» Cila ėshtė miqėsia sot?
Fri 09 Feb 2018, 19:49 nga edvini084

» Dua te Them..
Thu 08 Feb 2018, 21:37 nga edvini084

» Nese Sonte Ndihesh Vetem...
Thu 08 Feb 2018, 20:56 nga edvini084

» Njė Ditė ...
Sun 04 Feb 2018, 23:20 nga Dardania

» Opinioni juaj per anetarin/ anetaren
Sun 04 Feb 2018, 23:19 nga Dardania

» A ka delja ose dhija dhembet e pare siper ?
Wed 31 Jan 2018, 19:25 nga edvini084

6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Shiqo lokacionet nė hartė


Numri Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 484 mė Sun 08 Mar 2015, 12:48
Forumi ka 2900 anėtarė tė regjistruar
Anėtari mė i ri EriAjv

Anėtarėt e kėtij forumi kanė postuar 154077 artikuj v 4863 temat


Naki (9126)
 
Geri (7161)
 
lolita (6766)
 
Annika (6751)
 
Kle@Love (6659)
 
Voglushja (4385)
 
Interesant (4173)
 
Arjana (3724)
 
albi (3377)
 
Adisa (3282)
 


A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Shko poshtė

A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga SamkaQika prej Mon 01 Mar 2010, 20:11

A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

A eshte gjenetik fakti qe burri kontrollon levizjet e gruas ku do hyje dhe ku do te dale apo eshte nje rol qe na e ka dhene shoqeria dhe mund te ndryshohet. Dhe ju femra mendoni se mashkulli e ka kete te drejte te ligjshme apo eshte nje dhune kunder jush. Nuk eshte biologjik fakti se djemte mund te flasin fjale te pista dhe femrat duhet te flasin ne menyre te kulturuara dhe te ngrohta. Keto tipe personaliteti na jane imponuar nga shoqeria dhe kush del prej ketyre roleve denohet nga shoqeria. Nese djemte degjojne nje femer qe flet fjale te pista skandalizohen dhe fillojne bezdisjen kunder tyre. Ka plot femra qe dalin nga rolet qe i ka percaktuar shoqeria si femra. Diku 3 gra qe shihnin shoket e tyre qe futeshin te lokal per kafe menduan se do te eshte mire te shkonin dhe ato. Por atje kjo konsiderohej vetem rol i meshkujve dhe ata filuan ti vardise deri ne ate pike sa 2 prej grave nuk e duruan dot fyerjen shoqerore dhe kryen vetevrasje.
Edhe sot ne kohrat moderne shoqeria i ka percaktuar secilit seks rolet e tij. Burri kontrollon seksualitetin e gruas levizjet e saj dhe ajo nuk duhet ti kerkoje llogari atij se ku shkon dhe me ke. A mendoni se burrave i takon kjo e drejte si meshkuj qe jane apo kjo eshte e pranuar ne menyre te detyrueshme nga grate si pasoje e varesise se tyre. A kane te drejte meshkujt te dominojne?
Duhet te dime sidomos mendimet e femrave.

Me ReSpekt
avatar
SamkaQika

Shteti : !!..Nuk Ėshtė Arritje Tė Bėsh 1000 Miq Pėr Njė Vit, Por Tė Bėsh Njė Mik Pėr 1000 Vjet...!!
Postime : 329
Kyējet nė forum : 9574
Regjistruar mė : 01/03/2010
Profesioni : Modele

http://www.Nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga bora prej Mon 01 Mar 2010, 20:35

me raste
avatar
bora

Shteti : Diku nė Shqipėri
Postime : 1077
Kyējet nė forum : 10639
Regjistruar mė : 29/09/2009
Profesioni : Ing

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Naki prej Mon 01 Mar 2010, 20:37

Te pergezoj per temen SamkaQika,
Mendoj qe te dy partneret duhet te ken te drejta te barabarta. Nese ka mirkuptim mes njeri-tjetrit nje lidhje ka me shume jetegjatesi, as njeri as tjetri ska pse te ndjehet epror ndaj partnerit. Mendimi im ky

firma.................................................................................................................................................................................
Ju lutem rrespektoni rregulloren. » kliko kėtu «:
Rrespektoni rregulloren * Rrespektoni stafin * Rrespektoni anėtarėt tjerė * Shiqoni temat para se tė hapni njė tė re, mos hapni tema tė dyfishta * Pėrmbaju temave * JO Politikė nė kėtė forum * Mos ofendoni anėtarėt dhe stafin * Adminet dhe Moderatorėt duhet rrespektuar dhe vendimet e tyre janė tė prera* Antarėt e Stafit kanė tė drejtėn tė fshijnė, redaktojnė, lėvizin ose mbyllin tema tė caktuara (pa paralajmėrim) qė shkelin rregullat e forumit. Duhet ta keni parasysh se ėshtė e pamundur qė tė vėrehen dhe tė modifikohen tė gjitha mesazhet.
avatar
Naki
Webmaster

Shteti : Republika e Kosovės
Postime : 9126
Kyējet nė forum : 19187
Regjistruar mė : 29/05/2007

http://www.nasergashi.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Vizitor prej Mon 01 Mar 2010, 21:26

Ka apo nuk ka te drejte s'ka rendesi sepse drejtesia eshte gjeja e fundit qe perpiqemi te veme ne vend.Mashkulli nese ka dominuar e ka bere sepse ka gjetur hapesire, mashkulli ka nje vizion me te qarte te gjerave, i njeh objektivat ne jete dhe mundohet t'i permbush.Tani vendosni ju a ka te drejte te dominoje kur femrat nuk kuptojne dominimin e jo me te drejtojne drejt dominimit, se aty ha miza hekur.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 02 Mar 2010, 11:31

po zoti kur e krioj njerzimin te parin e krijoj "ADEMIN"alei selam meshira e allahut qoft mbi te dhe gjith njerzimin, pastaj nga pjesa e trupit te "ADEMIT" alei selam e ka krijuar HAZRETI HAVEN..andaj si mund te jen kaq te pa shpyrtera qe te versulen nga ana mashkullore esht fjala per gjinin e kundert pra ne kete rast gjinia femrore...nuk do te thot qe mashkulli nga superioriteti i tij ne dallim me femren duhet ta shfritezoj kete pozit dhe te dominoj apo me qarte then te udhehiqet nga mashkulli...duhet te jen paralel vetem paralaliteti mund te kete vend ne mes te ketyre dy gjinive...sepse siq dihet te dy gjinit njihen per naivitet andaj ketu qendron problemi per mos ta pranuar asnjera gjini shkeljen nga gjinia tjeter. MENDIMI IM PERSONAL PA DASHUR QE DIKUSH TE NDIHET KEQ ME KETE POSTIM

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10430
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga deti prej Tue 02 Mar 2010, 16:13

JO, e them me plot goje.
Historikisht ky dominim ishte prezent, eshte edhe sot por ne nje mase me te vogel. Diferenca eshte duke u ngushtuar dhe une shpresoj se ne nje te ardhme te afert do te vehet nje balans mes meshkujve dhe femrave. Qe te arrihet kjo me shpejt, duhet qe femrat te jene me kembengulese per te drejtat e veta. Mbase keshtu meshkujt do leshojne pe nga egoja per dominim.
avatar
deti

Shteti : Kosovė
Postime : 2036
Kyējet nė forum : 13669
Regjistruar mė : 19/06/2007
Profesioni : Ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 02 Mar 2010, 19:19

zoti ku r e krijoj njerzimin e la edeh mashkullin qe te jet me superior se femra andaj nuk duhet et jen paralel mashkulli me femren nuk duhet te iu shkelen te drejtat mir po jo deri ne at mas s te arrin superioritetin e mashkullit.......?

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10430
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Besi prej Tue 02 Mar 2010, 20:57

Kohet e fundit me sa une kam pa nuk eshte ajo kohe qe ka qen perpara mashkulli me dominu gjithnje.Kan ndryshy kohrat dhe jane kthy ne favore te femrave.Bile sot hic me large me beri pershtypje nje fjale e njerit i cili ishte ne moshe.Meshkujt tha nuk kan emra me,qe te gjithe njihen me dy ose tre emra: mshile,trus!Te shohim se sa po shkon keshtu dhe si po shkon...
avatar
Besi

Postime : 1349
Kyējet nė forum : 10853
Regjistruar mė : 20/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Genci-fr prej Tue 02 Mar 2010, 23:06

mashkulli ka qen esht dhe do te jet domunues ne kraahasim me femrat dhe keshtu do te jet deri ne fund te kesaj bote...?

Genci-fr

Shteti : kosov
Postime : 467
Kyējet nė forum : 10430
Regjistruar mė : 02/06/2009
Profesioni : ekonomist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga anea prej Wed 03 Mar 2010, 15:02

Nuk mendoj qe duhet te quhet "dominim"... eh te themi nje zot shtepie po, por jo cdohere vendimmarres....nese nuk do te ishin femrat nuk mendoj qe do t'ja dilnin vetem meshkujt . Ky "dominim" duhet te jet ne koordinim me dy gjinit dhe te vij nje mendim perfundimatar apo vendimtar, ne pajtim te te dya paleve.
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9261
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga anea prej Wed 03 Mar 2010, 15:06

SamkaQika shkruajti:
A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

A eshte gjenetik fakti qe burri kontrollon levizjet e gruas ku do hyje dhe ku do te dale apo eshte nje rol qe na e ka dhene shoqeria dhe mund te ndryshohet. Dhe ju femra mendoni se mashkulli e ka kete te drejte te ligjshme apo eshte nje dhune kunder jush. Nuk eshte biologjik fakti se djemte mund te flasin fjale te pista dhe femrat duhet te flasin ne menyre te kulturuara dhe te ngrohta. Keto tipe personaliteti na jane imponuar nga shoqeria dhe kush del prej ketyre roleve denohet nga shoqeria. Nese djemte degjojne nje femer qe flet fjale te pista skandalizohen dhe fillojne bezdisjen kunder tyre. Ka plot femra qe dalin nga rolet qe i ka percaktuar shoqeria si femra. Diku 3 gra qe shihnin shoket e tyre qe futeshin te lokal per kafe menduan se do te eshte mire te shkonin dhe ato. Por atje kjo konsiderohej vetem rol i meshkujve dhe ata filuan ti vardise deri ne ate pike sa 2 prej grave nuk e duruan dot fyerjen shoqerore dhe kryen vetevrasje.
Edhe sot ne kohrat moderne shoqeria i ka percaktuar secilit seks rolet e tij. Burri kontrollon seksualitetin e gruas levizjet e saj dhe ajo nuk duhet ti kerkoje llogari atij se ku shkon dhe me ke. A mendoni se burrave i takon kjo e drejte si meshkuj qe jane apo kjo eshte e pranuar ne menyre te detyrueshme nga grate si pasoje e varesise se tyre. A kane te drejte meshkujt te dominojne?
Duhet te dime sidomos mendimet e femrave.

Me ReSpekt


Jo jo aspak nuk jam me kete.....edukata jon percakton cdo gje ......nuk eshte dominues ai qe flet fjal te pista apo bene gjeste jo te mira kjo eshte mungese edukate...mandej ka edhe femra qe kontrollojn jeten e meshkujve....keto varen nga vet ndertimi njeriut ......
avatar
anea

Shteti : prishtine
Postime : 147
Kyējet nė forum : 9261
Regjistruar mė : 02/03/2010
Profesioni : ekonomiste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Gjimnazistja prej Wed 03 Mar 2010, 15:16

Mendoj se mashkulli ka qene dominues me perpara, por tashme brezat po shkollohen dhe dashur pa dashur ndikohen paksa nga ajo cfare degjojne, edukohen me ndjenjen e respektit ndaj te tjereve, pavaresisht se sa e vene ne zbatim, megjithate cdo gje varet nga mardhenia qe ndertohet nga vete njerezit, edukata dhe ndikimi qe ka patur familja ne jetet e tyre, si edhe shembulli qe kane ndjekur.

firma.................................................................................................................................................................................
"Ne dukje qetesi sublime, nerva te tendosura, lodhje e perbindeshme njerezore, nje gerryerje e brendeshme qe te sakaton me tej, e megjithate..."
avatar
Gjimnazistja

Shteti : Ne hapsire!
Postime : 1550
Kyējet nė forum : 11072
Regjistruar mė : 24/12/2009
Profesioni : gjimnaziste

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Kle@Love prej Wed 21 Apr 2010, 20:38

jo se kjo do thyente idealet e barazise gjinore ne te njejten kohe qe femrat po luftojne me doemos per kete arritje

Kle@Love

Shteti : Durres
Postime : 6659
Kyējet nė forum : 17541
Regjistruar mė : 15/01/2009
Profesioni : Arkitekte

http://www.klealove.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Katilja prej Tue 04 Jun 2013, 08:55

BUDALLENJT E VEPROJN NKET MENYR ME DOMINU

firma.................................................................................................................................................................................
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme'' 
avatar
Katilja

Shteti : Burrel
Postime : 1210
Kyējet nė forum : 7195
Regjistruar mė : 17/02/2013
Profesioni : forumxhie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A ka tė drejtė mashkulli tė dominojė?!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi