» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

7 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 7 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


KUR U BĖ RRETHIMI I KATĖRT I KRUJĖS?

Shko poshtė

KUR U BĖ RRETHIMI I KATĖRT I KRUJĖS?

Mesazh nga shaban cakolli prej Fri 29 Jun 2007, 16:53

Ne vitin 1476 ushtrite osmane filluan rrethimin e katert te Krujes.Rrethimi zgjati dy vjet.Ushtaret dhe popullata qe mbronin Krujen,luftuan me trimeri per te mbrojtur vendin e tyre.Venediku
qe e kishte ne zoterim Krujen,nisi ne drejtim te saj nje ushtri shqiptaro.-venedikase,te udhehequr nga Leke Dukagjini.Forcat
osmane te vena ne mes dy zjarresh,ne fillim pesuan disfate,por pas

nje nderpreje e rrethuan perseri.

Nepranveren e vitit 1478,e gjithe ushtria osmane,e perbere prej150.000vetash,ne krye me sulltan Mehmetin II,erdhi perseri per tanenshtruar Shqiperine.Pas dy vjet qendrese mbrojtesit e Shqiperise te mbetur pa ushqime dhemunicione,u detyruan te leshonin,por me kusht teliheshin te shperndaheshin te lire.Sulltani i pabese nuk e mbajti fjalen dhe ne pabesi i vrau gjithe burrat,kurse grate dhe femijet i kthyan ne skllever.
avatar
shaban cakolli

Shteti : Gjermani
Postime : 2762
Kyējet nė forum : 14043
Regjistruar mė : 11/06/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi