale tė Republikės sė Kosovės, qė ishin futur me
detyra speciale nė Ministrinė e Mbrojtjes dhe nė SHP tė FARK-ut, pėr ta penguar
dhe pėr ta vėzhguar Ahmet Krasniqin nė veprimtarinė e tij kombėtare dhe
ushtarake. Pra, nė bazė tė dhėnave qė qė i kemi del se nė vrasjen e Ahmet
Krasniqit kanė marrė pjesė drejtėpėrdrejtė dhe tėrtorazi shumė burra tė ligjė,
shumė faqezi shqiptarė, dhe shumė tradhtarė, qė fatkeqėsisht edhe sot njė pjesė
prej tyre ende njifėn pėr ‘’burra tė mirė’’ nga shqiptarėt, vetėm pse dijnė tė
flasin mirė, apo vetėm pse kishin dhe kanė detyra udhėheqėse nė subjektet
politike dhe shtetėrore tė Republikės sė Kosovės.

Fatmirėsishtė kryesit
e kėsaj vrasje monstruoze nuk kanė mundur t’i zhdukin gjurmėt e krimit tė tyre,
edhe pse vrasja ėshtė organizuar nė mėnyrė profesionale. Kėto qė po i them tash
dhe qė i kamė thėnė para tri vitesh me disa shkrime tė botuara nė kombėtarėn
Bota sot i ka vėrtetuar edhe njeriu mė pėrgjegjės i Republikės sė Kosovės zotėri
Januz Tėrrstena, ish Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Republikės sė Kosovės.


Ai e ka njoftuar opinionin publik se ka tė dhėna tė plota se kush kanė
gishtė nė vrasjen e Ahmet Krsniqit. Ai nė njė tubim me bashkėkombasit nė Vjenė
nė fund tė dhjetorit tė 1999 patė thėnė : ‘’Ne e dijmė saktėsishtė se kush e ka
vra kolonel Ahmet Krasniqin. Ne i kemi afruar Prokururisė sė Tiranės tė gjitha
tė dhėnat e sakta pėr personat qė kanė gisht nė kėtė vrasje, por kjo Prorikuri
ka pezulluar hetimet rreth kėsaj vrasje . Dhe ne e dimė pse janė pezulluar kėto
hetime, sepse prapa kėtij akti terrorist fshihet njė klan i madh politik
shqiptar nė Shqipėri dhe Kosovė’’.

Edhe kolonel Tahir Zemaj nepėrmjet
intervistave tė tija tė botuara nė’’Bota sot’’disa herė ka pohuar se i din
dorasit e vrasjes sė Ahmet Krasniqit. Pėr zbardhen e vrasjes sė Ahmet Krasniqit
nuk kanė folur organet e drejtėsisė sė Shqipėrisė, por duke ditur (nė bazė tė
shumė fakteve) se nė vrasjen e Ahmet Krasniqit kanė marrė pjesė edhe
personalitete tė larta qė janė vu nė krye tė subjekteve shtetėrore tė
Shqipėrisė, as qė ėshtė pritur se ‘’organet e drejtėsisė’’ tė atij shteti, qė po
drejtohet nga spiuj serbo-grek do tė bėjnė zbardhin e kėsaj vrasjeje.


Fatkeqėsishtė, edhe pas tri vjetėsh, pėr kėtė vrasje nuk ka folur ende
stafi udhėheqės i Ministrisė sė Mbrojtjes dhe i SHP tė FARK-ut, qė sipas tė
gjitha gjasave njė numėr prej tyre ka marr pjesė nė organizimin e krimit, ndėrsa
shumica prej tyre kanė qenė nė dijuni tė pėrgaditjeve qė bėheshin pėr vrasjen e
Ahmet Krasniqit, por nuk kanė ndėrrmarr asgjė pėr t’i penguar kriminelėt nė
realizimin e planit qė kishin pėr t’ia shuar jetėn atdhetarit, ushtarakut dhe
strategur tė shquar kolonel Ahmet Krasniqit.

Shtrohet pyetrja : Si ėshtė
e mundur qė bashkėpuntorėt e Ahmet Krasniqit qė bėnin pjesė nė stafin udhėheqės
tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe tė SHP tė FARK-ut, qe tri vite dėgjojnė shpifje
tė llojllojshme nga kolegėt e tyre ushtarakė : Agim Ēeku, Naim Maloku, Salih
Veseli, Bislim Zyrapi dhe nga patronėt e tyre Xh.Haliti dhe H.Thaēi pėr Ahmet
Krasniqin, Ministrinė e Mbrojtjes dhe pėr SHP tė FARK-ut, dhe me as njė fjalė
nuk i hudhin poshtė shpifjet dhe gėnjeshtrat e tyre, kur dihet se kanė aq shumė
fakte pėr tua mbyllur gojėn qė mė kurrė tė mos shpifin.

Po shpresojmė se
populli ynė nė zgjedhjet e 17 nėntorit do t’i zgjedhin pėr deputetė burra tė
fortė dhe tė aftė qė i pėrfaqėsojnė subjektet institicionale tė Republikės sė
Kosovės qė do tė bijnė ligje dhe vendime tė rėndėsishme pėr zbulimin e
kriminelėve shqiptarė dhe serb, qė muarėn pjesė bashkė pėr ta katondisur si
ėshtė mė zi Kosovėn. Kriminelėt janė tė gjithė njėsoj dhe tė gjithė duhet tė
dėnohėn, pa marrė parasysh se ē’far gjuhe flasin.

E flasin shqipėn apo
serbishtėn, e flasin rusishtėn, maqedonishtėn apo greqishtėn nuk ka rėndėsi. E
rėndėsishme ėshtė se ata janė krminel, se kanė bėrė krime, dhe duhet dėnuar
sipas ligjit, pėr t’iu dhėnė dėnimin e merituar pėr krimet e bėra, dhe pėr
vuajtjet shpirtėrore qė u kanė shkaktuar njerėzėve, por edhe pėr tu dhėnė mėsim
edhe tė tjerėve, qė nuk janė tė formuar si njerėz, se i pret burgosja dhe
dėnimi, po qe se i bėjnė dikuj keq, po qe se vrasin njerėz dhe bėjnė krime


Kur e lexova kete artikull mbeta shume e habitur
dhe ishte
teper tronditese, te mesosh se Ahmet Krasniqi u pre ne bese nga njerezit e
shtetit amė, por dhe nga vete bashkepunetoret e tij te ushtrise dhe qeverise
Bukoshi.

Ky eshte realiteti yne i hidhur, vrasim me doren tone patriotet
e kombit shqiptar, qe perpiqen me veprat e punet e tyre te sjellin mireqenien e
clirimin e Kosoves apo pse jo e Shqiperise.

Kisha kohe qe s'kisha lexuar
mbi Bukoshin, por ai paska qene i lig ore, si mundet te tradhetoje kaq pabesisht
?

PO te tjeret, perse ?

Interesant ishte qe lexova dhe per
Marreveshjen e Oslos dhe FARK-un.

Kam lexuar mbi UĒK, por ky artikulll
ishte nje fshikull e mire ndaj deklarimeve fallco e renies se gjoksit nga
elemente tradhetare te interesave te kombit.

E keqja e shqiptareve eshte
prerja ne bese!!!

NUk na e kane fajin te tjeret, ate e kemi se pari ne
vete, duar shqiptare godasin dhe eleminojne shqiptare te
vertete.

Realiteti yne si ne Shqiperi dhe ne Kosove eshte shume i
hidhur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi